Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skrócenie Mostka


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 nbk

nbk
  • Użytkownik
  • 144 postów

Napisano 10 marzec 2018 - 00:10

Cześć,

od niedawna jestem posiadaczem swojego pierwszego roweru szosowego. Znajoma poleciła mi, żebym skrócił sobie troszeczkę mostek do uzyskania lepszej, bardziej komfortowej pozycji, ponieważ mam za bardzo wysunięte barki do przodu. 

 

Obecnie mam mostek 100mm (Oval Concepts 313, 6061 3D-forged alloy, 31.8mm, +/- 7°). 

 

Na jaką wartość powinienem go skrócić? 90? a może 80 mm? 

 

W załącznikach podrzucam fotkę jak wygląda moja pozycja na rowerze.

 

Mam nadzieję że znajdzie się ktoś chętny do pomocy smile.png

Załączone miniatury

  • Image11.jpg


#2 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 10 marzec 2018 - 02:07

A co wychodzi po pomiarach w https://www.competit...culatorBike.jsp

Może warto odwrócić mostek o 180 stopni "na minus"?



#3 joesatch

joesatch
  • Użytkownik
  • 355 postów

Napisano 10 marzec 2018 - 08:26

nic nie warto, to że prosi mają mostek na minusie i że taki lans na dzielni nie znaczy że trzeba od razu mostek obracać, od tego na pewno nie będzie miał bardziej wygodnie, chyba że jednocześnie skróci.

 

Zmierz się kalkulatorem który kolega polecił i pojeździj... to że Ci koleżanka powiedziała że barki Ci wystają wcale nie znaczy że nie będziesz też ich wyciągał przy krótszym mostku. Tobie ma być wygodnie.

 

Jak jeździłeś wcześniej na rowerze to po kilku jazdach będziesz wiedział czy musisz iść do góry, czy do przodu... będziesz widział jak się układa ciało w których miejscach Ci wygodnie łapać kierownice i znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie sam.

 

Pozdrawiam



#4 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 marzec 2018 - 09:00

Mostek 100mm przy tej wielkości ramy jest ok. Zanim zmienisz mostek pojeździj przynajmniej z 1000km, trzeba się trochę przyzwyczaić do pozycji. Możesz tez zacząć się rozciągać, ćwiczenia typu joga. Jak dalej będzie niewygodnie wtedy zmieniaj.

#5 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 10 marzec 2018 - 09:01

Nie majac wczesniej do czynienia z rowerem szosowym, ustawianie pozycji na "ma byc wygodnie" jest malo szczesliwe.
Ktos przyzwyczajony do wyprostowanej pozycji bedzie sie do niej odnosil.
Ja bym ci zaproponowl zostawic tak jak jest, bo pozycje masz juz dosc wysoko ustawiona i nie jestes wyciagniety.
Pojezdzij wiecej z takim ustawieniem. Po jakims czasie odwroc mostek i zobacz jak sie czujesz.
Jak nie masz jakis dolegliwosci, powinno byc dobrze, jak nie lepiej ;)
Pozycja na rowerze szosowym jest inna, czasami trzeba sie do niej przyzwyczaic.
  • Prozor lubi to

#6 nbk

nbk
  • Użytkownik
  • 144 postów

Napisano 10 marzec 2018 - 09:28

Dzięki chłopaki za pomoc ;)

Pomyślałem o zmianie tego mostka bo jadąc na "łapach" zauważyłem że mam tendencje do cofania lekko rąk do tyłu bo wtedy jest mi wygodniej.

Ale rzeczywiście to pewnie stare przyzwyczajenia z roweru crossowego i muszę się przyzwyczaić do tej pozycji i wtedy zobaczyć gdzie odczuwam dyskomfort.

Także na razie zostawię tak jak jest, pojeżdżę jeszcze trochę, zobaczę też na dłuższej wycieczce jak się czuje i wtedy będę myślał :)

Ale jeszcze pozwolę sobie zapytać na przyszłość jakbym kiedyś wymieniał. Bo 90 mm to myślę że ogromnej różnicy nie będzie, ale 80 mm? Rower jest jeszcze sterowny czy przy tym rozmiarze roweru to już za duża zmiana I wyszła by bardziej na minus niż na plus?

#7 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 10 marzec 2018 - 11:17

Odczuwanie różnicy jest bardzo względne. Jeden poczuje 2 mm dla innego 20 nie uczyni znaczącej różnicy. Musisz to sam przetestować.

#8 Pirx

Pirx
  • Użytkownik
  • 269 postów
  • SkądKlucze

Napisano 10 marzec 2018 - 16:00

A co wychodzi po pomiarach w https://www.competit...culatorBike.jsp

Może warto odwrócić mostek o 180 stopni "na minus"?

Odwrócenie mostka spowoduje obniżenie pozycji i oddalenie kierownicy, a więc efekt odwrotny od zamierzonego. Oczywiście im mostek bardziej stromy, tym efekt będzie większy.



#9 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 marzec 2018 - 18:58

Przypomnę jeszcze tylko jeszcze raz - rozciągaj się, to równie ważne jak mocne nogi :)

I musisz być świadomy ze na zdjęciu masz niemal proste ręce w stawie łokciowym. Docelowo w na łapach i w dolnym chwycie powinieneś móc jechać z mocniej ugiętymi rękoma. Wtedy będzie „pro” :)

#10 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2867 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 marzec 2018 - 21:28

na zdjęciu wygląda od OK (dla kogoś jeżdżącego dużo, mocno, regularne ustawki itp) do "nieco rozciągnięty" (dla kogoś kto nie trenuje, nie liczy watów, nie mierzy kadencji, od czasu do czasu pojedzie na szose z kumplami, a najczęściej sam trzaska km w lajtowym tempie). To tak  na moje oko.

 

"Pomyślałem o zmianie tego mostka bo jadąc na "łapach" zauważyłem że mam tendencje do cofania lekko rąk do tyłu bo wtedy jest mi wygodniej."

I to jest wyraźny sygnał. Mialem dokładnie tak samo, w Mce Gianta Defy 100mm. Dałem mostek 80mm, odwrócony negatywnie i to już był dopiero git. Pojeździj trochę na nim, ale radziłbym jednak sprawdzić 80mm, mostki nie kosztują wiele, a będziesz miał efekt poznawczy. Kierownica głębokość chyba kompaktowa, więc tu jest raczej ok. 



#11 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 11 marzec 2018 - 07:12

Staraj się tak dobrać pozycję żeby kierownica pokrywała się z przednia piastą.



#12 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 11 marzec 2018 - 14:30

Z tym samodzielnym ustawianiem pozycji, to nie jest taka prosta sprawa.

Sam chciałem zmienić mostek na krótszy bo wydawało mi się, że siedzę źle. W między czasie zrobiłem fitting i okazało się, że owszem muszę zmienić ale na dłuższy.

 


Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#13 KoweK

KoweK
  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 14:28

Odwrócenie mostka spowoduje obniżenie pozycji i oddalenie kierownicy, a więc efekt odwrotny od zamierzonego. Oczywiście im mostek bardziej stromy, tym efekt będzie większy.

Też tak myślałem, wczoraj odwróciłem mostek i pozycja o niebo lepsza, warto spróbować.





Dodaj odpowiedź