Skocz do zawartości


Zdjęcie

Campagnolo Comp Triple A Korba Dwurzędowa

Campagnolo

34 odpowiedzi w tym temacie

#1 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 11:47

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum:-)

 

Postanowiłem zmienić korbe Centaur triple na Recorda i stąd pytanie. Czy tylna przerzutka Comp Triple będzie działała z Recordem czy trzeba wymienić? W specyfikacji Campy napisali ,że z przerzutki z  długim wózkiem tylko z korbami triple. Może ktoś próbował i jednak będzie to w miare zmieniać biegi? Drugie pytanie odnośnie Ultratorque, czy trzeba koniecznie planować mufe suportu. Dzwoniłem do kilku serwisów i powiedzieli,że w 99 % przypadków nie trzeba ale wole się upewnić.

 

pozdrawiam serdecznie

Tomek



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 styczeń 2016 - 12:08

Przerzutka będzie działała, tylko po prostu będzie Ci wisiał niepotrzebnie długi wózek pod nią ;)

 

Co do planowania: kontrolę ramy zdecydowanie należy przeprowadzić, bo krzywo wykonana mufa może powodować przedwczesne niszczenie łożysk. Natomiast czy planowanie będzie potrzebne, to już się oczywiście okaże po kontroli - ale absolutnie nie jest prawdą, że w 99% planować nie trzeba, bo bardzo wiele ram (nawet topowych marek i modeli) wymaga wyrównania mufy.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 12:49

Dzięki za szybką odpowiedź. Co do kontroli mufy to da się to zrobić bez specjalistycznych narzędzi czy wystarczy suwmiarka ? ;-)

 

pozdrawiam serdecznie

 

Tomek

Przerzutka będzie działała, tylko po prostu będzie Ci wisiał niepotrzebnie długi wózek pod nią ;)

 

Co do planowania: kontrolę ramy zdecydowanie należy przeprowadzić, bo krzywo wykonana mufa może powodować przedwczesne niszczenie łożysk. Natomiast czy planowanie będzie potrzebne, to już się oczywiście okaże po kontroli - ale absolutnie nie jest prawdą, że w 99% planować nie trzeba, bo bardzo wiele ram (nawet topowych marek i modeli) wymaga wyrównania mufy.

 



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 styczeń 2016 - 13:14

Suwmiarka nie wystarczy, bo możesz mieć obie ścianki przekoszone w tę samą stronę - suwmiarka pokaże wówczas, że wszystko jest OK, a mufa będzie krzywa.

 

Tylko zadbaj o to, żeby serwisant nie wpadł na pomysł, żeby sprawdzać suwmiarką. Znam takich agentów, dla których planowanie to w ogóle nowoczesny wymysł rozpuszczonej młodzieży ;) i robią to byle jak.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 19 styczeń 2016 - 20:39

Problem jest w znalezieniu w ogóle serwisu, który mi to zrobi. W mojej okolicy w promieniu 30 km brak chętnych do podjęcia się tego rodzaju zlecenia.  Dzęki jeszcze raz za szybkie odpowiedzi.

 

pozdrawiam serdecznie

Tomek

Suwmiarka nie wystarczy, bo możesz mieć obie ścianki przekoszone w tę samą stronę - suwmiarka pokaże wówczas, że wszystko jest OK, a mufa będzie krzywa.

 

Tylko zadbaj o to, żeby serwisant nie wpadł na pomysł, żeby sprawdzać suwmiarką. Znam takich agentów, dla których planowanie to w ogóle nowoczesny wymysł rozpuszczonej młodzieży ;) i robią to byle jak.

 



#6 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 02 kwiecień 2016 - 20:12

Przerzutka z wózkiem ss obejmie mi kasete 13-29?

 

pozdrawiam



#7 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 02 kwiecień 2016 - 22:27

Tak



#8 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 09 kwiecień 2016 - 18:17

Kolejny problem. Jak ustawie przerzutke przednią żeby nie ocierał łańcuch to uderza ramie o przerzutke. Zawsze dało się to ustawić a przy tej korbie nie potrafie. Nie wiem w czym problem. Myślałem ,że korba jest na tyle sztywna ,że nie będzie takich problemów. No chyba ,że rama za słaba. Ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?

 

pozdrawiam



#9 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 10 kwiecień 2016 - 15:43

A masz tą przerzutkę ustawiona na bieg 1 i 2?



#10 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 10 kwiecień 2016 - 19:31

Ociera tylko na najmniejszej tarczy z tyłu. 



#11 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 10 kwiecień 2016 - 20:27

Chyba się nie rozumiemy. Masz tak ustawić lewą manetkę, by pod kciukiem był tylko jeden klik, a powrotnych 3. Rozumiesz? Musisz mieś zablokowany trzeci bieg, a jeździsz tylko na 1 i 2. Tu nie chodzi o ocierania łańcucha, choc ten prawdopodobnie będzie ocierał o klatkę przedniej przerzutki w ustawieniu młynek => 2 najmniejsze koronki kasety.

I druga sprawa, miałeś wcześniej korbę 3rz, obsługiwała ją przerzutka uniwersalna (CT+Standard) czy jakaś inna (Triple)? Pewnie triple, a to może powodować, iż jest szersza i dla tego ociera o ramię korby.

