Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażery Interaktywne Elite (Drivo/direto/suito/itp.)


347 odpowiedzi w tym temacie

#341 Mediana

Mediana
 • Użytkownik
 • 389 postów
 • SkądLublin

Napisano 22 październik 2021 - 21:37

Nabyłem drogą kupna Direto XR-T i mam pytanie, raczej na przyszłość dotyczące naciągu paska. Aktualnie różnica pomiędzy danymi z naklejki, a kalibracją z apki  Elite to 3 (apka Elitę pokazuje więcej) i chyba nie ma potrzeby regulacji, aleeee jakbym chciał dokonać regulacji to muszę uszkodzić nakleję i tutaj rodzi się pytanie czy tracę gwarancję ?

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)


#342 heavy_puchatek

heavy_puchatek
 • Użytkownik
 • 390 postów
 • SkądWroclaw

Napisano 23 październik 2021 - 07:17

Nie wiem, ale moja już w kartonie trzymała się kiepsko :)#343 Mediana

Mediana
 • Użytkownik
 • 389 postów
 • SkądLublin

Napisano 23 październik 2021 - 10:06

Moja też ledwo się trzymała. :)

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)


#344 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8072 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 23 październik 2021 - 20:43

Nabyłem drogą kupna Direto XR-T i mam pytanie, raczej na przyszłość dotyczące naciągu paska. Aktualnie różnica pomiędzy danymi z naklejki, a kalibracją z apki  Elite to 3 (apka Elitę pokazuje więcej) i chyba nie ma potrzeby regulacji, aleeee jakbym chciał dokonać regulacji to muszę uszkodzić nakleję i tutaj rodzi się pytanie czy tracę gwarancję ?

M...

 

Prawdopodobnie możesz gwarancję stracić. A przynajmniej w części niezgodności pomiaru mocy.

Regulacja naciągu praktycznie jest wymagana raczej tylko po wymianie paska. Korekta rozciągnięcia paska obecnie wykonywana jest programowo przy kalibracji. Działa identycznie jak kalibracja innych mierników mocy tzn. zmierzeniu i wprowadzeniu offsetu po kalibracji rozgrzanego trenażera polegającej na zmierzeniu czasu hamowania. W innym przypadku raczej nie jest wymagana ingerencja w naciąg. 

 

Dziurka do regulacji naciągu co prawda korci, ale jest po to, żeby po zamontowaniu nowego paska i skręceniu trenażera móc wyregulować offset do parametrów zbliżonych do fabrycznych. Jest, bo do wymiany paska ściąga się tylko jedną stronę obudowy - tą bez "dziurki" ;)

 

Przy okazji instrukcja wymiany paska: https://elitesrl.zen...bile_site=false

 

I dla tych których korci kręcie śrubką naciągu: do kompletu jest śrubka zwalniająca blokadę naciągu Rys. 4, pół obrotu śruby naciągającej to 1 punkt naciągu (rys. 12), a następnie trzeba dokręcić blokadę (rys. 13). Następnie trzeba sprawdzić offset. Jeśli dalej nie zgadza się, powtórzyć powyższe.

 

Reasumując: zapomnieć o dziurce naciągu do wymiany paska. Jak dobrze pójdzie to może za kilka lat trzeba będzie go wymienić, na szczęście poprawiono zrywające się paski z pierwszej wersji trenażera...

 

Jeszcze jedno - polecam stronę serwisową Elite: https://elitesrl.zendesk.com/hc/en-uspodkategoria trenażery: https://elitesrl.zendesk.com/hc/en-us/categories/115000703465-Trainers  

 

Można tam znaleźć wiele ciekawych opisów rozwiązania problemów np. problem metalicznego hałasu koła pasowego napędzającego koło zamachowe (z pośrednictwem miernika mocy):

https://elitesrl.zen...ng-Instructions

 

Czy też samą procedurę kalibracji trenażerów interaktywnych: https://elitesrl.zen...ra-Android-iOS-

 

i tu warto zwrócić uwagę na:

Uwaga: Wartość, która pojawia się na filmie na końcu procedury, jest tylko liczbowym potwierdzeniem, które jest zapisane w trenażerze i nie trzeba jej zmieniać ani zapisywać.
 
Zalecamy kalibrację trenażera co najmniej dwa razy w miesiącu w okresie użytkowania.
 

