Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wahoo: Komputerki Treningowe: Elemnt, Bolt, Roam


2239 odpowiedzi w tym temacie

#701 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 15 czerwiec 2019 - 15:45

No proszę, to jednak Garmin był w tym pierwszy. Może nie w gubieniu segmentu, ale w widoku profilu i ustawieniu dowolnych danych przydatnych do napierania. To faktycznie się przydaje, choć widziałbym jeszcze potrzebę dodania np. minimalnej docelowej średniej mocy na danym segmencie. Takie coś tylko w rozszerzeniach IQ.

Tak, wiem. Wredny jestem :P

 

Żeby nie było - doceniam to, że Wahoo obsługuje kaskadowe (lub segment w segmencie) segmenty. 

 

 

Przepraszam za dezinformację, to był zbieg okoliczności. Jest tak samo do dupy z tym gubieniem długich segmentów jak było :) Z ciekawostek - gps idzie idealnie po śladzie, położenie nie szaleje, żadna autopauza się nie włącza. Dzisiaj dla przykładu jechałem trzy segmenty na tej samej trasie miałem ogwiazdkowane i co zrobił Wahoo?

 

https://www.strava.c...?filter=overall - całość, nie zgubił się do końca

https://www.strava.c...?filter=overall - to samo, ale bez początku. Zgubił w trakcie i stwierdził, że już jednak tędy nie jadę a to jest DOKŁADNIE ta sama trasa co segment wyżej - ucięta o pierwsze 2km czy jakoś tak.

https://www.strava.c...?filter=overall - druga część powyższych. Nie zgubił się. Za to gdzies w połowie tego trzeciego zgubił ten drugi. Wszystkie trzy w tym momencie po tej samej trasie.

 

Nie ogarniam tego. Inny długi segment później też mi zgubił oczywiście w połowie. Jechałem idealnie po śladzie, gps nie wariował i segment nagle znika.

 

Z Boltem jest jak z iPhonem. Kompletnie nie wiem czemu jest taki cool. Iphone też teraz mam żeby nie było, służbowy dostałem i muszę z tym żyć :)


  • Prozor lubi to

#702 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 16 czerwiec 2019 - 18:40

A ja już jestem rozczarowany wahoo :(

To co przedstawił Arked, przy okazji brawo za inżyniersko-laboratoryjne rozgryzienie i przedstawienie problemu, to porażka/katastrofa!

Nie do przyjęcia. Żałuję, ze kupiłem ELEMNT. dobrze, że BOLT'a dostałem w prezencie.

Lista problemów przedstawinych na forum można poprawić w sofcie przez tydzień, a to co pokazał Arked to pewmie zmiana jednej linijki kodu. 

Przez myśl mi nawet nigdy nie przeszło, że można coś spieprzyć w zapisie danych co 1 sekundę!

To jakaś lipa jest... stary już jestem, więc zaraz mi się nasuwają teorie spiskowe, ze może wąłścicielem Wahoo jest już Garmin?

Wtedy wiadomo... najlepsi programisci odchodzą, projekt jest zaniedbywany i na takim tle Garmin jest cool.  

 

Edit.. po chwili..

Chyba się domyślam skąd to się wzięło. Wahho zrobiło licznik pod swój trenażer i zastosowało coś w rodzaju filtru Kalmana albo jakis inny filtr kontrolujący przepływ danych. Żeby fiksów nie bylo widać i jakiś dziwnych skoków zrobiono filtrowanie i uśrednianie z kilku sekund.  CZyli Wahoo uśrednia dane z kilku sekund i tak to zapisuje!

Garmin przynajmniej zapisuje prawdę a wyświetla tak jak zażyczy sobie użytkownik, czyli bez uśredniania albo  z.



#703 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 czerwiec 2019 - 11:09

No nie wiem - może raczej, żeby pozbyć się ewentualnych skoków danych z czujników? Bo czy na pewno tak rejestrowane są dane tylko i wyłącznie z miernika mocy? Może z innych również? W końcu algorytm rejestracji może być taki sam dla każdego z czujników. Chociaż w przypadku czujnika prędkości czy tętna, to aż tak dużego znaczenia nie ma (właściwie nie ma żadnego), może kadencja, choć właściwie do czego jest potrzebna aż dokładna jej wartość... Co innego pomiar mocy.

W trenażerze Wahoo można włączyć (i domyślnie jest to włączone), że trenażer w trybie ERG raportuje moc zadaną. Nazywa się to Erg Mode Power Smoothing. Czyli na wykresie jest linia prosta jak EKG nieboszczyka. 

wahoo-kickr-2018-erg-smoothing.jpg

 

Nawet nie trzeba zgadywać, w której części wygładzenie ERG było włączone, a w której nie. Najciekawsze, że to wygląda nie jak wygładzanie, bo za równo z zadaną mocą wykres przebiega, tylko jako raportowanie rzeczywistej mocy dokładnie takiej jaka jest moc zadana.

