Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z kołem - szprychami ?


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 kaeres123

kaeres123
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 06 maj 2010 - 00:36

Mam pewien problem, otóż jadąc na moim rowerze słyszę dziwne dźwięki z przedniego koła. Jadąc normalnie, trzymajac sie za kierownice słysze skrzypienie co np. pół sekundy. Jak jade bez trzymania kierownicy to dziwny dźwiek ustaje. Odkryłem to, że jadac bardzo wolno, mocno przechylajac sie do przodu ( duzy nacisk na przednie koło ) dźwięk jest mocny. Czyli wydaje mi się, że może to być cos ze szprychami w pewnym miejscu. Wczesniej bylo wszystko ok. Możliwe, że szprychy mi się poluzowały ? Mam klucz do nypli, próbować sam dokręcać jak nie znam się ani troche na tym ? Jakieś rady ? Proszę o pomoc.

#2 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 06 maj 2010 - 07:27

Skoro się nie znasz na tym to proponuję abyś nic nie robił i oddał koło do serwisu. Centrowanie koła nie polega tylko na podciąganiu szprych. Trzeba wiedzieć jak to robić, a do idealnego wycentrowania potrzebna jest centrownica.
Zanim jednak to uczynisz sprawdź najpierw czy zacisk przedniego koła nie jest za słabo dociśnięty. Trzeszczeć również mogą łożyska sterowe albo kierownica na łączeniu z mostkiem.

#3 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 06 maj 2010 - 09:18

Mam klucz do nypli, próbować sam dokręcać jak nie znam się ani troche na tym ? Jakieś rady ? Proszę o pomoc.

Co najwyżej bardzo luźne szprychy możesz podociągać. Naprężone prawidłowo - zostaw, gdyż możesz zbyt mocnym dokręceniem uszkodzić obręcz. Gdy luźnych szprych jest więcej niż kilka (raczej do 2) i/lub gdy ich dokręcenie rozcentrowało koło - do serwisu.
Też miałem podobny problem, z tym że u mnie pykało (to był taki dźwięk lekkiego pukania szprych) mniej zależnie od dociśnięcia i okazało się, że jedna szprycha była bardzo luźna. Naprężenie jej z czuciem załatwiło sprawę.
Uwaga - dużo zależy od tego, ile masz szprych! Jeśli to najzwyklejsze koło 36-cio szprychowe, to naciągnięcie tych dwu szprych nie powinno mieć większego znaczenia. Gorzej, jeśli szprych jest znacznie mniej - wtedy tylko gruntowne centrowanie....

#4 kaeres123

kaeres123
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 06 maj 2010 - 10:05

No przód mam idealnie prosty. Tylko ten dźwięk denerwuje i jednocześnie zastanawia czy zaraz sie nie przytule z asfaltem. ALe coś postaram sie zrobić. Z tyłu mam lekkie bicie na bok, ale w niczym mi to nie przeszkadza, więc nie wiem czy jest sens zanosić do serwisu i tracic kolejne pieniądze. Dzieki za odpowiedz.

#5 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 06 maj 2010 - 10:10

kaeres123, Miałem coś podobnego na początku sezonu ale teraz już nic nie słyszę. Mówię oczywiści o przednim kole. Strzelało tak kilkanaście km potem ucichło. Serwis powinien pomóc. Piszę powinien, bo nie każdy serwis rowerowy zna się na rowerach (cóż były już takie przypadki przytaczane na forum).

#6 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 06 maj 2010 - 10:16

Uwielbiam powiedzenie... "człowiek uczy się na błędach".
Podkręć kilka "luźnych" szprych, zakręć kołem, a następnie wpadnij na forum i opisz nam jak bardzo krzywe masz koło.

Luźne szprychy to sobie można kręcić podczas zaplatania koła, kiedy nypel jeszcze nie przylega do obręczy.

Jeśli to wina szprych to trzeba je wszystkie równomiernie podciągnąć, a nie tylko te co są "luźne". Przy okazji centrując koło, bo to że się rozcentruje podczas podciągania szprych jest niemal nieuniknione.
Nie mając żadnego doświadczenia możesz jedynie pogorszyć sytuację.
Co chwilę odwiedzają mnie tacy magicy, którzy podciągają luźne szprychy no bo tak się przecież centruje koła.
Ważne żeby szprychy były jak struny w fortepianie... reszta jest nieistotna :-P

#7 kaeres123

kaeres123
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 06 maj 2010 - 10:28

Podkręć kilka "luźnych" szprych, zakręć kołem, a następnie wpadnij na forum i opisz nam jak bardzo krzywe masz koło.


haha ;d

A tak na poważnie to już dawno chciałem się uczyć centrować na starych kołach, ale jakoś nie mialem starych kół ;-) Nawet o 1/4 obrotu nie moge podkręcic jednej-dwóch szprych zeby bylo ok ?

