Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kombinowane 1X10 - Szybkie Pytanko

1x10

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 styczeń 2018 - 21:32

Siema,

od jakiegoś czasu noszę się z myślą o porzuceniu przedniej przerzutki, jako że jeżdżąc głównie po płaskim (Mazowsze) używam lewej manetki na zwykłej przejażdżce 20-60km max 4-6razy. Aktualnie mam setup korba Deore 42/32, kaseta Deore 10rz 11-32T. 90% jeżdżę na dużej zębatce i cięższych biegach 11-18. Z młynka i wysokich koronek korzystam sporadycznie, spokojnie 32 z przodu i 28T z tyłu mi starcza na podjazdach, które są krótkie i "do przeżycia".

 

Zastanawiam się czy zmiana kasety na 11-36 będzie wystarczająca aby zrezygnować z przedniej przerzutki. Czy ktoś z was miał takie doświadczenia - że skombinował napęd 1x10, który nie jest dedykowanym napędem 1x10 (brak narrow wide, brak dedykowanego łańcucha, itp). W ogóle jestem zaskoczony, że ciągle brakuje dedykowanych systemów 1x10, 1x11 dla riderów, którzy nie jeżdżą po górach. Nie potrzebuję korby 32t i kasety 11-50 - dużo za lekko jak na jazdę po płaskim. Chcę 40-42 z przodu i 11-36 z tyłu, a nawet za 10-36 bym się nie obraził. Albo chociaż możliwość dobrania sobie koronek.



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 styczeń 2018 - 22:13

Masz całe mnóstwo rozmiarów do wyboru: 11-36, 11-40, 11-42. Choćby Sunrace MX3 (albo MS3, jeżeli chcesz ograniczyć koszty) będzie idealny: SUNRACE MX3 - kaseta 10-rzędowa
 
Jaki rozmiar będzie idealny, to już będzie zależało od terenu - tutaj nie ma jednej dobrej odpowiedzi, choć wg Twojego opisu 11-36 brzmi sensownie (42x36 to prawie to samo co 32x28). Natomiast wg mojego doświadczenia tarcza narrow-wide to mus, jeżeli przerzutka nie ma napinacza. Bez tego łańcuch może nie spada bez przerwy, ale pod sporym naciskiem zdarza się - a skoro jest spory nacisk, to przeważnie konsekwencje spadnięcia łańcucha są dość poważne, z wywrotką włącznie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 styczeń 2018 - 22:48

Przerzutka to SLX 10rz, nie pamiętam jaki model. Odkąd przeszedłem na 2x10 z 3x9 to raz zsetupowany układ działa od 15 miesięcy bez zająknięcia. Kurczę, potwierdziłeś moje obawy :( do tyłu co prawda nie kręcę, i jak jeżdzę 42 przód / 32 tył to łańcuch spoko się trzyma i nie trze o prowadnik przedniej przerzutki. Wydaje mi się, że z 36 też da radę na te kilkadziesiąt sekund jazdy, bo tyle zwykle mi lekkie przełożenia zajmują max. 

 

A raz kozie śmierć, kupię deorkę 11-36 i wpakuję na próbę, będę miał przynajmniej efekt poznawczy. Druga rzecz co się trochę obawiam to stopniowanie w najcięższych biegach bo ich używam najwięcej, do bani dali 11-13-15-17-19.., powinni dać 11-12-14-16-18. 



#4 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 08 styczeń 2018 - 16:40

Druga rzecz co się trochę obawiam to stopniowanie w najcięższych biegach bo ich używam najwięcej, do bani dali 11-13-15-17-19.., powinni dać 11-12-14-16-18. 

A no właśnie. Dla tego pozostań sobie przy 2x10 (powiedzmy 40/28 lub 38/26) a na kasecie zamontuj 11-28, a wtedy dostaniesz 11/12/13/14/15/17/19...28 Idealnie na płaskie. Skorektuj sobie na korbie tak, by jazda przypominała jazdę jak na napędzie 1xX, a będziesz miał w praktyce 2w1.

