Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obręcz Asymetryczna - Opaska Czy Taśma Tubeless

opaska taśma obręcz asymetrycza

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 05 czerwiec 2017 - 18:40

Od kilku lat używam kół z obręczami DT Swiss. Tylne koła są zbudowane na obręczach asymetrycznych. Mój problem dotyczy stosowania opasek. Producent w tych modelach zaleca opaski o szerokości 18mm. Niestety w przypadku obręczy asymetrycznej po założeniu opaski o takiej szerokości otwory na nyple są słabo zakryte. Do tego stopnia, że kiedy stosowałem wyższe ciśnienia opaska odkształcała się odsłaniając brzeg otworu na nypel, co w efekcie powodowało uszkodzenie dętki.

Po trzech kapciach z tego powodu zastosowałem szersze, 20mm opaski, ale i one niezbyt dobrze się układają. W niektórych miejscach lekko marszczą się, zginają i obwaiam się, że po jakimś czasie również mogę mieć podobne problem jak w przypadku węższych opasek.

Dlatego pomyślałem czy nie zastosować zamiast opaski taśmy, którą używa się przy konwersji kół do system tubeless. Niektórych ponoć można używać zamiast standardowych opasek I ponoć wytrzymują wyższe ciśnienia jak choćby ta: https://www.bike24.d...[44]=150;page=1

Przez głowę przeszło mi też użycie specjalnych zatyczek do nyplowych otworów, ale nie mają zbyt dobrych opinii.

Czy ktoś używa takiej taśmy i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami?



#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 05 czerwiec 2017 - 20:21

Te dedykowane do tubeless tasmy maja jedna wspolna ceche, sa drogie. Jak jeszcze mozna nawinac pare kolek w mtb, gdzie wystarcza jedna warstwa, to juz w szosie np Notubes zaleca sie dwie. Wydajnosc marna jak za takie pieniadze.

Stosowalem w szosie z powodzeniem pare zastepczych rozwiazan:

1. Crossweave Strapping (Packaging) Tape (nie wiem jak to nazywa sie w PL) dostepne rozne szerokosci, tania. Bardzo latwa aplikacja. Sciaganie nie jest idealne, rwie sie wzdluznie. Rowniez zauwazylem, ze w cieplych warunkach przy duzej ilości hamowania klej robi sie miekki i tasma moze sie lekko przesuwac, podwijac (to rowniez dzieje sie przy dedykowanych opaskach).

2. Kapton tape (PL ?) ponownie rozne szerokosci, latwa aplikacja, latwe sciaganie, nawet jak sie po jakims czasie cos zmarszczy, to mozna nawinac na nowo. Przejezdzilem na niej najwiecej i caly czas jest na jesienno-zimowych kolach.

3. Tasma Tesa 4289, bardzo zblizona do tasmy Notubes. Jest nieco mniej elastyczna, wydaje sie byc nieco grubszaniz tasma Staska. Pare dni temu wymienilem, po wielu latach wlasnie tasme Notubes w mtb na Tese pod system bezdetkowy. Bardzo latwe nawijanie i zapewne sciaganie, jak Notubes. Wyglada, ze jest najlepsza z tych trzech.
  • astronom lubi to

#3 astronom

astronom
  • Użytkownik
  • 1366 postów
  • SkądBurzyn

Napisano 06 czerwiec 2017 - 08:34

Od kilku lat używam kół z obręczami DT Swiss. Tylne koła są zbudowane na obręczach asymetrycznych. Mój problem dotyczy stosowania opasek. Producent w tych modelach zaleca opaski o szerokości 18mm. Niestety w przypadku obręczy asymetrycznej po założeniu opaski o takiej szerokości otwory na nyple są słabo zakryte. Do tego stopnia, że kiedy stosowałem wyższe ciśnienia opaska odkształcała się odsłaniając brzeg otworu na nypel, co w efekcie powodowało uszkodzenie dętki.