 

Filmik jest bardzo pomocny:



#12 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 10 kwiecień 2016 - 21:11

Obecnie mam tak,że potrzebuje trzech klików pod kciukiem(tzn słychać trzy kliknięcia) żeby zrzucić z blatu na młynek i powrót też trzy. Nie wiem czy dobrze zablokowałem trzeci bieg ale zrobiłem to śrubką przy przerzutce. Przednią przerzutke mam Centaur 10 s, tylna Comp Triple. Jutro jak znajdę czas spróbuje zrobić dokładnie tak jak na filmie. Przy trzech blatach z przodu potrzebowałem trzy kliknięcia do zrzucania na mniejsze tarcze (na obie mniejsze) i powrót też trzy.



#13 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 10 kwiecień 2016 - 22:29

Ale przednia przerzutka Campy ma 3 wersje CT-Standard, Triple i CT. Do 3 blatów potrzebowałeś z pewnością Triple, a ta na pewno ma inny rozmiar i wychył. Zobacz co pisze na niej, nie zgaduj. Wewnątrz klatki powinno być wybite jaka to przerzutka:

 

ftd0105-023_1.jpg

Triple

 

300735d1412124219-campagnolo-chorus-cent

CT-Standard czyli do korb 2 rzędowych. Widać różnicę?

 

3 kliki pod kciukiem? To jakiś Chorus/Record 11s? W Veloce/Centaurze 10s jest jeden pod kciukiem i 3 powrotne i tak jest prawidłowo. Wyższego modelu nie miałem więc nie powiem.

 



#14 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 11 kwiecień 2016 - 06:20

Na przerzutce jedynyne napisy to Made in Italy, cyfra 6 albo 9 zalezy jak patrzeć i Centaur 10 speed. Skąd sie teraz dowiedzieć jaki model? Jak nic nie jest napisane to chyba standard. Manetki to Chorus.



#15 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 11 kwiecień 2016 - 07:24

A po wyglądzie nie możesz ocenić? No proszę cię... Pokazałem ci 2 zdjęcia Centaura 10s, masz jedną z nich.

 

Co do manetek to nadal nie kapujesz chyba. Robiłeś 3 kliki kciukiem, a masz tak ustawić naciąg linki, by pod kciukiem był tylko jeden klik, ten ostatni, jak byś ze środkowego zmieniał na najmniejszy blacik. Obejrzyj w końcu ten filmik (od 11:10) i zobacz jak to zrobić, to nie jest magia ;)

 

Podejrzewam, że ty tylko wymieniłeś korbę i nic nie regulowałeś w ustawieniu przerzutki i masz ją nadal w ustawieniu dla 3 rzędowej korby.



#16 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 11 kwiecień 2016 - 07:32

Troche inny Centaur bo cały srebrny, pewnie jakiś starszy. Po wyglądzie to raczej będzie do korb dwurzędowych. Ustawiłem wszystko ze szczelinomierzem i powinno być ok. Musze tylko jeszcze sprawdzić na trasie bo na stojaku to nic pewnego. Dzieki za pomoc. Myślałem,że juz dużo wiem o rowerach ale jeszcze sporo wiedzy przede mną ;-)



#17 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 11 kwiecień 2016 - 07:44

Być może starszy, ale różnicę w budowie są niewielkie. Najważniejsze, byś miał ustawioną przerzutkę pod bieg 1 i 2, a naciąg linki na 3 bieg był zablokowany śrubką przy przerzutce (nie idzie wbić trzeciego biegu). 

 



#18 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 kwiecień 2016 - 18:49

Masz manetki Chorus, tam pod kciukiem ma być kilka kliknięć, nie jedno przy zmianie z blatu na małą i z powrotem, każdy Chorus od lat 90 tak ma. Pytanie tylko czy manetka jest 3sp, czy 2/3sp, nie znam starych modeli na tyle by Ci powiedzieć, czy były osobne klamki na 3, czy takie trochę kompatybilne z 3 rzędami 2/3 (takie były w niższych grupach).

Generalnie jak ustawisz przerzutkę tak jak na filmie, włącznie z przykręceniem samej przerzutki odpowiednio (nie wiem czy jest to na filmie, nie chce mi się oglądać;P), to powinno być dobrze, śrubami do regulacji możesz w dużym zakresie ograniczyć wychylenia do wewnątrz i na zewnątrz. Możesz przy tym stracić jedno lub dwa kliknięcia, ale moim zdaniem trzy powinny zostać. Gdyby gorzej zmieniał, możesz spróbować skrócić linkę, zmniejszyć ograniczenie zewnętrzne i zwiększyć wewnętrzne.



#19 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 11 kwiecień 2016 - 19:44

Teraz mam tak ustawione,że trzema kliknięciami wrzucam na dużą, dwoma zrzucam ale po wrzuceniu na dużą po trzech klikach następuje samoczynne jedno kliknięcie powrotne spowodowane ograniczeniem zewnętrznym na przerzutce. Jutro może uda się sprawdzić na trasie. Ogólnie ta mikroregulacja na klamkach Camy bardzo mi się podoba i przy trzech z przodu nigdy nie miałem problemu ze zmiana biegów i ocieraniem łańcucha czy korby. Nawiasem mówiąc ta korba ma taki mały q-factor,że po przesiadce na nią nogi mam ściśnięte jak dziewica ;-)



#20 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 kwiecień 2016 - 19:55

Bike - have fun between your legs!

Ja bym spróbował trochę skrócić linkę, zmniejszyć wyrównawczo ograniczenie zewnętrzne i zwiększył wewnętrzne. Raz mi się złamała łopatka i mam uraz do przykładania do niej dużej siły.



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Campagnolo