Skocz do zawartości


Zdjęcie

Campagnolo Różnica W Koronkach 9S I 10S


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 09 sierpień 2017 - 10:40

Jak poznać, która jest do 9 a która do 10s i czy są zamienne? Wygląd identyczny , napis identyczny i wymiary mierzone suwmiarką identyczne. Chodzi mi np o 14a, 15a czy też 13a. Na niektórych jest napis 9s, 10s ale nie na wszystkich. Mamy na forum fachowca od koronek Campy?



#2 Piotr01

Piotr01
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2017 - 08:07

Nie jestem “fachowcem” od zębatek, ale grubości: 8s – 1,8[mm]; 9s – 1,78; 10s – 1,7; 11s – 1,6. Niezależnie od producenta, mogą, ale nie muszą wystąpić różnice, itp.. W sytuacjach trudnych, trzeba, a nawet wskazane sprawdzić po wymianie jednej zębatki.  Różnica 0,1[mm] może być lub i niewielka i nieszkodliwa dla napędu.

Pozdrawiam, Piotr01



#3 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 09 październik 2017 - 20:39

Z tego co zauważyłem teraz to z wyglądu różnica jest taka, że 10s mają dodatkowe otwory na obwodzie a 8 i 9 nie mają. W sezonie zimowym muszę się pobawić z koronkami 9 i 10 i sprawdzić w praktyce jak to będzie pracowało razem na jednym bębenku ale raczej na nic dobrego nie liczę;-)



#4 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 11 październik 2017 - 20:54

Nie musisz czekać na żaden sezon, wystarczy że weźmiesz do ręki dwie koronki z różnych systemów, przyłożysz je do siebie i sprawdzisz, czy zęby i profile się pokrywają. Jeśli będą identyczne, a kolega wymieni jedną lub dwie, to pewnie nic nie odczuje. Przy trzech może być już problem wynikły z ich różnej grubości (o ile mają różną).



#5 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 17 październik 2017 - 19:01

Czekam na zakończenie sezonu, żeby mieć czas na testowanie na trenarzerze. Właśnie tej grubości się boje. Przy 10s jak założy się największą nie od kompletu to już jest inna grubośc całości i nie działa to prawidłowo.



#6 szosowykolarz

szosowykolarz
  • Użytkownik
  • 184 postów

Napisano 17 październik 2017 - 19:25

Ja nie przewiduje problemów większych gdy to będzie jedna skrajna koronka zamieniona.

Grubość całości się zmieni, ale nie wpłynie na pozostałe 8 koronek.

Od 1 do 8 będziesz miał jak z fabryki, zmieni się ostatnia koronka, ale tak mała różnica na jednej zębatce nie powinna źle działać.

Nawet jak dwie skrajne wymienisz, to pozostałe będą działać perfekt.



#7 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 17 październik 2017 - 19:34

Piszę o 10s . Założyłem do kasety 13-26 ostatnią 26 od innej kasety tzn z innym stopniowaniem i mi nie pasowało bo zmieniła się grubość całości. Ostatnie koronki kaset 10 w Campie są inne.  Eksperymentować chce z założeniem koronek 9s do kasety 10s. nie wszystkich ale tak do max 4 sztuk.



#8 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 18 październik 2017 - 12:04

Jeśli sekwencja jednej i drugiej kasety o tej samej rzędowości jest identyczna, to w przypadku Campy wszystko zadziała. Mierzyłem, a nawet montowałem w całość koronki od kasety 12-23 do kasety 12-25. Początkowa sekwencja jest identyczna tzn. do 17z są te same koronki. Niestety 19z się już różnią, a co za tym idzie różne są kolejne czyli 21 i 23z. 

Gdy wsadziłem w kasetę 12-25 10s dodatkową koronkę 18z od 12-23, pozbywając się skrajnej 25, to niestety, były poważne zakłócenia biegów, bo jednak profile się już nie pokrywały i całość działała marnie.

 

Ale tak jak mówię, jeśli sekwencja jest identyczna np: 11/12/13/14/15..., to zamiennie z różnych zakresów można podmienić koronki w tym przedziale. Jeśli potem sekwencje się rozjechały np. 16/17/19/21/ vs 17/19/21/ to niestety, z tymi już niewiele idzie zrobić, bo wszystko w układzie zostanie przesunięte.

 

W Shimano nawet 11z potrafią się różnić, w Campie jak kasety zaczynają się od 12z, to wszystkie 12z są identyczne, a co za tym idzie, kolejne w identycznej sekwencji także. Ale czy tak jest z różnymi rzedowościami? Trzeba sprawdzić, nie miałem, nie przymierzałem.





Dodaj odpowiedź