Skocz do zawartości


Campagnolo Mirage 2x9


21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 13 kwiecień 2010 - 18:07

Witam,
Niedawno kupiłem na allegro rower szosowy. Miał być sprawny w 100%. Niestety gdy pierwszy raz na nim jechałem okazało się ze przerzutki nie działają. Naciskam klamkę a tu nic. Tak jakbym jej w ogóle nie nacikał, poprostu zadnej reakcjii wózka, linka tak sredno? sie napina. Z zewnatrz wyglada wszystko wporzadku, nie ma zadnych zniszczonych elementow. Jestem amatorem wiec nie bardzo sie znam na tym. Rower posiada naped 2x9 wszystko na starej Campie Mirage(klamkomanetki,kaseta,przerzutki, lancuch) Nie znam sie zabardzo na rowerach ale nie wiem co mam zrobic.... Sprzedawca napisal ze wszysko jest juz wyregulowane i rower gotowy do jazdy. Proszę o pomoc!!!!!
Chyba to dobry dzial? Nie blokowac mojego tematu :lol: Badzcie wyrozumiali bo nie znam sie na rowerach nie wiedzialem gdzie umiescic ten temat. Jakby byl zle to prosze o przeniesienie.
Pozdrawiam.

#2 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 13 kwiecień 2010 - 18:45

Naciśnij kilka razy klamkę i zrzuć do końca biegi w dół. Sprawdź naciąg linki od biegów - najlepiej naciągnij ją ręką. Cały czas trzymając linkę (np po ramą gdzie jest bez pancerza) zacznij wrzucać wyższe biegi - zaobserwuj czy linka zaczyna się ściągać i zmieniać położenie.

W ten sposób przynajmniej będziemy wiedzieć czy masz problem ze zmianą biegów, z klamką czy z przerzutką.

#3 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 13 kwiecień 2010 - 19:40

Wiec tak: Gdy naciskam klamke na bieg wyzszy lub nizszy to linka ani drgnie, nie napreza sie, nie przesuwa sie nawet o milimetr! Dodam, ze hamulce dzialaja bezblednie(Veloce) Prosze pomozecie mi???? Wychodzi na to, ze wina lezy, jak przypuszczam po stronie klamkomanetek. Tak? Nie mam pojecia jak je rozmontowac i wymienic/naciagnac linki?? Blagam o natychmiastowa pomoc bo chcialbym juz jezdzic :roll:

#4 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 13 kwiecień 2010 - 19:43

Ej no i w obu klamkomanetkach ten sam problem? Nie chce mi się wierzyć - mam nadzieję, że wiesz jak obsługiwać ten sprzęt?

Gdy naciskasz na klamkę słychać pstryknięcie w klamce oznaczające przesunięcie się zapadki?

#5 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 13 kwiecień 2010 - 19:47

Gdy chce np z 9 na 8 bieg to naciskam klamke pod hamulcem do wewnetrzenej strony. Nie ma pstrykniecia. Nie bede probowal na chama bo nie bede urywal klamki :-) Jak chce np z 8 na 9 to nacikam ten pstryczek ktory jest w wewnetrznej stronie w dol do oporu i tez nie ma pstrykniecia a wkladam to duzo sily. Tak jak mowilem linki ani drgna :cry: Prosze o pomoc! Wynagrodze punktami :-)
PS w obu klamkomanetkach

#6 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 13 kwiecień 2010 - 21:08

K4m1l, - coś mi w tych twoich opisach nie pasuje.

Ruch tej dźwigni pod klamką powoduje przerzucanie łańcucha na większe koronki, ale naciska się ją od ZEWNĘTRZNEJ strony (ruch jest do wewnątrz), czyli np zmianę z 9 na 8 ( z np. 13 na 14 - mówiąc po szosowemu). Ten pstryczek powoduje zrzucanie łańcucha na mniejsze koronki, czyli np. z 17 na 15.

Proponuje odkręcić linkę od przerzutki, wziąć koniec linki w rękę i go ciągnąc popstrykać dżwigienkami. Powinieneś zaobserwować ruch linki.

#7 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 13 kwiecień 2010 - 21:27

"Ruch tej dźwigni pod klamką powoduje przerzucanie łańcucha na większe koronki, ale naciska się ją od ZEWNĘTRZNEJ strony (ruch jest do wewnątrz), czyli np zmianę z 9 na 8 ( z np. 13 na 14 - mówiąc po szosowemu). Ten pstryczek powoduje zrzucanie łańcucha na mniejsze koronki, czyli np. z 17 na 15."

