Skocz do zawartości


Zdjęcie

Który Rower Wybrać


64 odpowiedzi w tym temacie

#61 Gosc_lukasamd_*

Gosc_lukasamd_*
  • Gość

Napisano 27 luty 2018 - 08:25

Bo nie wiedzą, że można inaczej. Bo nie próbowali. Bo wszyscy wokoło mają MTB (równie bez sensu) :)
 
 

Osobiście celowałbym w rowery bez amortyzatora, bo te dobre znacznie podnoszą cenę, a tanie słabo działają i dużo ważą. Opona 2,1-2.4 cala w umiarkowanym terenie zapewni wystarczającą amortyzację, a te z drobnym bieżnikiem toczą się po asfalcie naprawdę lekko, a w suchym terenie przy niskim ciśnieniu zapewniają mnóstwo przyczepności, o której przełajowe 700x32-35 może tylko pomarzyć.

 
Jeździłem przez pół roku na MTB 27,5" na karbonowym widelcu i RK 2,2" (tubeless). Moim zdaniem pod takie zastosowania o wiele lepszy jest sztywny widelec, ale co do tej amortyzacji... Korzenie się czuje. Wiadomo, nie jak na przełajce, ale jednak czuje.
 
Jeśli zaś chodzi o trakcję to moim zdaniem wiele zależy od opon. Jak masz błoto czy sypki piasek, szybciej zakopiesz się w szerokich oponach MTB, tym bardziej że tu mowa o nieco uniwersalnych - wspomniane Race Kingi są spoko na suche, ubite podłoże, ale na piasku to jest już słabo. Węższa opona z niezłym bieżnikiem może się lepiej w cokolwiek wgryzać i dawać lepszą przyczepność. Tu raczej nie ma miejsca na złoty środek - szeroki RK (2,1"+) jest już na asfalcie mocno odczuwalny, z kolei wąska opona przełajowa będzie sporo szybsza, ale w pewnych sytuacjach poradzi sobie gorzej. Coś za coś.

#62 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 27 luty 2018 - 13:18

lukasamd, na jakim ciśnieniu jeździłeś po tych korzeniach?

Race Kingi może nie są najlepsze w błocie, ale też nie ma tragedii. Przejechałem kiedyś na nich błotny maraton Mazovii (2013) w Nałęczowie (błoto lessowe, chyba najgorsze z możliwych) i zaliczyłem tylko jedną wywrotkę na zjeździe w koleinach.

 

W niebyt głębokim nawet da się jechać. A już na piachu to moim zdaniem są naprawdę niezłe. Opona crossowa czy przełajowa w bardzo suchym piachu grzęźnie momentalnie, a rozpędzony Race King idzie jak burza. Takie przynajmniej są moje doświadczenia, a jeździłem sporo na oponach 700x32-38mm po terenie i zdecydowanie wolę jednak szeroką oponę 2.2-2.4 nawet na małym kole (26cali). O dziwo, nawet monstrualna Vredestein Black Panther 26x2.35 (około 700 g wagi zwijana) na szosie nie spowalnia jakoś zauważalnie i toczy się cicho. Moim zdaniem zalety szerokich opon zdecydowanie przewyższają ich wady i są chyba lepszym kompromisem w rowerze ogólnego użytku niż wąskie.

 

mikroos pisał, że przełajówki dają możliwość wkładania opon różniących się szerokością o 15 mm i są dzięki temu uniwersalne.

Góral na kołach 29 cali przyjmie zwykle i oponę 700x28, i 29x2.4 cala, a gdy ma tarczówki to często można założyć nawet koła 27.5+ z oponą 2.8-3.0 cala. To jest dopiero uniwersalność. Jeśli jeszcze mamy stary dobry napęd 3xX, to i zakres przełożeń można dobrać i do szybkiej jazdy szosowej, i do wspinania się pod strome góry po terenie.

 

Gdybym miał kupować kolejny rower to chyba byłby to góral na ramie pod koła 29 cali (koniecznie mieszczącej opony 2,4 cala z luzem) i na sztywnym widelcu. Napęd 3x8 albo 3x9 (nie więcej), pewnie w końcu tarczówki (z myślą o opcji z kołami 27.5+). Tylko że takich rowerów chyba nie robią i trzeba składać lub modyfikować.

 

 

 



#63 Gosc_TeQuila_*

Gosc_TeQuila_*
  • Gość

Napisano 27 luty 2018 - 13:48

 

Gdybym miał kupować kolejny rower to chyba byłby to góral na ramie pod koła 29 cali (koniecznie mieszczącej opony 2,4 cala z luzem) i na sztywnym widelcu. Napęd 3x8 albo 3x9 (nie więcej), pewnie w końcu tarczówki (z myślą o opcji z kołami 27.5+). Tylko że takich rowerów chyba nie robią i trzeba składać lub modyfikować.

 

coś tam można znaleźć, tylko to nie jest typowa geometria MTB:

 

https://www.giant-bi...toughroad-slr-2

 

albo nawet:

 

https://www.giant-bi...es.com/pl/arx-1

 

więcej tego jest

 

T.



#64 HESHER

HESHER
  • Użytkownik
  • 305 postów

Napisano 28 luty 2018 - 16:52

Tak sam takiego posiadam skladak mieści koła 29/2,4"lub 27,5/2,8" 



#65 Mateusz20030

Mateusz20030
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 05 marzec 2018 - 19:00

No i stało się kupiłem.
Nie jest to żaden z tych co wstawiłem linki padło na przełaja
https://www.focus-bi...res-al-105.html



Dodaj odpowiedź