Skocz do zawartości


Zdjęcie

Navmin - Aplikacja Android I Connectiq Do Tworzenia Tras Na Garmina I Wahoo


35 odpowiedzi w tym temacie

#1 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 08 luty 2018 - 23:52

Wątek poświęcony aplikacji Navmin aplikacji/widżetowi Navmin pracujących w urządzeniach Garmin Edge (i innych lista w opisach w w/w linkach).

 

Aplikacja służyć miała pierwotnie do umożliwienia urządzeniom nienawigacyjnym Garmina np. Edge 520 wyznaczania dowolnych tras i wysyłania do edge. Co prawda niezbędnym do tego jest smartfon (z dostępem do internetu), jednak wyznaczanie tras (kursów) jest wygodniejsze i znacznie szybsze niż na urządzeniach nawigacyjnych np 1030/1000/820 (zwłaszcza). Wygenerowane kursy mają pełne i dokładne punkty nawigacyjne: strzałki kierunkowe i opis manewru. Szybkość generowania trasy, łatwość jej modyfikacji, pełne i dokładne punkty nawigacyjne, wszystko to sprawia, że nie tylko użytkownicy Edge 520 (Fenix 5 itd) będą zainteresowani jej użyciem - również dla użytkowników 1030/1000/820 może być to ciekawe i podręczne narzędzie wyznaczania tras do nawigacji. Wyznaczenie kilkuset kilometrowej trasy trwa sekundy, a nie długie minuty (czy nawet dłużej w przypadku e820).

 

Z uwagi na konieczność opłat za używanie serwisu wyznaczającego trasę, aplikacja jest dostępna w formie subskrypcji. Przynajmniej część korzystająca z wyznaczania trasy. 

 

Istnieje możliwość konwersji/wysyłki do edge dowolnego kursu zapisanego na smartfonie (nie tylko kursu wygenerowanego przez aplikację.

Rozszerzeniem pierwotnej funkcji jest możliwość konwersji kursów, w tym zwłaszcza kursów z odcinkami segmentów Strava (pobranych za pomocą rozszerzenia Chrome StravistiX) i pobieranie ich z poziomu Edge, planowane jest osadzanie segmentów w wyznaczanych trasach - czyli wyznaczone kursy będą obsługiwały również pobrane i zapisane segmenty.

Prozor

 

============================================================================

 

Panowie, apka "nawigacyjna" na Garminy gotowa i opublikowana (Navmin, gdyby ktoś szukał - Android + ConnectIQ), ale aktualnie puszczona tylko na Edge 520, 820 i 1000. Czy jest tu może ktoś z Fenixem 5? Chciałbym dodać wsparcie dla okrągłych wyświetlaczy, ale czułbym się lepiej, gdybym miał jak (kogoś rękami) sprawdzić czy jest oki:) W zasadzie powinno być, bo tam niewiele trzeba zmienić, ale...



#2 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 09 luty 2018 - 07:55

FR735xt pasi?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#3 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 luty 2018 - 08:12

Marcin mógł dać na tacy, czyli zaserwować linki do aplikacji i widżetu:

Navmin - apka IQ

Navmin - widżet

Navmin - aplikacja android

 

Jako, że nieco się przyczyniłem do powstania aplikacji (testy, sugestie itp.), to w skrócie: aplikacja do wyznaczania trasy/kursu to aplikacja na androida. W niej można wyznaczyć trasę, zmodyfikować ją, zapisać. Możliwe jest dodanie punktów pośrednich (do 10), zaplanowanie trasy w dwie strony (9 punktów pośrednich, 5 z opcją powrotu po tych samych punktach pośrednich (czyli 2x5=10)). Kurs jest uzupełniony o poprawne komunikaty nawigacyjne, zdecydowanie lepsze niż kurs zrobiony w connect. Wyznaczanie tras bardzo szybkie - zwłaszcza w porównaniu do tego co oferuje Edge 820, ale biorąc pod uwagę wygodę i szybkość również pomocne jest np. w Edge 1000, czy 1030. Dodatkowa funkcjonalność - import kursów wyznaczonych w innych serwisach, dzięki czemu można je również pobrać z poziomu Edge.

 

Polecam głównie widżet, bo korzystanie z aplikacji wymaga przerwania bieżącej aktywności, a widżet pozwala na pobranie trasy w dowolnej chwili, bez przerywania dotychczasowej aktywności i zaczynania nowej (no chyba, że garmin coś zmienił, ale wątpię). 

