Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ultegra Przednia

przerzutka ustawianie ultegra

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 jerezano

jerezano
  • Użytkownik
  • 34 postów
  • SkądOkolice grodu Mieszka.

Napisano 19 grudzień 2016 - 06:59

Dzień dobry.

Wypada się przywitać przy pierwszym poście co też niniejszym czynię :).

Czytam forum od jakiegoś czasu, ale dopiero bezradność zmusiła mnie do zarejestrowania się i szukania rozwiązania.

Problem w tym, że założyłem nowe ultegry. O ile z tylną przerzutką nie mam problemu to przednia zaczęła mnie już wkurzać. Mam wrażenie, że prowadnica jest tak wąska, że nie da się ustawić przerzutki tak, żeby w którymś momencie łańcuch się o nią nie ocierał... Na dużej tarczy z przodu i na największych koronkach z tyłu - ociera. Na małej z przodu i na małych koronkach z tyłu - ociera. Wydaje się, że fizycznie niemożliwym jest ustawienie tego ustrojstwa. Zaznaczam, że sroce spod ogona nie wypadłem. :)  Nie mam problemów z moim "grubasem" 2x10. Wszystko tam chodzi jak ta lala. A tu nie.

Pomoże ktoś? Wystarczą nawet słowa otuchy ;)



#2 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 19 grudzień 2016 - 07:13

Jerezano, nie martw się, będzie dobrze. W zasadzie już jest, tylko tego nie zauważasz, będąc zaabsorbowanym myślami o tym, że przerzutka powinna nie ocierać. Ktoś by powiedział, widocznie jednak powinna, skoro ociera. A teraz, zupełnie już na luzie i bez zbędnego stresu powiedz, czy wykorzystujesz w swoim ustawianiu międzybiegi, którymi dysponuje lewa klamkomanetka 6800? Uczciwie przyznam, że mi, bez tych międzybiegów, nie udaje się tak ustawić, aby nie było ocierania na największych przekosach.

#3 jerezano

jerezano
  • Użytkownik
  • 34 postów
  • SkądOkolice grodu Mieszka.

Napisano 19 grudzień 2016 - 08:16

Jerezano, nie martw się, będzie dobrze. W zasadzie już jest, tylko tego nie zauważasz, będąc zaabsorbowanym myślami o tym, że przerzutka powinna nie ocierać. Ktoś by powiedział, widocznie jednak powinna, skoro ociera. A teraz, zupełnie już na luzie i bez zbędnego stresu powiedz, czy wykorzystujesz w swoim ustawianiu międzybiegi, którymi dysponuje lewa klamkomanetka 6800? Uczciwie przyznam, że mi, bez tych międzybiegów, nie udaje się tak ustawić, aby nie było ocierania na największych przekosach.

Z tym mam chyba problem. Na dużą tarczę wskakuje przy jednym machnięciu natomiast na małą są dwa możliwe ruchy - to jest dla mnie nowość. Prawdopodobnie nie wiem jak to wykorzystać w ustawieniach przerzutki. Niemniej w stanie istniejącym, nie ma to wpływu na ocieranie czyli pewnie jest źle ustawione. Jestem człowiekiem średnio inteligentnym, ale jak czytam instrukcję Shimano to mi wszystko opada... ;)

 

Niepotrzebnie Cię zacytowałem, ale jakoś tak mi się kliknęło...



#4 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 19 grudzień 2016 - 09:48

Ja mam tak ustawione, że jednym ruchem wpada na duży blat. Jak wpadnie na duży to jest OK na małych i średnich zębatkach kasety. Aby jechać na dużych zębatkach z tyłu i blacie z przodu mogę wykonać drobny ruch zwalniający, który przesuwa wózek w lewo ale nie zrzuca jeszcze na niższy blat. Wtedy jest ok na dużym przekosie. Kolejny ruch już zrzuca na mały blat z przodu i wózek ląduje w układzie, w którym dobrze jest dla dużych i średnich zębatek kasety. Tutaj jednak już nie mam mikroindeksacji (albo mam i nie używam) ponieważ w zasadzie nie jeżdzę na układzie mały blat z przodu i małe zębatki z tyłu.
Wydaje mi się, że musisz pokombinować z naciągiem linki i być pewnym, że dobrze ją poprowadziłeś w uchwycie linki przy przerzutce.

#5 jerezano

jerezano
  • Użytkownik
  • 34 postów
  • SkądOkolice grodu Mieszka.

Napisano 19 grudzień 2016 - 09:55

Dziękuję. Po południu będę walczył z materią :) Napiszę czy się udało coś zdziałać.



#6 jerezano

jerezano
  • Użytkownik
  • 34 postów
  • SkądOkolice grodu Mieszka.

Napisano 19 grudzień 2016 - 19:09

Rzeczywiście te "międzybiegi" działają. Jest to co prawda trochę uciążliwe bo trzeba się wsłuchiwać czy już trze czy jeszcze nie... ;)

Ale pomogło w znacznym stopniu. Dziękuję puchaty. Zobaczymy jak się z tym mechanizmem zgram na drodze. Teraz tylko próbuję na rolkach...


  • puchaty lubi to

#7 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1979 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 19 grudzień 2016 - 19:19

Po jakimś czasie się wyuczysz i będziesz zmieniał "automatycznie" bez nasłuchiwania :) 



53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#8 haligówka

haligówka
  • Moderator
  • 853 postów
  • SkądRzeszów/Kraków

Napisano 20 grudzień 2016 - 10:55

Po pierwsze, czy zamontowałeś sobie regulatorek przedniej przerzutki gdzieś na pancerzu? 

Po drugie, w mojej 6800 nie ma fizycznej możliwości, nawet z użyciem międzybiegu, aby układ 53-28 i 39-11 działał bezszelestnie - za duże przekosy. 

 

Pozdr :)


Strava
Instagram
Z blatu po świecie- zapraszam na mój fotoblog!

#9 jerezano

jerezano
  • Użytkownik
  • 34 postów
  • SkądOkolice grodu Mieszka.

Napisano 20 grudzień 2016 - 11:03

Tak mam zamontowane regulatory na linkach. 

Cieszy mnie druga część Twojej wypowiedzi :)





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: przerzutka, ustawianie, ultegra