Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakie korby?


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nescafe

Nescafe
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • SkądOtwock

Napisano 06 czerwiec 2010 - 11:01

Witam!
Jestem absolutnym żółtodziobem jeśli chodzi o rowery. Do mojej kolarki starego typu potrzebuję wymienić korby (tak żeby pasowały do pedałów http://www.allegro.p...ki_sm_sh11.html albo podobnych). Moje pytanie. Na co zwracać uwagę? Nie chcę wymieniać tylniej przerzutki jeśli to możliwe. Z tyłu mam 7 przerzutek (czy z tymi rzędami chodzi o przerzutki?). Moje obecne korby to shimano exage 500ex, 52/42, 170 mm. Czytałem że są niezdrowe dla kolan, już nie pamiętam dlaczego, ale zmuszają do jakiegoś nieprawidłowego ruchu. Do tego ta mniejsza jest tak jakby owalna. Najlepiej gdyby długość cały czas była 170mm. Jeśli jakieś dodatkowe info będzie potrzebne to proszę powiedzieć. Postaram się szybko uzupełnić.

#2 Mati213

Mati213
  • Użytkownik
  • 153 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 czerwiec 2010 - 11:27

Witaj,
Z tą szkodliwością to chodzi o owalne zębatki, czyli Shimano Biopace. Miało to skracać przejście przez martwe momenty (czyli kiedy jedna noga jest najbardziej oddalona od siodła), ale powodowało to, że kolarze jeździli ze zbyt niską kadencją (zbyt wolno kręcili nogami na za ciężkim przełożeniu, co jest szkodliwe m. in. dla kolan), dlatego zaprzestano produkcji zębatek Biopace. Nie musisz zmieniać całej korby, wystarczy, że kupisz zwykłe zębatki - rozstaw śrub jest taki sam (szukaj 130mm BDC i do napędów 6/7/8 rzędowych). Pedały pasują praktycznie każde do każdej korby, gwint jest ten sam (bardzo rzadko inny). Co do przerzutek, to masz tylko dwie w rowerze: przednią i tylną. Masz 7 przełożeń, biegów, rzędów, ale nie przerzutek.
Poprzeglądaj to forum, można się dowiedzieć dużo przydatnych rzeczy.

#3 Nescafe

Nescafe
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • SkądOtwock

Napisano 06 czerwiec 2010 - 11:58

Co do przerzutek, to masz tylko dwie w rowerze: przednią i tylną. Masz 7 przełożeń, biegów, rzędów, ale nie przerzutek.
Poprzeglądaj to forum, można się dowiedzieć dużo przydatnych rzeczy.

O właśnie słówka zabrakło. Dziękuje bardzo. Jeszcze jedno, co oznacza skrót BDC? Jak wygooglowałem to z rowerem związane znalazłem tylko Banaszek Duda Company :s

#4 Mati213

Mati213
  • Użytkownik
  • 153 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 czerwiec 2010 - 12:12

Literówka, miało być BCD :-P
http://www.kolarstwo...a.pl/korby.html masz tu dość obszerny artykuł na temat korb. Trochę stary, ale wciąż aktualny. Masz tam dokładnie opisane, co i jak.
Tak BTW, to ciekawa stronka, warto poczytać ;-)

#5 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 06 czerwiec 2011 - 22:43

Trochę odgrzewane, ale z sensem...
Można sobie na BioPace kręcić jak się chce. Ja miałem akurat tę przypadłość, że na płaskim do tej pory dość szybko kręciłem, natomiast podjazdy ciągnąłem bardzo siłowo, ale robiłem to zupełnie świadomie, by trochę popracować nad sprawnością samych mięśni. Pewnie jak niedługo znowu zacznę jeździć to się zmieni, bo już kolana nie tę sprawność mają, ale to na pewno ani w promilu wina jajowatych patelni.
Więc nie bać się i jeździć z nimi.

#6 HS

HS
  • Użytkownik
  • 80 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 07 czerwiec 2011 - 11:12

http://www.kolarstwo-szosowe.gda.pl/korby.html masz tu dość obszerny artykuł na temat korb.

coś ta twoja linka nie ciągnie, od dawna zresztą. Artykuły tam zamieszczone są dobrym kompendium na temat sprzętu.
Pozdrawiam



Dodaj odpowiedź