Po co ta opcja? I to domyślnie włączona? Żeby użytkownicy nie pyskowali, że trenażer nie trzyma równo "200W" tylko moc skacze gdzieś w okolicach? Bez sensu - nie mając rejestrującego trening miernika mocy i nie robiąc (przynajmniej od czasu do czasu) kalibracji trenażera, może się okazać, że treningi z czasem mocowo dość znacznie się różnią, choć wykres zarejestrowanego treningu świadczy o czymś zupełnie innym. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#704 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 17 czerwiec 2019 - 12:37

Myślę, że to wygładzanie jest tylko przy utracie sygnału z sensora. Wciąż nie miałem okazji zrobić swojego eksperymentu. Kiedy go zrobię to na pewno podzielę się tutaj wynikami. Z supportem Wahoo oczywiście również. Trzeba trochę postawić ich pod ścianą dobrze przygotowanym postem, może coś to da.

 

Taka mała dygresja odnośnie samego protokołu Ant+ i tego jak nadajnik i odbiornik zachowują się w momencie kiedy nie jest generowana moc. Moim zdaniem w takim scenariuszu to miernik powinien zawsze transmitować zero przynajmniej przez kilka sekund. Niektóre zresztą tak robią (wbrew oficjalnemu protokołowi) i z tymi urządzeniami takiego problemu po prostu być nie może. Nie mam pojęcia czemu zrobiono to w ten, a nie inny sposób. Oszczędzanie baterii? Dla mnie bez sensu. Wolałbym widzieć jak mój licznik od razu pokazuje zero zamiast bawić się przez kilka sekund w zgadywanie (pokazując nieaktualną moc) i poprawianie zapisu do pliku.


  • Prozor lubi to

#705 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 czerwiec 2019 - 22:33

Serio miernik nic nie transmituje zamiast wysyłać wartość zero? To faktycznie byłoby dziwne, asedio możesz potwierdzic? Co jak co, ale w tym temacie to jesteś specjalistą ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#706 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 17 czerwiec 2019 - 22:45

Serio, tak to oficjalnie wygląda. Oczywiście producent miernika może to zrobić po swojemu ale wiem, że np Stages czy Quarq, których używam, po prostu przestają przesyłać dane przy przerwie w pedałowaniu. Miałem kiedyś Brytona Ridera 310, który w starej wersji firmware w takiej sytuacji w nieskończoność wyświetlał (i nagrywał!) ostatnią otrzymaną wartość. To samo robi też np. IpWatts, kiedy nagrywam dane z mierników.



#707 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 18 czerwiec 2019 - 07:27

Z telefonem Sony Xperia z ant+ i aplikacją Ant+ Plugins Sampler można wszystko zobaczyć. Wyświetla ona każdy message nadawany przez miernik i inne urządzenia jak opaska, czyjnik prędkosci, kadencji. Taki telefon można kupić za 30zł.... nazbierałemmi ch trochę na zapas ;) bo nikt już ich nie produkuje. NEO czy M2 są bardzo fajne  bo mają duży ekran a z E15i to noawet sobie licznik zrobiłem ale ipBike to dla mnie koszmar ze swoim interfejsem. 

SRM, PLM w wersji PWR czy CTF nie używa żadnego filtru i śle dane punkt w punkt. Dane o mocy są aktualizowane co impuls kadencji.

Z moich obserwacji to wizulalizacja mocy w Garminie bez uśredninaia nawet tego nie uwzględnia.

Jeden badzo mocny obrót korby z kadencją 60 to w/w watomierze wyślą 0 watów 600 watów i zero watów a np. Garmin w wizualizacji na liczniku i tak jakoś to uśredni i całą moc rozłoży na ... chyba ze 3 sekundu. Jednak założę sobie tego E15i i się przejadę.

Tutaj moje stare boje z X8

http://www.plv-team....php?topic=241.0

Teraz takie mocowania Garminowskie do telefonu na taśmę można na ali kupic.


  • Prozor i Arked lubią to

#708 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 18 czerwiec 2019 - 07:52

Używałem długo tej Xperii jako licznika (w połączeniu właśnie z IpBike). Teraz do nagrywania wykorzystuję już współczesnego smartfona z Androidem i anteną Ant+ pod usb. Właśnie dlatego, że nagrywa surowe dane. Zresztą do mojego porównania chcę użyć danych nagranych przez IpWatts. Wtedy wszystko powinno być widoczne jak na dłoni.



