Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażery Interaktywne Elite (Drivo/direto/suito/itp.)


521 odpowiedzi w tym temacie

#21 Szanti

Szanti
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 listopad 2017 - 23:16

Dzisiaj jeździłem na ustawce po mapie w Rouvy były odcinki o zmiennym nachyleniu z -3 do +4 zmiana była można powiedzieć z opóźnieniem około 1s. w zasadzie płynnie.  Nie jeździłem jeszcze na Zwifcie więc nie mogę porównać, mam za "cienkiego" laptopa i wiesza się przy jeździe. 



#22 Szanti

Szanti
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 listopad 2017 - 23:25

Dla zainteresowanych pokazały się Direto w cyklomani.pl i jeszcze w jednym sklepie ale zeszły w jeden dzień. 



#23 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 listopad 2017 - 23:48

Z tego co widzę u Krzyśka na treningach które robił na Direto z w trybie ERG, to podniesienie/zmniejszenie mocy o 150W trwało 3 - 4 s.

 

 

Dzięki shmoo to już trochę jaśniej, ale dziwne że to aż takie opóźnienie w Elite. Nawet jeśli silnik krokowy steruje posuwem magnesów to 10S to i tak jest masakryczne dużo.  Na jakimś filmiku widziałem ten ślimak z ustawianiem magnesów ale to nie trwało aż 10S.  

Teraz mam mętlik, bo byłem zdecydowany na Direto a po tej informacji o opóźnieniu zastanawiam się czy nie lepszy będzie Tacx Flux . 

 
Jak mi wyjaśniał pajak, Elite stosowało (może dalej stosuje) w Real Turbo Muin i pewno wszystkich z tego okresu, a być może późniejszych również silniki krokowe o zdefiniowanych skokach, nie można było ustawić ich pozycji płynnie czy pośrednio, zawsze był skok na określoną pozycję. TRM ma tych pozycji dokładnie 12. Teoretycznie w rozwiązaniu przyjętym w TRM określenie mocy obciążenia było łatwiejsze przy tego typu rozwiązaniu, może w urządzeniach z dokładnym pomiarem mocy silniki jednak pracują płynnie i da się ustawić pozycje magnesów w zależności od wymaganej mocy obciążenia. Tak czy siak przesunięcie za pomocą wkręcenia śruby trochę trwa, to nie elektromagnes.
 
Ale żeby nie było, że Flux to remedium - dość ciężkie koło zamachowe powoduje, że krzywa minimalnej mocy jest dość wysoka i część ludzi spodziewa się, że będzie się ustawiać np. 52/17 i ERG da pełny zakres mocy. A tu lipa - nie uzyska się przy takich przełożeniach niskich mocy, trzeba trochę popracować przełożeniami. Albo bardziej wykorzystywać małą zębatkę korby. Zresztą to chyba dotyczy większości trenażerów, może za wyjątkiem tych z niewielką inercją, ewentualnie Neo... Podobnie narzekają, że trenażer nie trzyma idealnie zadanej mocy, tylko są wahania w granicach 20 - 30W. To samo, a chyba nawet więcej dotyczy również Direto, chyba trenażery Wahoo raportują obłędnie stabilne poziomy mocy (ale zewnętrzne mierniki mocy tego nie potwierdzają, choć średnie są zbliżone).

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#24 laminat

laminat
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 08:54

Prozor oczywiście posuw na przekładni ślimakowej to nie to samo co impuls elektryczny rozumiem to. Jednak nie wiem jaka by musiała byc śruba aby trwało to kilka sekund.  To coś prawie identycznego jak zmiana pozycji głowicy w stacji dyskietek.

Tutaj na tym filmie to pokazano. Widać jak silnik krokowy idzie z maxa na minimum. Trawa to te 1-1,5s.

Więc dłuży czas jest celowym wprowadzeniem w oprogramowaniu. W jakim celu nie wiem, aby zachować uśrednienie - histerezę ? Pewnie tak.

