Skocz do zawartości


Zdjęcie

slopingowa rama


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 elektrohurt

elektrohurt
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądDabrowa Gornicza

Napisano 05 wrzesień 2007 - 22:07

Czy duży sloping w ramie szosowej powoduje brak sztywności całego zestawu??
Jeździłem z ramą o rurze podsiodłowej 52 cm, i wysoko podniesionym siodełkiem .

#2 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 wrzesień 2007 - 23:04

Rama sloppingowa jest sztywniejsza poprzecznie/na skręcanie. Teoretycznie jest mniej sztywna pionowo i występuję większe naprężenia w węźle podsiodłowym.
Moja rama sloppingowa alu 1,1 kg jest sztywniejsza od poprzedniej alu o mniejszym sloppingu 1,55 kg, a tamta była sztywniejsza od stalowej 2,1 kg o klasycznej geometrii.
W skrócie - moja obecna alu jest sztywniejsza od 2x cięższej stalowej.

#3 elektrohurt

elektrohurt
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądDabrowa Gornicza

Napisano 05 wrzesień 2007 - 23:25

Ja chciałbym wiedzieć jak wysuwanie sztycy wpływa na brak sztywności, jak wysoko macie wysunięte sztyce w zależności od wzrostu i rury podsiodłowej. Ja przy rurze 52cm (środek suportu koniec rury c-t) miłem wysuniętą sztyce 17cm wzrost 180cm noga 84cm.
Czy przy wzroście 180cm rura podsiodłowa 52 nie jest za krótka?

#4 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 wrzesień 2007 - 23:54

Jak masz dobrą sztycę to będzie ok sztywno i nie złamiesz jej.

#5 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 06 wrzesień 2007 - 00:15

Czy za krótka... to zależy, skoro masz wysunięte 17 cm to chyba dość dużo jak na szosę. Tu masz kalkulator wymiarów ramy pod wymiary kolarza ;):
http://www.competiti...ALCULATOR_INTRO
Może Ci się przyda,

#6 elektrohurt

elektrohurt
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądDabrowa Gornicza

Napisano 06 wrzesień 2007 - 10:28

17 cm ale w slopingowej ramie, to ile macie średnio wysunięcie, ? skoro w Giancie jest zalecane dla wzrostu do 182 kupić rame z rurą podsiodłową 50 cm. Nie wiem czy to jest c-c czy c-t ?

http://www.giant-bic...gy/compactroad/

wzrost rama
1,72 - 1,82m M 50/55.5

#7 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 wrzesień 2007 - 11:21

Widzę, ze Giant zmienił geometrię swoich ram. Teraz M ma rurę górnę 55,5 cm (długość horyzontalna), a wcześniej było to 54,5 cm.
Kiedyś L miała długość 55,5 cm i była dla mnie za długa. Stąd wniosek, że nie kupie już Giant'a.
Sztycę możesz spokojnie wyciągnąć do kreski bezpieczeństwa. A sztywność?
Dlatego tak nie lubie sztyc 27,2mm. Sztywniejsze znacznie i ładniejsze są 31,6mm.
Jeśli chcesz bardzo sztywną sztycę to kup Thomson'a, albo KCNC. Mają one ścianki o zmiennym przekroju - rura wewnątrz jest elipsoidalna.
Syntace i ROOX pewnie też mają bardzo sztywne sztyce.

[ Dodano: 2007-09-06, 12:25 ]
Rura podsiodłowa mierzona jest do zacisku: http://www.giant-bic...29444/geometry/
Polska strona Giant'a jest biedna i info trzeba szukać najlepiej na amerykańskiej stronie. Tam zawsze pojawiają się wcześniej modele na następny rok.

#8 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 08 wrzesień 2007 - 09:09

17 cm ale w slopingowej ramie, to ile macie średnio wysunięcie, ? skoro w Giancie jest zalecane dla wzrostu do 182 kupić rame z rurą podsiodłową 50 cm. Nie wiem czy to jest c-c czy c-t ?

http://www.giant-bic...gy/compactroad/

wzrost rama
1,72 - 1,82m M 50/55.5


dla 182cm wzorstu 50ka bedzie za mala, chyba ze jestes jakis niewymiarowy (krotkie lapy i tulow).
180+ to minimum rozmiar 53,5cm (M/L).

karbon Mka za mala, a Lka za duza.. a slyszales o rozmiarze M/L? ;-)

#9 elektrohurt

elektrohurt
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądDabrowa Gornicza

Napisano 08 wrzesień 2007 - 13:01

Skoro w giancie jest zalecane 50 cm podsiodłowej, http://www.giant-bic...gy/compactroad/ to może istnieją jeszcze mniejsze ramy dla wysokich,
Jaka firma na największy sloping?

