Skocz do zawartości


Zdjęcie

Platforma Trainingpeaks - Annual Training Plan


37 odpowiedzi w tym temacie

#1 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 16:53

Witam. Z tego co wyczytałem na forum to także korzystasz z TP. Korzystam z platformy już od kilku lat w wersji 'Basic', natomiast niedawno z wersji płatnej. Sprawa dotyczy planowania sezonu przy pomocy ATP na bazie obciążenia TSS (nie wg godzin). Wszystko jest jasne do pewnego momentu, czyli po podaniu
średnich tss i innych wymaganych danych, platforma automatycznie tworzy roczny plan, w zależności od celów, wyścigów i innych podanych wcześniej informacji. Sezon oczywiscie został podzielony na cykle treningowe i od tego momentu zaczyna sie problem.
Przykladowo powiedzmy w pierwszym tygodniu do wyrobienia jest 320tss, ktore trzeba rozpisać na poszczególne dni treningowe (co platforma już tego nie robi, bo to zadanie zawodnika lub trenera, albo można wykupić gotowe plany). Ale powiedzmy rozpisane zostały treningi na poszczególne dni stosując zasadę progresji i np we wtorek jest do wyrobienia 120tss; ile to będzie czasu lub 1h siłowni albo 30min biegu - ile to będzie tss i odwrotnie. Wiem, że ogólne wartości są podane ze np jazda w II strefie/h czyli IF 0.70 to daje 60tss, ale skąd mam wiedzieć w przypadku przykladowego treningu:
30min - II strefa
3x10min - III strefa
5x2min - IV strefa.
Czy rozpisując poszczególne treningi na dni, podając tss i IF to platforma oszacuje czas? I analogicznie podajac inne wspolczynniki to platforma oszacuje IF lub TSS?
Planujac wczesniej sezon tylko wg czasu, nie miałem z tym problemu, poprostu w danym czasie wykonywalem konkretne ćwiczenia i z kazdym dniem, tygodniem czas (czyli objętość treningowa) wzrastał. Wiadomo, że obsługiwanie sie samym czasem to niezbyt dokładne szacowanie obciążenia treningowego, dlatego oferowanie przez platforme wg 3 metod to dobra sprawa.
Czy ktoś korzysta i będzie umiał pomóc?
Using Tapatalk

#2 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 16 styczeń 2018 - 18:24

Uzyj np. edytora od Shamoo https://power-peaks.com/pl/editor.html. Od razu będziesz widział jaki jest TSS danego treningu. 

Ja rozpisuje treningi na cały tydzień od razu w zależności od tego co będę robił. Porób sobie kilka wariantów treningów np.  na wytrzymałość i w kolejnym tygodniu wystarczy je lekko modyfikować, dodając kolejny interwał. I już masz progresję.

 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#3 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 19:12

No ok, tylko to dobre, jeśli ukladasz plan bez pomocy TreaningPeaks, ale jeśli przykładowo masz do zrealizowania:
-wtorek 80tss
-sroda 120tss
-czwartek 80tss
-piatek 40tss
-sobota 160tss
-niedziela 180tss

Tygodniowe obciążenie to 660tss (to podaje tylko Training Peaks), dni treningowe trzeba samemu sobie rozpisać i potem nie wiadomo ile łącznie interwalow w III strefie oraz jazdy wytrzymalosciowej daje powiedzmy sobotnie 160tss. Z tego co wiem, jest taka opcja, że platforma sama to wylicza podając współczynniki intensywności (IF, TSS lub czas).
Using Tapatalk

#4 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 16 styczeń 2018 - 20:40

if x if x 100 x czas w godzinach = TSS

#5 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 16 styczeń 2018 - 22:35

Jak nie wiadomo, jak edytor pokazuje ma bieżąco jaki jest TTS tego co wprowadziles. Manipulujesz długością trwania interwalow i treningu.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#6 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 16 styczeń 2018 - 23:08

Tygodniowe obciążenie to 660tss (to podaje tylko Training Peaks), dni treningowe trzeba samemu sobie rozpisać i potem nie wiadomo ile łącznie interwalow w III strefie oraz jazdy wytrzymalosciowej daje powiedzmy sobotnie 160tss. Z tego co wiem, jest taka opcja, że platforma sama to wylicza podając współczynniki intensywności (IF, TSS lub czas).


Musisz tylko je wyklikać w edytorze TP.

 

11305-introducing-trainingpeaks-workout-


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#7 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 17 styczeń 2018 - 09:28

Dzieki Shmoo, właśnie o to mi chodziło, jak pierwszy raz uruchomilem to pod spodem nie pojawił mi sie edytor, dlatego musiałem budować jednostkę treningową na czucie. Z edytorem jest teraz wszystko jasne, ustala sie intensywność, a czas treningu platforma dostosowywuje do obciążenia treningowego. Moim zdaniem to dużo dokladniejsza opcja dobierania obciążenia trenujac nawet wyłącznie na podstawie tętna.

