Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakupy W Wiggle A Vat


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 hadwao

hadwao
  • Użytkownik
  • 36 postów

Napisano 12 sierpień 2016 - 13:59

Mam taki problem chciałbym zrobić większe zakupy na Wiggle i wrzucić to w koszty w firmie. 

 

Także mam pytanie czy ktoś kupował ostatnio i ma od nich fakturę. Wg. strony naliczają vat wg. polskich stawek i chciałbym sprawdzić po numerze nip jak się rozliczają w Polsce.

 

Może ktoś już ten temat przerabiał i wrzucał zakupy w koszty - byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź jak temat ogarnął. 

 

Będę bardzo zobowiązany za pomoc, bo temat drążę, ale obsługa w Wiggle chyba nie do końca rozumie o co pytam.


  • muzycom i JamesPlodo lubią to

#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 sierpień 2016 - 14:06

Wiggle w ogóle nie rozlicza się w Polsce, przecież nie mają tu biura.
 
Przy zakupie wewnątrzunijnym sprzedający ma obowiązek na żądanie wystawić fakturę bez VAT na podstawie podanego NIP-u (o ile jesteś w bazie VIES: http://ec.europa.eu/...vies/?locale=pl).

 

W praktyce najczęściej wygląda to tak, że podajesz swój NIP, oni weryfikują Twoje dane, a potem wystawiają FV. Ty wtedy płacisz cenę netto, a VAT-u w Polsce już nie odliczasz, bo siłą rzeczy nie masz czego odliczyć. Natomiast odliczenie kosztu od podstawy opodatkowania PIT/CIT oczywiście możesz wykorzystać.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 hadwao

hadwao
  • Użytkownik
  • 36 postów

Napisano 12 sierpień 2016 - 14:19

Przerabiałeś to z Wiggle - bo ja właśnie próbuję tak to zorganizować jak piszesz, ale obsługa chyba nie za bardzo ogarnia o co mi chodzi ;-) Pytanie też czy oni w ogóle mają Nip UE bo w teorii nie muszą go mieć (co faktycznie byłoby dziwne). Jeśli w Wiggle da się załatwić fakturę do WNT to byłoby super.

 

Na razie odbiłem się od chatu - po zadaniu pytania czekałem 10 minut i dostałem odpowiedź z szablonu, że na fakturze jest wyszczególniony vat wg. stawki krajowej bla bla bla - co można by przetłumaczyć "ja nie rozumieć co pan pytać". Napisałem teraz maila na adres mail dedykowany rozliczeniom, ale pewnie już w tym tygodniu odpowiedzi nie dostanę. 

 

Co do rozliczania Wiggle w Polsce to chyba się jakoś rozliczają, bo stosują polską stawkę Vat, a nie angielską. Ale jeden mądry człowiek już mi powiedział, że nawet jeśli rozliczają vat w PL to nadal będzie to WNT... Trochę się w tym już gubię.



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 sierpień 2016 - 14:28

Ehh, po to masz VIES, żeby sprawdzić czy mają ;)

 

NIE rozliczają się w Polsce. Po prostu podają cenę z polskim VAT-em (bo kretyńska dyrektywa UE tego wymaga, jeżeli chcesz oferować towar klientom z zagranicy), ale to nie to samo co rozliczanie podatków w Polsce.

 

Poproś po prostu o intra-community invoice i sprzedaż z VAT 0%. Być może po prostu używasz niezrozumiałego dla nich terminu - procedura jest do bólu standardowa.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 hadwao

hadwao
  • Użytkownik
  • 36 postów

Napisano 12 sierpień 2016 - 14:34

Dzięki tak zrobię - myślę, że na ogólnym chat'ie siedzą osoby od prostych problemów i w dziale od rozliczeń lepiej to ogarną. Oby się udało, bo już miałem podobną sytuację w innym dużym sklepie sprzedającym w Polsce (akurat chodziło o wystawienie faktury na firmę) i po prostu powiedzieli "nie bo sprzedają tylko do konsumentów indywidualnych" - i co zrobisz... nic nie zrobisz.



#6 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 sierpień 2016 - 14:40

W zasadzie mogli nie wystawić Tobie FV, ale tylko jeżeli sami nie byli płatnikiem VAT.

 

Natomiast rachunek imienny zawsze mają obowiązek wystawić, tak samo z wystawieniem faktury VAT, jeżeli sprzedający jest VAT-owcem, a kupujący zażąda FV. Nie mają prawa odmówić, takie sytuacje można śmiało zgłaszać do UKS.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#7 hadwao

hadwao
  • Użytkownik
  • 36 postów

Napisano 12 sierpień 2016 - 14:48

Nie no na pewno ten sklep był vatowcem, bo to spółka o wielomilionowych obrotach i filiach w kilkunastu krajach. Po prostu nie chcieli wystawiać faktur bo ludzie im skupowali produkty w dumpingowanych cenach i potem sprzedawali u siebie. Nawet miałem ich zgłosić, ale odpuściłem. Boję się właśnie podobnego scenariusza w Wiggle, że odpiszą że nie wystawiają faktury wnt i tyle. Na chat mi Pan nawet napisał, że nie ma opcji wpisania numer nip na fakturę, bo faktycznie nie ma takiej opcji przy zamówieniu - jest tylko adres dostawy bez takich pół. Ale to akurat drugorzędna sprawa bo sobie mogę w adresie dopisać nawet.

