Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wymiana Zębatki Na Korbie

zębatka ile kilometrów wymiana zużycie

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Milek97

Milek97
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 15 czerwiec 2016 - 23:28

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak często (co ile kilometrów) powinno się wymieniać zębatki przy korbie. Mam 3 zębatki, ale najmniejszej prawie w ogóle nie używam. Dokładnie rok temu (ok. 11 tyś km) miałem wymieniany łańcuch, kasetę, i średnią zębatkę, a teraz już wiem że największy blat jest definitywnie do wymiany, tak jak łańcuch i kaseta. No i niewiem czy nowy łańcuch ze starą środkową zębatką się pogodzą :P a nie mogę nigdzie znaleźć tej właśnie zębatki do mojej korby..



#2 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 16 czerwiec 2016 - 01:18

Pokaż nam jakieś zdjęcia tych zębatek.

Zębatki w rowerach szosowych (nie napisałeś, ale zakładam, że to szosówka), z racji dużych rozmiarów, są bardziej tolerancyjne wobec nowego łańcucha niż te w korbach mtb. Jeśli ta średnia ma 42 zęby to moim zdaniem nawet dość mocno zużyta powinna przyjąć nowy łańcuch. Blat 52/53 tym bardziej. Ale bez zdjęć to wiele powiedzieć nie można, bo każdy ma inne kryteria oceny. Niektórzy już tu pokazywali jako zużyte prawie nowe zębatki, więc z ostateczną oceną muszę się wstrzymać.    



#3 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 16 czerwiec 2016 - 06:32

W najgorszym przypadku będziesz musiał dokupić środkową tarczę korby jeśli łańcucha nie przyjmie. 



#4 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 16 czerwiec 2016 - 09:33

Jaka jest żywotność blatów w Tiagrze 10s?

Czy można przyjąć prawidłowość około 5 000km i wymiana łańcucha. Po uprzednim sprawdzeniu przymiarem. Mam wykręcone > 3000 i 0,7 jeszcze nie wpada.

Wymiana kasety po wymianie 2x łańcuch.

Wymiana dużego blatu po wymianie 2x kaseta. Czyli 4x łańcuch - 20 000km?



#5 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 16 czerwiec 2016 - 10:38

Na blacie Shimano 105 zrobiłem 34 tyś km, potem wywaliłem. Mały jest ciągle dobry.

Ale kupiłem Ulegrę i narazie, po 25 tyś dopiero zaczynam widzieć ślady zużycia zębów. Myślę że 40 tys na tym blacie przekroczę. 

Ekstrapolując w dół wydaje się, że blat Tiagry pociągnie con. 30 tys km.


  • piotrkol lubi to

www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#6 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 16 czerwiec 2016 - 10:51

Nie.

 

Tylko kontrola łańcucha poprzez pomiar, oraz ewentualny stan wizualny zębów tarczy/ kasety mogą kwalifikować do ewentualnej wymiany, bądź jak ktoś lubi się bawić - regeneracji.

 

Ameliniane blaty w moich sprzętach:

 

Sora 9s - 20kkm i jeeeszcze sporo pojeździ.

SH600 - 20kkm + moje minimum 10 tysi i podobnie,- jeeeszcze sporo pojeździ.

 

Kasety:

Niektóre przeżyły tyle łańcuchów, że już nawet nie pamiętam ile ich było.

 

3kkm to jeszcze mało, przy takim kilometrażu najzwyklejszy HG53 średnio łapie 0,7

Wiele zależy też od sposobu jazdy, na twardych przełożeniach łańcuch zużywa się szybciej.

 

Pamiętna seria łańcuchów PC951 - jeden taki egzemplarz starczał mi średnio na 10 - 12kkm.

 

Zatem nie ma reguły, a pomiary i kontrola organoleptyczna.

 

 


CykloOpole !!! :)


#7 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 16 czerwiec 2016 - 14:48

U mnie fsa tempo, duży blat, stalowy miał  32000 km . Potem przechodziłem na hallowtech więc zmieniłem korbe na tiagre 4650 i po 7 tysiącach duży blat nie  jest może jeszcze zużyty ale wyraźnie wytarty (mniej więcej w stopniu coś jak fsa po 20 tys) .. Myślę że wytrzyma jakieś max 12 tysięcy km. Również rozglądam się za czymś lepszym. Tiagra jest dla mnie słabiutka 



#8 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 16 czerwiec 2016 - 19:41

Nie ma rady trzeba w miarę zużywania się części przechodzić z Tiagry na 105 :).



#9 Milek97

Milek97
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 16 czerwiec 2016 - 22:12

Narazie mam jedynie takie foto :P tak, szosa, korba fsa gossamer 52/39/30.  Myślę, że jak będzie w miare cicho chodziło to będę jeździł, a jak nie to szukam po prostu średniej zębatki.

 

Załączone pliki





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zębatka, ile kilometrów, wymiana, zużycie