 

Kasety o stopniowaniu 11/13/15/17 itd są dobre, ale w typowy teren naszpikowany podjazdami i zjazdami gdzie nie ciśnie się po szybkich, płaskich szutrach/asfaltach gdzie wymagany byłby lepszy dobór kadencji. 

Oczywiście z 11-36 zakresu ci wystarczy więc teoretycznie będzie ok, ale w praktyce mocno będziesz odczuwał te duże skoki przełożenia pomiędzy poszczególnymi koronkami.

 

Mikros, przerzutka 10s nie obsłuży mu kasety 11-42, musiał by zmienić ją na 11s, a to robi się bezsensu. 


  • cauchy lubi to

#5 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 styczeń 2018 - 18:19

jestem trochę w gorącej wodzie kąpany :P taka sytuacja, jutro chrzest bojowy :P jak mi łańcuch spadnie choć raz w ciągu 1h to się zastanowię czy jest sens pakować 350 zeta w narrow wide czy lepiej i bezpieczniej wrócić do 2x10.



#6 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 08 styczeń 2018 - 18:25

Wjedziesz w jakieś wyboje albo złapiesz trochę piachu i... sam się przekonasz :).

 

Edit: 666 post!


  • cauchy lubi to

#7 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 styczeń 2018 - 18:29

No podejrzewam, że tak będzie :D


  • puchaty lubi to

#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 styczeń 2018 - 19:00

Mikroos, przerzutka 10s nie obsłuży mu kasety 11-42, musiał by zmienić ją na 11s, a to robi się bezsensu. 

Jak najbardziej obsłuży, sprawdzone na dziesiątkach przypadków.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 styczeń 2018 - 16:55

Pojeżdżone, 10km, takimi typowymi dróżkami jak zwykle, asfalt, kostka, las, trochę konarów, trochę kamieni, trochę podjazdów i zjazdów - działa prawie miód, nic nie spada 1f642.png prawie miód bo trochę trzeszczy na 32 i 36, ale to chyba norma. Za kilka miesięcy lepiej wyrobię sobie zdanie, ale na 90% już nie wrócę do przedniej przerzutki. Jedyny minus taki, że przy podjazdach/zjazdach trzeba się naklikać, ale jestem z tym ok.

https://www.strava.c...nts/33442789358



#10 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 styczeń 2018 - 19:28

Jak najbardziej obsłuży, sprawdzone na dziesiątkach przypadków.

Chyba nie ty jesteś tym magikiem mechanikiem?

 

Żeby nie było, nie tylko ja to widzę ale i 99% komentujących. Przy okazji, tak samo Shadow 9s nie obsłuży 11-40 poprawnie. Przerzutka to nie guma, ma swoje granice.



#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 styczeń 2018 - 19:32

Ustawiona na 2x10, więc nijak się ma do tematu. Spróbuj następnym razem.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#12 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 styczeń 2018 - 19:36

A co ma korba do tego?



#13 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 styczeń 2018 - 19:38

Ma bardzo dużo, bo wyciągnięcie przerzutki zależy też od tego, jaka jest różnica wielkości tarcz. W przypadku 1x przerzutka ma dużo mniej pracy do wykonania.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#14 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 styczeń 2018 - 19:42

Przypominam, iż jest to Shadow i tylko Shadowy występują w 10s MTB (tu mowa o SLX). W Shadowach jest tak, że mimo zmiany biegu na korbie nie zmienia się odległość górnego kółka przerzutki od koronek kasety. Mulenie na kasecie wystąpi temu gościowi z filmu zarówno na blacie jak i na młynku. To nie przerzutka 2 zawiasowa.



#15 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 styczeń 2018 - 19:53

Odległość zawsze będzie się zmieniała, bo przyrost rozmiarów koronek nie jest liniowy.

