Skocz do zawartości


Zdjęcie

Strefy Tętna I Trening


87 odpowiedzi w tym temacie

#81 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 09 wrzesień 2018 - 19:28

Właśnie że mam mozliwość ustawienia stref wg % tętna LT - patrz na zdjęcia. Da się to zmienić w liczniku, jak i GC.

 

To co robisz to jakiś sztuczny twór. Próbujesz oszukać system, który umożliwia prawidłowe zobrazowanie stref wg % tętna LT.

 

Akurat ja w GC jak i na Stravie tylko rejestruję swoje jazdy, wiec jakaś analiza nie jest mi potrzebna, natomiast mam tam pokazane ile czasu spędziłem w danej strefie i to mi wystarczy, ale mam (myślę, że tak jest, bo dzisiaj też nie wyjechałem) cały zakres tętna, jaki został zarejestrowany, właściwie przypisany do tych 5-ciu stref wg % LT.

 

Nie mam pomiaru mocy, więc o tym się nie wypowiadam i nie o tym jest temat.

 

Natomiast nigdy bym nie pomyślał, żeby ustawić pole w liczniku, żeby oglądać % tętna (?) - wolę widzieć ud./min. 


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#82 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 09 wrzesień 2018 - 21:17

A ja wrzuciłem swoje zdjęcia i powiedz mi gdzie jest taka możliwość ustawienia % wobec HrLT.? Co do samego wyboru % czy ud/min to już kwestia preferencji i gustu, moim zdaniem jest łatwiejsze do ogarnięcia, ponieważ % ustawienie stref, pomimo zmiany tętna progowego sie nie zmieniają, natomiast przy ustawieniu ud/min na nowo trzeba zapamiętać zakresy uderzeń serca.
Using Tapatalk

#83 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 09 wrzesień 2018 - 22:51

Ja bym wszedł w pole "Based On: % Max." i zmienił na "Based On: % LT" - przynajmniej u mnie tak jest. Jeśli w twoim się nie da, to trudno.

 

Ale nie wiem dlaczego przekonujesz nas do ustawiania tętna na progu LT jako maksymalnego w liczniku, skoro w naszych da się ustawić bezpośrednio strefy wg % tętna LT ?

 

Dla mnie nie jest problemem zapamiętanie 4-ch liczb, które są granicami stref, ale być może dołożę pole na ekranie z tymi procentami - będzie łatwiej zaobserwować jak i od czego Garmin liczy te procenty.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#84 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 10 wrzesień 2018 - 07:54

Sprawdzę oczywiście czy u mnie jest taka możliwość, res ale wątpię, u mnie ustawienia tego typu związane są z polami danymi.
Co do tętna progowego jako maksymalne to do niczego nie przekonuję, poprostu napisałem jak to zrobić najprościej jeśli komuś zależy na wyświetlaniu % wartości tętna wzgledem progu, a nie ma możliwości takiego wyboru z ustawień. Co do słuszności % czy ud/min to jak wspomniałem to kwestia preferencji, natomiast jak masz 5 stref tętna to kazdy zakres ma 2 wartości ud/min, a wiec do zapamietania masz 10 wartości, a w przypadku stref Friela gdzie masz 8 stref to wychodzi 15 zakresów. Więc ja wolę używać % zakresów, bo bez względu na wartości progowa przykladowo strefa IV zawsze będzie mieć zakres 95-105% a VO2max powyżej 105%.
Using Tapatalk

#85 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 17 wrzesień 2018 - 09:42

Witam 

a ja mam pytanie , i prośbę o wskazówki jak to z tymi strefami - które się czasem co prawda przewija w innych wątkach ale ciągle nie mogę wyciągnąć odpowiednich wniosków we własnym przypadku. 

 

Testy testami ale do oszacowania stref i  średniego tętna LTHR biorę średnie tętno z zawodów - zwykle krótkie płaskie dystanse około godziny (PBM), 

i teraz:  w sezonie wiosennym czy też poprzednim roku - średnia z 60 najmocniejszych minut zwykle w okresie regularnych 4-5 treningów w tygodniu wiec na lekkim zmęczeniu ale po 1-2 dniach regeneracji przed zawodami - wychodzi powtarzalnie ok 163-165 ud/min.

Zakładając adrenaline i doświadczenia że na treningach 160 to już trace oddech i ciężko mi długo jechać na takim tętnie -  biorę jako LT jakieś +-160.

Wczorajsze zawody były "inne" po ok 2 tyg małej objętości w tym tygodniu w górach ( 1000-2500mnpm długie szybkie chodzenie )  czyli na niezłym wypoczęciu i niedotrenowaniu, średnie tętno na zawodach - 175 ud/min  -  i nigdy nieosiągalne max 182, mimo ze czułem sie tak że ogólnie mogłem pojechać odrobinę mocniej - pojechałem na jakieś 98% mozliwości w tym dniu.  

 

takiego tętna max nie widziałem u siebie od 5-6 lat , a średnie 175 na 60min zawodach nie przypominam sobie nawet w pierwszych  startach X lat temu kiedy nie bylem ani trochę wytrenowany. 

 

jak to interpretować ? ktoś coś? przecież jak poprzesuwam sobie strefy  o 10ud w gorę to na treningu będzie problem żeby wytrzymać i sie nie przetrenować w tydzień.... na poprzednich zawodach max miałem ze 176 a teraz średnia 175 ? wtf ? miejsce suma sumarum miałem standardowe czyli nie pojechałem ani widocznie szybciej ani wolniej niż w poprzednich. 

 

aż taki rozstrzał ?? przecież w tym wieku ( zaraz 40 ) serce sie rozkręca o 10 uderzeń z "dnia na dzien"  (pulsometr zawsze ten sam) 

czy uznać to jako wyjątek , i adreanline , efekt niedotrenowania , lekkiego przeziębienia ? 

Pozdrawiam 

 

 



#86 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 wrzesień 2018 - 10:01

Też tak miewam po dłuższych przerwach, nie lubię tego bo dziwnie mi się wtedy jeździ. Ale na szczęście wystarczą 1-2 treningi i wszystko wraca do normy.

#87 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 17 wrzesień 2018 - 10:14

czyli zwalić to na swego rodzaju efekt wypoczęcia , ale żeby aż taki skok hmm, hr max jak 6 lat temu,  bałem sie ze mi pikawa wyskoczy :) choc z drugiej strony nie czulem sie bardziej zmęczony niz na porównywalnych etapach ze średnmi +-165 ani mocy tez nie mialem wiecej. 

Zobaczymy jak będzie za tydzień. 

Pozdr



#88 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 21:44

A brałeś może pod uwagę inne czynniki....? Kawa, przeziębienie lub okres treningowy? Okres treningowy mam na myśli to, czy nie trenujesz z dużą częstotliwością, co ma wpływ na twoją regenerację, a następnie świeżość. Serce, podobnie jak mięśnie także podlega zmęczeniu, więc po dłuższej przerwie mogło wkręcić się na wyższe niż zwykle obroty. Pozostań mimo wszystko na poprzednim tetnie LT, skoro poprzednie wyniki były regularne.
Using Tapatalk



Dodaj odpowiedź