#10 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 09 wrzesień 2007 - 09:06

Skoro w giancie jest zalecane 50 cm podsiodłowej, http://www.giant-bic...gy/compactroad/ to może istnieją jeszcze mniejsze ramy dla wysokich,
Jaka firma na największy sloping?


no dobra. ale zauwaz ze to jest na samym skraju przedzialu i zalecane rozmiary ram to miedzy 50, a 55,5. uwierz mi, ze rama ze slopingiem 50cm dla kogos kto ma ponad 180cm wzrostu bedze za mala. wiem to z wlasnych doswiadczen. dwa lata temu mialem do wyboru albo 50ke albo 55,5. 50ka byla minimalnie za mala, a ta druga byla duzo za duza. siodlo w niej mialbym wyciagniete moze z 8 cm. idealna dla mnie by byla 53,5, ale niestety wtedy na tcra nie bylo mnie stac. wiec wybralem 50ke i niestety wygladalem na niej jak malpa na szlifierce.
jesli ty tez tak chcesz wygladac to prosze bardzo ;-)

spory sloping maja tez ramy dynateka.

#11 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 09 wrzesień 2007 - 20:33

Mam 50-ke i jakoś nie wyglądam jak małpa na szlifierce.
Ta rama znacznie bardziej mi pasuje niż klasyczna stalówka 55/55, lekko sloppingowa alu 55/52 i jeszcze kilka innych. Najlepiej dopasowana do mnie rama jaką miałem.
Liczy się tylko długość. Kompletnie nie ważne jaka jest wysokość. Gdyby rama miała 450 mm wysokości też by się na niej dobrze jeździło.
Nie rozumiem co to znaczy za mała wg Ciebie? Za mała to za krótka. Jeśli kierujesz się tylko wrażeniami estetycznymi to powieć Ci, że wg Twojej teorii mógłbym dużo ram klasycznych nazwać za dużymi - wyglądają na mozolne, mało dynamiczne i nudne.

#12 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 10 wrzesień 2007 - 11:02

Mam 50-ke i jakoś nie wyglądam jak małpa na szlifierce.


nie no zaraz zaraz tego to ja nie napisalem.
wiadomo ze wszystko zalezy od budowy ciala etc.
w moim przypadku przy ramie 50ce, mostku 130ce rama byla dla mnie za krotka.
podobnie mieli klienci oraz kolesie, ktorzy przymierzali sie do swoich bikeow. zaden z nich przy wzroscie 180+ nie wybral ramy 50ki.

#13 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 10 wrzesień 2007 - 11:17

Nową ramę mam w rozmiarze XL (rura podsiodłowa 54cm, wzrost 182cm). Przy BH, jeden rumer mniejszy, to L-ka, czyli 49cm. Coś mi się wydaje, że to już byłaby dla mnie taka "szlifierka" ;-).
BTW rozmiar teraz jest super, bo poprzedni XX (59cm), był zdecydowanie za duży

pozdro horny

#14 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 10 wrzesień 2007 - 14:18

no ok 54 to rozmiar rury slopingowej c-t? to jaki jest rozmiar odpowiadający w klasycznej geometrii?

#15 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 10 wrzesień 2007 - 18:25

Wydaje mi się, że w ramie klasycznej będzie to 56cm, ale głowy nie daję :-P
Tak wygląda geometria mojej ramy
http://www.rojax.pl/bh/rm/ergo.jpg

pozdro horny

#16 berski

berski
  • Użytkownik
  • 574 postów
  • SkądMałopolska

Napisano 10 wrzesień 2007 - 19:30

horny, a jaki Ty masz w ogóle model tej ramy?

#17 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 10 wrzesień 2007 - 20:26

Moja rama to R-1 aluminium 7005 T-B carbon SS
Ta rama stosowana jest w modelach L-30 i L-35

#18 Gosc_dablo1_*

Gosc_dablo1_*
  • Gość

Napisano 05 listopad 2007 - 19:35

Czy za krótka... to zależy, skoro masz wysunięte 17 cm to chyba dość dużo jak na szosę. Tu masz kalkulator wymiarów ramy pod wymiary kolarza ;):
http://www.competiti...ALCULATOR_INTRO
Może Ci się przyda,

bardzo fajna sprawa z tym kalkulatorem tylko czy ktoś mi możę przetłumaczyć te wyniki czyli co ta tabela już zawiera z podanymi wynikami :?: jak interpretować otrzymane wyniki dziękuję za pomoc pozdrawiam :lol:

#19 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 05 listopad 2007 - 20:41

Masz trzy wyniki, competitive fit, eddy fit i french fit.

Competitive daje Ci wymiary minimalne, tzn. takie do ścigania, najmniejsze jakie możesz dla siebie wybrać. Daje Ci to lepsze opanowanie roweru, lepszą zwrotność, ale mnie wygodną pozycję.

Druga tabela to wymiar dopasowany idealnie do Twoich rozmiarów

Trzeci to w w starodawnym stylu czyli rower lekko za duży, tak jak to widać na starych fotkach gdzie kolarze wyglądali jakby jeździli na rowerach za dużych.

#20 Gosc_dablo1_*

Gosc_dablo1_*
  • Gość

Napisano 05 listopad 2007 - 20:48

jelitek bardzo CI dziękuję to już co nieco wiem , pierwszy wynik to chyba długość ramy :?: ale pozostałe nie wiem jak interpretować nie znam angielskiego i dlatego za wiele mi te pozostałe nazwy nie mówią. czy jest szansa przetłumaczenia tych określeń w tabeli :?: bardzo bym był wdzięczny :roll: aha czy to są wyniki dla ram klasycznych czy slopingowych mierzonych po rurze poziomej czy horyzontalnie :?:



Dodaj odpowiedź