Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zębatka 32 Do Campy 10S


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 05 luty 2017 - 23:38

Mam pytanie - czy istnieje jakaś zębatka kompatybilna z Campagnolo, o 32 zębach, nadająca się do dołożenia do kasety 13 - 29 jako ostatnia, zamiast 13. Bardziej mi się przyda taka patelnia, niż trzynastka, której praktycznie nie używam.



#2 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 luty 2017 - 10:56

Istnieje taka kaseta ale trochę biały kruk:
https://www.bikechas...-dams-style/258

Napęd 10 czy 11-rz?

Do 11 po prostu zmień bębenek/koła na coś pod shimano/sram i spokojnie znajdziesz i zestopniujesz dowolną kasetę.

Do 10-tki myślałbym albo o a) korbie 50/34 b)korbie 52/39/30 c) zleceniu komuś wycięcia takiej zebaki 32t w cnc. Na bębenek shimano jest spory wybór aftermarketowych zebatek w niestandardowych rozmiarach, myślę że jakby podesłać komuś na wzór zębatkę campy to też by ogarnął.



#3 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 06 luty 2017 - 12:28

Chodzi mi do wymianę zębatki - 32 zamiast 13 - do kasety dziesięciorzędowej, czyli 32/14 zamiast 29/13. To cudo z linka jest daleko poza moją gotowością wyasygnowania środków, zdecydowanie chodzi mi o tańsze rozwiązanie. Myślałem, że znajdzie się jakaś stosunkowo tania, kompatybilna zębatka do przełożenia. Nie planuję bardziej ambitnych działań typu wymiana bębenka czy w ogóle zmiana systemu.



#4 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 luty 2017 - 12:34

To sam jestem ciekaw, ale chyba najprościej będzie wyciąć. Potenza ma kasetkę 11-32 ale 1. to 11-sp napęd, 2. pewnie 3 ostatnie koronki są na pająku.



#5 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 06 luty 2017 - 12:39

Miche kiedyś produkował takie zębatki, choć podejrzewam że nie byłby to tani zakup. I bierzesz pod uwagę to ze 14 w takim wypadku też musiałbyś kupić nową?

#6 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 06 luty 2017 - 12:44

Nie brałem, ale nie jest to jakieś większe zmartwienie.

 

Tak w ogóle sprawa nie należy do kategorii tzw. palących problemów. Jeśli da się zrobić, to fajnie, jeśli nie, to nie pogrążę się w depresji.



#7 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 08 luty 2017 - 09:54

Wygląda na to, że nie da się zmontować mojego patentu z braku takich zębatek na rynku. Są zębatki 32 Miche, ale do kaset 11-rzędowych. A ja mam niestety cały nowy zestaw 10-rzędowy.

 

Ciekawą rzecz u nich wypatrzyłem - zestaw zębatek do skompletowania 11-rzędowej kasety, od 11 do 32 zębów. Z takim czymś można bawić się w zestawianie kasety pod konkretną trasę, nie tylko rodzaj terenu.

http://www.miche.it/...y-pignoni.html 



#8 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 luty 2017 - 10:03

Nic złego się nie stanie jeśli wsadzisz jedną zębatkę z napędu 11-rz do kasety 10-rz, zwłaszcza na końcu. Tylko pewnie trzeba spojrzeć, żeby podkładki zostały na swoich pozycjach.


  • mikroos lubi to

#9 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 08 luty 2017 - 11:14

Tak mówisz? Zdawało mi się, że dziesiątek i jedenastek nie można mieszać. Ale jeśli można, to zmienia postać rzeczy, bo taka zębatka jest do znalezienia.



#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 luty 2017 - 11:18

@qzn dobrze pisze, jedna koronka nie zrobi wielkiej różnicy, a już szczególnie koronka ustawiona na końcu kasety, bo nie wpłynie na indeksację na pozostałych biegach.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 luty 2017 - 11:24

dystanse między zębatkami w 10 i 11s są różne, zębatka campy 11 ma 1,6mm, 10 ma 1,7mm (za sheldonem). Spokojnie puścisz łańcuch 10-rz po zębatce 11. Tylko tak jak mówię, może trzeba będzie coś pomyśleć o ułożeniu podkładek, w campie grubości są przypisane do pozycji. I tak jak wspomniał @Daniel_105 , jeśli chcesz się pozbyć 13t to musisz znaleźć na jej miejsce zewnętrzną 14t (ultegra robi takie juniorskie kasety, nie wiem jak campa). Może być prościej pozbyć się 14t.



