Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kaseta Sens Ratowania Koła Czy Złom

kaseta koło

20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 29 grudzień 2015 - 18:24

Hej wszystkim rowerzystom i rowerzystom,

 

Mam problem z rowerem , a raczej z kołem z napędem, wolnobieg/kaseta obraca się w dwie strony, czyli nie daje napędu,jest to napewno stary typ koła ,zęby są w dobrym stanie , nie wiem czy jest sens wymiany bębenka, i jakie to koszta i czy nie lepiej kupić nowe koło,ktoś podpowie jak wykręcić bęben i czy jest sens reanimacji  ?foto poniżej z neta , ale jest identyczne, made in japan shimano 60kaseta_szo233.jpg



#2 m.arek

m.arek
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 29 grudzień 2015 - 20:08

Byłby sens naprawiać, gdybyś sam ogarnął temat. Nikt przecież nie napisze Ci punkt po punkcie co robić. To jest w książkach.

#3 Coriner

Coriner
  • Użytkownik
  • 164 postów
  • SkądSwinoujscie

Napisano 29 grudzień 2015 - 21:14

Jak nie masz narzędzi i ochoty grzebać, to lepiej kupić nowe koło. Płatny serwis pochłonie dużą część nowego koła.



#4 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 29 grudzień 2015 - 22:37

Byłby sens naprawiać, gdybyś sam ogarnął temat. Nikt przecież nie napisze Ci punkt po punkcie co robić. To jest w książkach.

m.arek nie gwiazdorz, zjedz snickersa, nic nie wniosłeś do tematu ;)

Jak nie masz narzędzi i ochoty grzebać, to lepiej kupić nowe koło. Płatny serwis pochłonie dużą część nowego koła.

chodzi mi czy warto inwestować i co trzeba było by kupić ,zaparki,kulki ?bębenek rusza się w dwie strony nie załapuje, koło jest napewno wiekowe, ale patrząc na zęby jak nowe, czy jestem sam w stanie to wymienić ?

 

jakoś daje radę , nie korzystam z serwisów ,stara się naprawiać sam,pierwszy raz robię coś takiego i zapytałem o rady ;)


  • qzn lubi to

#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 grudzień 2015 - 22:40

Niewykluczone, że zapadki są w dobrym stanie, tylko po prostu smar je zakleił na amen i nie chcą wrócić do swojej pozycji.

 

Bez rozebrania bębenka nie będzie wiadomo, czy nadaje się on w ogóle do naprawy i jeżeli tak, to jakim kosztem i nakładem pracy.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 29 grudzień 2015 - 23:25

Niewykluczone, że zapadki są w dobrym stanie, tylko po prostu smar je zakleił na amen i nie chcą wrócić do swojej pozycji.

 

Bez rozebrania bębenka nie będzie wiadomo, czy nadaje się on w ogóle do naprawy i jeżeli tak, to jakim kosztem i nakładem pracy.

kwestia klucza z dwoma zębami ,klucz jest uniwersalny ? widziałem na allegro sa, a bez klucza jakiś sposób aby to odkręcić?



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 grudzień 2015 - 23:27

Klucz jest uniwersalny. Na 100% współpracuje z wszystkimi piastami Hyperglide - Ty masz chyba Uniglide, ale z tego co pamiętam, w nich był stosowany ten sam standard, a przynajmniej w większości modeli.

 

Alternatywa to młotek i przecinak, ale licz się z tym, że możesz już więcej nie odkręcić potraktowanego w ten sposób bębenka.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:07

Klucz jest uniwersalny. Na 100% współpracuje z wszystkimi piastami Hyperglide - Ty masz chyba Uniglide, ale z tego co pamiętam, w nich był stosowany ten sam standard, a przynajmniej w większości modeli.

 

Alternatywa to młotek i przecinak, ale licz się z tym, że możesz już więcej nie odkręcić potraktowanego w ten sposób bębenka.

 

ok poszło :) odkręcanie w stronę wskazówek zegara , stary śrubokręt i młoteczek , złożyłem ponownie ,jest napęd ale przerywa , i co dalej? zapadki do wymiany ?



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:08

No dobra, a co widziałeś w środku? Zapadki były zużyte? Wypusty po stronie bębenka w jakim stanie? Sprężynki całe?

Po to chyba zajrzałeś, żeby coś zobaczyć, więc podziel się wnioskami - będzie łatwiej ;)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:40

Dzięki Wojtek za szybką odpowiedz. daje foto Zapadki jak widać uszkodzone, bęben jak na foto, dalej pytanie czy jest sens wymiany i jaki koszt , miska jak dla mnie ok jak i sprężyna bfbfa3192175780emed.jpg

1f5175691c7fb384gen.jpg

432669bac3781ab2gen.jpg

0a5d24a85a0906f1gen.jpg

9d3795043dd3824bgen.jpg

2417b07c8369d252gen.jpg

240d541671369785gen.jpg

 

d0f37f45a65be9eegen.jpg



#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 30 grudzień 2015 - 13:23

Czy zapadki z boku wyglądają na "stępione"? Wydaje mi się, że tak, ale proszę potwierdź.

