Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer Elite Rampa Czy Coś Innego?


41 odpowiedzi w tym temacie

#21 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 27 wrzesień 2017 - 11:27

Zapomniałem dodać...

...ale po kalibracji "na ciepło" szacowanie mocy jest dość przyzwoite, jak wynika z doświadczeń opisanych przez kolegów z forum Vortex (i pewno analogicznie Flow z deca ;)) będzie dość dobrym trenażerem z poprawnie szacującym moc, przynajmniej do podstawowego treningu i jeśli nie zmienia się docisku (tu jest dość stały) czy ciśnienie w oponie to śmiało można na tym bazować. Nieco inny problem jest z Bushido, które na ogół nie uwzględnia 30 - 40W niezbędnych do zasilania samego urządzenia (zagadnienie i jak to obejść opisałem w wątku o trenażerach z wirtualem), ale jeśli ktoś nie ma miernika mocy, to pewno nawet się tym nie będzie za bardzo przejmował, chociaż mieć FTP mniejsze o 40 W niż faktycznie

 

to ma znaczenie tylko jesli porównujemy cyferki W z innymi: na wykresach, Stravie itp. Jesli ktoś jeździ dla siebie, to nie ma to kompletnie znaczenia czy moje FTP to 300 czy 340W. Ważne aby pomiar był zawsze powtarzalny i jesli zaniża o 40W to niech go zaniża cały czas tak samo ;) Wtedy jeśli np. na początku sezonu będę miał 300W a w środku sezonu to samo urządzenie pokaże 340W to bedzie najlepszy wyznacznik progresu i postępu w treningach.

A najlepszą metodą porównawczą z innymi niech pozostaną zawody i ambitne ustawki, a nie cyferki w aplikacjach ;)

 

...FTP mniejsze o 40 W niż faktycznie,  na Zwiftt może być nieco dołujące ;)).

 

tu faktycznie może mieć to znaczenie, ale są metody obejścia tego "problemu" ;)



#22 artitu

artitu
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • SkądWlkp. [M4]

Napisano 27 wrzesień 2017 - 13:01

https://www.merlincy...iner-74923.html

 

a co myślicie o tej promocji ? :) chyba nie pozostaje nic tylko brać (tak wiem wiem, jaki sposób docisku jest w elite ale mam supercrono i w sumie to jestem zadowolony :)

 

Jak się dowiedziałem, model z merlincycles to:
https://www.rowertou...zer-magnetyczny

Model: 0121004

Nie wiem, czym się one w praktyce różnią od Smart B+
https://www.rowertou...zer-magnetyczny
Model: 0121028

 

Cena na tyle atrakcyjna, że można się pokusić, tylko czy będzie spełniał założenia z pierwszego posta?

 

EDIT:
Ze Zwifta

The following is a list of trainers and devices that DO NOT work without a power meter:
Elite Qubo Digital: Transmits on ANT, not ANT+
Czyli nic z tego...



#23 Gosc_wojtek10611_*

Gosc_wojtek10611_*
  • Gość

Napisano 27 wrzesień 2017 - 14:47

no to kaszana tym bardziej ze zwiftem ;/ 



#24 artitu

artitu
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • SkądWlkp. [M4]

Napisano 27 wrzesień 2017 - 14:54

(...)

Reasumując: miernik mocy - oczywiście że tak, ale nie w połączeniu z nieergonomiczne działającym trenażerem. Jeśli będzie się na nim źle ćwiczyć, to najlepszy miernik mocy nie pomoże i trenażer koniec końców będzie użytkowany sporadycznie, by w końcu trafić do kąta i zarosnąć kurzem.

Dlatego trenażer z pomiarem mocy (i odpuszczenie sobie - na razie - miernika w rowerze) nie jest takim złym pomysłem. Jeśli przez najbliższe pół roku będziesz wykonywać solidne treningi, do po prostu nauczysz się jak jeździć również bez miernika mocy. Albo stwierdzisz, że miernik jest niezbędny i za pół roku dokupisz ;).

(...)