#12 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 08 luty 2017 - 11:35

Dzięki, o takie właśnie informacje też mi chodziło. Miche ma zewnętrzne zębatki do wyboru od 11 do 16, tylko znaleźć. Wychodzi na to, że trzeba było od razu szukać kasety Miche, ale mówi się trudno i kombinuje.



#13 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 09 luty 2017 - 09:33

Zewnętrzną 14 Miche już mam :)

 

Nie jest też dramatycznie źle z dostępnością całych kaset. Tanio co prawda nie jest, ale można znaleźć kasety kończące się na 32, a nawet 34 zęby, przeważnie 11-rzędowe, ale i 10-rzędowe też są:

https://www.sjscycle...olo-compatible/

http://www.interlocr...road-cassette-1



#14 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 21 luty 2017 - 09:09

Nic złego się nie stanie jeśli wsadzisz jedną zębatkę z napędu 11-rz do kasety 10-rz, zwłaszcza na końcu. Tylko pewnie trzeba spojrzeć, żeby podkładki zostały na swoich pozycjach.

Nie tak szybko :)

Nie można ot tak wstawić sobie zębatek z jednych kaset do innych. Tu nie chodzi tylko o wielkość zębatek, ale także o ich sekwencję, a to wiąże się z poprawnym ułożeniem względem siebie tych wszystkich nacięć wspomagających zmiany biegów. To, że kolega znalazł 14z jako ostatnią nie oznacza, iż zagra ona z koronką nr 15z posiadanej kasety. Podobnie jest z 32z, nie oznacza to, iż zadziała ona z 26z. Wystarczy że zęby będą nieco przesunięte po okręgu, a wycięcia się nie zgrają i mamy kichę z kombinacji, nerwy przy zmianach oraz wywalone pieniądze w błoto.

Pół biedy jeśli zmieniali byśmy ostatnią koronkę w kasecie MTB Shimano, tam wystarczy wypiłować iglakiem jeden wypust i ustawić tak koronkę, by dwa z czterech nacięć wspomagających ułożyły się poprawnie. W Campie taki numer jest niemożliwy, bo koronkę co najwyżej okręcimy o 1/4 obrotu i trudno zgadnąć jak ułożą się nacięcia. Gdyby to była zabawa za przysłowiowe 5zł, to można zaryzykować, ale znając życie kolega wyda na taki zabieg ok. 50zł czyli 1/3 ceny nowej kasety, a ma niewielkie szanse graniczące wręcz z pewnością, że nie będzie to prawidłowo działało.

 

Trochę więcej teorii:

http://uzurpator.com...-po-swojemu,142

 

Tak jak ktoś wcześniej napisał, jeśli kaseta 13-29 gra obecnie z korbą klasyczną, to najlepiej jest ją wymienić na kompakta, a kompakta na 3rz. W długofalowym rachunku wyjdzie to znacznie taniej i prościej niż takie niedziałające zmiany w kasetach przy każdym nowym zakupie.

 

Jest jeszcze inna możliwość, są jeszcze dostępne kasety Centaura 12-30 10s, zawsze to jeden ząbek więcej kosztem dwóch zbędnych małych koronek :)



#15 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 21 luty 2017 - 11:08

I jest.. W końcu w każdym temacie po jakimś czasie musi pojawić się teoretyk który powie że taka kombinacja jest niemożliwa. Oczywiście że w tym wypadku zdecydowanie lepiej byłoby zmienić korbe na kompakt, ale nie opowiadaj wyczytanych gdzieś bzdur że zamiana np 14 na 15 spowoduje jakąkolwiek zmianę kultury pracy napędu.

#16 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 21 luty 2017 - 11:43

Nie można ot tak wstawić sobie zębatek z jednych kaset do innych. Tu nie chodzi tylko o wielkość zębatek, ale także o ich sekwencję, a to wiąże się z poprawnym ułożeniem względem siebie tych wszystkich nacięć wspomagających zmiany biegów. 