Po trzech kapciach z tego powodu zastosowałem szersze, 20mm opaski, ale i one niezbyt dobrze się układają. W niektórych miejscach lekko marszczą się, zginają i obwaiam się, że po jakimś czasie również mogę mieć podobne problem jak w przypadku węższych opasek.

Dlatego pomyślałem czy nie zastosować zamiast opaski taśmy, którą używa się przy konwersji kół do system tubeless. Niektórych ponoć można używać zamiast standardowych opasek I ponoć wytrzymują wyższe ciśnienia jak choćby ta: https://www.bike24.d...[44]=150;page=1

Przez głowę przeszło mi też użycie specjalnych zatyczek do nyplowych otworów, ale nie mają zbyt dobrych opinii.

Czy ktoś używa takiej taśmy i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami?

 

Wracając z Bieszczad w sobotę, miałem właśnie ten problem na tej obręczy. Na 390 km, tuż przed północą zmęczony trochę, czuję że opona zrobiła się miękka. Nowa opaska źle przykryła kilka otworów i po (w sumie) 700 km efekt jak wyżej. Wcześniej miałem tę samą opaskę (Schwalbe) i też źle się układała na początku, potem jednak wytrzymała prawie 2 sezony. Ponieważ przeplatałem koło założyłem nową, ale nie dopilnowałem poprawnego ułożenia...


www.youtube.com/user/AstronomzBurzyna

 

"Myślę też, że podatek paliwowy powinien być też od rowerów pobierany. Bo jak jedziesz rowerem, to nie jedziesz autem. A jakbyś jechał autem, to byś go zapłacił, czyli oszukujesz państwo nie jadąc autem. Czyli ergo powinieneś płacić na rowerze ekwiwalent mediany spalanego paliwa na 100km po cenach PKN Orlen..."


#4 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 06 czerwiec 2017 - 19:18

A opaski Michelina nie dałyby rady ? - są bardzo sztywne.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#5 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 06 czerwiec 2017 - 19:46

Przeszukałem sporo sklepów internetowych , ale prawie nigdzie nie natknąłem się na wyrób Michelin. Jesli już to były tylko wąskie.
Rozważam w dalszym ciągu taśmę do tubeless bądź jakąs szerszą, może 23mm, opaskę od Schwalbe lub BBB. Jednak przy takich szerokościach w opisach wystepuje, że są do trekkingów i nie wiem jak poradzą sobie z wyższym ciśnieniem.

#6 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 czerwiec 2017 - 22:01

Są taśmy z klejem Schwalbe takie niebieskie, zakładasz i jest , stosuje je w swoich kołach jako ultraligh bo ważą ok 4 g na koło.

Są to taśmy wysoko ciśnieniowe różnej szerokości .

 

Zasady zakładani takiej taśmy - nakladamy ją naciagajać w miare mocno, i od razu opona, dętka.  

 

Nie napisaleś jaki masz model felgi i jaKie jest C !  np do obręczy 460 zakładam zwykłe opaski 20 mm dla klientów, pomierz jaka szerokość ci wejdzie między brzegami i taką zakup szerokość .


Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#7 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 06 czerwiec 2017 - 22:12

Jedna obręcz asymetryczna jest z firmowego zestawu DT Swiss RR21, a druga to RR440. Zakładając opaski o szerokości 20mm, czy to Schwalbe, czy też Novatec widziałem, że jest jeszcze sporo miejsca po obu stronach. Dlatego zamówiłem juz właśnie tą niebieska tasmę Schwalbe o szerokości 23mm.

EDIT 12.06.2017:

taśma Schwalbe doszła i już założona, na razie na jedne koło. Jeśli testy w tym tygodniu przebiegną pomyślnie to założę ją na drugim tylnym kole.

Aplikacja była dość prosta, ale taśma mimo, że cienka wydała mi się sztywniejsza niż zwykła opaska Schwalbe. Producent podaje wytrzymałość do 12 barów, zastosowałem jedną warstwę.

Po testach zdam relację.





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: opaska, taśma, obręcz asymetrycza