Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wytrzymałość Mięśniowa A Wydolność Tlenowa


28 odpowiedzi w tym temacie

#21 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 10:34

Dla mnie najbardziej prawdopodobny jest źle dopasowany plan, tak wnioskuje to z postów, z ktorych wynika, że kolega Yelo wykonuje mocne jednostki treningowe dzień po dniu. Niepełna 2-letnia przeszłość sportowa plus choroba sprawiają, że organizm nie radzi sobie z narastajacym obciążeniem. Nie znam tych planów TR, o których wspomniałeś i z których korzystasz, ale spróbuj wrócić/powtórzyć cykl z listopada, skoro wtedy lepiej sie czułeś, a w nastepnym cyklu moim zdaniem trenuj systemem 1:1 (trening:regeneracja), wtedy będziesz miał pewność, że obciążenie wzgledem odoczynku jest w miarę zrównoważone. W miarę postepu i sezonu, możesz zwiększać obciazenie trenujac przykładowo 2dni z 1 dniem regeracyjnym. Poprostu plany TR poukladaj sobie i dostosuj do swoich potrzeb oraz swoich możliwości.
Natomiast co do samych testów wydolnosciowych (FTP, HrLT i innych), każdy wykonuje je w różnych okresach, natomiast z założenia wykonuje je sie lub powinno wykonywać po jakimś cyklu np. Bazy/przygotowania, po to, aby wiedzieć czy zastosowany plan przynosi w ogóle jakiś zamierzony efekt/cel. Jest to indywidualna sprawa jak często takie testy wykonywać, ale napewno dzięki nim uzyskamy informacje czy nasza kondycja/forma weszła na wyższy poziom, natomiast same odczucie, o którym wspomniał Puchaty, też jest ważne, bo same cyferki też nie wszystko powiedzą. Czesto planując swój sezon, warto właśnie zastanowić sie wlasnie nad tym odczuciem, i odpowiedzieć sobie na pytanie w jaich okresa poprzedniego sezonu czułem się mocny i świeży, a w jakim zmeczony i słaby. To pozwala czesto wychwycić popełnione błędy w treningu oraz pozwala celowanie w szczyty swojej formy w określonych okresach.
Co do wyznaczania stref, to trzymaj sie stref mocy skoro korzystasz z miernika i wykonujesz testy FTP (o tym wspominał ci kolega Mess), bo jaki jest sens wykonywać test FTP, a kierować sie strefami HrLT, tak wynikało to z jednego z twojego postu. Miernik mocy jest dużo dokladniejszym narzędziem niż pulsometr, natomiast analizuj moc w koorelacji z tetnem, ponieważ tętno może ci wskazać czy jesteś wypoczety czy zmeczony (szczególnie w pierwszych objawach zmeczenia np układu krwionośnego - niższe niż zwykle tętno), pokazuje ci wlasciwie reakcję na wysiłek, natomiast miernik pokazuje ci ile wykonujesz tego wysiłku, tak najogólniej. Myślę, że wiele osób ci już podpowiedzialo i nakreslilo źródła twoich problemów, musisz wyciągnąć wnioski samemu, a jeśli to nie pomoże , to moim zdaniem w takich sytuacjach warto pomyśleć nad współpracą z trenerem.
  • puchaty lubi to
Using Tapatalk

#22 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 20 marzec 2018 - 10:40

beskidbike - rozumiem, że po 3 tyg przerwie wsiadasz na rower, robisz test FTP i 6 tyg. trenujesz wg tego wyniku. Sądzę, że to jednak trochę zmarnowany czas, bo można było podnieść intensywność prędzej, forma po powrocie to treningów wraca bardzo szybko.

