Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Przednia Przerzutka] Shimano 105 Fd-5501 - Dobre Ułożenie Linki?


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nevii

Nevii
  • Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 17 wrzesień 2017 - 12:50

Cześć,

Mam pytanie o układ mojej linki przy przedniej przerzutce. Układa się dość dziwnie, mianowicie zaraz przy zejściu ze ślizgu ociera o spawy na mufie od strony tylnego trójkąta, a przy samej przerzutce opiera się o jej sprężynę (tylko na 1 biegu bez trymowania). Czy tak to powinno wyglądać? Załączam zdjęcia.

N2lD7d6m.jpgoG6dMTWm.jpg45RqgT1m.jpg



#2 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 wrzesień 2017 - 20:58

To się zdarza. Oparcie o sworzeń sprężyny jest nieznaczne i w niczym nie przeszkadza. Ramy też nie przetnie, ale można podłożyć dla spokoju ducha kawałek cienkiego tworzywa. Jeśli chcesz jednak zrobić to porządnie - trzeba szukać innego ślizgu z dłuższym i przesuniętym nieco w lewo wyjściem.

#3 Nevii

Nevii
  • Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 18 wrzesień 2017 - 22:26

Dzięki za odpowiedź. Mógłbyś mi powiedzieć skąd takie coś się bierze? Części oryginalne, od nowości w rowerze. Czy wymiana przerzutki na nową taka sama by coś dała? Czy wszystko leży w kombinacji że ślizgiem?

#4 szosowykolarz

szosowykolarz
  • Użytkownik
  • 184 postów

Napisano 18 wrzesień 2017 - 22:51

Wymiana przerzutki nic nie zmieni.

Problemem jest nieprzemyślany ślizg i prowadzenie linki. Ktoś dał dupy po całości przy projektowaniu i odbiorze tego bubla.

 

Albo sie Chińczykowi za bardzo spaw rozlał i stąd problem :D

 

Chyba nic Ci nie pozostaje jak kombinacje/patenty we własnym zakresie.

To, że się rama nie przetnie, nie znaczy, że jest dobrze. Po co ślizg, jak drze rame - trzeba było zrobić rowek w mufie i nie potrzeba ślizgu.

 



#5 Nevii

Nevii
  • Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 18 wrzesień 2017 - 23:00

Zauważyłem, że mocowanie linki w nowszych przerzutkach jest przesunięte względem sprężyny, tutaj jest jego pod drugim, dlatego myślałem o wymianie. Mógłbym was prosić o nakierowanie na inne ślizgi, które mogłyby coś pomóc? Wszystkie które znalazłem są bardzo podobne do tego, który mam obecnie.

#6 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 wrzesień 2017 - 17:17

Z wyglądu wszystkie są podobne, lecz bywają ślizgi z podłużnym otworem (lub z dwoma) pod śrubę umożliwiające w pewnym zakresie regulację. Mimo Twoich wątpliwości myślę, że nawet w obecnym układzie praca przerzutki nie jest upośledzona. Jak pisałem - wystarczy podłożyć kawałek tworzywa pod wyjście ślizgu i linkę, lub coś nieco grubszego pod samo wyjście ślizgu co oddali linkę od ramy.

#7 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 20 wrzesień 2017 - 19:22

Przejdź się do rowerowego, może mają ślizgi które będą lepiej pasowały.

 

Ps. Takie rzeczy trafiają się nie tylko w tanich rowerach, tu masz fabryczne prowadzenie z Colnago C60...

img_0259.jpg?w=700&h=



#8 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 20 wrzesień 2017 - 19:35

Z wyglądu wszystkie są podobne, lecz bywają ślizgi z podłużnym otworem (lub z dwoma) pod śrubę umożliwiające w pewnym zakresie regulację.

Ale przecież ten aktualny ślizg też ma taki podłużny otwór i można go przesunąć w prawo (bardziej na zewnątrz). To powinno chyba zmienić ułożenie linki i zlikwidować ocieranie o spaw.



#9 Nevii

Nevii
  • Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 19:42

No niestety, przykręcenie ślizgu na drugą dziurę przesuwa linki na tyle, że zaczynają trzeć o spaw po przeciwnej stronie i przy okazji linka jeszcze mocniej opiera sie o sprężynę. Zastanawiam się w sumie nad oryginalnością przerzutki, zamontowaną mam 105 pod hak z adapterem na obejmę "Smolik", nie jestem pierwszym właścicielem roweru, ale zapewniono mnie, że nieoryginalna jest tylko korba. 105 5500 miały zintegrowane obejmy, bez możliwości odkręcenia. Może to trochę przeszkadza?



#10 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 20 wrzesień 2017 - 20:15

Taki ślizg wygląda na nieco dłuższy i może byłby dobry: http://allegro.pl/ca...6953279373.html

Albo ten (tylko ta cena z kosmosu): http://www.7bikes.pl...pod-rame-kp195/

A może rozpiłować pilnikiem otwór w tym starym tak, by dało się go płynnie przesuwać lewo-prawo?



#11 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 20 wrzesień 2017 - 20:34

Ewentualnie może zostać tak jak jest, w celu ochrony ramy możesz wydłubać rurkę teflonową z pancerza przerzutkowego, na jakiś czas wystarczy.





Dodaj odpowiedź