Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomoc W Doborze Rozmiaru Ramy Dla Kobiety


25 odpowiedzi w tym temacie

#1 kootel

kootel
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 19:24

Cześć!

Z góry przepraszam za zakładanie nowego tematu, ale mam problem z doborem odpowiedniego rozmiaru ramy. Prawdopodobnie od zeszłego sezonu jeżdżę na dużo za dużej ramie w rozmiarze 54cm. Mój wzrost to 169cm, długość nogi 84cm. Mam na oku dwie ramy - pierwsza to Accent Apex w rozmiarze 50 http://velo.pl/czesc...y/accent/apex-1a druga to Trek 1500 SLR w rozmiarze 52. Zdania są podzielone i z tego wszystkiego sama już nie wiem, która rama byłaby lepsza ;) z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i porady.

 

Pozdrawiam!


  • Pan_Wonsik lubi to

#2 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 marzec 2016 - 22:30

Skoro 54cm to "dużo za duża" to ja bym nie szukał wśród rozmiarów górnej rury rzędu 52-53cm :D

Szukaj czegoś 48-max50 jak lubisz wyciągniętą pozycję ;) Z tego co widzę Apex nie ma nic mniejszego, a treka specyfikacji nie znalazłem.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#3 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 23 marzec 2016 - 08:21

 

http://allegro.pl/Sh...ef=last-visited

HEJ - ta rama na ciebie szyta.

 

Jarek-LT



#4 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 marzec 2016 - 08:25

Ja wiem, że fajnie sprzedać swoje, ale nie wciskaj Koleżance 169cm wzrostu i w dodatku z długą nogą zbyt dużej ramy.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#5 kootel

kootel
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 09:36

Greek - 48 max 50 w górnej rurze? w tej chwili mam 54cm i nie odczuwam żadnych dolegliwości ze strony pleców, nawet podczas wypadów na 200km. Czy to nie będzie przegięcie w drugą stronę? myślałam, że ramy 48cm/50cm są dla osób o około 10 cm niższych ode mnie :D jak już mówiłam wcześniej mam na oku tego treka http://allegro.pl/ra...6064880877.html, ale w świetle tego co teraz mówisz boję się, że i tak będzie przyduży :D

 

Time bardzo ładny, jednak to zdecydowanie nie moja półka cenowa :) ramę chcę jeszcze jakoś fajnie wymalować, więc muszę się liczyć z dodatkowymi kosztami. 



#6 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 23 marzec 2016 - 12:31

Greek - okop się i przyklep - moze zrobisz to lepiej niż z doradzaniem...

 

Dla ciebie - kolezanko w ramach granic wymiarowych, lepsza rama mniejsza niż za duża.

Jest to sprawdzone i objeżdżone.

W nawiasie, szukaj ramy ''po długości rury górnej'' w granicy 510mm do 520mm z małą odchyłką.

Nie szukaj ramy wg. napisanego rozmiaru np. 52 - co marka to inny będzie wymiar rury górnej która ma FUNDAMENTALNE znaczenie.

 

PS. Jeżeli mam rame na sprzedaż która pasuje dlaczego mam jej nie zaproponować???

Wg. ciebie jest to nie OK.  - Nawet nie odpowiadaj...

 

Jarek-LT



#7 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 marzec 2016 - 14:40


Wg. ciebie jest to nie OK.  - Nawet nie odpowiadaj...

 

 

I co będziesz się może rzucał? To może objaśnię dokładniej, bo widać od wizji zarobku Ci się grzeje.

Koleżanka ma 169cm wzrostu.i nogę 84cm. Nie dość, że jej wzrost sugeruje ramę 48cm VTT (max 50) to jeszcze noga jest stosunkowo długa. Uwaga objasnienie: skoro noga jest długa, to tułów jest stosunkowo krótki. A to do tułowia dobieramy rozmiar!

 

 

Dla ciebie - kolezanko w ramach granic wymiarowych, lepsza rama mniejsza niż za duża.

 

:D :D :D Powiedziała wyrocznia i zaproponowała za dużą ramę :P

 

Greek - 48 max 50 w górnej rurze? w tej chwili mam 54cm i nie odczuwam żadnych dolegliwości ze strony pleców, nawet podczas wypadów na 200km. Czy to nie będzie przegięcie w drugą stronę?

Przyznam szczerze, że nie rozumiem :) Wcześniej pisałaś, że jeździsz na "dużo za dużej ramie", myślałem że po czymś to wnioskujesz ;)

Generalnie większym problemem dla pleców może być pozycja zbyt krótka, dlatego mimo tego, iż ludzie jeżdżą generalnie na za dużych ramach, dolegliwości z tego tytułu są rzadsze niż te przez ramy przykrótkie.

Mniejsza rama jest lżejsza, sztywniejsza, dajelepszą zwrotność.

