Skocz do zawartości


Zdjęcie

Składanie Kasety Wg. Własnych Upodobań?


35 odpowiedzi w tym temacie

#21 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 20 sierpień 2017 - 10:52

Jaka jest w ogóle pewność, że przerzutka przyjmie kasetę od 15T? Może się okazać, że nawet wkręcenie śrubki B na maxa nie pomaga i trzeba by było zastosować dłuższą, albo kombinować z jakimś roadlinkiem, czy innym przedłużeniem haka. 

Tego bym się nie obawiał. 46 x 15T to max regulaminowe przełożenie dla kategorii młodzik w wielu wyścigach :).



#22 szosowykolarz

szosowykolarz
  • Użytkownik
  • 184 postów

Napisano 20 sierpień 2017 - 14:42

Kaseta 15-30 to był z grubsza przykład jeszcze nie przeanalizowany, gdybym się porwał na składanie kasety to bym wszystko policzył dokładnie. Teraz już wiem, że dałoby mi to max prędkość przy kadencji 120 ok 53km/h - trochę mało.

 

Dzięki Greek'u za przypomnienie jak to się liczy :) Piwo dla Ciebie. Za kalkulatory też dziękuję.

W wolnej chwili się pobawię.

A jakby ktoś dalej nie wiedział jak to się liczy:-

Zębatka przednia np. 52, tylna 11

52:11=4.72 - takie mamy przełożenie - czyli na jeden obrót korbą 4.72obr koła.

A żeby wyliczyć prędkość:-

Przełożenie x kadencja x obwód koła x 60.

Przykład: 4.72 x 120 x 2136 x 60 = 72.5km/h

 

- i tu jak widać dla mnie zdecydowanie za dużo, nawet bym się bał do takich prędkości rozpędzić. A nie wiem też, czy dałoby się wkręcić nogę powyżej 120obr/min? Przy kadencji 130 mamy już 78.6km/h. ;o

Jedną wywrotkę miałem w tamtym roku i do dziś odczuwam skutki :(

 

Dzięki bardzo wszystkim za miłą dyskusję i propozycję  :)



#23 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 20 sierpień 2017 - 15:19

52:11 i kad. 120, trzeba mieć kopyto Grajpela

#24 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2017 - 15:55

52/11 - takie najtwardsze przełożenie mam obecnie w szosówce i w moim regionie (Wyżyna Lubelska) jest sporo takich górek, gdzie ono się przydaje. Prędkości powyżej 70 km/h się zdarzają na takich zjazdach, zwłaszcza z wiatrem w plecy, ale i tak kręcenie z taką kadencją nie jest już zbyt wygodne (dla mnie). Ze dwa czy trzy razy w życiu złapałem 79 km/h i to już kres moich możliwości, zwykle powyżej 75 km/h jest już bardzo trudno. Oczywiście dokręcanie na zjazdach wielkiego sensu nie ma (z punktu widzenia oszczędzania energii), ale dla samej przyjemności prędkości często to robię, a o wywrotce jakoś nie myślę. Na góralu (42/11, koła 26") czy crossie (44/11) siedemdziesiątki chyba nigdy nie osiągnąłem, już powyżej 60-65 km/h nie ma czym kręcić. 



#25 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 20 sierpień 2017 - 16:29

No ja pisałem w sensie płaskich terenów i sprintu, a nie zjazdów.

#26 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 23 sierpień 2017 - 00:55

Przeniosłem offtop do "Techniki Pedałowania". Tam bardziej pasuje niż tu. Proszę kontynuować wątek sprintów prosów, gonienia za tirem i innych slipstreamów tam.

 

http://szosa.org/top...ka-pedałowania/


  • mikroos lubi to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#27 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 06 kwiecień 2019 - 16:49

Od tego roku w kategorii żak można mieć już na najmniejszej koronce kasety 15T.

Chciałem kupić coś takiego dla syna ale nic nie znalazłem, macie jakieś pomysły co można z tym zrobić?

Obecnie ma kasetę od @mikroosa miche primato 16-25 8 rzędową. 

 

#28 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 08 kwiecień 2019 - 08:00

Chore, bo nie ma kaset 8rz zaczynających się od 15z. Ba, nawet w większej rzędowości bardzo ciężko o takowe, a trudno się spodziewać, by żacy jeździli na rowerach 10rz z kasetami Ultegry za +200zł. Chory przepis. Powinno być nie rozmiar kasety, a najtwardsze przełożenie jako wyznacznik.

 

No tylko Miche:

https://hollandbikes...seta-8-rzedowa/

 

https://rowerplus.pl...o-sram.html?s=0



#29 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 08 kwiecień 2019 - 08:07

Chore, bo nie ma kaset 8rz zaczynających się od 15z. Ba, nawet w większej rzędowości bardzo ciężko o takowe, a trudno się spodziewać, by żacy jeździli na rowerach 10rz z kasetami Ultegry za +200zł. Chory przepis. Powinno być nie rozmiar kasety, a najtwardsze przełożenie jako wyznacznik.