Tak więc mam tu potwierdzenie tego co już dość dawno twierdziłem, że kalibracja to nie tylko wyświetlenie cyfry, która może służyć do oceny rozciągnięcia paska (i szybciutko trzeba naciągać - NIE), ale przede wszystkim wprowadza offset kalibracyjny do samego trenażera, który dzięki temu uwzględnia rozciągnięcie paska i poprawnie wylicza moc trenażera.

 

Natomiast sugestia o kalibracji co najmniej dwa razy w miesiącu jest dość ciekawa. Na pewno przy intensywnej eksploatacji nie zaszkodzi kalibrować raz na 2 tygodnie, ale przy incydentalnym myślę, że i raz na miesiąc nie powinno być za mało. Ci, którzy wymagają maksymalnej dokładności mogą kalibrować i po każdej rozgrzewce lub nawet po każdym treningu - trenażer rozgrzany, kalibracja wykonana poprawnie, wartości rozciągnięcia paska zapisane na następny trening.

 

Jeszcze ciekawostka: sposób na użycie trenażera bez dostępu do prądu. Ok, można użyć bez zastanawiania się i kręcić ze zmianą przełożeń. Tego zresztą i tak się nie uniknie, ale... jeszcze z dostępem do prądu można ustawić stopień nachylenia lub oporu np. 1% czy 3 stopień oporu (od 1 do 16). Silnik przesunie magnesy na wymaganą pozycję hamowania, a wtedy wystarczy odłączyć trenażer od zasilania i mieć już ustawiony właściwy opór na rozgrzewkę przed wyścigiem.

Nawet jeśli chcemy mieć tylko neutralny opór (miej więcej 0 - 1%) to wystarczy tylko włączyć trenażer do prądu poczekać aż silnik przestanie wydawać dźwięki i już jest ustawienie neutralne. 

 

Uwaga: należy pamiętać, żeby wyłączyć trenażer z prądu przed wysłaniem sygnału STOP przez aplikację sterującą. Po otrzymaniu tego sygnału trenażer zeruje ustawienie hamulców i na trenażerze uzyskamy jedynie minimalny opór podczas treningu.

 

Co prawda bez prądu nie da się zmienić oporu trenażera, ale i tak będzie to lepsze niż minimalny opór ustawiony domyślnie.

 

Szczegóły: https://elitesrl.zen...out-electricity

 

Tabela kompatybilności trenażerów: KOMPATYBILNOŚĆ ADAPTERÓW_2021_IT-EN.pdf - czyli można sprawdzić, czy nasz rower od ręki można zamontować w trenażerze, czy należy zamówić adapter, a jeśli tak to jaki i z jakim numerem.

 

Jeszcze kwestia PML czyli łącza miernika mocy: https://elitesrl.zen...nk-PML-function

dostępne jest dla trenażerów interaktywnych bez miernika mocy (Suito, Tuo, Nero i Zumo) i jeśli funkcja PML jest aktywna podczas pierwszego uruchamiania trenażera domowego, automatycznie wyszuka on w pobliżu czujnik mocy ANT+ i/lub Bluetooth Smart. Wyszukiwanie spowoduje szybkie miganie zielonej diody LED, a jeśli nie zostanie znaleziony żaden ergometr ANT+, szybko zacznie migać niebieska dioda LED.

 

Po zakończeniu wyszukiwania trener lekko wibruje, jeśli ergometr został znaleziony i sparowany z nim (możesz to poczuć, kładąc rękę na trenażerze).

 

OSTRZEŻENIE Jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się kilka mierników mocy, trenażer domowy automatycznie łączy się z urządzeniem nadającym sygnał o wyższej mocy, więc upewnij się, że czujniki, z którymi nie chcesz się łączyć, są wyłączone lub umieszczone w innym miejscu.

 

Dotyczy to pierwszego parowania trenażera z miernikiem mocy.

 

Trenażer będzie próbował łączyć się ze sparowanym trenażerem za każdym razem, jak go nie znajdzie to przechodzi w tryb szacowania mocy. Po sparowaniu z pomiarem mocy trenażer będzie wysyłał moc przez ANT+/BT. 

 

Wymiana i zresetowanie miernik mocy powiązanego z trenażerem — wystarczy podłączyć trenażer domowy do źródła zasilania podczas pedałowania, a trenażer automatycznie zresetuje numer seryjny powiązany z łączem miernika mocy i rozpocznie nowe wyszukiwanie. Potwierdzenie to niewielkie wibracje trenażera. Czyli tu trzeba uważać, kiedy podłącza się kabel zasilający, nawet przypadkowe odłączenie podczas treningu i ponowne włączenie podczas pedałowania spowoduje włączenie procedury parowania trenażera z miernikiem.

