Skocz do zawartości


Widelec 1 1/8" Do Ramy 1"


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_bula_*

Gosc_bula_*
  • Gość

Napisano 01 kwiecień 2016 - 09:36

Część, dawno mnie tu nie bylo, powoli wracam do kolarstwa :-)

Mam do was takie pytanie i może sprobujecie rozwiązać mój problem.
Mianowicie mam ramę szosowa na stery 1" (widelec 1") chciałbym zamontować widelec szosowy 1 1/8". Czy da się taki zabieg wykonać, może są takie stery do ramy 1", może posunięcie jakieś rozwiązanie bez montowania widelca 1" :-) ?
Dzięki

#2 zuczek222

zuczek222
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 01 kwiecień 2016 - 09:56

Nie ma takiej możliwości 1 1/8 jest po prostu szerszy.



#3 Gosc_bula_*

Gosc_bula_*
  • Gość

Napisano 01 kwiecień 2016 - 10:22

Sterówka widelca 1 1/8 mieści się w główce ramy, wiec pytam się o nietypowe rozwiązanie.

#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8609 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 kwiecień 2016 - 10:26

Sterówka tak, ale nie zmieścisz tam łożysk.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 ASSASSING

ASSASSING
  • Użytkownik
  • 141 postów
  • Skądinternet

Napisano 01 kwiecień 2016 - 12:55

Teoretycznie jest to możliwe trzeba by było zastosować łożyska zewnętrzne. Obawiam się tylko że nie dostaniesz gotowego zestawu. Różnica to ok 3,3 mm.

 

Jeśli grubość ścianki np. takiego steru 

 

http://allegro.pl/st...6093222123.html

 

wynosi powyżej 3 mm to można próbować stoczyć o te 1,65 mm ewentualnie samemu dorobić podobną miskę na tokarce

 

Wiem że do bmx-ów są dostępne takie stery 

 

 

 

Uważam że dla chcącego nie ma nic trudnego. 

 

Ludzie w dzisiejszych czasach myślą że jak czegoś nie ma w sklepie, to nie istnieje i jest niewykonalne.



#6 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 01 kwiecień 2016 - 13:11

http://www.global-fl...p?topic=28925.0



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8609 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 kwiecień 2016 - 14:44

Wszystko świetnie, tylko szersza miska wymaga użycia grubszej blachy - bez tego nie będzie równie wytrzymały. Zatem do wyboru mamy albo osłabienie sterów (implanty dentystyczne kosztują więcej niż dobrej jakości rama!), albo podniesienie główki ramy i zmianę wszystkich kątów.

 

W dodatku absolutnie nie ma szansy, aby bieżnia w standardzie 1 1/8 cala wsunęła się poprawnie w łożysko w standardzie 1 cala i aby całość choćby minimalnie się uszczelniła. Kulki będą praktycznie na wierzchu, zostawiając mnóstwo miejsca dla wody i brudu.

 

Cieniować element tak krytyczny dla bezpieczeństwa jak tuleja miski sterowej? A już myślałem, że nic mnie nie zdziwi... Za żadne pieniądze bym nie wsiadł na tak przerobiony rower!


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 01 kwiecień 2016 - 17:26

Nie słuchaj tych teoretyków, ktoś tu dobrze podpowiada - miski zewnętrzne.- to raz

kulki miejsze - to dwa od wolnotrybu a trzy podtoczona bieżnia wewnętrzna.

Będzie śmigać, robiłem to nie raz . Gdybyś dobrze poszukał - był ten temat/problem -

oczywiście rozwiązany pozytywnie.

 

Jarek-LT

LUXTECH



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8609 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 kwiecień 2016 - 17:47

Poszedłbym o krok dalej: w ogóle wkładajmy mniejsze kulki do wszystkich łożysk, przecież to żadna różnica.

 

A wolną przestrzeń zapychajmy styropianem - cóż to za oszczędność na wadze!


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 19szymon93

19szymon93
  • Użytkownik
  • 207 postów
  • Skądłódź

Napisano 01 kwiecień 2016 - 18:34

Zrobiłem kiedyś coś takiego bo przez głupote kupiłem amortyzator na 1 i 1/8 a główka była na 1 cal, więc wytoczyłem dwie tulejki gdzie każda miała do połowy wysokości średnice taką jak główka ramy z zewnątrz a z drugiej taką jak miska sterów 1 i 1/8 cala w miejscu gdzie wprasowuje się je w główke i działało to dobry rok aż do zmiany roweru.



#11 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 01 kwiecień 2016 - 20:10

mikroos - znów z tobą spięcie bo jakby z jakim innym teoretykiem;

wolną przestrzeń zapchajmy styropianem - w głowie, przodownika tej myśli- cóż to za oszczędność na wadze.

Przecież to nie kulki duże z łożysk sterowych standard - wypchały małe w łożyskach maszynowych- trzy razy mniejsze - tylko styropianki.

 

Twój sposób myślenia przemawia za frazą; przecież koła drewniane były dobre, poco zmieniać je na okrągłe....+ dla ciebie.

 

Szymon93- mój przedmówca - dobrze sobie poradził i co najważniejsze - jeżdził.

 

Jarek-LT

LUXTECH



#12 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8609 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 kwiecień 2016 - 20:20

Akurat Szymon zrobił coś zupełnie innego, czyli zastosował zupełnie inną, robioną na zamówienie tuleję. To o tyle lepsze rozwiązanie, że przynajmniej pozwala pozostawić rozmiar kulek bez zmian, ale za to zaburza geometrię roweru, bo zwiększa wysokość widelca.

 

Nie zastanowiło Ciebie kiedyś, po co te kulki mają taki a nie inny rozmiar? I że w ogóle po coś stosuje się różne rozmiary kulek dla różnych rodzajów łożysk oraz obciążeń?


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#13 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 01 kwiecień 2016 - 20:35

Puść sobie na luż, za praktykami nie nadążysz a jedynie zerżniesz z ich praktyk i opowiesz.

Zawsze będziesz o krok do tyłu.

 

W tej samej zewnętrznej średnicy - zmiejsza się kulki choćby po to by zamontować większą średnicę wewnętrzną bieżni.

Wyeliminować można koszyk na kulki - choćby po to by przejąć obciążenie dwa razy większe a po trzecie zrobić to co się chce a nie to co oni by chcieli żeby kupić.

Trudne słowa dla teoretyka jeszcze trudniejsze do zrozumienia -  na czym polega praktyka.

 

 

Jarek-LT



#14 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2254 postów
  • Skądkrakow

Napisano 01 kwiecień 2016 - 21:12

Oczywiście , można wytoczyć i zmiksować te średnice. Ale to raczej na krótki czas albo mały przebieg. Miski wymagają utwardzenia, inaczej kulki zrobią wgnioty b. szybko.. Pytanie, czy warta skórka wyprawki.  pozdr



#15 Gosc_bula_*

Gosc_bula_*
  • Gość

Napisano 02 kwiecień 2016 - 07:03

Dzięki Panowie za rady i podpowiedzi, doceniam wasze zaangażowanie:-)



Dodaj odpowiedź