Rampa jest bardzo dobrym trenażerem rolkowym, ale do co za tym idzie należałoby się zaopatrzyć w dodatkowe koło z oponą trenażerową. Tak, wiem - można używać koła tego co w rowerze, jednak żal łożysk, zwłaszcza jeśli są to jakieś lepsze i droższe koła. Jedno koło na trenażerze już rozwaliłem (łożyska, wyrobiły się konusy). Podobnie z oponą - niby można dożynać stare opony, ale dopóki nie zetrze się warstwa miękkiego bieżnika, to będzie brudzić (nie tylko rolkę), no i łatwiej o poślizg. Tak więc doliczając koło+opona cena "nieco" się podniesie.

Na dodatek używanie trybu ERG w Rampie ma spory sens, ale... przy sterowaniu fizycznym miernikiem mocy z oprogramowaniem posiadającym taką umiejętność, bo "miernik" w Rampie potrafi się rozkalibrowywać, a nie da się rekalibrować inaczej niż bazując na mierniku mocy.

Bez tego można, ale wtedy warto pamiętać o wykonywaniu testów nie tylko na FTP, ale również (albo raczej) testów mocy krytycznej, np. CP1/6/12/30 tak żeby dokładnie wyznaczyć sobie strefy wg tego co pokaże miernik Rampy. 

 

Dzięki stokrotne za wyjaśnienie wielu kwestii, z których część zrozumiem za jakiś czas ;). Nie jestem aż tak obeznany z "trenowaniem pod dachem". Kwota ~1,6 tys. to już poziom bólu poza który nie chciałbym wychodzić. Mam dodatkowe koło właśnie do trenażera + dedykowaną oponę tacx także odpada dodatkowy wydatek.
Zostanę prawdopodobnie przy czymś tańszym z perspektywą zakupu pomiaru mocy.
Kontynuując temat tańszych trenażerów, czy np. ten Tacx (T2240) byłby odpowiedni do Zwifta?
Jego plusy/minusy? Czy jest głośny? Ewentualnie coś innego w cenie 1000 zł. Resztę zostawiam na pomiar mocy :)



#25 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 27 wrzesień 2017 - 15:27

Bierz tego Tacxa i się ciesz,że w miarę tanio. Szkoda zawracać sobie głowy co mają te droższe. Jeśli wykorzystasz jego możliwości w 100% to i tak będziesz mistrzem ;)



#26 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 wrzesień 2017 - 20:58

Cichy to on nie jest (przez analogię do Vortexa)

Ale w tej cenie to na ciche raczej nie licz ;)

 

Zapomniałem dodać...

to ma znaczenie tylko jesli porównujemy cyferki W z innymi: na wykresach, Stravie itp. Jesli ktoś jeździ dla siebie, to nie ma to kompletnie znaczenia czy moje FTP to 300 czy 340W. Ważne aby pomiar był zawsze powtarzalny i jesli zaniża o 40W to niech go zaniża cały czas tak samo ;) Wtedy jeśli np. na początku sezonu będę miał 300W a w środku sezonu to samo urządzenie pokaże 340W to bedzie najlepszy wyznacznik progresu i postępu w treningach.

A najlepszą metodą porównawczą z innymi niech pozostaną zawody i ambitne ustawki, a nie cyferki w aplikacjach ;)

 

tu faktycznie może mieć to znaczenie, ale są metody obejścia tego "problemu" ;)

 

Problem w tym, że Rampa rozjeżdża się w czasie pracy. 3 mc to może być problem. Żeby jeszcze rozjazd był % w górę/dół czy o ileś tam watów. Gorzej:

Cover-Image-Zwift.png?w=800

Teraz widzisz chyba w czym problem? 

Synchronizacja z miernikiem mocy załatwia problem definitywnie, no ale trzeba go mieć, jak również oprogramowanie, które to robi... Albo od czasu do czasu dopieszczać kalibracją.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#27 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 28 wrzesień 2017 - 00:04

 

 

Problem w tym, że Rampa rozjeżdża się w czasie pracy. 3 mc to może być problem. Żeby jeszcze rozjazd był % w górę/dół czy o ileś tam watów. Gorzej:

Cover-Image-Zwift.png?w=800

Teraz widzisz chyba w czym problem? 