 

No nic czekam na odpowiedź z działu billingowego - chyba, że ktoś już przerabiał tą procedurę w praktyce i podzieli się doświadczeniami.



#8 Robwieru

Robwieru
  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 19 październik 2016 - 21:26

witajcie,

ja ostatnio kupiłem CANYONA i poprosiłem o fakturę, a wtedy zapytanomnie czy mam NIP EU. Potwierdziłem, że tak i ku mojemu zadowoleniu odliczyli od ceny roweru niemiecką stawkę VAT'u i zapłaciłem za rower mniej o niemiecki VAT. Myślę, że BREXIT jeszcze nie działa i tak samo jest na Wigglu.

 

pozdrawiam 



#9 m.arek

m.arek
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 20 październik 2016 - 19:04

No i co za interes, teraz zapłacisz VAT w Polsce.

#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 październik 2016 - 19:56

Interes jest doskonały, bo VAT płacisz na koniec miesiąca lub kwartału.

 

Zakładając, że kupisz teraz, VAT zapłacisz dopiero 25 stycznia, czyli dostajesz nieoprocentowaną pożyczkę na ponad tysiąc złotych na ponad 3 miesiące.

 

 

Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy przedmiot jest kupowany jako towar handlowy. Jeżeli to jest zakup "w koszty" (np. jako wyposażenie), to VAT-u nie płacisz w ogóle, bo na tym własnie polega odliczanie VAT-u :P


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 20 październik 2016 - 20:08

Jak Vat zapłacisz, to go odliczysz. Jak Vatu nie zapłacisz, to go nie odliczysz, czyli w zasadzie wsio rawno. Korzyść między tymi dwoma wypadkami polega na okresie kredytowania między zapłatą a odliczeniem, co słusznie zauważył Mikroos, no i może też brakować pieniędzy na Vat i nie zrobić z tego powodu interesu.

 



#12 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 październik 2016 - 20:18

Fakt, niejasno się wypowiedziałem. Nie odliczenie, tylko po prostu niezapłacenie w chwili zakupu. Efekt podatkowy ten sam, inny mechanizm.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#13 m.arek

m.arek
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 20 październik 2016 - 20:30

No a jak będzie używany do sprzedaży nieopodatkowanej?

#14 Gosc_Peelos_*

Gosc_Peelos_*
  • Gość

Napisano 20 październik 2016 - 20:44

A czy od innych zakupów do sprzedaży zwolnionej z vat możesz go odliczac?

Wysłane z z1c



#15 muzycom

muzycom
  • Użytkownik
  • 159 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 styczeń 2017 - 23:23

No i jak z tym Wigglem? Wystawią fakturę z NIP EU i 0 VAtem? 

 

Hadwao dogadałeś się z nimi?

 



#16 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 styczeń 2017 - 23:31

Nie mają prawa odmówić ;)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#17 muzycom

muzycom
  • Użytkownik
  • 159 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 styczeń 2017 - 00:39

Zawsze mogą powiedzieć, że B2B nie obsługują ;)



#18 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 styczeń 2017 - 05:28

Prośba o fakturę nie oznacza zakupu firmowego.

 

Jakkolwiek idiotycznie by to nie brzmiało, sądy w Polsce potwierdzały to nieraz - np. pomimo tego, że wystawiono Tobie fakturę, masz prawo do zwrotu towaru w terminie do 14 dni, dopóki sprzedawca nie udowodni, że zakup miał charakter firmowy, a nie konsumpcyjny. FV to tylko rodzaj dokumentu sprzedaży, a nie deklaracja przeznaczenia towaru.

 

Inna sprawa, że zawsze masz prawo do otrzymania FV do wystawionego wcześniej paragonu (oczywiście z zachowaniem odpowiednich terminów) - również w tym przypadku sprzedawca nie ma prawa odmówić wystawienia dokumentu, a Ty masz dzięki temu możliwość postawienia sprzedawcy przed faktem dokonanym (skoro już wystawił paragon, myśląc że to zakup konsumencki, to nie ma prawa odmówić wystawienia do niego FV).


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#19 hadwao

hadwao
  • Użytkownik
  • 36 postów

Napisano 26 styczeń 2017 - 10:09

Trochę z nimi walczyłem, ale nic to nie dało. Nie ma szans na fakturę - twierdzą, że obsługują tylko klientów indywidualnych i żadnych dokumentów na życzenie nie wystawią. Czy to zgodne z prawem czy nie to nie wiem, ale oni mają to w poważaniu. Piszesz do BOK i dostajesz gotowe formułki. 



#20 adamoz

adamoz
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 styczeń 2017 - 13:08

Ja kupowałem tak na firmę Canyona i też wymagało to trochę tłumaczenia, bo najpierw wystawili fakturę z VAT, mimo że podałem im NIP europejski, później jednak poprawili na bez VAT.





Dodaj odpowiedź