Tak wlasnie jest i tak probuje przerzucac biegi. Gdyby wszystko bylo dobrze to po co pisalbym ten temat i zawracal Wam glowe? Naciskam manetke a bieg sie nie zmienia, wozek ani drgnie. Jutro sprobuje wyjechac, bo przerzutki probowalem zmieniac w domu, sam krecac korba. Jutro Wam powiem jakie beda efekty.

#8 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 13 kwiecień 2010 - 21:39

manetke a bieg sie nie zmienia, wozek ani drgnie.


Te, a może linka gdzieś się w drodze po kierownicy urwała w pancerzu? :-P

#9 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 13 kwiecień 2010 - 22:13

Moze linki sa slabo naciagniete?? Jutro sprobuje je podociagac i dam wam znac. jak to nie pomoze to oddam moje cacko do serwisu-moze tam go "naprawią".

[ Dodano: 2010-04-14, 15:15 ]
Naciagnalem na maxa linki. Gdy naciskam klamke po hamulcem to widac minimalny ruch linki (0.5-1mm). ale niestety wozek sie nie rusza. Przerzutki nie dzialaja. Prosze o pomoc bo rower chyba bede muisal oddac do serwisu jak mi nie pomozecie :(

[ Dodano: 2010-04-14, 15:17 ]
Moze to wozek jest zepsuty(moje domysly :-P ) Dodam ze problem dotyczy obu przerzutek.

#10 Mac

Mac
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • SkądPuławy

Napisano 14 kwiecień 2010 - 15:50

Moze to wozek jest zepsuty


Pomyśl no trochę chłopie jak to działa wszystko, chwyć za linkę która leci do przerzutki przedniej a potem do tylnej. pod dolna rurą i mocno pociągnij,powina chodzić bez problemu i przerzutki powinny sie wychylać zdecydowanie.Poruszaj samym wóżkiem przerzutek naciskając palcem w przerzutce te dziwgnie które normalnie ciągnie linka. Jeśli działa i wózki się ruszają to problem leży wyżej, w zerwanej lub źle zamontowanej lince w klamkomanetkach. tam sprawa jest bardzo prosta,mechnizm zapadkowy wciąga lub popuszcza linkę, terkocząc przy okazji. Jeśli to co napisałem wczesniej działa to poluzuj zupelnie linki i zobacz czy w ogóle Ci klamkomanetki terkocza "na sucho" .

#11 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2010 - 15:55

Nie bede nic spekulowal, probowalem juz wszystkiego. Udalo mi sie raz na 20 przerzucic na bieg nizszy ale tylko z pomoca. Bardzo mocno ciagnalem linke na wlaczonej przerzutce. Dziwi mnie troche wasz tok myslenia. Jezeli w czasie jazdy naciskam przerzutke i slysze pstrykniecie a wozek nie reaguje chociaz linka sie porusza, lancuch sie nie porusza na boki to cos musi byc nie tak?(czary jakies?) Mac, przeciez nie wymyslilem tego. Poprostu cos jest nie tak w rowerze.
Jutro oddaje go do serwisu. Jak powiedza co to bylo to napisze Wam- ot tak , z ciekawosci :-D

#12 Mac

Mac
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • SkądPuławy

Napisano 14 kwiecień 2010 - 16:09

Kto mowil o zmyślaniu,coś jest nie tak a próbujemy pomóc. Przecież pisałeś ze nie ma pstryknięcia,to jak mamy Ci pomoc na odległość? Jasnowidzem nie jestem, nie widzę jak to pracuję,albo co nie pracuje.

Jezeli w czasie jazdy naciskam przerzutke i slysze pstrykniecie a wozek nie reaguje chociaz linka sie porusza

-> tak jest jak linka jest niezakręcona w tylnej i przedniej przerzutce :lol:
Weź to opisz normalnie i ustal jakas wersję co robiłes poszczegolnie.
A ruszysz wózek przedniej przerzutki ręką?Albo tylnej?

#13 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2010 - 18:33

Opisze dokladnie sytuacje:
1. Przerzutka przednia:
Jade na rowerze. Naciskam manetke pod hamulcem. Slysze klikniecie. Zauwazam ze linka minimalnie/prawie nic sie porusza. Przerzutka minimalnie sie tez porusza ale jest to odleglosc rzedu 0.5-1mm. Za malo by lancuch sie zazebil.
2. Przerzutka tylna:
Jade na rowerze. Naciskam manetke pod hamulcem. Slysze klikniecie. Linka w ogóle sie nie porusza tak samo jak przerzutka. :-( Dodam że obie linki sa maksymalnie naszpanowane.


tak jest jak linka jest niezakręcona w tylnej i przedniej przerzutce

Chyba sobie jaja robisz?