Synchronizacja z miernikiem mocy załatwia problem definitywnie, no ale trzeba go mieć, jak również oprogramowanie, które to robi... Albo od czasu do czasu dopieszczać kalibracją.

Dlatego tak gorąco polecam komplet miernik mocy przy rowerze + trenażer "byle jaki", żeby tylko opór stawiał ;) Byle jaki w cudzysłowiu nieprzypadkowo, bo to szeroki temat. W każdym razie w takim zestawie nada się po prostu każdy ze sprawnym hamulcem. Pozostaje kwestia wygody użytkowania, realizmu jazdy, hałasu itp. a co za tym idzie...kosztów.

Jeden będzie rozkładał zestaw godzinę, majtał kablami linkami, ustawiał ciśnienie w kole a potem jazda, że bedą go słyszeć na pół osiedla. A drugi rozłoży w 5 minut bezprzewodowego, cichego, interaktywnego Direct drive. Ale obydwaj wykręcą wg miernika mocy np. w korbie, te same solidne "waty", tylko w innym "komforcie" ;)

Teraz chyba wiadomo o co kaman? :P



#28 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 wrzesień 2017 - 07:25

Z czasem ten "komfort" zaczyna mieć największe znaczenie. W sumie sam zaczynałem od prymitywnego magnetyka na linkę, z dość symbolicznym oporem, no ale wtedy wystarczył. Nawet nie miałem świadomości, że może być lepiej. No ale przy tak małych mocach potrzebnych mi wtedy, to faktycznie wystarczał "byle jaki". Jednak czym większe możliwości fizyczne, tym większe znaczenie zaczyna mieć "komfort" pracy sprzętu. 

Ale większość tej dyskusji nadaje się do innego wątku. Do tego - decyzja Rampa czy inny, też skłaniam się do wyboru: pomiar mocy dla roweru + przyzwoity trenażer zaspokajający podstawowe wymogi autora wątku. Zwift i tak potrzebuje danych mocy, a te otrzyma z miernika. Lepszy opór ustawiany manualnie, niż przez trenażer interaktywny, który robi to źle. 


  • beskidbike lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#29 artitu

artitu
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • SkądWlkp. [M4]

Napisano 09 październik 2017 - 23:16

Za Waszą radą oraz ku "spokojności" domowników poszedłem w Turno Smart B+

Swoją drogą, to wśród wszystkich danych technicznych,

producenci powinni podawać znormalizowane dane o hałasie tych urządzeń.

 

Teraz jeszcze pytanie o ANT+
Czy ten (pamięć ADIDAS USB ANT+ Stick)
http://allegro.pl/sh...item=6988836477

będzie dobry do łapania sygnału z tego Elite dd?



#30 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 październik 2017 - 07:17

Najprawdopodobniej tak (po raportach można sądzić, że jest to usb stick 2), jednak można kupić o 2 dychy taniej...


  • artitu lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#31 artitu

artitu
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • SkądWlkp. [M4]

Napisano 10 październik 2017 - 08:28

Dla wszystkich, którzy rozważają zakup tego Adidasa,

dostałem info od sprzedawcy,

że jest to dokładnie to samo, tylko niższa cena.

 

Zostanę więc królikiem doświadczalnym.



#32 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 październik 2017 - 09:09

A ja co niby napisałem? Jak poszukasz to są jeszcze (albo były, już mi się nie chce szukać) zestawy za 5 dych z czujnikiem kroków i międzymordziem do starych ajsronów, jak komuś potrzebny to warto komplet kupić.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#33 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 10 październik 2017 - 09:26

trzeba szukać po haśle micoach


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#34 przemas75

przemas75
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • SkądGdynia

Napisano 12 październik 2017 - 10:08

Póki co, jestem zadowolonym użytkownikiem Elite Rampy, jest zaskakująco cichy. Opona na rolce nie brudzi.J

Jedyny problem mam z tym, że w zegarku Garmin Fenix3, nie mogę wpisać tak małego obwodu koła: 62mm (obwód rolki) dla czujnika prędkości podłączonego z rampy:

http://forum.elite-i...c.php?f=20&t=68

 



