Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kombinowane 1X10 - Szybkie Pytanko

1x10

24 odpowiedzi w tym temacie

#21 mikroos

mikroos
 • Użytkownik
 • 6585 postów
 • SkądSzczecin

Napisano 09 styczeń 2018 - 21:21

Ale skos pracy przerzutek Shadow jest niemal liniowy.

Nie niemal, tylko dokładnie liniowy.

Dla tego dedykowane kasety MTB nie mają już zakresów od 11-32 do 11-46 lecz zawężono to do 11-40/46 właśnie po to, by skosy kaset nie odbiegały od skosu pracy przerzutki.

Każda nowoczesna przerzutka ma zalecany zakres rozmiarów kaset.

A jeżeli już konkretnie o zaleceniach Shimano (oraz ich wiarygodności) mowa, to wybitnym przykładem były właśnie przerzutki M8000 i M7000 - jeszcze do niedawna kategorycznie niezalecane do kaset 11-46, dopóki... Shimano nie wypuściło własnej kasety 11-46, bo wyraźnie zaspało i nie doceniło SRAM-a, i od tego momentu zmieniło zalecenia - nagle kasety 11-46 były jak najbardziej okej :D

Zresztą, o czym my rozmawiamy... Przed chwilą mówiłeś, że "nie zmienia się odległość górnego kółka przerzutki od koronek kasety", teraz że ruch jest niemal liniowy. Podobnie w wątku o momentach obrotowych, że "to dopuszczalne wartości maksymalne na zerwanie gwintu", a potem "Nawet jeśli nie jest to maksymalna dopuszczalna siła na gwarancję nie zerwania gwintu, to...". Jeszcze tego samego dnia, że różne mostki to w zasadzie konstrukcyjnie to samo i zalecenia co do momentów obrotowych są niewiarygodne - i tak dalej, i tak dalej, tyle w kwestii wiarygodności tych wywodów :)

Film pokazuje napęd 2x10, w którym cała przerzutka pracuje zupełnie inaczej, więc jeszcze raz Ci mówię, że ten przypadek nie ma nic do rzeczy. W konfiguracji 1x10 kaseta 11-42 po prostu działa poprawnie, o ile zostanie wyregulowana przez kompetentną osobę.


rowerplus-logo-2.png
 
Nowa grupa SHIMANO 105 R7000 od teraz w ROWERPLUS.PL!


#22 Arni

Arni
 • Użytkownik
 • 2430 postów
 • SkądWLKP

Napisano 09 styczeń 2018 - 22:05

 

 

Nie niemal, tylko dokładnie liniowy.

Regulacja B nie wpływa minimalnie na jego zmianę? Jak nie to tak, jest idealnie liniowy. Wydaje mi się, że jednak śrubką B delikatnie wpływamy na ten skos, ale się nie upieram.

 

 

 

Przed chwilą mówiłeś, że "nie zmienia się odległość górnego kółka przerzutki od koronek kasety", teraz że ruch jest niemal liniowy. 

Cytujesz jak ci pasuje.

 

Nie zmienia się odległość górnego kółka niezależnie jakiej wielkości masz zębatkę na korbie, a to podważyłeś na samym początku twierdząc, iż u nich (na filmie) nie działa, bo korba 2rz. Nieprawda, wielkość zębatek na korbie nie ma wpływu na linię skosu pracy przerzutki przy danej regulacji B.

 

 Podobnie w wątku o momentach obrotowych, że "to dopuszczalne wartości maksymalne na zerwanie gwintu",

 

Zwróciłem honor jak byś przeczytał uważnie, choć bez dokładnego wyliczenia gwintu nadal nie mam pewności. Marginesy. To, że nie zerwałem jednego przy 12Nm nie oznacza, iż ten by nie puścił po 2 godzinach lub np. pod obciążeniem +1 od podanej wartości. Nie wiem, nie chce mi się tego liczyć, są wzory na gwinty. Zresztą nadal nie wykazałeś co oznacza max w tych oznaczeniach.

 

Wiara w produkt tobą kieruje, niekiedy warto zejść na ziemię, a nie przyjmować wszystkiego jako pewność, łatwo się przejechać.

 

 

 

Film pokazuje napęd 2x10, w którym cała przerzutka pracuje zupełnie inaczej, więc jeszcze raz Ci mówię, że ten przypadek nie ma nic do rzeczy.

Wiesz co, aż nagram ci zaraz film jaki wpływ ma wielkość zębatki korby na pracę przerzutki, a ty pokażesz mi na nim, o ile mikronów podniosło się górne kółeczko przerzutki w zależności od tego, na jakiej tarczy jest łańcuch. OK?

 

 

 

W konfiguracji 1x10 kaseta 11-42 po prostu działa poprawnie, o ile zostanie wyregulowana przez kompetentną osobę.

jw. Rozmiar zębatki korby nie wpływa na liniowość pracy tylnej przerzutki. To nie jest 2 zawiasówka.

 

I obiecany film:

Wskaż, jaki wpływ na odległość górnego kółka przerzutki od koronki kasety ma zmiana rozmiaru zębatki na korbie.#23 cauchy

cauchy
 • Użytkownik
 • 694 postów

Napisano 18 luty 2018 - 20:11

Siemanko.

Póki co napęd się sprawdza. Po ok. 65km przejechanych łańcuch spadł mi tylko raz - wpadłem z dużą prędkością w zamarzniętą koleinę pod skosem. Do przeżycia.

 

Mimo wszystko chciałbym mieć ten narrow wide, np. 36T. I teraz - czy jest gdzieś jakaś opcja dobrania sobie kasety 10-32 na bębenek shimanowski, np. 10-11-12-14-16-19-22-25-28-32? jest jakaś niezależna firma która produkuje takie rzeczy, a może na alliexpress czy cuś? i czy przerzutka SLX GS będzie z 10tką działać (raczej powinna)? #24 mikroos

mikroos
 • Użytkownik
 • 6585 postów
 • SkądSzczecin

Napisano 18 luty 2018 - 20:33

Koronka 10T nie wejdzie na bębenek Shimano, nie ma fizycznie takiej możliwości. Natomiast kaseta 11-36T z tarczą 38T albo 40T uzyskasz dokładnie ten sam efekt, za to bez kombinowania.
 

SLX taką kasetę obsłuży, ale jeżeli chcesz go połączyć z klamkomanetkami szosowymi, to możesz o tym zapomnieć. Potrzebujesz przerzutki szosowej - na szczęście nie powinno być problemu, żeby zgrać ją z większą kasetą, przy tarczy N-W problemu ze spadaniem też nie powinno być.


rowerplus-logo-2.png
 
Nowa grupa SHIMANO 105 R7000 od teraz w ROWERPLUS.PL!


#25 cauchy

cauchy
 • Użytkownik
 • 694 postów

Napisano 18 luty 2018 - 20:51

yyy ale ja nie o szosie tylko cross/MTB :) ok dzięki za info, to załatwia temat, na razie zostaje jak jest. 

Dodaj odpowiedź