Dzieki za wasza dotychczasowa pomoc ale bedzie tu chyba potrzebny fachowiec.

#14 Mati213

Mati213
  • Użytkownik
  • 153 postów
  • SkądWrocław

Napisano 14 kwiecień 2010 - 19:53

1. Przerzutka przednia:
Jade na rowerze. Naciskam manetke pod hamulcem. Slysze klikniecie. Zauwazam ze linka minimalnie/prawie nic sie porusza. Przerzutka minimalnie sie tez porusza ale jest to odleglosc rzedu 0.5-1mm. Za malo by lancuch sie zazebil.

Manetki Campy mają mikroindeksację, czyli nie 2 (lub 3) skoki, jak Shimano, tylko coś koło 8-9. Pozwala to ustawić przerzutkę tak, aby łańcuch nie ocierał o wózek bez względu na przełożenie z tyłu. Przerzuć o kilka kliknięć z przodu na raz, powinno być OK.

2. Przerzutka tylna:
Jade na rowerze. Naciskam manetke pod hamulcem. Slysze klikniecie. Linka w ogóle sie nie porusza tak samo jak przerzutka. :-( Dodam że obie linki sa maksymalnie naszpanowane.

Wariant 1: zerwana linka. Wymienić i po problemie.
Wariant 2: uszkodzona klamkomanetka. Zanieść do fachowca, albo kupić nową. Możesz też próbować sam naprawić, ale jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z takim mechanizmem, to lepiej nie kombinować i zapłacić w serwisie.

#15 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2010 - 20:42

Manetki Campy mają mikroindeksację, czyli nie 2 (lub 3) skoki, jak Shimano, tylko coś koło 8-9. Pozwala to ustawić przerzutkę tak, aby łańcuch nie ocierał o wózek bez względu na przełożenie z tyłu. Przerzuć o kilka kliknięć z przodu na raz, powinno być OK.


Rower tak czy siak oddam do serwisu glownie ze wzgledu na tylna przerzutke. Dzieki za pomoc Mati213(pomogl). Ale nie za bardzo rozumiem o co chodzi ci w przedniej przerzutce. Nie moge przerzucic o kilka klikniec poniewaz gdy np: Przerzucam raz(pod hamulcem klamka), a lancuch sie nie zazebia to klamka sie blokuje i zostaje mi juz cofniecie czyli nacisniecie na ten "dzyndzelek" po wewnetrzenej stronie.
A co do kupienia nowej to nie wiem gdzie dostane stara Campe Mirage....

#16 Mac

Mac
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • SkądPuławy

Napisano 14 kwiecień 2010 - 20:42

tak jest jak linka jest niezakręcona w tylnej i przedniej przerzutce
Chyba sobie jaja robisz?


nie zauważyles uśmiech na końcu zdania? :mrgreen:

Daj komuś do ogarnięcia i napisz o co biegało.Mogło być cokolwiek skomplikowanego lub nie.

#17 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2010 - 20:51

W serwisie powiedzieli ze naprawia do konca nastepnego tygodnia. Dam wam znac. A jeszce takie amatorskie pytanko: Czy da sie przerzucac o kilka biegow na raz w starej campie mirage? Jesli tak to jak?

#18 Mac

Mac
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • SkądPuławy

Napisano 14 kwiecień 2010 - 21:43

co tak długo?? Przecież to nie remont kapitalny samochodu,a i to szybciej by zrobili chyba. Każda campa nawet stara ma taka mozliwość, 3 lub 4 biegi w górę i co najmniej 5 biegów w dół za 1 pociągnieciem.a jak? Normalnie, ciągniesz mocniej i wbijasz lub zbijasz więcej.

#19 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2010 - 22:08

Zalozmy ze chce zmienic bieg z mniejszej zebatki na wieksza. Czyli pcham manetke pod hamulcem do wewnetrzenej strony. Jaki wogole ma ona zakres regulacji? Jezeli zmieniam bieg o 1 to slysze jedno klinkiecie. Jak pociagne mocniej to bede slyszal jednoczesnie 2 klikniecia czyli 2 biegi? Boje sie abym nie urwal manetki 8-) gdy slysze to jedno klikniecie przy zmianie biegu (1 bieg w dol/gore)to jest ona pod katem ok 45 stopni wzgledem dolnego uchywtu. Gdy probuje mocniej ja przekrecic to stawia opor. Mam ja urwac? ;-) :-D

#20 Gosc_K4m1l_*

Gosc_K4m1l_*
  • Gość

Napisano 23 kwiecień 2010 - 16:29

zepsute byly klamkomanetki :)



Dodaj odpowiedź