Żeby dać Ci obraz o czym mówimy, to jestem gościem niemal 20cm wyższym od Ciebie, w dodatku z proporcjonalnie krótszą nogą (czyli to teoretycznie zwiększa wymagany rozmiar ramy), a dla mnie optimum to rama 55,5cm, czyli 1,5 cm większa od Twojej :P Oczywiście mowa o wymiarze virtual top tube, zakładam że to podajesz, pisząc o rozmiarze ramy ;)

Ten Trek z Twojego linka ma dokładnie taki sam wymiar jak Twoja obecna rama, więc ten wybór trochę mija się z celem.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#8 kootel

kootel
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 14:50

Pisałam, ze jeżdżę na dużo za dużej ramie i jest to opinia eksperta z serwisu rowerowego, który też jest powodem tego całego zamieszania - po prostu zrobił mi mętlik w głowie :P podaję wymiary mojej obecnej ramy:

od środka rury sterowej do środka rury podsiodłowej - 55cm
od środka suportu do góry rury podsiodłowej - 56cm
Tak więc po wymiarach można zobaczyć, że jednak jest dużo większa od tego Treka :) Słyszałam też wiele opinii tego typu, że właśnie lepiej jeździć na za małej niż na za dużej i zaczęłam o tym intensywniej myśleć, bo wcześniej nie przejmowałam się jej rozmiarem, dopóki ktoś mi nie zwrócił uwagi :D
 
Aaa i zapomniałam dodać, że mam mostek 90mm :)


#9 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 marzec 2016 - 15:14

 

Pisałam, ze jeżdżę na dużo za dużej ramie i jest to opinia eksperta z serwisu rowerowego, który też jest powodem tego całego zamieszania - po prostu zrobił mi mętlik w głowie :P podaję wymiary mojej obecnej ramy:

od środka rury sterowej do środka rury podsiodłowej - 55cm

 

To jest długość wzdłuż rury górnej, czy mierzone w poziomie?

Tak czy siak gigant - chciałbym Cię na niej zobaczyć :D

 
Aaa i zapomniałam dodać, że mam mostek 90mm :)

 

I to pewnie ratuje sytuację ;)

 

Jeśli to 55cm to wymiar górnej rury po jej długości, to rzeczywiście Trek byłby 3cm mniejszy. Patrząc na same wymiary to i tak mizerna zmiana, patrząc na to, że jeździ Ci się dobrze - niekoniecznie. Pytanie tylko - skoro jest ok, to czy jest sens cokolwiek zmieniać? Moim zdaniem nie :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#10 kootel

kootel
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 15:33

55cm mierzone w poziomie ;)

 

Ok na forum znalazłam taki kalkulator i zrobiłam sobie pomiary wg competitive cyclist i wyszły następujące kwiatki :D

 

http://imageshack.co...3470/jVyAcf.jpg

 

to wg tego, Trek się mieści w normie, albo w ogóle bez sensu kombinuje :P Pan serwisant chciał mi wcisnąć właśnie Apexa w rozmiarze 52 i mówił, że będzie idealna. Ja nie wiem bo się nie znam :) 

 

 



#11 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 marzec 2016 - 16:25

zrobiłam sobie pomiary wg competitive cyclist i wyszły następujące kwiatki :D

 

Mimo wszystko dużą Ci tą ramę podaje. Być może przez długość nogi. Ogólnie długonogim (zarówno kobietom jak i facetom) trudno dobrać rozmiar. Krótki korpus sugeruje krótszą ramę, te z kolei mają rurę podsiodłową bardziej pionowo (większy kąt) co przy długich nogach powoduje problemy z ustawieniem siodła (trzeba mocno je cofać i wyciągać, sztyca wymaga sporego offsetu). Z drugiej strony biorąc większy rozmiar co prawda pozycja siodełka przestaje być problemem ale rama jest wówczas długa co często skutuje montażem krótkich mostków i pogorszeniem prowadzenia roweru. Wiem, że nie pomogłem ale moim zdaniem najlepiej będzie Ci wypróbować od kogoś mniejszy rozmiar.



#12 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 marzec 2016 - 17:40

Jeździj tak jak Ci wygodnie - to jedyna sensowna rada ;)  Jeden stwierdzi, że rama powinna być ponadnormatywnie duża, inny zaproponuje znacznie mniejszą. Moje zdanie jest takie, że ogólnie przyjęte "dopasowanie" jest znacznie zawyżone, co potwierdzają rowery prosów. Jak jest ok to nic bym nie zmieniał, rama to na tyle drogi element, że szkoda go zmieniać, jeśli jest ok. Choć mostek rzeczywiście jest taki dość krótki.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#13 Gosc_adazz_*

Gosc_adazz_*
  • Gość

Napisano 23 marzec 2016 - 18:01

 ogólnie przyjęte "dopasowanie" jest znacznie zawyżone, co potwierdzają rowery prosów.

