Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak Jest Mierzona Ta Rama?


19 odpowiedzi w tym temacie

#1 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 19 listopad 2016 - 16:23

Stałem się posiadaczem tej ramy z linka roziar 57( pierwsza od góry TF1) Wszystkie wymiary się zgadzają oprócz rury poziomej. Jakby nie mierzyć nie wychodzi mi 575 mm tylko około 560 mm. Pod tym linkiem cos jest wytłumaczone http://roadbikeactio...s/fondriest-tf1ale nie do końca rozumie. Wie ktoś jak ta pozioma jest mierzona?



#2 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 20 listopad 2016 - 11:39

Mierzy się horyzontalnie / wirtualnie, czyli od środka główki ramy do środka rury podsiodlowej / sztycy ale trzymają miarę w poziomie, a nie wzdłuż górnej rury.

#3 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 20 listopad 2016 - 14:09

W tym rzecz, że tak mierząc wychodzi niecałe 56 cm a powinno być 575 mm. Nie zauważyłe, że nie wkleiłem linka z wymiarami http://www.fondriest...ondriest_09.pdf



#4 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 21 listopad 2016 - 06:50

Z podanego linku fondriest-a wychodzi na to , że masz ramę rozmiar mniejszą....

lub nie umiesz zmierzyć wirtual długości...

 

Jarosław-LT



#5 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 07:18

Jak rozmiar mniejszą jak pozostałe wartości dla ramy xl sie zgadzają. Właśnie może nie potrafie zmierzyć i dlatego pytam w którym miejscu ją zmierzyć?



#6 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 21 listopad 2016 - 15:56

W linku fondiestr-a masz dokładnie pokazane wymiary i linie które wyznaczają wymiar.

Również w linku rama jest ustawiona wg. poziomu do podłoża i do mierzenia w poziomie.

 

PS. Rama ma stać na kołach na poziomym podłożu. Wymiar którego szukasz to c-c czyli środek -środek rury sterowej do rury podsiodłowej mierzone w poziomie do podłoża wg. linka i linii z linka.

 

Na tym koniec nauki.......jak załapiesz - daj znać.

 

Jarosław-LT



#7 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 16:31

Koła nie mają nic do tego, tak samo jak ustawienie w poziomie. Nie jest to pierwsza rama, którą mierze ale pierwsza, której rozmiar nie zgadza się z oficjalnymi wymiarami i mierząc c-c długość poziomej jest mniejsza niż powinna. Może ktoś jeszcze się wypowie.



#8 Maitre

Maitre
  • Użytkownik
  • 483 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 21 listopad 2016 - 16:49

A mierzysz według tego, co napisałeś, tj. C-C? To chyba oznacza center-center (środek-środek). Czyli mierzysz od środka łączenia rury sterowej z rurą poziomą do środka rury podsiodłowej. Pomiar oczywiście w poziomie do podłoża, jak już wcześniej było mówione.

#9 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 17:17

Tak mierze bo tak się powinno mierzyć i tak zawsze mierzyłem. Mierzenie nie musi być w poziomie bo poziom czy pion nie zmienia długości rury.



#10 Stasko

Stasko
  • Użytkownik
  • 497 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 17:25

Gdy rura jest slopingowa ma to znaczenie...

#11 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 17:32

Ma znaczenie jak się nie ma pojęcia o mierzeniu. Jakby rozmiar się zmieniał w zależności od poziom-pion to np przy podjeżdzaniu na wzniesienie 20% rower by się wydłużał;-)



#12 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 21 listopad 2016 - 20:10

Nie rozpędzaj się tak z tym kto ma, a kto nie ma pojęcia o mierzeniu ramy, bo to tobie pomiary się nie zgadzają :)

Poza tym poziomowanie roweru jako takiego nie ma znaczenia dla samego rozmiaru roweru, ale dla jego poprawnego pomierzenia już tak. Jeśli będziesz miał rower ustawiony po skosie, to będziesz musiał zmierzyć wirtualną rurę w odniesieniu do wirtualnego poziomu, a to już zbyt wiele ….. wirtualności.

 

Wrzuć zdjęcie z miarką przyłożoną do ramy gdzie ci wychodzi to 56 cm, to się okaże … czy masz pojęcie, czy może masz ramę fondriestopodobną z CHRL :)



#13 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 20:29

Nie przesadzajmy, że jak nie będę miał idealnego poziomu to źle zmierze wirtualną długość;-) Juz chyba wiem o co chodzi. Pomiar mi się zgadza jak mierze miarą krawiecką prowadząc c-c ale po zagięciu rury poziomej. Mierząc miarą sztywną typu calówka nie dało się dokładnie zmierzyć i o to chyba chodziło w tym linku z pierwszego posta. Jak znajdę czas to zrobię zdjęcia z pomiarów i tu wrzucę.



#14 Maitre

Maitre
  • Użytkownik
  • 483 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 21 listopad 2016 - 20:52

Nie mierz po zagięciu górnej rury! Zacznij mierzyć od główki ramy aż do rury podsiodłowej. I mierz w linii prostej (nie zaginaj miary!) i w poziomie (równolegle do podłoża - to jest ważne, bo lekkie podniesienie lub obniżenie miary da złe wyniki).
Może Twoje problemy wynikają z tego, że mylisz wymiary podane przez Fondriesta. Wymiar 575 mm nie jest długością górnej rury, ale długością wirtualnej górnej rury.

#15 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 20:58

Ale tylko takie mierzenie daje 575 mm. Od główki do podsiodłowej c-c w lini prostej wychodzi 550. Wirtualnia długość ok 560. 



#16 OpaQ

OpaQ
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 21 listopad 2016 - 21:45

Spójrz na to:

http://tufotki.pl/LyI68

 

Zmierz na kołach, z poziomicą w ręku i ze wsadzoną sztycą, wszystko w osiach,  wtedy będzie w miarę dokładnie. Pomiar robisz POZIOMO.



#17 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 21 listopad 2016 - 21:54

Długości ramy slopingowej nie zmierzysz bez wsadzonej w rurę podsiodłową sztycy i bez postawienia ramy na kołach z dedykowanym widelcem. Musisz uwierzyć w to co masz w geometrii. A pomiaru dokonujesz w poziomie, na rowerze stojącym na poziomym podłożu. Jak tego nie zrobisz, to nie ma co mierzyć. Po prostu miarka poprowadzona od osi główki ramy nie trafi w żaden inny punkt na ramie, więc nie masz co zmierzyć. A trafić ma w oś sztycy (której nie masz).

 

Dokładnie tak jak pokazał kolega powyżej.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#18 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 22:13

Mierzyłem ze sztycą tylko nie na kołach ale wątpie,żeby koła i idealny poziom coś zmieniły. Dam znać, zrobie zdjęcia. 



#19 kraiccg4

kraiccg4
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 22 listopad 2016 - 08:43

Ok, no to czekamy na zdjęcia w takim razie.



#20 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 26 listopad 2016 - 15:01

Zdjęć nie będzie bo ciężko samemu trzymać aparat i calówke. Zrobiłem pomiar w poziomie i z załozoną sztycą. Kół nie trzeba było zakładać, wystarczyła poziomica i stojak serwisowy na rower. Mieliście rację, wszystko sie zgadza. Nie sądziłem, że złapanie poziomu tyle zmieni. 





Dodaj odpowiedź