 

Po ręcznym wprowadzeniu nr miernika do aplikacji Elite należy wyłączyć, a następnie włączyć trenażer - bez tego PML działać nie będzie. Dla używających PML sugeruję zapoznać się z całością opisu Elite.


 • Mediana lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#345 shmoo

shmoo
 • Użytkownik
 • 1686 postów
 • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano wczoraj, 13:02

 

 

 

Odlew ciśnieniowy aluminium?

Zastanawiam się jak to trwałe.

Ojj bym się poczepiał elite ale odpuszczę.

Szanuję te proste konstrukcje konkurencji.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png

#346 Argi

Argi
 • Użytkownik
 • 451 postów

Napisano wczoraj, 19:51

Nowy sezon "trenażerowy" i nowy pakiet przygód z technologią "made in Italy". Opisywałem tu jak w lutym, po kalibracji, trenaże nagle zaczął zaniżać moc o jakieś 50W (porównywane z Assiomą). Po długiej korespondencji z Elite, przysłano mi nowy eprom (plik .json), po którym trenażer przestał sterować obciążeniem, a pomiar mocy pozostał bez zmian. Po kilku kolejnych plikach eprom, pomiar mocy jako tako, ale sterowanie obciążeniem nie powróciło. skończyło się wysłaniem nowej elektroniki.

Ale. Przed tygodniem, po pierwszym użyciu postanowiłem przeprowadzić kalibrację. I co? Odczyt mocy znów minus 50W. Mało mnie ch... nie strzelił. wgrałem ten ostatni ich eprom i co? trenażer przestał sterować obciążeniem.

Jestem pod wrażeniem. Pliki epromu przygotowane przez Elite "zabijają" ich elektronikę  :blink:

Napisałem do nich, na razie cisza. Nigdy więcej Elite.#347 Marcin321

Marcin321
 • Użytkownik
 • 1695 postów
 • SkądWarszawa

Napisano wczoraj, 21:29

Czy jest jakaś opcja żeby przywrócić „fabryczne” ustawienia po wgraniu tych plików od supportu Elite?

Tak się zastanawiam co będzie u mnie jak wyciągnę trenażer na zimę? Wiem natomiast jedno, nawet nie spojrzę na waty raportowane prze Direto ;)

#348 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8072 postów
 • SkądSulęcin

Napisano dziś, 07:22

Odlew ciśnieniowy aluminium?

Zastanawiam się jak to trwałe.

Ojj bym się poczepiał elite ale odpuszczę.

Szanuję te proste konstrukcje konkurencji.

 

A niby w czym problem? Elite (i nie tylko) stosuje tego typu konstrukcje od lat, prędzej się nogi połamią niż korpus. 

 

 

Odczyt mocy znów minus 50W. Mało mnie ch... nie strzelił. wgrałem ten ostatni ich eprom i co? trenażer przestał sterować obciążeniem.

Jestem pod wrażeniem. Pliki epromu przygotowane przez Elite "zabijają" ich elektronikę  :blink:

Napisałem do nich, na razie cisza. Nigdy więcej Elite.

 

Wgranie pliku do starej płytki pozbawiło jej możliwości sterowania, to ponowiłeś tą ryzykowną czynność w nowej? Odważnie. Ja bym raczej gnębił Elite żeby przygotowało kolejny plik, zamiast ryzykować ze starym. O ile Assioma mierzy poprawnie to przyczyną zaniżania mocy najprawdopodobniej jest sam miernik, choć elektronika powinna być w stanie to skompensować. Liniowo 50W różnicy?

 

 

Czy jest jakaś opcja żeby przywrócić „fabryczne” ustawienia po wgraniu tych plików od supportu Elite?

Tak się zastanawiam co będzie u mnie jak wyciągnę trenażer na zimę? Wiem natomiast jedno, nawet nie spojrzę na waty raportowane prze Direto ;)

 

Tylko po wgraniu kolejnego pliku programującego sterownik. 

O ile nie ograniczysz się tylko do % nachylenia czy stopni oporu, to ERG będzie wymagał użycia oprogramowania kompensującego różnice w pomiarach, do poprawnego ustawienia mocy. O ile pamiętam, to używasz do tego apki Trainerday? 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect
Dodaj odpowiedź