Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wysokość Koła C15 Vs C17 Z Oponką 25Mm


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Doktor

Doktor
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 styczeń 2017 - 20:34

Brzmi trochę głupio, ale...

 

Na obręczy C17 opona 25mm układa się nieco inaczej niż na C15, jest szersza ale za to nieco niższa. Czy ktoś ma możliwość założenie typowej opony szosowej (np. GP4000S2) 25mm na obu obręczach i zmierzenia wysokości (średnicy brutto). De facto wystarczy mi tylko różnica.

 

Wyjaśniam: sam mam tylko C15; dotychczas jeździłem na 23mm. Po założeniu 25mm wysokość (średnica brutto) koła wzrosła mi istotnie ponad 4mm (2mm na górze i 2 na dole). Jest to o tyle kłopotlwe, że rama to stary dobry Madone OCLV120 bodaj z 2003 roku. Ma ona dość dziwne prześwity: między kołem a ramą prześlizgnie się średnio zwinny kot natomiast w obu widelcach przestrzeń pod hamulcem nad oponą 23mm wynosi ~3mm. Po założeniu opony 25mm z tyłu było "na styk". Zastanawiam się, czy obręcz C17 rozwiązałaby problem.



#2 Doktor

Doktor
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 styczeń 2017 - 13:56

Albo prościej: proszę o informację na ile odstaje u was opona (23 lub 25 - jaka?) napompowana do 8 bar od rantu obręczy / bieżni  (C15 lub C17 - jaka?). Dwadzieścia ile milimetrów?



#3 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 styczeń 2017 - 15:28

Doktor, nie spodziewaj się, że po założeniu opony 25mm na obręcz 17c spadnie ci jej wysokość o grube milimetry, o ile w ogóle się zmniejszy to tak nieznacznie, że być może tego nie zauważysz. Te 3mm luzu co masz nie jest złe, to nie MTB, że potrzeba centymetra na błoto.



#4 Doktor

Doktor
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 styczeń 2017 - 16:06

Doktor, nie spodziewaj się, że po założeniu opony 25mm na obręcz 17c spadnie ci jej wysokość o grube milimetry, o ile w ogóle się zmniejszy to tak nieznacznie, że być może tego nie zauważysz. Te 3mm luzu co masz nie jest złe, to nie MTB, że potrzeba centymetra na błoto.

 

3mm mam przy oponie 23mm. Przy oponie25mm na C15 mam około 0.5mm. Trochę mało...

Sa podejrzenia, że przy C17 w spadnie właśnie o ok. 2mm, czyli będzie ok. 2.5mm odstępu - i to byłoby już zupełnie wystarczająco.



#5 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 27 styczeń 2017 - 11:56

2mm mniej? Nie chce mi się wierzyć. Pamiętaj też, że opona oponie nie jest równa. Rozmiary opon i sposobu ich wymiarowania należą chyba do największych tajemnic świata rowerowego, a wiele też zależy od ciśnienia.

 



#6 Doktor

Doktor
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 styczeń 2017 - 19:35

Podejrzenia nie sa bezpodstawne, lecz udokumentowane (pojedynczym) pomiarem dość podobnej opony na dość podobnym kole C17. Oczywiście, że sa oboczności i pewne drobne różnice - dlatego właśnie proszę o podawnie Waszych pomiarów (wraz z opisem opony, obręczy i ew. ciśnienia)  - z bazy kilkunastu wpisów można już będzie próbowac coś wnioskować.

 

Tak jak napisałem w poprzednich postach: dla uproszczenia można przyjąć standardowe 8 (+/-1) bar.



#7 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 28 styczeń 2017 - 11:58

Hm. Zmieniłem oponę 23 na 25mm, ale i koła z Bontragerów na FR3. Na pierwszy rzut oka balon wydaje się jakiś taki "dorodniejszy". Możesz próbować szukać opony 24mm. Znajomy musiał tak zrobić, bo prześwit w starym (10 lat) rowerze miał około 1mm.



#8 Doktor

Doktor
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 styczeń 2017 - 14:12

Hm. Zmieniłem oponę 23 na 25mm, ale i koła z Bontragerów na FR3. Na pierwszy rzut oka balon wydaje się jakiś taki "dorodniejszy". Możesz próbować szukać opony 24mm. Znajomy musiał tak zrobić, bo prześwit w starym (10 lat) rowerze miał około 1mm.

 

Czy zamiast rzucac okiem mógłbyś po prostu przyłożyc linijkę i podać w mm? Dzięki!



#9 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 30 styczeń 2017 - 07:03

Nie mam obręczy 17mm, a na 15mm wysokość opony to 23,5mm (mierzone od krawędzi obręczy). Opona Veloflex Corsa.



#10 szymon72

szymon72
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 luty 2017 - 14:35

Na obręczy 17C z oponą Veloflex Corsa 25 promień koła o ok. 2 mm mniejszy niż na obręczy 15C i oponie Vittoria Rubino Tech 25. Nie mierzyłem dokładnie samych kół, ale widzę po odległości opony od rury podsidłowej. Nie sądzę aby to była kwestia opon, wydaje mi się, że na obręczy 17C opona się "wypłaszcza" w porównaniu do obręczy 15C.



#11 Doktor

Doktor
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 luty 2017 - 07:20

Na obręczy 17C z oponą Veloflex Corsa 25 promień koła o ok. 2 mm mniejszy niż na obręczy 15C i oponie Vittoria Rubino Tech 25. Nie mierzyłem dokładnie samych kół, ale widzę po odległości opony od rury podsidłowej. Nie sądzę aby to była kwestia opon, wydaje mi się, że na obręczy 17C opona się "wypłaszcza" w porównaniu do obręczy 15C.

 

Bardzo dobrze Ci się wydaje. Dokładnie tak jest. I stąd moje proste pytanie. Nie wiem czemu wiele [innych] osób udziela długich a bełkotliwych ("błystkotliwych")  odpowiedzi zamiast - podobnie jak Ty - po prostu podać 1 lub dwie liczby...





Dodaj odpowiedź