Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy Rower Mniejszy Od Aktualnego ?


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 bbwolski

bbwolski
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 28 marzec 2016 - 22:03

Czołem koledzy,

poszukuje aktualnie nowego roweru. Przygodę z szosą zaczynałem na Trek Alpha 1.2 (2011r). Nie pamiętam dokładnie jaki rozmiar ale efektywna długość ramy wynosi w nim 58 (58,5cm).

 

Aktualnie mam go ustaiwone pod siebie w domowych warunkach. Było troche prób ale od 2 lat jest tak ustawiony i jedynie 2 podkładki wyleciały spod mostka. Przy tej długości ramy mam założony mostek 90 mm (było 110) i szczerze mówiąc czuje się jakby był nadal za długi. Testowałem z mostkiem z mtb 70mm (6st) jeździło mi się idealnie tzn z wygodnym chwytem na gumach klamkomanetek.

 

Do czego zmierzam.

Planuje zakup nowego roweru, czegoś lżejszego na karbonowej ramie, wyższej klasy osprzęcie. Rower poza jazdą na ustawkach i treningach ma także mi posłużyć 4-5x w sezonie na zawodach triathlonowych (będzie miał dokręconą lemondke i zmienione ustawienia). 

Z pomocą znajomego fizjo pomierzyłem się wg. kalkulatora competetive cyclist i wyszły mi takie wyniki jak poniżej:
zrzut-ekranu-2016-03-28-o-22-45-51.jpg?1

zrzut-ekranu-2016-03-28-o-22-45-58.jpg?1

 

Troszkę mnie to niepokoi bo myślałem, że teraz powinienem szukać roweru o długości efektywnej ramy ok 56 cm. Znalazłem już nawet Treka Madone 3.1 w tym rozmiarze (geo , który mocno mnie zainteresował. Jednakże zanim kupie wolałbym Was, bardziej doświadczonych, zapytać o zdanie co do rozmiaru. Czy to 56 nie będzie przymałe?



#2 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 marzec 2016 - 00:36

Zależy jakiego użyjesz mostka ;) z 120mm będzie ok.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#3 bbwolski

bbwolski
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 09:57

no chciałbym wsadzić mostek 100-120 max. Czy sugerujesz, że będzie krótko i będę potrzebował wydłużać mostkiem?



#4 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 marzec 2016 - 11:00

Nie, dlaczego wydłużać? :) 120mm to taki optymalny mosteczek. Osobiście jestem minimalnie mniejszy niż Ty i mam ramę 55cm (efektywna górna rura) i mostek 120mm, jakbym miał 56 to dałbym mostek 110mm i git. Jestem centymetr niższy niż Ty i o takich samych proporcjach.


  • bbwolski lubi to

"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#5 bbwolski

bbwolski
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 15:02

Nie, dlaczego wydłużać? :) 120mm to taki optymalny mosteczek. Osobiście jestem minimalnie mniejszy niż Ty i mam ramę 55cm (efektywna górna rura) i mostek 120mm, jakbym miał 56 to dałbym mostek 110mm i git. Jestem centymetr niższy niż Ty i o takich samych proporcjach.

Rozumiem :) o to mi dużo pomogło. Moje wątpliwości pojawiły się po tym jak wyskoczyły te wymiary z competetive cyclist gdzie sugerują rame o efektywnej 59-60 (!) 



#6 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 marzec 2016 - 21:40

Tak czy siak dobrze jest się przymierzyć, najlepiej jeszcze przed zakupem ;) Ja Ci piszę z własnego doświadczenia, kto inny może mieć odmienne, a Tobie może się jeździć jeszcze zupełnie inaczej.

Natomiast jakiekolwiek kalkulatory są prędzej mylące niż pomagające (co najwyżej dają ogólne rozeznanie), z tej przyczyny o której pisałem zdanie wyżej: każdy jest inny.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#7 bbwolski

bbwolski
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 07:51

Tak czy siak dobrze jest się przymierzyć, najlepiej jeszcze przed zakupem ;) Ja Ci piszę z własnego doświadczenia, kto inny może mieć odmienne, a Tobie może się jeździć jeszcze zupełnie inaczej.

Natomiast jakiekolwiek kalkulatory są prędzej mylące niż pomagające (co najwyżej dają ogólne rozeznanie), z tej przyczyny o której pisałem zdanie wyżej: każdy jest inny.

Właśnie problem jest z tą przymiarką do konkretnego roweru :(  dlatego kombinuje tak, zeby był te 2 cm krótszy niż obecny. Do tego co lezy po krakowskich sklepach w rozmiarze 56 moge się przymierzyć ale z tych rowerów, które znalazłem jako potencjalne propozycje nic w sklepie nie bedzie :/ 



#8 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 marzec 2016 - 11:21

No okej, czyli masz aktualnie 58cm + mostek 90mm i jest za długo, więc rzeczywiście przy 56cm mostek max 100mm żebyś zobaczył różnicę (bo jak dasz 110mm to będzie w zasadzie na równo).

 

Co do przymierzania to nie musi być ten sam model, pewien ogląd da Ci nawet przymierzenie się do innego roweru, ale o tej samej długości - VTT + mostek.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 




Dodaj odpowiedź