#8 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 06 maj 2010 - 11:10

Jeśli to wina szprych to trzeba je wszystkie równomiernie podciągnąć, a nie tylko te co są "luźne". Przy okazji centrując koło, bo to że się rozcentruje podczas podciągania szprych jest niemal nieuniknione.

Dlatego piszę - maksymalne dwie przy 36 szprychach. Jeżeli luźna jest większa ilość, to już samo dociąganie raczej nie pomaga. Jak też zaznaczyłem, że jeśli faktycznie dociągnięcie ich znacząco rozcentrowuje koło to rzecz jasna, że należy wtedy za centrowanie się zabrać.

#9 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 06 maj 2010 - 11:47

Podkręć kilka "luźnych" szprych, zakręć kołem, a następnie wpadnij na forum i opisz nam jak bardzo krzywe masz koło.


haha ;d

A tak na poważnie to już dawno chciałem się uczyć centrować na starych kołach, ale jakoś nie mialem starych kół ;-) Nawet o 1/4 obrotu nie moge podkręcic jednej-dwóch szprych zeby bylo ok ?


Nie bardzo wiem co da podciągnięcie 1-2 szprych :roll:
1, 2, 10, 20 nie ma znaczenia ile luźnych masz szprych. Nie ma sensu podciągać tylko tych co są luźne (bądź wydają się być luźne).
Centrowanie koła jest dość skomplikowane dla kogoś kto nigdy tego nie robił.
Chcesz się nauczyć centrowania to skołuj sobie jakieś stare koło i na nim trenuj.

#10 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 maj 2010 - 08:33

Mam pewien problem, otóż jadąc na moim rowerze słyszę dziwne dźwięki z przedniego koła. Jadąc normalnie, trzymajac sie za kierownice słysze skrzypienie co np. pół sekundy. Jak jade bez trzymania kierownicy to dziwny dźwiek ustaje. Odkryłem to, że jadac bardzo wolno, mocno przechylajac sie do przodu ( duzy nacisk na przednie koło ) dźwięk jest mocny. Czyli wydaje mi się, że może to być cos ze szprychami w pewnym miejscu. Wczesniej bylo wszystko ok. Możliwe, że szprychy mi się poluzowały ? Mam klucz do nypli, próbować sam dokręcać jak nie znam się ani troche na tym ? Jakieś rady ? Proszę o pomoc.


mysle ze powinieneś przezczytać 100 razy to co piszesz sam, zwłaszcza w końcowej wersji.

Jeśli nie masz o czymś pojęcia to daj do zrobienia, jesli chodzi o koło.

Jak chcesz sie uczyc - to idź na złom tam czasem mają jakieś koła , za grosze i sie nauczysz.

Nauka na własnych błędach może i jest przydatna , ale bywa bolesna czasami, lepiej uczyć sie na cudzych .

Takze jakiekolwiek rady co i jak , jak ktoś tego w życiu nie robił mogą być mało przydatne.
A najczęściej to trzeczy kierownica, mostek itp jak sie zabrudzi, albo ze starosci, albo z ???????? pęka ??
Jesli widelec karbonowy - takze może trzeszczeć.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#11 kaeres123

kaeres123
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 07 maj 2010 - 15:31

Rowerek mam troche starszy ;) ale wszystko wyczyszczone. I trzeszczy (skrzypi) tylko pod wiekszym naciskiem. Zaraz ide do garazu pokombinować. Może jakieś stare koło załatwić ;) Dzieki wszystkim, którzy wypowiedzili się w wątku.

#12 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 maj 2010 - 19:51

Stary ???
wrzuc zdjecie kokpitu, u mnie trzeszczy połoączenie mostek - kierownica , przy starszych szoskach to normalka, czasem fajka skrzypi w sterówce itp.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#13 kaeres123

kaeres123
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 08 maj 2010 - 00:57

Mój rower

Jest to temat założony na tym forum, powiem tak, że oponki mam już nowe i wygląda o niebo lepiej ;) Może jak przejadę kilkanaście km to się sytuacja zmieni i będzie ok. A co do tylnego koła, jest minimalne bicie, przeszkadza to w czymś ? Zagraża ?

#14 kaeres123

kaeres123
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • SkądLubelskie

Napisano 08 maj 2010 - 21:34

Sory za post pod postem. Dzisiaj zrobiłem na nim 70 km i to stukanie ucichło więc nie wiem od czego to było. Ale dzięki za podpowiedzi. A co do tylnego koła i tego bicia to bezpieczne to jest ?

#15 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 08 maj 2010 - 22:33

To tak, jakbyś napisał "grzeje się wzmacniacz, czy to bezpieczne?" Zależy jakie to bicie jest.



Dodaj odpowiedź