 

Tablica zębatek Miche, którą pokazałem w jednym z pierwszych postów, dowodzi, że można zmieniać zębatki, przynajmniej w ramach Miche, także w napędzie 11-rzędowym, bardziej wrażliwym na brak precyzji. Czy da się pomieszać zębatki Miche i Campagnolo w jednej kasecie - tego nie wiem, ale ponieważ mam kasety obu firm, nie ma nic prostszego, jak sprawdzić organoleptyczne, czy nacięcia się pokrywają. Jeśli tak, to można je mieszać do woli. Jeśli nie - to pewnie lepiej tego nie robić.

 

Ciekawostka - tablica Miche z napędem 10-rzędowym była dostępna w sprzedaży w cenie promocyjnej ok. 140 zł. Niestety, oferta obecnie nie jest aktualna.


  • jacekj lubi to

#17 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 21 luty 2017 - 12:49

I jest.. W końcu w każdym temacie po jakimś czasie musi pojawić się teoretyk który powie że taka kombinacja jest niemożliwa. Oczywiście że w tym wypadku zdecydowanie lepiej byłoby zmienić korbe na kompakt, ale nie opowiadaj wyczytanych gdzieś bzdur że zamiana np 14 na 15 spowoduje jakąkolwiek zmianę kultury pracy napędu.

Bawiłeś się kolego kiedyś w takie zmiany zębatek? Ja przerobiłem ich kilka takim domowym sposobem i za każdym razem występują większe lub mniejsze problemy. Póki co, to ty teoretyzujesz z tego co widzę choć nie dziwię się, bo dopóki sam tego nie zrobiłem, to też tak uważałem jak ty. Polecam przeczytać art. Uzurpatora, a może wiele ci się wyjaśni.

 

 

 

Tablica zębatek Miche, którą pokazałem w jednym z pierwszych postów, dowodzi, że można zmieniać zębatki, przynajmniej w ramach Miche, także w napędzie 11-rzędowym, bardziej wrażliwym na brak precyzji.

Nie jest to precyzyjna odpowiedź. Zębatki muszą nawet w ramach kasety Miche zachować odpowiednią sekwencję, nie można wywalić ze środka bezkarnie np. 16z i wstawić na końcu 32z, bo zaburzysz sekwencję w środku pomiędzy 15 a 17z (one nie będą ze sobą pasować/zgrywać się i pojawią się większe lub mniejsze utrudnienia ze zmianą biegu pomiędzy nimi). 

 

Masz teraz obie kasety, próbuj, zobacz jak to się ułoży i zgra ze sobą. Dla przykładu powiem, że w MTB jest kaseta Sunrace 11-40 9s i sekwencja jej koronek jest inna niż koronek kasety 11-34 z której teoretycznie bezkarnie można by pobrać do przeszczepu kilka koronek by pozbyć się dziury pomiędzy 15 a 18z. Niestety, wszystkie koronki są przesunięte po okręgu i nie pasują ze sobą, a co więcej, nawet okręcanie ich nie doprowadza do poprawnego ułożenia.



#18 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 21 luty 2017 - 13:07

Oczywiście że przekładalem, chociażby dodając 16z zamiast 17, zamieniając 12 na 11 (plus oczywiście zmieniając 13 odpowiednio do ostatniego przełożenia) i nigdy nie było problemu z indeksacja czy głośniejszą praca. Nie mówiąc już o tym ze kilkukrotnie dokupywalem zużyte koronki z systemu hg50 (chyba, w każdym razie z mtb, bo było taniej) do kasety 6500 co wg twojej teorii nie powinno działać.

#19 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 21 luty 2017 - 13:42

Nie chce mi się z tym dyskutować, robić zdjęć by ci udowadniać, mam ciekawsze zajęcia. Odsyłam raz jeszcze do artykułu Uzurpatora.

 

PS. Koronki szosowe i MTB to totalnie co innego, jak masz tak niski próg satysfakcji to gratuluję, ale nie zalecaj takich modów innym. 



#20 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 luty 2017 - 17:11

uzurpator to nie ten typ od "masa rotująca nie ma znaczenia"? Chyba łagodny przerost teorii nad zdrowym rozsądkiem ;)





Dodaj odpowiedź