 

Zresztą... my tu gadu-gadu, a prawie setka zadowolonych klientów jeździ z Sunracem 11-42, bo to rozwiązanie po prostu działa. Zwrot miałem dokładnie jeden, i to od klienta, który sam przyznał wprost, że jego mechanik ma dwie lewe ręce i prawdopodobnie po prostu nie umiał tego wyregulować.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#16 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 styczeń 2018 - 20:03

mi bardziej podoba się to wideo :) short cage vs 11-32:

 



#17 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 09 styczeń 2018 - 20:28

jestem trochę w gorącej wodzie kąpany :P taka sytuacja, jutro chrzest bojowy :P jak mi łańcuch spadnie choć raz w ciągu 1h to się zastanowię czy jest sens pakować 350 zeta w narrow wide czy lepiej i bezpieczniej wrócić do 2x10.

 

Tylko jaki jest sens zdejmowania przedniej przerzutki w tej sytuacji? Oszczędność tych kilkuset gram?



#18 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 styczeń 2018 - 20:43

Raczej myślę w drugą stronę - jaki ma sens trzymania przedniej przerzutki skoro używam jej naście razy na miesiąc? na ostatniej wycieczce 60km na małej zębatce przejechałem może ze 2min, na 3h. Lubię upraszczać co można. 



#19 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 styczeń 2018 - 20:54

W Twoim przypadku przednia przerzutka ma sens jako stabilizator łańcucha.

 

U siebie w jednym z rowerów robiłem podobny napęd, z tym że było to 1x8 - jak się okazało, konieczny był montaż albo tarczy N-W, albo właśnie pozostawienie przerzutki przedniej. Ponieważ rower był maksymalnie budżetowy i eksperymentalny, zainstalowałem jakiegoś starego Tourneya bez manetki, a linkę zainstalowałem "na krótko" do przelotki w ramie tylko po to, żeby naciągnąć wodzik i ustawić go w optymalnym położeniu względem korby. Śmiesznie to wyglądało, ale działało w 100% :)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#20 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 styczeń 2018 - 21:03

Odległość zawsze będzie się zmieniała, bo przyrost rozmiarów koronek nie jest liniowy.

Ale skos pracy przerzutek Shadow jest niemal liniowy. Dla tego dedykowane kasety MTB nie mają już zakresów od 11-32 do 11-46 lecz zawężono to do 11-40/46 właśnie po to, by skosy kaset nie odbiegały od skosu pracy przerzutki. 

W kasecie 11-42 z przerzutką 10s skosy te się rozjeżdżają i na małych koronkach mamy za dużą odległość górnego kółka, a przez to łańcuch biegnie na tym odcinku pod zbyt łagodnym kątem i nie chce zazębiać. Mega proste.

 

 

 

Zresztą... my tu gadu-gadu, a prawie setka zadowolonych klientów jeździ z Sunracem 11-42, bo to rozwiązanie po prostu działa.

Działa dokładnie tak jak na tym filmie, bo i musi. Każdy ma inny próg samozadowolenia i jak widać po powyższym filmie, nie jestem odosobniony. Powiem ci więcej, na forumrowerowym jest dokładnie to samo stwierdzenie, 10s nie działa poprawnie z 11-42. Można próbować z przedłużkami haków, ale na ile to pomaga???

 

 

 

Raczej myślę w drugą stronę - jaki ma sens trzymania przedniej przerzutki skoro używam jej naście razy na miesiąc?

Dla lepszego stopniowania, a jest to wystarczający powód. Dasz minimalną jeszcze obsługiwaną kasetę, a dostaniesz lepsze stopniowanie na płaskim i zaczniesz nagle używać tej drugiej tarczy na korbie. W dodatku poprawi się też wykorzystanie koronek, bo zaczniesz częściej jeździć na ich większej ilości, a zatem i trwałość napędu wzrośnie. Rezygnuj z drugiej tarczy jeśli już masz maksymalnie ciasną kasetę i nie korzystasz z młynka, w przeciwnym razie wykorzystaj inne możliwości, bo dużo ci dadzą.





Dodaj odpowiedź