#35 Maly_Mtb

Maly_Mtb
  • Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 12 październik 2017 - 11:37

Podepnę się pod temat ,  czy  ktoś używał , lub używa   wyżej wymienionych trenażerów 

Elite Qubo Digital Smart +  https://www.athletes...CxoCtgwQAvD_BwE

oraz Tacx Satori Smart  https://www.athletes...ori-smart-t2400

 

Który z tych dwóch będzie lepszym wyborem na 1 trenażer (  bardzo ważne -który jest cichszy ) 

 

 



#36 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 24 październik 2017 - 13:13

Przyznaję, że już się trochę pogubiłem w kwestii trenażerów. Jak w końcu sterowany jest opór w Tacx Flow Smart? Bo ja tam w ogóle żadnej manetki ani pilota nie widzę. Chodzi mi o ten model który jest w decathlonie za tysiąc. Druga sprawa, czy trzeba do niego dokupić antenę ant+ żeby grać w Zwifta?



#37 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 24 październik 2017 - 13:30

Jest sterowany elektronicznie przez ANT+ czyli żadnych manetek ani pilotów nie potrzebujesz ;) Antenę ANT+ wpinasz pod USB w kompie i jazda :)



#38 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 24 październik 2017 - 16:18

Czyli antena potrzebna, ok. A jak jest z tą symulacją podjazdów? Te 6% to sie wydaje tak trochę mało.



#39 pajak

pajak
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądGdynia

Napisano 24 październik 2017 - 19:15

nie mogę wpisać tak małego obwodu koła: 62mm (obwód rolki)

:D Nie tego koła. I 62mm to raczej średnica rolki (czyli obwód to 195mm)
Trenażer przelicza prędkość rolki "po swojemu" i raportuje odpowiednią wartość (nie wiem, jak w Rampie, ale w moim Elite było ustawienie "zapisane na stałe" w instrukcji, 2130 albo jakoś tak).



A jak jest z tą symulacją podjazdów? Te 6% to sie wydaje tak trochę mało.

 
Tak naprawdę to jest nawet mniej niż 6%. Przy niższych prędkościach obciążenie jest ciut mniejsze. To jest *do 6%*. Tylko co z tego wynika?
W sumie odpowiedź na pytanie już wielokrotnie została podana na forum: wyższe obciążenie maksymalne to mniejsza prędkość. Mniejsza prędkość, to mniejszy hałas.

W większość oprogramowania prędkość "trasy" najczęściej jest liczona z mocy ("jakoś" raportowanej przez trenażer). Jak jest sterowanie obciążeniem, to  ani jest liniowe (bo zazwyczaj jest tylko określona liczba kroków) ani "wierne" rzeczywistości. W niektórych pwdrogramach jest możliwość ograniczania "trudności" podjazdu.. żeby jeszcze można było zauważyć różnicę pomiędzy lekkim 3%, cięższym 5% i kilerskim 15.. Tak naprawdę jakąkolwiek, bo prędkość "z koła" zupełnie nie ma nic wspólnego z tym "z trasy".

 

Nawet na Neo, (umożliwiającym symulację podjazdu 25%) nie poradzili sobie z tym problemem dobrze. No dobra.. nigdy nie jechałem w realu podjazdu 25%, więc pewnie się nie znam :P
 



#40 przemas75

przemas75
  • Użytkownik
  • 12 postów
  • SkądGdynia

Napisano 24 październik 2017 - 21:32

:D Nie tego koła. I 62mm to raczej średnica rolki (czyli obwód to 195mm)
Trenażer przelicza prędkość rolki "po swojemu" i raportuje odpowiednią wartość (nie wiem, jak w Rampie, ale w moim Elite było ustawienie "zapisane na stałe" w instrukcji, 2130 albo jakoś tak).

 

 

No właśnie w linku, który podałem jest napisane że to obwód i to 62mm ma być wpisane.

Link z forum Elite'a, zresztą potwierdzenie z Elite'a mam że ma być wpisane 62mm obwód rolki).

Możesz ewentualnie sprawdzić w tym dokumencie co mówią o Twoim trenażerze (jaki to w ogóle jest?).

Sam nie wiem już...





Dodaj odpowiedź