Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mity Żywieniowe


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 02 styczeń 2018 - 18:31

Taki filmik znalazłem na YT i poddaję pod dyskusję:

Osobiście zgadzam się chyba w 100%, a szczególnie co do pierwszych trzech punktów i to nie czytając mnóstwa książek, publikacji i innych bardziej lub mniej mądrych blogów, a z własnego, wieloletniego doświadczenia żywieniowego pod kątem sportu.



#2 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 02 styczeń 2018 - 19:21

Też trafiłem na filmiki zielonyF16 - gość ogarnia w tematach diety i treningów i nie są to mity powtarzane od X czasu, ale najnowsze trendy (dochodzące także z innych źródeł i z oryginalnych tekstów), oparte na najnowszych badaniach. Np. bardzo podobał mi się odcinek, w którym mówi co jeść przed zawodami (czy mocniejszymi treningami), żeby nie odcięło:

 

 

Właśnie zastanawiałem się nad tym, gdzie można by wkleić np. jego poradnik treningowy w 6-ciu odcinkach - dla początkujących jak znalazł, a i niektórym z większym stażem trochę by rozjaśnił:

 

Tu część pierwsza:


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#3 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 02 styczeń 2018 - 19:48

Dajcie jakieś tl;dw, bo widzę 20 min gadania, a treści pewnie na góra 5.


  • lubelaczek lubi to

#4 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 02 styczeń 2018 - 20:07

Taki ma styl, to jego filmy - nie chcesz - nie oglądaj. Chcesz się czegoś dowiedzieć z jego filmów, to w wolnych chwilach ....

 

Ciężko coś takiego streszczać, a po kilku filmikach stwierdzam, że poradniki robi lepsze niż wielu znanych youtuberów z branży rowerowej, a oglądam sporo bo także i o ćwiczeniach siłowych i o kalistenice np.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#5 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 22:11

Dla kogoś kto na szybko w pigułce chce sie dowiedzieć o treningu kolarskim to dobra sprawa, lecz bardziej można polecić przeczytanie książki "Trening kolarza gorskiego - Biblia", autor filmiku wzoruje sie na niej slowo w słowo. W kazdym razie po przeczytaniu książki napewno zostawienie więcej wiedzy w głowie :-)
Using Tapatalk

#6 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 22:22

Obejrzałem pierwsze dwa filmy dosyć uważnie. Większość nawyków żywieniowych o których mówi ten człowiek stosuję od około 10-12 lat i dla mnie są skuteczne (chodź mi ciągle mówią, że beznadziejnie się odżywiam). 

 

Zaciekawił mnie wątek o tłuszczach. Nie wiedziałem, że podnoszą poziom testosteronu i wspomagają regenerację. Może dlatego tak lubię majonez? :D

 

To do czego bym się przyczepił to o miejsce wchłaniania węglowodanów. Facet mówi, że węglowodany są wchłaniane w żołądku. Nieprawda. Węglowodany wchłaniają się tylko i wyłącznie w jelicie cienkim. Ale to tylko mały "szczegół techniczny".

 

Natomiast to co bym dołożył do jego wskazówek to (pewnie to wiecie), żeby po intensywnym wysiłku przyjąć około 1g węglowodanów na każdy kilogram masy ciała i powtórzyć "kurację" 1-2 razy po upływie 1-2h. Jeśli chodzi o klasyczne wieczorne "ładowanie węglowodanów" to dobrze jest dołożyć do nich trochę białka, które przyspiesza wchłanianie węgli.

 


#7 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 02 styczeń 2018 - 23:23

Sporo mitów na Polskim YT omawia Jacek Bilczyński, Jakub Mauricz, Iwona Wierzbicka i Partyk Idzik (Pod Mikroskopem).

Można powiedzieć że sami profesjonaliści.

 

Jacek chyba ma nawet playlistę Fakty i Mity.

 

W USA jest takich cała masa i na YT także.