 

No tylko Miche:

https://hollandbikes...seta-8-rzedowa/

 

https://rowerplus.pl...o-sram.html?s=0

 

Wiem że jest problem bo u mnie już jeden rodzic składał kasetę dla syna z kilku innych. Ja myślałem że uda się coś kupić.

Za rok będzie lepiej bo młodzik może mieć już normalne 14T i z takimi kasetami nie ma aż takiego problemu. 

PS. Właśnie tak jest podawane, najtwardsze przełożenie żaka 46-15, młodzika 46-14, niestety często na zawodach sprawdzają obrót więc wolę nie ryzykować. 

Tu znalazłem 15-24 i chyba trzeba będzie kupić 

https://www.bike24.com/p220046.html

Chociaż wolałbym żeby to kończyło się na 28 bo jednak trochę gór mamy i czasami młody przepycha 



#30 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 08 kwiecień 2019 - 08:39

 

 

Wiem że jest problem bo u mnie już jeden rodzic składał kasetę dla syna z kilku innych.

Ale by to zrobić poprawnie, trzeba mieć odpowiednich dawców. Kaseta to nie tylko dowolność rozmiarów koronek, musi zgadzać się także sekwencja koronek. Przeczytaj bloga uzurpatora na ten temat, to nie jest takie proste tym bardziej, że nie ma kasety 8rz zaczynającej się od 15z. Dowolna koronka ze środka kasety w rozmiarze 15z nie stanie się ostatnią, bo te ostatnie mają takie wyrodełkowanie do zakręcenia nakrętki, a i sama nakrętka musi być odpowiednio duża (do 15z). Nie wiem jak ten rodzić składał kasetę dla syna, ale nie wierzę, by ot tak zrobił to poprawnie. 



#31 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 08 kwiecień 2019 - 09:26

Ale by to zrobić poprawnie, trzeba mieć odpowiednich dawców. Kaseta to nie tylko dowolność rozmiarów koronek, musi zgadzać się także sekwencja koronek. Przeczytaj bloga uzurpatora na ten temat, to nie jest takie proste tym bardziej, że nie ma kasety 8rz zaczynającej się od 15z. Dowolna koronka ze środka kasety w rozmiarze 15z nie stanie się ostatnią, bo te ostatnie mają takie wyrodełkowanie do zakręcenia nakrętki, a i sama nakrętka musi być odpowiednio duża (do 15z). Nie wiem jak ten rodzić składał kasetę dla syna, ale nie wierzę, by ot tak zrobił to poprawnie. 

On jest starym kolarzem, ze znanej kolarskiej rodziny, wujek ma sklep, drugi serwis.

Wspólnymi siłami coś poskładali, dotoczyli i działa, ja nie mam aż takich możliwości dlatego pytam w rożnych miejscach ;) 

Znalazłem kasetę 15-24 8s od Miche i chyba ją kupię. 



#32 tomek232

tomek232
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 10:19

Jest kaseta CS-HG50-9 14-25T (14-15-16-17-18-19-21-23-25). Wywalić koronkę 14T, roznitować kasetę, dać podkładki od kasety 8s. Tylko na tej koronce 15T trzeba by jakoś ponacinać ząbki, coby nakrętka się trzymała (albo coś innego wykombinować, żeby się ta nakrętka nie odkręcała).

 

 



#33 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 08 kwiecień 2019 - 10:25

Jest kaseta CS-HG50-9 14-25T (14-15-16-17-18-19-21-23-25). Wywalić koronkę 14T, roznitować kasetę, dać podkładki od kasety 8s. Tylko na tej koronce 15T trzeba by jakoś ponacinać ząbki, coby nakrętka się trzymała (albo coś innego wykombinować, żeby się ta nakrętka nie odkręcała).

 

Szkoda kombinować dla jednego ząbka na końcu, to już lepiej kupię tą 15-24.

Poza tym nie wiem czy kaseta 9s, będzie działać z napędem 8s. 



#34 tomek232

tomek232
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 10:44

Jeśli dasz podkładki od kasety 8s to będzie ok. Ale rzeczywiście szkoda kombinować i lepiej kupić tą 15-24. :)



#35 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 kwiecień 2019 - 10:45

Po wymianie kompletu podkładek będzie OK, ale tylko w środku zakresu. Dwie pierwsze koronki w kasecie 9s mają własne podkładki o szerokości zgodnej z 9s, a nie 8s.


  • stryjek lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#36 tomek232

tomek232
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 10:49

Tylko jedna koronka 14T jest zintegrowana z podkładką (tą koronkę wywalasz). Reszta ma oddzielne.

https://si.shimano.c...en/EV/CS-HG50-9





Dodaj odpowiedź