#709 biedronsky

biedronsky
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 19 czerwiec 2019 - 10:20

Znacie jakieś miejsca gdzie można w dobrej cenie kupić Wahoo Elemnt Bolt bundle?

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

#710 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 19 czerwiec 2019 - 10:34

Znacie jakieś miejsca gdzie można w dobrej cenie kupić Wahoo Elemnt Bolt bundle?

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Dobry sprawdzony sklep
https://www.mantel.c...GllI3N0YXJ0MTA=

#711 tomekjak

tomekjak
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 czerwiec 2019 - 12:26

Znacie jakieś miejsca gdzie można w dobrej cenie kupić Wahoo Elemnt Bolt bundle?

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Za 1150 mogę Ci sprowadzić z Anglii.



#712 biedronsky

biedronsky
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 19 czerwiec 2019 - 12:49

 

 

Za 1150 mogę Ci sprowadzić z Anglii.

 

Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Ale że jestem w gorącej wodzie kąpany to już dokonałem zakupu - jeszcze przed Twoim postem @tomekjak. Spojrzałem na Mantel i inne sklepy, ceny były podobne. Ostatecznie zamówiłem w polskim sklepie Cyklomania. Zawsze to jakoś tak na miejscu jakby się coś działo, gwarnacja 2-lata...., trochę urwali z ceny że wyszło taniej niż na Mantel i innych, szybka decyzja i... poszło. 

Dam krótką recenzję jak otrzymam przesyłkę :) 

Dzięki i pozdro.



#713 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 czerwiec 2019 - 15:32

Jeśli można spytać, ponizej 1300 PLN udało się zejść w negocjacjach ze sklepem?

Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Ale że jestem w gorącej wodzie kąpany to już dokonałem zakupu - jeszcze przed Twoim postem @tomekjak. Spojrzałem na Mantel i inne sklepy, ceny były podobne. Ostatecznie zamówiłem w polskim sklepie Cyklomania. Zawsze to jakoś tak na miejscu jakby się coś działo, gwarnacja 2-lata...., trochę urwali z ceny że wyszło taniej niż na Mantel i innych, szybka decyzja i... poszło.
Dam krótką recenzję jak otrzymam przesyłkę :)
Dzięki i pozdro.



#714 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 19 czerwiec 2019 - 21:18

Używałem długo tej Xperii jako licznika (w połączeniu właśnie z IpBike). Teraz do nagrywania wykorzystuję już współczesnego smartfona z Androidem i anteną Ant+ pod usb. Właśnie dlatego, że nagrywa surowe dane. Zresztą do mojego porównania chcę użyć danych nagranych przez IpWatts. Wtedy wszystko powinno być widoczne jak na dłoni.

Jako, że teraz więcej jeżdżę, więc "żongluję" sobie z watomierzami.

Szosówka, PLM i pedały Vector2 full. Garrmin 810 ->Vector2, Wahoo -> PLM PWR

Kalibracjie itp.itd... start. Waty na Vectorach o jakieś 50 watów za niskie...a.. dodam parowanie 810 z Vectorami dokonałem poprzez ręczne wpisanie ID Vectorów do licznika... co okaże się kluczowe.

Nic nie pomogło odpinanie czujników od pedałów, odkręcanie osi i ponowne dokręcanie, zamiana sensorów. Ciągle to samo mimo, ze kąty ustawione prawidłowo i kalibracja wychodziła również.

PLM sprawdzony, więc do jego watów miałem pełne zaufanie.

Coś mnie tknęło żeby jesze raz sparować Vectory ale już za pomocą "Szukaj". Wszytko minęło jak ręką odjął. Od tego momentu waty łeb w łeb.

Już kiedyś zauważyłem, że  profil o danym watomierzu zawiera pewną ilość niedsotępncyh dla użytkownika parametrów i ręczne wpisanie w takie miejsce ID nowego miernika nie usuwa prawdopodobnie niektórych z nich. Kiedyś Garmin pozostawiał tak opcję "Autozerowanie". Np. jeżdząć z miernikiem który taką opcję udostępniał a potem wpisujac w to miejsce miernik, który jej nie miał powodowało problemy.

W danych nadawanych przez ant+ w pakiet informacyjnym nadawanym raz na pół minuty.. zdaje się, jest info o producencie. SRM ma kod"6", miernik no name "255". Być może są to informacje na podstawie których Garmin "pomaga" sobie w dokładniejszym "dostrojeniu" się do miernika, który oficjalnie otrzymał swój kod u właściciela protokołu ant+.

