Skocz do zawartości


Zdjęcie

Klamkomanetki Shimano 105 5800 - Skok Jałowy


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 28 luty 2018 - 23:00

Czy jest jakiś sposób redukcji skoku jałowego manetki przedniej przerzutki zanim zacznie ona ciągnąć linkę i przerzutkę? Chodzi mi o zniwelowanie tego ruchu manetki, który nie wpływa na pracę przerzutki. 

Drażni mnie to, mam przyzwyczajenia z MTB gdzie nie było takiego luzu roboczego zanim manetka zaczęła działać, a gdy już dłoń zmęczona wówczas muszę sporo wysiłku włożyć by wrzucić z przodu na duży blat.

Zastanawiam się więc czy jest możliwe ustawienie tego lub zastosowanie jakichś podkładek, które zniwelowały by wspomniany luz wynikający z konstrukcji manetki. 

Uprzedzając pytania, wszystko wyregulowane jest ok, wszystko jest po jednym sezonie.



#2 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 28 luty 2018 - 23:30

Uprzedzając odpowiedź, nie jest wyregulowane. Jeśli przednia przerzutka to 105 fd-5800 to do regulacji.
Jeśli jest dobrze wyregulowana to:
Nie ma skoki jałowego
Lekko wrzuca na dużą tarcze
Działają "półbiegi"
Nie ociera na skrajnych przełożeniach.

Jeśli, którykolwiek punkt nie jest spełniony to przerzutka do regulacji.

Mordowałem się z tym dłuższą chwilę i udało się osiągnąć sukces.

#3 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 marzec 2018 - 16:10

Albo jest luz w pancerzu albo łeb linki nie jest w gnieździe.

#4 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 06 marzec 2018 - 02:13

Tak przednia przerzutka to 105 5800, klamkomanetki również. 
Patrząc na manetkę przy jej naciśnięciu popycha ona taki dzyndzel. Ale sama odległość tego dzyndzla zanim będzie on wybierany już tworzy ten skok jałowy.

Linka nie jest luźna.

Trymowanie działa prawidłowo,
nie ociera na skrajnych przełożeniach

Na dużą tarczę wrzuca dość ciężko to znaczy muszę użyć sporo siły na manetce by przerzutka zrobiła ruch ale przyzwyczajenia mam z manetek MTB XT gdzie działa to z bardzo dużą precyzją.

Ile musicie przekręcić manetką zanim zacznie ciągnąć linkę? Czy wam ją wybiera natychmiast? Czyli ruszycie 1mm i już ?

Przyglądnę się jeszcze sprawie.

 



#5 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 06 marzec 2018 - 13:08

U mnie dolny koniec dzwigni hamulca/zmiany biegu przesuwa sie w poziomie ok. 2cm zanim trafi na opor i mechanizm zmiany biegu zacznie ciagnac linke. Tak samo prawa jak i lewa dzwignia. Regulacja dobra bo zmiana biegow dziala jak nalezy.

#6 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 06 marzec 2018 - 13:55

Tak przednia przerzutka to 105 5800, klamkomanetki również.
Patrząc na manetkę przy jej naciśnięciu popycha ona taki dzyndzel. Ale sama odległość tego dzyndzla zanim będzie on wybierany już tworzy ten skok jałowy.

Linka nie jest luźna.

Trymowanie działa prawidłowo,
nie ociera na skrajnych przełożeniach

Na dużą tarczę wrzuca dość ciężko to znaczy muszę użyć sporo siły na manetce by przerzutka zrobiła ruch ale przyzwyczajenia mam z manetek MTB XT gdzie działa to z bardzo dużą precyzją.

Ile musicie przekręcić manetką zanim zacznie ciągnąć linkę? Czy wam ją wybiera natychmiast? Czyli ruszycie 1mm i już ?
Przyglądnę się jeszcze sprawie.


Linkę masz dobrze poprowadzoną pod śrubą mocującą linkę do przerzutki?

#7 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 00:13

tobo , tak wszystko jest ok. U mnie jest tak jak opisuje to przmor. Posprawdzałem i nie widzę nigdzie problemów z montażem czy regulacją.
W sieci też znajduję informacje, ze te klamkomanetki tak po prostu mają.



#8 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 09:53

Nie mają. Problemem jest przednia przerzutka fd-5800. Jest bardzo wrażliwa na regulację.
Ciężkie wrzucanie na traczę to właśnie jeden z objawów. Przy dobrej regulacji wrzucasz jednym palcem, opory takie jak na prawej.
Przyczyną jest ramię, za która ciągnie linka. Jak jest źle wyregulowana to początek ciągnięcia jest jak gdyby pod "górę". Zobacz jak pracuje przerzutka na początku ciągnięcia.

#9 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 10:18

Skok jalowy dzwigni a ciezkie wrzucanie na blat to dwie rozne sprawy. Pierwsza juz wyjasnilismy, pozostaje druga. W zestawie z przerzutka przednia jest kawalek plastiku, ktorego zadaniem jest wskazanie uzytkownikowi sposobu prowadzenia linki w zaleznosci od ksztaltu ramy. Masz ten plastik i jestes w stanie sprawdzic czy linka jest dobrze poprowadzona przez ramie przerzutki?

#10 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 07 marzec 2018 - 10:27

Skok jałowy jest ale czy duży? Manetka jest lekko na zewnątrz. Skok jałowy kończy się gdy manetka jest w pionie.



Dodaj odpowiedź