 

  • Prozor lubi to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#8 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 03 styczeń 2018 - 07:49

Natomiast to co bym dołożył do jego wskazówek to (pewnie to wiecie), żeby po intensywnym wysiłku przyjąć około 1g węglowodanów na każdy kilogram masy ciała i powtórzyć "kurację" 1-2 razy po upływie 1-2h. Jeśli chodzi o klasyczne wieczorne "ładowanie węglowodanów" to dobrze jest dołożyć do nich trochę białka, które przyspiesza wchłanianie węgli.

 

Po intensywnym wysiłku faktycznie jest to "okno węglowodanowe", ale raczej powinna być to mieszanka z dodatkiem białka. Wchłanianie węglowodanów to raz, odbudowa to dwa. No i należy wyliczyć czy w ogóle trzeba przyjmować dodatkowe węglowodany, bo po godzinie treningu (nawet intensywnego) organizm bez problemu odbuduje zasoby glikogenu bez dodatkowego suplementowania węglowodanów, a unika się niepotrzebnego przyjmowania dodatkowych kalorii, chyba warto o tym pamiętać, zwłaszcza teraz gdy waga idzie w górę...

Podobnie "klasyczne wieczorne ładowanie węglowodanów" to tylko przed zawodami i to intensywnymi i długimi, uwaga jak wyżej...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 03 styczeń 2018 - 12:44

Bodajże J. Bilczyński nieco prostuje ten mit z tym wąskim oknem węglowodanowym. Wg niego czy zjemy 30 minut po treningu czy 2 godziny nie ma większego znaczenia tak samo jak osobne jedzenie węgli i białek.



#10 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 03 styczeń 2018 - 14:50

Wg badań naukowych mimo wszystko jest udowodnione, że optymalnie zaraz po treningu przyjmować najlepiej weglowodany o wysokim IG wraz z białkami, natomiast po około 2-3 godzinach łączyć weglowodany o niskim i średnim IG z tłuszczami i białkiem.
Using Tapatalk

#11 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 03 styczeń 2018 - 15:48

Pytanie czy oglądałeś

 

 

?

 

Jest powiedziene "Bo zależy...''


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#12 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 03 styczeń 2018 - 21:43

No właśnie oglądałem i generalnie praktycznie wszystko sie potwierdziło to co napisałem wcześniej
Using Tapatalk

#13 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 04 styczeń 2018 - 09:27

Stara literatura mówiła, iż zaraz po treningu, w przeciągu pierwszych 30 minut przyjąć porcję samych węgli, a dopiero po kolejnych 30 minutach same białka. Do dzisiaj u niektórych panuje ten pogląd, a sprawa jest jak widać dyskusyjna. Kiedyś bawiłem się w takie rozdzielanie i totalnie nie widzę różnicy w porównaniu do normalnego posiłku węglowodanowo-białkowego.



#14 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 637 postów

Napisano 04 styczeń 2018 - 10:01

No niestety tak jest, świat idzie do przodu, technologia i postęp się rozwija co pozwala doglebniej poznawać organizm człowieka i pewnie jeszcze wiele innych przyjetych teorii zostanie obalone, albo wiele badań z przed wielu lat zastąpione zostanie nowymi. Tak czy siak niech każdy wyciąga własne wnioski i dostosuje diete pod siebie, podchodząc indywidualnie, kierując się tym co przynosi mi najlepsze korzyści. Natomiast kierujac sie samymi dowodami naukowymi, to ja raczej korzystalbym z tych najnowszych.
Using Tapatalk

#15 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2883 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 styczeń 2018 - 21:12

rety jak ten koleś z pierwszego linka smęci.. 

 

co do ilości posiłków to jednak czuję różnicę między 3 solidnymi posiłkami a 5 mniejszymi. Jak się najem do sytości to parę godzin muszę czekać żeby wsiąść na rower czy zrobić cokolwiek :) z mniejszym posiłkiem łatwiej to przychodzi





Dodaj odpowiedź