 

link do filmu. pokazano na 2:30s

https://youtu.be/sKd_hbGHXng?t=149

 

 



#25 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 22 listopad 2017 - 10:43

Trzeba zrobić miejsce dla postępu żeby sprzedać kolejne modele :D

 

Moja rampa po włączeniu nie robi pełnego przebiegu min-max i trwa to krócej niż jak ręcznie ustawiam od min do max.

Może tu jest podobnie.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#26 -pytoon-

-pytoon-
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 14:13

Zmiana jest szybka. W Trainerroad jest uzależniona od power smoothing - na wartości 0 urządzenie reaguje od razu. Kiedy ustawimy na 10s możemy przegapić np. sprint ;).



#27 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 22 listopad 2017 - 14:52

Ciekawe, sprawdze.

#28 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 22 listopad 2017 - 16:50

Zmiana jest szybka. W Trainerroad jest uzależniona od power smoothing - na wartości 0 urządzenie reaguje od razu. Kiedy ustawimy na 10s możemy przegapić np. sprint ;).

 
Temat chyba zszedł na szybkość działania trenażera, nie aplikacji.

Jak chcecie sprawdzić ile w rzeczywistości trwa ustawianie z min do max to proponuję w trybie Resistance (nie erg) przesunąć suwak na 0 a później na 100%. Można to zrobić obojętnie czy na TrainerRoad, czy PowerPeaks.

To jedyna metoda, żeby sprawdzić ile to trwa w rzeczywistości.
Test po starcie może być obsłużony zupełnie inaczej przez firmware.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#29 laminat

laminat
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 17:41

Ależ właśnie nie zszedł temat, bo pytałem o szybkość reakcji trenażera na aplikację. Szybkość zmiany z 0 na 100% mniej mnie interesuje bo podjazdów pod elewacje budynków nie robię i nie będę robił :).  



#30 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 22 listopad 2017 - 18:32

Temat jest o elite direto nie o aplikacji.
Nie ma czegoś takiego jak szybkość reakcji trenażera na aplikację.
To aplikacja wysyła informację do trenażera i trenażery reagują natychmiast.
Więcej czasu im zajmuje przestawienie obciążenia.

Zaproponuj inny wartościowy sposób pomierzenia opóźnienia dla danego modelu, który cokolwiek zobrazuje.

Fajnie jak by ktoś ten pomiar na direto zrobił.

W rampie właśnie zmierzyłem i jest dokładnie 12s.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#31 laminat

laminat
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 18:52

shmoo własnie pytam o Direto i reakcje na ustawienie oporu względem aplikacji :). Więc dotyczy direto a nie aplikacji. NIe odwracaj kota ogonem. Czyli za tym idzie informacja od aplikacji następnie reakcja trenażera na zmianę oporu to się nazywa reakcja na zmianę. Nie interesuje mnie zmiana od 0 do 100 bo to jest zbędne. Interesuje mnie czas reakcji na zmianę wzniesienia. 
 
Dla przykładu ten sam film, bo widać na nim korbę i zwift. 
 
4:16 zaczyna się zjazd i pytanie czy trenażer to zauważy czy zdąży zareagować. Tutaj ekstremalny przykład bo zaraz jest wypłaszczenie. 
Dlatego drugie pytanie jakby był zjazd lub podjazd dłuższy to ile czasu zajmie zmiana oporu ? Natychmiast 1s czy 10s. Pytanie proste jak drut. 


#32 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 22 listopad 2017 - 19:04

Po to właśnie proponuję taki syntetyczny test żeby mozna było odpowiedzić na pytanie ile czasu zajmuje zmiana oporu.
Znamy maksymalny opór jaki może stawiać trenażer, więc łatwo policzyć resztę. Dziecko z podstawówki to zrobi.

Test który proponujesz nie jest syntetyczny i ma na niego wpływ dużo czynników, łącznie z aplikacją która nie ma nic wspólnego z direto.
Czynników tych nie podałeś.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#33 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 listopad 2017 - 20:04

Właśnie Krzysiek sprawdził: od 0 do 100 w 12s. Czyli dokładnie tyle, co w Rampie. Ciekawe...

