Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomiar Składu Ciała - Dwa Sposoby?


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Doktor

Doktor
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 grudzień 2017 - 18:48

Na razie mnie bezpośrednio nie dotyczy, ale - zaleznie od wyników dyskusji - może..?

 

Żona chodząca na jakies aqua-cośtam-cośtam miała okazję zrobić sobie pomiary (Tanita?) składu ciała. Zatrzymajmy się na dwóch, prawidłowych: masa mineralna kości: 2.5kg, procentowa zawartość mięśni: 60%. Wiele tabel w internecie na forach sportowych podaje te dane jako optymalne (przy parametrach Żony).

 

Potrzebowałem wagi, zwykłej wagi, ale w bardzo umiarkowanej cenie kupiłem AEG z pomiarem składu ciała. Oczywiście: w tej cenie, to pomiar pi-razy-oko, na pewno błąd ogromy. Wyniki wyszły absurdalne: 6kg kości, 30% mięśnie. Wymieniłem na inny egzemplarz - to samo. Śmiechu co niemiara.

 

Ale, ale... trochę jednak poszperałem w sieci i znalazłem, że całkowita waga szkieletu kobiety o wzroście Żony to 6-7kg. To może tu "całkowita" a tam - "mineralna"..?

Poszperałem dalej i np, znalazłem recencje Garmin Index Smart Scale - już nie takiej zabawki. Na zrzutach ekranu wyniki są podobne jak na tej g**nianej AEG: mięśnie ok. 30% i kości 6kg.

 

Dojrzewam do myśli, że są dwa sposoby podawania wyników: waga mineralna kości i waga całkowita. Jak podawać wagę mięśni - ha! można na bardzo wiele sposobów. Czy są jakieś standardy i sposóby przeliczania między nimi?



#2 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 21 grudzień 2017 - 22:37

Wszystkie te metody są obarczone bardzo dużym błędem, dlatego branie bezwględnych wyników z nich nie ma większego sensu. Dobrze sprawdzają się jedynie jako pomiar względny, wskazujący jakie zmiany zaszły w kompozycji ciała. Czy te bardzo tanie wagi też się nadają to nie wiem, Tanita na pewno tak.



#3 Doktor

Doktor
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 grudzień 2017 - 07:56

Nope. Nie rozumiemy się. Problem nie w precyzji pomiaru. Fat i TBW są +/- takie same w obu przypadkach. Natomiast w przypadku kości i mięśni różnice pomiędzy Tanita a Garmin/AEG są ponad 300% - zarówno Tanita jak i Garmin/AEG uważają wyniki za prawidłowe.

Ad kości: Tanita podaje mase mineralną a G/A - całkowitą. Pytanie - jak to przeliczać?

Ad mięśni: można liczyć na bardzo wiele sposobów. Tanita nie ma sprzeczności pomiędzy składem: 50% wody, 20% tłuszczu i 60% mięśni (w sumie: 130%?). G/A zapewne liczą jakoś bez wody, albo coś. Znów pytanie: jak i jak przeliczać.



#4 vpablov

vpablov
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 22 grudzień 2017 - 10:47

Nie zaprzątaj Sobie tym głowy, wyniki mogą być naprawdę różne.

W badaniu przy użyciu Tanity, w zależności od wybranego trybu (zwykły , sportowy)

wyświetlane wartości mocno się różnią, zarówno zawartością tkanki tłuszczowej ,mięśniowej jak i masą kostną.

Co ciekawe występują różnice, w wadze poszczególnych kończyn ( 1 badanie - noga L_P  - 0,7kg,  2 tryb - różnica wynosi tylko 0,1 kg)

Stosując jedno badanie i tryb, jesteśmy w stanie określić, w którą stronę zmierzamy, w rekompozycji składu ciała.

 

 

 

 

 



#5 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 22 grudzień 2017 - 14:31

Nope. Nie rozumiemy się. Problem nie w precyzji pomiaru. Fat i TBW są +/- takie same w obu przypadkach. Natomiast w przypadku kości i mięśni różnice pomiędzy Tanita a Garmin/AEG są ponad 300% - zarówno Tanita jak i Garmin/AEG uważają wyniki za prawidłowe.

Ad kości: Tanita podaje mase mineralną a G/A - całkowitą. Pytanie - jak to przeliczać?

Ad mięśni: można liczyć na bardzo wiele sposobów. Tanita nie ma sprzeczności pomiędzy składem: 50% wody, 20% tłuszczu i 60% mięśni (w sumie: 130%?). G/A zapewne liczą jakoś bez wody, albo coś. Znów pytanie: jak i jak przeliczać.

 

Mięśnie to też woda. Tak jak wyżej pisałem, nie ma sensu tego analizować pod kątem bezwględnym.



#6 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 22 grudzień 2017 - 16:52

Pod żadnym. Badanie kości robi się densytometrem /gęstość kosci tak ważna przy osteoporozie. Wagi można sobie , wiesz co?  pozdr


  • Stasko lubi to



Dodaj odpowiedź