Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer Na Kasetę


26 odpowiedzi w tym temacie

#1 glowki

glowki
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 23 wrzesień 2017 - 14:22

Krótka piłka, czy możecie polecić jakiś model trenażer z mocowaniem na kasetę do 3500 zł.

#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 23 wrzesień 2017 - 14:56

Elite Ditecto bylby na mojej liscie gdybym kupowal interaktywny trenazer. Chociaz wolalbym tansza opcje bez wbudowanego miernika mocy.
Majac roczne doswiadczenie z rowniez ineraktywnym Real Turbo Muin i obsluga klienta Elite, nie mialbym zadnych obiekcji aby ponownie zakupic ich produkt.

#3 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 23 wrzesień 2017 - 15:39

Kupiłem Direto i nie żałuję żadnej złotówki - jako jeden z pierwszych współpracuje idealnie przez BluetoothLE, nie ma potrzeby mieć nawet ANT+.

 

Jako trenażer sam w sobie w tych pieniądzach chyba najlepszy dostępny.



#4 glowki

glowki
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 20:31

Dziekuję, po cichu też stawiałem na Direto :)



#5 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 25 październik 2017 - 10:40

Podepnę się pod temat. Potrzebuję rady/opinii, bo im więcej czytam, tym mam więcej niepewności w wyborze.

Obecnie użytkuje Elite RealAxiom i wszystko jest OK. Ale w domu pojawiło się dziecko i potrzebuję czegoś cichego. A trenażery z Direct Drive wydają się być tym czego szukam.

 

Jestem drobnej budowy, więc nie generuję absurdalnych watów.

Mam miernik mocy, więc nie potrzebuję (precyzyjnych) mierników (mocy/kadencji) w trenażerze.

Praktycznie nie korzystałem ze zwifta (brak wersji na linuxa), jeżdżenia po śladzie GPS, czy nagrań wideo.

Aby wyświetlać dane i kontrolować trening, wystarczy mi ant+ do połączenia się z garminem (opcjonalnie dongle usb i GoldenCheetah).

 

Mój wybór padł na Elite Turno. Ceny od 1 950 zł. Czy polecacie może coś innego?

Minusem jest brak możliwości sterowania obciążeniem z zewnątrz, ale to dopiero ma Direto. A nie widzę korzyści z dopłaty prawie 50%.

 

Jeśli się mylę poprawcie mnie. Dzięki za cenne rady.



#6 adamos79

adamos79
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 25 październik 2017 - 11:40

Nie warto przy takim wydatku pozbywać się tej niezwykle istotnej funkcji! Sterowanie trenażerem przez aplikacje dość mocno podnosi wartość użytkową urządzenia....Na pewno lepiej dołożyć do tej fukcji m.in. dla treningu ERG, zwift...i itd...



#7 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 październik 2017 - 22:45

Zależy jak dla kogo istotnej. Fakt, niekiedy przydaje się, ale po 3 latach użytkowania trenażerów interaktywnych (Vortex, później Bushido, który teraz stoi w kącie i się kurzy - muszę wreszcie go odsprzedać...) i przesiadce na Muin'a nie tęsknię za tą funkcją. Przede wszystkim ogłupia, człowiek zamiast uczyć się generować równą moc na określonym poziomie (trening interwałowy) to po prostu zmaga się z zadanym oporem, co więcej, żeby było lżej, trzeba szybciej kręcić, zmęczenie powoduje wolniejsze kręcenie, opór staje się coraz większy i często kończy się interwał tylko dlatego, że brak jest możliwości szybszego kręcenia, choć jest jeszcze siła do kręcenia na niższej kadencji. Gdyby programy sterujące uwzględniały stały moment zamiast mocy to byłoby to bardzo sensowne, niestety tego nie uświadczysz.

Przydaje się jeszcze przy treningach o niższych poziomach mocy, typu ustaw moc i oglądaj film, żeby nie bawić się z kontrolą czy nie za mocno/słabo się kręci. No i w testach MAP. 

W aktualnie realizowanych treningach uczę się od nowa kontrolować pożądany poziom generowanej mocy, bardzo podobnie jak w treningach na szosie, czego nie zapewnią treningi w trybie ERG. Oczywiście zawsze można przełączyć w tryb poziomu oporu, czy też w tryb slope i uzyskać podobny efekt. Tylko czy jest to warte różnicy w cenie? O ile Krura - Direto nie różnią się znacznie ceną (dostępnością tak), to wybierałbym Direto, jednak stojąc przed dylematem czy wydać 2 czy 3 tysiące (Turno - Direto, no i brak dostępności...) to jednak skłaniałbym się ku Turno. 

Jeszcze dosłownie przed paroma dniami można było na ebay kupić (z UK) Muin (wersja bez Misuro - dla posiadaczy mierników mocy idealna) za niecałe 1,3 tysia z przesyłką. Było 6 sztuk, poszły dość szybko, w sumie nie ma się czemu dziwić...

Zwift (i itd) pracuje całkiem sprawnie z trenażerami nieinteraktywnymi. 