 

Sposób obsługi: bierzemy do łapki smartfon (niezbędne połączenie internetowe do wyznaczenia kursu przez zewnętrzny serwis, aplikacja nie wyznacza trasy offline), wyznaczamy trasę, zapisujemy. W Edge wybrać albo aplikacja IQ (ale wtedy niezbędne będzie rozpoczęcie nowej aktywności), albo lepiej widżet Navmin i pobrać wyznaczoną trasę z listy tras/kursów (czyli jeśli już wcześniej kurs był zapisany, to nie trzeba go wyznaczać ponownie!) jako kurs z oznaczeniami nawigacyjnymi - ważne zwłaszcza dla posiadaczy E520, bo zapewnia komfortową nawigację, ale i przydatne dla Edge nawigacyjnych.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 09 luty 2018 - 09:14

Dzięki Prozor za pomoc, sugestie i info tutaj. Nie pisałem więcej, bo nie wiedziałem jak na to spojrzy moderacja:D

Jest jeszcze opcja "prowadź do domu". Czyli w apce na androidzie definiuje się adres domowy, a z poziomu appki/widgetu na Garminie można wybrać opcję prowadzenia do domu. Dzięki temu można sobie jechać przed siebie, gdzie nas oczy poniosą, a jak stwierdzimy, że czas wracać, szybko wyznaczyć trasę powrotną ;-)



#5 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 09 luty 2018 - 09:58

Pobrałem aplikację i nic nie działa. Naciskam na smartfonie punkt na mapie i nie wyznacza trasy.

Może ktoś wyjaśnić jak tworzy się nowe trasy?

Jest informacja bez uruchomionego serwera nie będziesz w stanie p...

Serwer mam raczej włączony w ustawieniach.



#6 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 09 luty 2018 - 10:24

Prawy dolny róg jest przycisk z +. Tam wybierasz sobie jak chcesz dodawać punkty na mapie - poprzez adres, klikanie na mapie etc. Jak skończysz dodawanie punktów na mapie, klikasz "ptaszka" w prawym górnym roku ekran - to generuje trasę. Jak wygeneruje, ptaszek zmienia się w opcje zapisu - klikasz (taka strzałka w dół). Podajesz nazwę trasy i zapisujesz. Teraz z poziomu apkki/widgetu na garminie pobierasz zapisaną trasę:)

Zaraz możne jakiś film zmontuje z apki na androidze:)



#7 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 luty 2018 - 11:02

nie wiedziałem jak na to spojrzy moderacja:D

 

Akurat tutaj (i okolicach) ja sprzątam, więc z moderacją problemów nie będzie ;)

 

 

Jest informacja bez uruchomionego serwera nie będziesz w stanie p...

Serwer mam raczej włączony w ustawieniach.

 

Serwer służy do wymiany danych pomiędzy smartfonem/aplikacją, a Edge. Po wyłączeniu serwera, Edge nie będzie widział utworzonych i zapisanych tras na smartfonie i nie będzie możliwe ich pobranie. Oczywiście po pobraniu kursu będzie on przechowany i obsługiwany z poziomu samego Edge, smartfon będzie można nawet wyłączyć ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#8 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 09 luty 2018 - 11:32

I filmik instruktażowy #1:


  • pimpf lubi to

#9 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 09 luty 2018 - 12:13

Dzięki. 



#10 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 09 luty 2018 - 12:34

Fajne, fajne. 

BTW: soft chyba zasługuje na oddzielny temat


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#11 Feltf95

Feltf95
  • Użytkownik
  • 103 postów

Napisano 09 luty 2018 - 12:37

dzięki! 



#12 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 luty 2018 - 12:45

Jak temat się rozwinie, to wydzielę do osobnego wątku.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#13 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 09 luty 2018 - 12:53

Dwa pytania.
Pierwsze techniczne, dlaczego nie da się usunąć powiadomienia o braku serwera nawet po wyłączeniu programu?
Drugie natury marketingowej, czy nie byłoby dobrze wrzucić wersji trial z tygodniowym dostępem do pełnej wersji z tworzeniem tras? Kupowanie kota w worku jest słabym pomysłem.

#14 macior

macior
  • Użytkownik
  • 128 postów

Napisano 09 luty 2018 - 13:01

U mnie po naciśnięciu na ikonkę gdzie powinno pokazać gdzie się znajduję, niestety nic się nie dzieje.

Po wybraniu "dodaj punkt podając adres" i wpisaniu adresu , klikam OK i zwraca informację jak u chlebu czyli limit 25 tras na 24h wyczerpany/wyłączony serwer/problemy techniczne.

