Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koła Fulcrum


20 odpowiedzi w tym temacie

#1 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 27 czerwiec 2017 - 09:35

Osoby, które posiadają koła Fulcrum bądź miały z nimi styczność wiedzą jak głośne są w nich bębenki. Podobnie zresztą jakw Campie. Moje nagle przycichło tak ok 2/3 głośności po 600 km i nie mam pojęcia co się mogło stac. Mógłbym odkręcić bębenek i sprawdzić ale nie chce na razie kombinować bo koła nie maja żadnych luzów i ładnie się kręcą. Miał ktoś podobne objawy? Koło było nowe i głośne;-)



#2 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 czerwiec 2017 - 12:42

Mogła pęknąć ci sprężynka zapadek, pewnie jeszcze coś tam działa i blokuje, ale długo może to nie wytrzymać. Rozkręć i lepiej sprawdź jeśli nie chcesz się zdziwić 50km od domu. Taka sprężynka w Wertykalu to kilka/nascie zł.



#3 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 13:00

Zrobiłem dzisiaj stówkę i znowu bębenek jest głośniejszy ale nie tak jak nowy. Nie wiem co robić, nie chce mi się rozkręcać;-)



#4 joesatch

joesatch
  • Użytkownik
  • 355 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 14:41

Masz dziwne podejście... słyszysz że coś jest nie tak, martwisz się tym faktem ale nie zaglądniesz bo lenistwo górą...

Więc albo ciesz się jazdą, ze zmienną głośnością bębenka, póki się da ... albo weź się w garść i poświęć kilka chwil na zaglądnięcie bądź zlecenie tego komuś innemu.

 

Pozdrawiam


  • 1415chris lubi to

#5 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 17:15

Nie tyle chodzi o lenistwo co nie chce zepsuć czegoś co jest ok a tylko dzwięki inne wydaje.



#6 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 17:36

Tam nie masz co psuć. Bierzesz imbus 5 i klucz chyba 17, parę ruchów i schodzi bębenek. Zdejmujesz i oglądasz czy bębenek jest ok, czy sprężynka od zapadek jest ok i czy w piaście wszystko ok. Czas operacyjny 2-3 minuty. Nie mam się co bać i do dzieła :)

#7 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 18:42

Gorzej jak ta sprężynka spadnie i trzeba ją założyć. Przynajmniej tak w Vento miałem i z 2-3 minut zrobiło się 30 min. Jutro sprawdzę bo chyba rano deszcz będzie i nici z wyjazdów kolarskich.



#8 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 19:35

Z tą sprężynka też nie ma problemu. Wystarczy pamiętać, że musi ona być zaczepiona w dziurce. Sprężyna nie jest bardzo mocna, więc większego problemu z jej założeniem nie powinno być. Przynajmniej ja nie miałem. Trochę cierpliwości i spokoju i będzie dobrze :)

#9 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 29 czerwiec 2017 - 04:39

To napiszcie mi jeszcze czy użyć oleju do hamulców jak w Mavicu czy smaru?



#10 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 29 czerwiec 2017 - 06:25

Żadnego smaru, delikatnie i w niewielkiej ilości rzadkiej oliwki np. wazelinowej lub do łańcucha. To nie ma pływać w oleju ani być zapaćkane w smarze, delikatnie i wystarczy.

#11 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 29 czerwiec 2017 - 06:56

A ten olej Shimano do hamulców hydraulicznych co się daje do Maviców może być?



#12 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 29 czerwiec 2017 - 10:13

Moim zdaniem nie, ale z musu pewnie tragedii by nie było. Ja daję oliwkę wazelinową, w każdym markecie za 15zł do dostania, przydaje się też do przesmarowania zawiasów przerzutek itp.

#13 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 29 czerwiec 2017 - 11:15

Odkręciłem, sprawdziłem i zakręciłem;-) Wszystko ok. Oryginalnie jest smar, jeszcze w stanie bardzo dobrym więc nic nie robiłem. Po jakiś 4-5 kkm jeszcze raz rozkręce w celach serwisowych. Dlaczego bębenek zrobił się cichszy nie mam pojęcia. Vento w porównaniu z nim chodzi jak traktor do osobówki;-) Ten dzwięk czasami pomaga. Nie trzeba np.krzyczeć;-) 



#14 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 29 czerwiec 2017 - 11:34

Moze smar nie byl rozprowadzony po zapadkach od nowosci (?) Jak chcesz miec glosniejszy bebenek, to usun smar i uzyj czegos lzejszego.

#15 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 29 czerwiec 2017 - 11:57

Może i nie był rozprowadzony ale żeby porzebował 600 km do roprowadzenia? Ucichł tak, że nawet nie zauważyłem w którym momencie. Nagle zrobiło się cicho podczas zjazdu. 



#16 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 08 lipiec 2017 - 08:42

U mnie w Zondach odwrotnie - po jakimś czasie zaczęły terkotać jak oszalałe, z czego się cieszę, bo tak lubię.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#17 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 08 lipiec 2017 - 09:14

Po następnych ok 600 km bębenek słychać jak na początku. Również z tego powodu bardzo się ciesze.



#18 dwbmdd

dwbmdd
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 08 lipiec 2017 - 18:28

Prawdopodobnie skleiła się jedna/dwie zapadki. Miałem tak u siebie, po rozebraniu okazało się, że podwinęła się sprężynka i dwie zapadki raz odbijały raz nie. Wydaje mi się, że cichy bębenek wymaga szybkiej naprawy, jazda na zazębionej jednej zapadce raczej długo nie potrwa.

 

Wbrew obiegowym opiniom o smarowaniu zapadek, w Fulcrumach tego smaru wcale nie jest mało ;) 



#19 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 09 lipiec 2017 - 03:50

Ale ja go rozkręcałem i wszystko było ok. W porównaniu do Mavików to smaru bardzo dużo;-)



#20 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 13 wrzesień 2017 - 07:37

Takie pytanie: idzie gdzieś kupić obręcz do kół Fulcrum 5 ? Tak szukam różne strony internetu i nic nie widać , co najwyżej szprychy po 15 zeta.

 

A nawet jakby była taka możliwość to jak się ma sprawa przeplecenia szprych ze starego koła- jest taka opcja czy jak ''plecione mechanicznie'' ( chyba ) to raczej marne szanse?

 

Koło bije przy hamowaniu ( przy jeździe jest ok, żadnych objawów) i przypadkiem zauważyłem na rawce uszkodzenie . 

 

http://oi66.tinypic.com/256baxd.jpg

http://oi68.tinypic.com/nmhxu8.jpg

 

(niestety koło przednie - jakby było tylne można by spokojnie w trenażerze wykorzystać )

 

 





Dodaj odpowiedź