Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co To Za Korba I Jak Ją Odkręcić?


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mateusz105

Mateusz105
  • Użytkownik
  • 43 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 22:31

Witam.

Z racji tego że obecnie mam dużo wolnego czasu wygrzebalem kilka rowerów z piwnicy. Przy próbie rozkrecenia korby napotkalem problem otóż.. Nie mam pojęcia jak ja rozkręcić i jakie narzędzia będą potrzebne. Oto fotki.Załączony plik  DSC_0138.JPG   128,84 KB   21 Ilość pobrańZałączony plik  DSC_0137.JPG   117,59 KB   18 Ilość pobrańZałączony plik  DSC_0137.JPG   117,59 KB   18 Ilość pobrań

#2 Kumi

Kumi
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 22:47

Ja bym zaczął od ściągacza do korb. Zwykle jest w nim wbudowany klucz nasadowy do tych śrub lub nakrętek, co je widać na zdjęciu.

Jak to już odkręcisz, to potem należy użyć ściągacza do ściągnięcia tej korby z kwadratu, bo prawdopodobnie tam od spodem jest kwadrat.

A do suportu stosowny klucz pazurkowy - albo zwykła żabka, jeśli planujesz wywalić istniejący wkład i wstawić nowy.

 

PS. Zasadniczo nie wyobrażam sobie serwisowania roweru bez paru "dedykowanych" narzędzi, a ściągacz jest tam dość wysoko na liście...



#3 Mateusz105

Mateusz105
  • Użytkownik
  • 43 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 22:53

Ściągacz do do korb na kwadrat i klucz do ściągania supportu zakupiony. Problemem jest ta śruba. Normalnie w korbie na kwadrat odkreca się imbusem srube (z tego co internet i fora mówią). A tutaj przy tym zglupialem..

#4 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 06 styczeń 2017 - 23:00

Odkręcasz to normalnie kluczem. Potem ściągacz do korb.

 

Support zamiast mieć gwintu w środku osi (i tam masz śrubę imbusową) to jest zakończony gwintem na zewnątrz, na który przykręcasz nakrętkę widoczną na zdjęciu.



#5 Kumi

Kumi
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 23:01

To jest stara korba.

W takich korbach sprzed czasów imbusów - tam jest albo śruba (oś z otworem), albo nakrętka (oś z trzpieniem) na sześciokąt.

Trzeba ją zaatakować kluczem nasadowym - zwykle takim jak jest w "główce" ściągacza. Oczywiście musisz mieć do tego jeszcze jakiś zestaw kluczy płaskich albo jeden nastawny.



#6 Mateusz105

Mateusz105
  • Użytkownik
  • 43 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 23:04

No tak :) kluczem nasadowym. Dokładniej przeczytałem 1 posta. Dzięki

#7 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 06 styczeń 2017 - 23:17

Nasadowy 14mm.  pozdr



#8 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 06 styczeń 2017 - 23:30

Czasem bywa też 13-ka.

 

No i jak miski długo nie odkręcane to lubią się zapiekać, zwłaszcza prawa. Do jej odkręcenia też warto mieć specjalny klucz (obejmujący całą miskę, a nie otwarty, jak takie do sterów), albo porządny klucz 36. Wszelkie klucze nastawne zwykle łatwo się ześlizgują. 





Dodaj odpowiedź