 

Ten "prosty drut" jest raczej w kłębku...

  1. Lag połączenia trenażer <-> aplikacja <-> serwer Zwift. Może być i do kilku sekund, choć na ogół raczej nie przekracza 5s. Szczegóły: Lag in changing resistance of smart trainer – Zwift Support HubZwift 5 seconds Delay – Zwift Support Hub - już samo to nieco burzy Twoje oczekiwania na temat natychmiastowej reakcji na zmianę terenu i jednoczesną zmianę obciążenia, prawda?
  2. Ustawienie pozycji magnesów - jeśli był duży zjazd, a następnie podjazd o dużym nachyleniu, to jednak do punktu 1 należy dodać czas na zmianę położenia magnesów, choć pewno nie będzie to pełne 12s, a raczej część z tego czasu.
  3. No i jeszcze ustawienia utrudnienia podjazdu (czy jak to zwał), zmniejszenie poziomu trudności zmniejsza nachylenie podjazdu, ale i wypłaszacza również zjazdy co skutkuje szybszą reakcją, bo obciążenie nie musi być zmieniane w dużym zakresie.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#34 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 23 listopad 2017 - 20:57

Jeżeli mamy rozpatrywać szybkość trenażera direto to sprawdzą się wyłącznie testy syntetyczne.
Direto nie ma nic wspólnego ze zwiftem czy innymi aplikacjami.

1. Chodziło tu o czas od wysłania polecenia
requestSetBasicResistance(new BigDecimal(resistance), requestFinishedReceiver);
Reakcja jest natychmiastowa.
Nie biorę pod uwagę lagów serwera itd ponieważ jest to niezależne od użytego trenażera.
Do tych danych niesyntetycznych trzeba by dorzucić też prędkość, wagę kolarza, % wzniesienia, długość wzniesienia (pewnie jak będzie krótkie to nawet nie zdąży osiągnąć tej mocy)

2. Zgadza się. Można przyjąć, że charakterystyka jest niemal liniowa, chociaż do prostego wyliczenia brakuje nam tylko mocy generowanej przy 0 obciążeniu.
Na pewno jakiś opór wtedy jest. Maksymalną podaje producent, ale można też sprawdzić samemu.

3. To kolejny parametr utrudniający testy nie syntetyczne ;)
Nie ma nic wspólnego z direto.

Jak dla mnie test Millera jest bezwartościowy, albo sponsorowany.
Nie zapominajmy że bierze udział w eventach zwifta.
Nazywa się to Zwift On Tour

ausnz-header.jpg


Bardziej wartościowe testy robi dcrainmaker.
Chociaż @Prozor by to zrobił lepiej gdyby mu się chciało prowadzić bloga ;)


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#35 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 listopad 2017 - 23:59

Heh... Nie chce mi się blogować ;)

 

Mój wpis dotyczył nie tyle samego Direto (za wyjątkiem pierwszego zdania), a raczej odpowiedzi na pytanie laminata: "Interesuje mnie czas reakcji na zmianę wzniesienia. " - po prostu chciałem zwrócić uwagę, że na to, że obojętnie jaki użyje trenażer, to musi liczyć się z tym, że czas reakcji na zmianę wzniesienia nie będzie natychmiastowy, a zawsze będzie wiązał się z pewnym opóźnieniem i to na dodatek opóźnienia leżące poza trenażerem będą bardziej upierdliwe, niż opóźnienia samego trenażera, zwłaszcza, że ekstremalnych różnic oporu w bardzo krótkim czasie raczej nie należy się spodziewać i raczej każdy trenażer da radę do niego się dostosować.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#36 laminat

laminat
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 24 listopad 2017 - 09:04

Hey :),

 

udało mi się kupić Direto. Za wcześnie niż myślałem, bo nie zdążył przyjść z chin ANT+.  I mam pierwsze problemy. Temat Direto więc mogę zapytać. 