Rodzi sie natomiast kolejne pytanie, siłownia - 1h treningu z ciezarami.... jakie to będzie obciążenie. Dotychczas porównywalem to do jazdy przez godzine na progu czyli 100tss.
Using Tapatalk

#8 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 17 styczeń 2018 - 11:08

http://www.joefriels...pmc-part-1.html

http://www.joefriels...pmc-part-2.html


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#9 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 17 styczeń 2018 - 23:15

Ciekawy artykuł, generalnie chodzi o to, aby obciazenie mierzyć osobno, dla kazdych aktywności, jeśli wykonuje sie ich wiecej, siłownię można poprostu wydrążyć do tygodniowego planu i w razie indywidualnych preferencji można oszacować własny sposób na szacowanie tss np. ogolnego sumarycznego tonażu podnoszonego w ciagu treningu, ja osobiście zrobiłbym % wzgledem *RepMax. Jesli ćwiczysz pod lub ponad wartością to dokladasz lub odejmujesz od 50tss wg Friela. To tak w ogólnie co zrozumiałem.
Using Tapatalk

#10 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 18 styczeń 2018 - 22:08

Godzina siłowni wg Friela to 50tss??

#11 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 18 styczeń 2018 - 22:28

Godzina siłowni wg Friela to 50tss??


Możesz zacytować fragment?

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#12 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 18 styczeń 2018 - 23:27

Chodzi o to, że trening siłowy różni się od treningu wytrzymałościowego i odczuwane zmęczenie po takich treningach wytrzymałościowych lub siłowych jest odmienne. W sportach wytrzymalosciowych o obciążeniu (TSS) decyduje czas i intensywność, natomiast w sportach siłowych wg Friela czas nie ma wiekszego znaczenia, dlatego sugeruje wymyślić własny sposób szacowania intensywności na podstawie TSS. Sugeruje, że jeśli trening był ciężki (podnoszone ciężary i ilość powtórzeń czy serii) na tyle, że wywołuje u kogoś grymas na twarzy, ogólnie mówiąc dał komuś niezły wycisk to sugeruje przypisać obciążenie 50tss.

Cyt:
An endurance athlete would do something similar—but with a new wrinkle to get TSS. After determining the tonnage for the session you’d have to decide how hard that was relative to what you normally do. If it was an average strength workout for you it could be given a TSS of 50. As the tonnage increases or decreases from the norm with each session you would assign a new TSS number either higher or lower than 50.
Using Tapatalk

#13 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 19 styczeń 2018 - 00:50

Ciekawe. 50 tss na godzinę to raczej liche 0.71% a ostry trening siłowy jest cięższy raczej....

#14 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 19 styczeń 2018 - 09:40

Przecież na siłowni nie podnosisz cały czas 1h.

Wielu ludzi z którymi rozmawiam nie widzi zależności między czasem IF a TSS i patrzą tylko na TSS.

Możesz sobie zrobić nawet trening 10minutowy po którym padniesz na pysk a TSS nie będzie duży.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#15 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 19 styczeń 2018 - 09:50

Może właśnie z tego powodu Friel sugeruje przypisanie 50, a nie 100tss
Using Tapatalk

#16 Nosek

Nosek
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • SkądDębica

Napisano 19 styczeń 2018 - 13:57

Panowie zabierzcie opaska do tętna na siłownię i treningu ptaka wyliczy wam https i pozamiatane :) A ważne jest to żeby te test zawsze miały jednakowy sposób naliczania.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka



#17 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 19 styczeń 2018 - 14:22

Panowie zabierzcie opaska do tętna na siłownię i treningu ptaka wyliczy wam https i pozamiatane :) A ważne jest to żeby te test zawsze miały jednakowy sposób naliczania.


Trening ptaka to nie to samo co ciężary na siłowni.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#18 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 19 styczeń 2018 - 15:21

TrainingPeaks jak mu brakuje danych do wyliczenia TSS to obliczy hrTSS na podstawie tętna. Myślę że spokojnie można tego użyć do oceny wysiłku np na siłowni bez bawienia się w wymyślanie własnej skali ocen

 

https://www.training...the-difference/


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#19 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 19 styczeń 2018 - 15:32

Coś dziwnego w tym jest. 200TSS tlenu w ładną pogodę - banał. 100TSS z ostrymi ćwiczeniami czy to siła czy vo2max czy jakiś ostry beztlen cokolwiek, a reszta schłodzenie i rozgrzewka - ciężko... Może jednak regeneracja po tym 2x większym TSS będzie dłuższa. To jest przejaskrawiony przykład oczywiście żeby było wiadomo o co chodzi

#20 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 19 styczeń 2018 - 16:16

HrTSS nie nadaje się na siłownię. To nie jest trening cardio.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png




Dodaj odpowiedź