 

Po stronie bębenka wszystko jest lekko podjechane, więc jeżeli zapadki również są zużyte, wiele tu już nie zrobisz - tak zużyty sprzęt ma prawo "puszczać". Ale jeżeli bardzo Ci się chce, możesz spróbować wszystko na nowo przesmarować i złożyć - a nuż się okaże, że to będzie działało.

 

Jeżeli znajdziesz nowy bębenek kompatybilny z tą piastą (niestety jedyna metoda to bezpośrednia przymiarka), możesz też go w całości wymienić. Jeżeli nie, najlepiej będzie wymienić piastę i zapleść na nowo koło albo po prostu kupić całe nowe koło.

 

Mówiąc szczerze, mimo wszystko wydaje mi się, że ilość pracy jest niewspółmierna do korzyści - w najlepszym wypadku i tak pozostaniesz z przestarzałym sprzętem, który w każdej chwili może przestać działać.


  • Simpluslsw lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#12 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 30 grudzień 2015 - 13:32

daje foto

e65e8fecfb55fca1gen.jpg

 

zakładałem ,smarowałem jak pisałem wyżej jest napęd ale czasem przeskakuje

 

Ps. w wolnobiegu jest taka sama zapadka ?? posiadam kilka wytartych zębatek spróbować przełożyć zapadki ?

 



#13 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 30 grudzień 2015 - 13:34

Nie wygląda to najlepiej, ale moim zdaniem gdyby wygładzić wszystkie zadziory na zapadkach i wewnętrznym uzębieniu bębenka jakimś ostrym diamentowym pilniczkiem, możliwe że jeszcze by to działało. Istotny jest też rowek w zapadkach w którym siedzi sprężynka, może tam się coś zahacza i dlatego czasem zapadki się nie odchylają i przepuszczają. Nie masz już nic do stracenia i warto spróbować.

P.S. Zestaw przyzwoitych pilniczków (przydadzą się przy różnych okazjach) kupisz za kilkanaście złotych. 


  • Simpluslsw lubi to

#14 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 30 grudzień 2015 - 13:39


 


Nie wygląda to najlepiej, ale moim zdaniem gdyby wygładzić wszystkie zadziory na zapadkach i wewnętrznym uzębieniu bębenka jakimś ostrym diamentowym pilniczkiem, możliwe że jeszcze by to działało. Istotny jest też rowek w zapadkach w którym siedzi sprężynka, może tam się coś zahacza i dlatego czasem zapadki się nie odchylają i przepuszczają. Nie masz już nic do stracenia i warto spróbować.  

Wyczyszczę jeszcze raz i usunę zadziory i założę, w sumie jak napisałeś nic do stracenia tylko trochę zabawy  , Ps. ktoś wie zapadki takie same jak w wolnobiegu ??



#15 Gosc_gocu_*

Gosc_gocu_*
  • Gość

Napisano 30 grudzień 2015 - 13:56

m.arek nie gwiazdorz, zjedz snickersa, nic nie wniosłeś do tematu ;)

 

 Wniósł, wniósł, tylko do ciebie nie dotarło.

I nie oglądaj tyle reklam.



#16 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 30 grudzień 2015 - 14:04

 Wniósł, wniósł, tylko do ciebie nie dotarło.

I nie oglądaj tyle reklam.

no tak,rzeczywiście napisał jak w książce punkt po punkcie buhaaa

gocu tyle co i ty ;) / nic nie wnosząc do tematu , nabijanie postów ..

 

 



#17 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 30 grudzień 2015 - 18:08

Uderz do jakiegoś serwisu rowerowego, zapytaj czy mają zapadki (jeśli serwisowali kiedykolwiek jakieś koło to powinni mieć(. Może dostaniesz zamiennik, może sprzedadzą za jakieś ludzkie pieniądze. "Ząbki" w bębenku są sponiewierane, więc zapadki mogą się ześlizgiwać i ponownie ulec uszkodzeniu. Tak czy inaczej spróbować możesz.


  • Simpluslsw lubi to

#18 Simpluslsw

Simpluslsw
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 30 grudzień 2015 - 21:02

bylem w 3 sklepach rowerowych w Lublinie,niestety nie mają , były zapadki ale mniejsze, i to raczej do wolnobiegu , bębenków tez brak , na allegro też nie widziałem :) odstawiam koło na bo chyba szybko nie znajdę. może giełda w Elizówce , bede probowal ze starego wolobiegu założyć zapadki



#19 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 31 grudzień 2015 - 01:21

Tu jest bardzo podobna piasta, tylko z osią na nakrętki, ale bębenek pewnie taki sam.

http://jastabike.pl/...6SPEED-C30/2497


  • Simpluslsw lubi to

#20 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 31 grudzień 2015 - 10:35

Ośkę można przełożyć. Ale piastę trzeba kupić, przepleść i wycentrować koło. Jeśli zrobisz sam to ok, jeśli pójdziesz do serwisu, to lepiej kupić nowe koło.  pozdr





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kaseta, koło