 

Pierwsze wrażenie wydawało mi się że będzie to większe i cięższe :) Ale w pokoju ładnie się prezentuje nie zajmuje dużo miejsca.

Wracam do problemów.

 

1 .Chciałem go skalibrować. Wymaga podłączenia do My E Training. Ok pierwsze poszło telefon. Wykrył Direto po bluetooth. Ale dalej nic nie mogę zrobić wszystkie funkcje piszą że muszę wykupić subskrypcję. 

OK przechodzę na kompa i zaczynają się schody. Wchodzę w usługę bluetooth znajduje Direto jako DI. Klikam paruj. Podłączyło się a na Direto zapala się niebieska dioda co wedle instrukcji że nawiązało połączenie. Uruchamiam program i  uruchamia się konfiguracja.  Dochodzę do punktu wybierz protokół komunikacji i tutaj stoję nie mogę wybrać bluetooth tak jakby go nie znajdował, choć laptop już jest podłączony z Direto. Zrobiłem też odwrotnie nie podłączając się przez bluetooth i wchodzę w program i to samo ANT+ i bluetooth wycieniowane. 

 

2. Podłączyłem się przez Garmin licznik ale nie wiem jaki mam ustawić rozmiar koła ? Powinno to być podane w instrukcji bez sensu. Tak jak pdaje rozmiar koła 700 jadę 90km/h kręcąc jak 5km/h.  Podałem 0158 jak gdzieś znalazłem dla innego trenażera. Już bliżej prawdy ale nadal nie wiem czy prawda. 



#37 Fiszeer

Fiszeer
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 24 listopad 2017 - 09:23

Podłączam się do pytań postawionych powyżej i dodaje jeszcze jedno od siebie. A mianowicie też doszedł do mnie trenazer Direto i chciałbym sparować go z komputerem po ANT. Polecacie jakąś konkretną antenke (dongle  która by się sprawdziła w tym temacie? Jest tego troche od róznych firm i nie mam pojęcia która się najlepiej sprawdza? Zamierzam też docelowo dokupic licznik Garmina 520 węc czy w tym przypadku antenke tez najlepiej kupić od Garmina (Garmin USB mini ant +) czy to nie ma znaczenia?



#38 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 24 listopad 2017 - 10:09

Już było tyle razy...ale wkleję jeszcze raz. Kupujesz taki gadżet:

http://allegro.pl/ad...82-b8ca3a69c730

Albo taki zestaw:

http://allegro.pl/ad...ars_rule_id=201

 

i wszystko śmiga tak jak trzeba :)

Jak chcesz to oczywiście kup sobie oryginalny Garmina czy inny "firmowy" jak lubisz przepłacać ;)



#39 Fiszeer

Fiszeer
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 24 listopad 2017 - 10:36

A czy są jakieś różnice w działaniu tych anten w formie dużego pendrive'a czy mini sticka (wielkości anteny/gubienie sygnału) czy wersja USB ma tu znaczenie na prędkość przesyłania danych a w związku z tym płynnością działania aplikacji?

 

Już było tyle razy...ale wkleję jeszcze raz. Kupujesz taki gadżet:

http://allegro.pl/ad...82-b8ca3a69c730

Albo taki zestaw:

http://allegro.pl/ad...ars_rule_id=201

 

i wszystko śmiga tak jak trzeba :)

Jak chcesz to oczywiście kup sobie oryginalny Garmina czy inny "firmowy" jak lubisz przepłacać ;)

 



#40 laminat

laminat
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 24 listopad 2017 - 11:02

JA kupiłem obie zobaczymy jak przyjdą zrobię porównanie. Dług i ten krótki. Z elektroniki antena musi być tej samej długości :) i tyle. Pewnie w tym mini musi być ona poprostu spiralna. Można dzielić antenę przez podział wtedy faktycznie będzie trochę słabsza. Ale  przy tylu Megahercach  podział jest zbyteczny bo antena z wyliczeń ma około 2cm :)





Dodaj odpowiedź