  • Vegeta lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#8 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 26 październik 2017 - 07:34

Dzięki za odpowiedzi.

Tak jak pisałem zwift mnie nie wciągnął.

A co do treningów ERG to tak jak napisał Prozor. Korzystałem z tego długo, ale od dwóch lat mam miernik mocy i kontroluję teraz tylko slope (opór). Za utrzymanie odpowiedniej strefy/mocy odpowiada garmin (pikani). Jeździ ( mi ! ) się bardziej naturalnie. Do tego, na garminie mogę jednym przyciskiem przeskoczyć interwał, mogę pojechać w innej strefie. A na sofcie Elite trening ERG trzeba jechać sztywno z założeniami, albo przerwać. Nie można zacząć od środka. Trzeba tworzyć nowy trening.

 

Gdyby kogoś interesowało to za 290 Funtów jest Muin z Misura. Ale przesyłka tylko do UK, więc trzeba mieć pośrednika. Znajomy kupił.


  • Prozor lubi to

#9 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 26 październik 2017 - 09:59

Bardzo ciche urzadzenie. Wsiadlem na ten trenarzer na chwile, notabene przyslany przez pomylke (zajelo mi troche czasu zanim sie zorientowalem, ze to nie jest Real Turbo Muin :) )
Slychac tylko chlupanie i prace napedu. Cena bardzo dobra. Dla kogos posiadajacego zew miernik mocy i nie majacego cisnienia na ERG, bardzo dobra opcja.



#10 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 26 październik 2017 - 12:13

@Vegeta - czyli Ciebie nie trzeba przekonywać, masz doświadczenie i sprecyzowane potrzeby. Priorytetem u Ciebie jest cichy trening, nie potrzebujesz zbyt dużych mocy hamowania. Sądzę, że Turno będzie dobrym wyborem, co prawda ma słabszy hamulec od Muin'a, ale ten był projektowany pod możliwie duży zakres generowanego oporu (od kilkudziesięciu W do ok. 3kW) i trening na blacie zmęczy nawet najmocniejszych, ewentualnie (jak u mnie) może służyć do sprintów czy treningów niskokadencyjnych. Sporo na temat tych trenażerów jest w wątku Trenażer z wirtualem, przeglądnij sobie, najlepiej przez wpisanie do wyszukiwarki Muin Turno (wyszuka wszystkie wpisy w których występują). Właściwie wszystkie nowe hydrauliki Elite są ciche, bardziej hałasuje napęd roweru i ewentualnie wentylator chłodzący ćwiczącego...


  • Vegeta lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 26 październik 2017 - 13:19

@Prozor dzięki. Tematy o trenażerach studiowałem. Po prostu szukam potwierdzenia co do planu zakupu nowego trenażera :)

 

Słabszy hamulec w Turno to akurat dla mnie zaleta.

Póki co znalazłem Muin z Misuro z wysyłką do PL za 1750zł. Ale nie jestem pewien, czy warto oszczędzić 200zł w stosunku do Turno?

Muin bez Misiro za 1300zł to było by idealne. Chyba jeszcze spróbuję i poczekam na jakieś promocję. Niedługo black friday. A jak nie to Turno.



#12 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 październik 2017 - 15:56

Mnie przekonała do wyższych modeli (turno, kura) kompatybilność z rowerami pod sztywne osie 12x142 z tyłu. Muin domyślnie tego nie ma. Być może są dostępne akcesoria, ale aż tak się nie interesowałem.



#13 radarek

radarek
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 26 październik 2017 - 18:09

Póki co znalazłem Muin z Misuro z wysyłką do PL za 1750zł.

 

Gdzie znalazłeś taką ofertę?



#14 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 26 październik 2017 - 20:06

 

Póki co znalazłem Muin z Misuro z wysyłką do PL za 1750zł.

 

Gdzie znalazłeś taką ofertę?

 

 

Mój błąd. To wersja bez Misuro na bike24.de



#15 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 październik 2017 - 07:33

@Prozor dzięki. Tematy o trenażerach studiowałem. Po prostu szukam potwierdzenia co do planu zakupu nowego trenażera :)

 

Słabszy hamulec w Turno to akurat dla mnie zaleta.

Póki co znalazłem Muin z Misuro z wysyłką do PL za 1750zł. Ale nie jestem pewien, czy warto oszczędzić 200zł w stosunku do Turno?

Muin bez Misiro za 1300zł to było by idealne. Chyba jeszcze spróbuję i poczekam na jakieś promocję. Niedługo black friday. A jak nie to Turno.