 

Błagam Cię ..... :/



#14 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 marzec 2016 - 18:36

Długie nogi oznaczają krótszy korpus, ale mogą też oznaczać długie ręce. Skoro na obecnej ramie jest Ci wygodnie to może tak właśnie jest. Kalkulatorami się zbytnio nie przejmuj, szczególnie takimi które używają do obliczeń tylko wzrostu i długości nogi.

#15 kootel

kootel
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 20:40

Sama nie wiem, o ile wcześniej w ogóle mi to nie przeszkadzało, tak teraz nie daje mi spokoju i cały czas mam w głowie, że rama jest za duża ;) tak z innych problemów to jedynie po dłuższej jeździe strasznie bolały mnie dłonie, a konkretniej to miałam problem z cierpnącymi palcami u rąk, które potrafiło się utrzymywać do dwóch dni po jeździe :( nie wiem czy to ma coś wspólnego z ramą czy nie, myślałam bardziej, że to może kwestia kierownicy i w sumie nie tak dawno wymieniłam na grubszy kompakt (poprzednia była cieniutka) i lepiej się trzyma, ale nie wypróbowałam jej jeszcze jakoś konkretniej. 

 

A propos kalkulatorów, to pomiarów było wiele, nie tylko długość nogi i wzrost ;) i rzeczywiście wychodzi na to, że mam długie ręce :P



#16 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 marzec 2016 - 21:12

Błagam Cię ..... :/

Z miłą chęcią spełnię prośbę, nie wiem tylko w czym pomóc :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#17 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 marzec 2016 - 22:37

Wyglada że miałem podobne dylematy, gdybym chciał się wpisać w kwadrat jak rysował Da Vinci to powinienem mieć z 8cm więcej wzrostu niż mam. Mam ramę z górną rurą o efetkywnej długości 565mm i mostek 100mm mimo że teoretycznie powinienem jeździć na ramie 54cm. Miałem okazję przez tydzień jeździć na ramie z górną rurą o efektywnej długości 545mm i mostku 110mm. Jeździć się dało bo mam wrażenie że na mniejszą ramę zawsze wsiądziesz i pojedziesz. Tylko że zahaczałem butem o przednie koło, na szczęście nie w czasie jazdy - ale było to irytujące. Obie ramy miały podobny stosunek tzw. reach i stack.

 

A co do drętwiejących palców to powodów może być mnóstwo, grubość owijki, pochylenie kierownicy i klamkomanetek. A także np. zbyt płaskie siodło, którego przód pochylasz minimalnie w dół w celu symulacji lepszego podparcia kości kulszowych. Może to powodować większe obciążenie rąk, jakiś ucisk i drętwienie palców.

 

Ale ja się nie znam, sam próbuję znaleźć optymalną pozycję, a pewnie skończy się na wizycie na profesjonalnym fitingu :-)



#18 Gosc_adazz_*

Gosc_adazz_*
  • Gość

Napisano 24 marzec 2016 - 07:23

Z miłą chęcią spełnię prośbę, nie wiem tylko w czym pomóc :)

 

Przeczytaj raz jeszcze to co napisałeś o "rowerach prosów" i sprawa się wyjaśni .... no comment.



#19 maccacus

maccacus
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 marzec 2016 - 10:11

Tylko że zahaczałem butem o przednie koło, na szczęście nie w czasie jazdy - ale było to irytujące. 

 

Równie dobrze może być niższa osoba od Ciebie o tym samym rozmiarze buta i też by zahaczała o koło na ramie 54, która byłaby dla niej idealna. Zahaczanie butem praktycznie nie występuje w czasie normalnej jazdy bo nie wykonujesz tak mocnych skrętów. Więc tym bym się kompletnie nie przejmował.

 

 

A co do drętwiejących palców to powodów może być mnóstwo

 

Najczęściej to zawodowa choroba kolarzy i innych ludzi nadwyrężających przegub dłoni czyli zespół cieśni nadgarstka. Raczej nie unikniesz gdy jeździsz dystanse powyżej 4h. Wszyscy moi znajomi lubujący się w dłuższych tripach mają tą dolegliwość. Mi się to nasiliło i przeszło w postać przewlekłą gdy kiedyś zrobiłem dwa dni z rzędu 250km. Od tego czasu ciągle się odzywa przy dłuższym treningu i objawia mrowieniem opuszków zaczynając od najmniejszego palca.

https://pl.wikipedia...nału_nadgarstka



#20 kootel

kootel
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 24 marzec 2016 - 10:26

Z tym drętwieniem to faktycznie, występuje w trasach dłuższych niż 4 godziny, muszę więcej poczytać.

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie odnośnie określenia lepszego prowadzenia roweru przy mniejszej ramie ;) wielokrotnie o tym słyszałam, ale czym konkretnie to się objawia? :P nie mam porównania do żadnej innej szosy, ponieważ to na czym jeżdżę to moja pierwsza szosa, a panowie mają jeszcze większe ramy. Nie wiem, czy lepiej się skręca, czy o co chodzi tak konkretnie? ;)





Dodaj odpowiedź