 

 

Edit: jednak po naciśnięciu na "lokalizator" przemieszcza mi ekran na jakieś wioski pod Sokołowem Podlaskim ( a znajduję się w Bytomiu)



#15 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 09 luty 2018 - 13:09

Dwa pytania.
Pierwsze techniczne, dlaczego nie da się usunąć powiadomienia o braku serwera nawet po wyłączeniu programu?
Drugie natury marketingowej, czy nie byłoby dobrze wrzucić wersji trial z tygodniowym dostępem do pełnej wersji z tworzeniem tras? Kupowanie kota w worku jest słabym pomysłem.

 

Widzę, że komunikat jest trochę mylny:) Zmienię go w następnej wersji. Chodzi o to, że gdy masz aktywny serwis (wisi w powiadomieniach - takie jest wymaganie google, jeśli coś działa w tel, musi być powiadomienie), nie musisz odpalać apki, aby użyć apki garmina. Z poziomu apki w lewym menu możesz serwis wyłączyć (opcja Serwis serwera), ale wówczas z garmina nie ściągniesz tras.

WIęc chodzi o to, żeby:

  • w domu przygotować, trase
  • odpalić serws,
  • zamknąć apkę
  • Garmin mógł pobierać zapisane trasy i generować trasę "do domu"

Dodatkowo serwis zapewnia to, że Android nie ubije go po jakimś czasie i nie zmusi Cię do wyciągania telefonu z kieszeni, żeby odpalić Navmina:)

 

Ad 2. Myślę o tym. Cały myk polega na tym, że apka korzysta z komercyjnego serwisu do generowania tras, za co muszę co miesiąc płacić subskrypcję:D I daaaaleko jeszcze do tego żeby te koszty pokrywała subskrypcjami.



#16 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 09 luty 2018 - 13:16

U mnie po naciśnięciu na ikonkę gdzie powinno pokazać gdzie się znajduję, niestety nic się nie dzieje.

Po wybraniu "dodaj punkt podając adres" i wpisaniu adresu , klikam OK i zwraca informację jak u chlebu czyli limit 25 tras na 24h wyczerpany/wyłączony serwer/problemy techniczne.

 

 

Edit: jednak po naciśnięciu na "lokalizator" przemieszcza mi ekran na jakieś wioski pod Sokołowem Podlaskim ( a znajduję się w Bytomiu)

 

To gdzie się znajdujesz to już Android przekazuje do appki. Może wyjdź z telefonem na dwór, daj mu złapać GPS-a i Twoją lokalizację. 

Co do dodawania punktów po adresie i generalnie generowania tras - do tego potrzebna jest aktywna subskrypcja. Bez tego działa tylko importowanie plików TCX. Powinien być komunikat - sprawdzę. 

Edit: Faktycznie, przy dodawaniu punktów przez adres nie ma. Poprawię. 

 

Edit2: trochę dłuższy film:

 


  • macior lubi to

#17 macior

macior
  • Użytkownik
  • 128 postów

Napisano 09 luty 2018 - 20:38

Ok dzięki za wyjaśnienie, teraz chyba wszystko już gra ;-)



#18 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 09 luty 2018 - 21:38

Osoba z Fenixem 5 nadal mile widziana:)



#19 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 09 luty 2018 - 22:13

Poszla mała aktualizacja - Apke i Widget garminowy można zainstalować na:

- Garmin Edge® 1000
- Garmin Edge® 1030
- Garmin Edge® 520
- Garmin Edge® 820
- Garmin Edge® Explore 1000
- Garmin Edge® Explore 820
- Garmin Approach® S60
- Garmin D2™ Charlie
- Garmin ForeAthlete® 735XTJ
- Garmin Forerunner® 735XT
- Garmin Forerunner® 935
- Garmin Oregon® 7 Series
- Garmin Rino® 7 Series
- Garmin fēnix® 5
- Garmin fēnix® 5S
- Garmin fēnix® 5X
- Garmin fēnix® Chronos

 

Pewnie na zegarkach będzie trzeba popracować na layoutem i może być trudno zmieścić ładnie napisy, ale to już będę działał jak napłyną zgłoszenia:) 



#20 mstaniszczak

mstaniszczak
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 15 luty 2018 - 11:07

Panowie, mam pytanie do osób BEZ permium stravy. Czy w segmentach widzicie "Leaderboards"? Strava podobno zablokowała w API pobieranie info o liderach (i niby jest ino, że ta metoda z API działa tylko dla premium), ale... SOA#1 - a u mnie działa:D Ale nawet jeśli nie, to chcę to obejść, ale pod warunkiem, że bez premium z poziomu stravy widać lidera i jego czas :D





Dodaj odpowiedź