 

Jakich mocy i kadencji na treningach będziesz wymagał? Muin przy przełożeniu 34/19 i kadencji ok. 95obr/min ma ok. 190-200W, przy niższych obrotach i większych koronkach kasety oczywiście mniej, ale jednak opór jest dość spory. Z tego co pisał Sirkozi to Kura na niższych obrotach generuje większy opór - w porównaniu trenażerów Elite widać, że przy 20km/h (no, odpowiednik tej prędkości) jest to 180W (Kura), 150W (Muin), niestety brak informacji o oporze Turno przy tej prędkości, jest tylko maksymalny opór przy 40km/h (780W i jest ok. 75% Kura/Muin) i 60km/h (1580W, ok 44% Kura/Muin - to raczej dla przeciętnego "Kowalskiego" mało realne już jest...) przy nieliniowej zmianie proporcji oporu pomiędzy Kura/Muin - wygląda na to, że przy niższych prędkościach opór powinien być niższy od Kura i Muin, ale raczej powinien być na poziomie może 90% (może nawet więcej?) oporu Muina przy prędkości 20km/h. Co prawda trochę wróżę z fusów, jednak jeśli nie mylę się z oszacowaniem, to Turno powinien być dobrym wyborem dla przeciętnego trenującego, zwłaszcza dla tego, który chciałby założyć w miarę ciasną kasetę i ćwiczyć również na nieco niższych mocach oporu. Ważne, bo zmiana kadencji na stałym przełożeniu zmienia moc hamowania i praktycznie liczy się każdy obrót/min.

 

Sztywna oś i Muin to oczywiście dwie wersje trenażera. Aktualnie produkowane trenażery mają po prostu zmianę wkładek osi i po problemie. Teoretycznie obejście problemu osi w trenażerach DD dostosowanych do "cienkich" osi jest wkręcenie adaptera w gwint sztywnej osi roweru i użycie standardowego szybkozamykacza (choć pewno nieco dłuższej wersji). Ewentualnie (bo nie widziałem jeszcze, żeby ktoś takie coś robił) zlecić wykonanie takiego adaptera ślusarzowi, od strony kasety miałby 2 gwinty (zewnętrzny i wewnętrzny), z drugiej strony tylko zewnętrzny. Da się to zrobić dość prosto, nawet poprzez przerobienie śruby pasującej do gwintów ramy - obcięcie, przewiercenie, nagwintowanie wewnętrznego otworu. Ewentualnie przeróbka "adaptera" szybkozamykacza Elite 1020008 poprzez dopasowanie długości tulejek redukcyjnych, aczkolwiek taniej byłoby wykorzystać długi szybkozamykacz (albo nagwintować pręt o odpowiedniej długości), osadzić na końcach tuleje/rurki redukcyjne. Chcieć to móc ;)


  • Vegeta lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#16 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 27 październik 2017 - 09:36

Co do mocy to oba dla mnie będą dobre. Co do słabszego Turno, to pisałem to myśląc, że mi nie przeszkadza, a nawet będzie wygodniej pojechać pierwszą strefę. Ale tak jak piszesz, to kwestia kasety. A brak informacji o oporach Turno, sprawia, że to wróżenie z fusów.

 

Teraz bardziej interesują mnie różnice i sens dopłaty do Turno. Różnice w stosunku do Muin, które już padły/przeczytałem:

- inna obudowa: składana + uchwyt                    - i tak całą zimę stoi rozłożony z rowerem

- mniejsza moc                                                    - dla mnie to bez znaczenia

- kompatybilny z QR i Thru Axle                          - potrzebuję tylko QR 5mm

- tylko z Misuro, bardziej precyzyjny pomiar        - bez znaczenia, mam miernik

- o 1kg lżejsze koło zamachowe                          - ponoć "lepsza kultura pracy", bardziej cicho i realistycznie ???

Coś jeszcze?

 

Gadam z kolegą z UK, aby do niego wysłać Muin (ten z Misuro za 290 funtów).

Zastanawiam się tylko, czy czekać na kurs do Polski, czy wysłać paczką. Orientujecie się jaki to może być koszt? 30 funtów? W kalkulatorach trzeba podać wymiary pudła i wagę (17kg?), a ich nie znam. Kalkuluję, że całość można zamknąć w 1600zł.

 

Mógłby ktoś podać średnicę rurek poziomych podstawki od Muin? Dzięki



#17 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 27 październik 2017 - 09:52

Zobaczna EuroPaka, 30kg to koszt ok £23, DPD, UPS i inni do wyboru.


#18 radarek

radarek
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 27 październik 2017 - 11:58

Muin za 290 funtów jest bez Misuro! pytałem w sklepie, na zdjęciu jest ale nie w zestawie!



#19 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 27 październik 2017 - 12:20

Muin za 290 funtów jest bez Misuro! pytałem w sklepie, na zdjęciu jest ale nie w zestawie!

 

Kurcze, masz rację ! :(

Co prawda misuro nie jest mi potrzebne, ale cena nie jest już tak atrakcyjna.



#20 radarek

radarek
  • Użytkownik
  • 7 postów

Napisano 27 październik 2017 - 12:25

Też na początku napaliłem się jak szczerbaty na suchary i teraz sam już nie wiem co wybrać. Może faktycznie jeszcze poczekać na black friday. tylko że z bez kręcenia szlag mnie trafia jak na zewnątrz leje





Dodaj odpowiedź