Opcja "Szukaj" ustawia w liczniku ID miernika na "0" i pewnie dzięki temu następuje zerowanie wszystkich parameterów w pisanych w dany profil. 


  • JHartman i Arked lubią to

#715 biedronsky

biedronsky
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 19 czerwiec 2019 - 21:26

Jeśli można spytać, ponizej 1300 PLN udało się zejść w negocjacjach ze sklepem?

Poniżej nie. Na równo :)

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

#716 biedronsky

biedronsky
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 27 czerwiec 2019 - 17:04

Przesyłka dotarła szybko, wszystko ładnie wygląda, a parowanie z kadencją czy prędkością to bajka :)

Zacząłem już testować Elemnt Bolt - w połączeniu ze Stravą. Nie wszystko mogę jeszcze rozkminić, może więc ktoś pomoże w takich kwestiach:

- zakończony trening leci natychmiast elegancko na Stravę. Ale czy da się ustawić żeby zapisał go jako prywatny a nie publiczny gdybym tak chciał?

- czy można wgrać na urządzenie plik z trasą gpx/w jaki sposób? nie chodzi mi o np mapę wytyczoną we własnej strawie, ale plik pozyskany zupełnie z zewnątrz, np. kolarza z innego regionu Polski gdzie wybieram się na wakacje i chciałbym przejechać jego trasą.



#717 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 27 czerwiec 2019 - 17:12

- Nie, nie można. Tak samo jak nie można ustawić np. żeby na strave nie wrzucał jazd z trenażera a tylko outdoor. Dlatego ja klikam upload ręcznie, tylko na trainingpeaks mam ustawiony automat.

- Ja używam do tego ridewithgps. Wrzucam gpx normalnie jako upload, potem "copy to my routes" czy coś podobnego. I synchronizuje traski z ridewithgps z Boltem. 



#718 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 27 czerwiec 2019 - 17:12

Przesyłka dotarła szybko, wszystko ładnie wygląda, a parowanie z kadencją czy prędkością to bajka :)

Zacząłem już testować Elemnt Bolt - w połączeniu ze Stravą. Nie wszystko mogę jeszcze rozkminić, może więc ktoś pomoże w takich kwestiach:

- zakończony trening leci natychmiast elegancko na Stravę. Ale czy da się ustawić żeby zapisał go jako prywatny a nie publiczny gdybym tak chciał?

- czy można wgrać na urządzenie plik z trasą gpx/w jaki sposób? nie chodzi mi o np mapę wytyczoną we własnej strawie, ale plik pozyskany zupełnie z zewnątrz, np. kolarza z innego regionu Polski gdzie wybieram się na wakacje i chciałbym przejechać jego trasą.

Pierwszy punkt nie wiem

Ale drugi jest prosty do ogarnięcia. Zasysasz trasę z pliku gpx do ridewithgps i zapisujesz w swoich trasach.

Po synchronizacji trasa pojawia się na liczniku i jedziesz, nie pamiętam tylko czy na takiej wczytanej działają powiadomienia o zakrętach. Nawet jak nie działają to i tak nie zabłądzisz bo widać mapę i gdzie masz skręcić. 

Jak bardzo chcesz powiadomienia to rysujesz sobie sam tą trasę w rwgps.



#719 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 27 czerwiec 2019 - 17:16

Nie działa wtedy powiadomienie o zakrętach, ale prawdę mówiąc i tak jest guzik warte. Czasami każe skręcić w lewo gdy trzeba prosto jechać, albo wręcz w drugą stronę itp. Jedyne co się przydaje to że piszczy po zjechaniu z trasy i można od razu zawrócić. Jak chcesz jechac po trasie i sie nie gubić i tak trzeba sobie ślad wyświetlić.



#720 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 27 czerwiec 2019 - 17:20

Nie działa wtedy powiadomienie o zakrętach, ale prawdę mówiąc i tak jest guzik warte. Czasami każe skręcić w lewo gdy trzeba prosto jechać, albo wręcz w drugą stronę itp. Jedyne co się przydaje to że piszczy po zjechaniu z trasy i można od razu zawrócić. Jak chcesz jechac po trasie i sie nie gubić i tak trzeba sobie ślad wyświetlić.

Bo to rwgps takie kwiatki rysuje, ja zawsze powiększam trasę i poprawiam takie miejsca i wtedy jest super.

Jak powiększysz trasę to faktycznie w kilku miejscach widać że ślad skręca na skrzyżowaniu w lewo, zawraca i dopiero idzie w prawo, zamiast od razu w prawo. Na szczęście na powiększeniu łatwo to wyłapać i poprawić. 





Dodaj odpowiedź