 

Jeśli wcześniej dłuższy czas, kilka miesięcy-rok-kilka lat solidnie trenowałeś, a przerwa nie była bardzo długa, to wbrew pozorom, forma nie spada drastycznie. O ile nie byłeś "top" i wyżyłowany do granic możliwości, a nic na to nie wskazuje, to nawet 3 tygodnie przerwy to napewno nie tragedia. Przecież jakąś aktywność człowiek wtedy wykonuje. Chyba że leży w łóżku, ma dowożone  5 posiłków dziennie z McDonaldsa i zapija piwem ;)

To bardzo częsty błąd poczatkujących. Zajeżdżanie się ponad siły na treningach, a potem na zawodach klapa (o ile ktoś trenuje pod tym kątem, a nie tak jak ja, tylko dla siebie, podnoszenia kondycji i "cyferek")



#23 Yelo

Yelo
  • Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 11:41

Jeździłem na rowerze (cross) też wcześniej, prawie 2 lata temu kupiłem szosę. Więc to będzie mój 3ci sezon na szosie, pierwszy z w miarę solidnym zimowym przygotowaniem.

Wyniki na zawodach w zeszłym roku były mizerne, nie będzie je trudno poprawić ;) W okolicy wyścigi mam głównie na wiosnę, jeden na jesieni. Wiosną złamałem rękę i ominąłem wszystkie, jesienią złapałem jelitówkę w tygodniu przed startem i jako sukces uważam, że nie wróciłem broom wagonem.

Przed zakupem pulsometru jeździłem 3-4h w trupa, sądzę że w okolicy niewiele poniżej ltHR. Wtedy byłem przetrenowany i moje samopoczucie aktualnie jest dużo lepsze. Chociaż waga wtedy leciała ładnie w dół, teraz ciężko cokolwiek zrzucić. Natomiast wzrost kondycji uzyskany dzięki treningowi z pomiarem mocy / planem z TR spowodował, że wszedłem na poziom, który do tej pory nie był mi znany. W tym roku wybrałem się w ciepłą niedzielę na ustawkę i na okolicznym podjeździe urwałem 26 s z 3,5 min PB. A miałem jeszcze sporo w nogach na szczycie.

Powtórzę chyba w takim razie bazę w SS, nawet jeżeli przełoży się to na słabszy wynik w lokalnych wiosennych klasykach ;) Moim głównym celem jest forma pod ITT za 2-3 lata, stąd obsesja na punkcie podnoszenia FTP. Ale nie muszę go znać co do wata, 10W wystarczy :D

A co do reakcji organizmu na przerwę od treningów, to chyba jednak każdy jest inny - ja widzę u siebie spory spadek VO2max - tętno leci w górę, sapię jak lokomotywa, ale godzinę po mega treningu w nogach lekko. Tydzień, czasem dwa i wszystko wraca do normy.

 

EDT: Chyba właśnie mi wpadło do głowy skąd moje problemy. Jestem typowym okazem włókiem slowtwitch - moce 5 i 20 min o 2 klasy wyżej od anaerobowych. I dlatego po wejściu budowy z TR z treningiem w Z6 zacząłem mieć problemy - te strefy są wyznaczone jako % FTP, a nie na podstawie max 1 min, który jest o 20% gorszy niż u przeciętnego uniwersalnego kolarza.


  • puchaty lubi to

#24 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 20 marzec 2018 - 12:13

Jaki masz max minutowy w trupa(nie powtorzenia) i 30s?

#25 Yelo

Yelo
  • Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 12:20

CP1 600W +-30W, nie mam dostępu do danych z treningów w tej chwili. 30s to chyba nie robiłem takiego interwału na maxa.



#26 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 20 marzec 2018 - 12:23

Jak na wage to słabo ale jak na FTP to 185%
  • vpablov lubi to

#27 Yelo

Yelo
  • Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 12:30

wierząc tabelce https://barndoorcycl...erprofiling.jpg

FTP mam na poziomie niskiej cat.3, CP1 na poziomie niskiej cat.5 - po 2 latach treningu "po prostu jeździć"



#28 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 marzec 2018 - 14:12

btw czym mierzysz moc?



#29 Yelo

Yelo
  • Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 14:24

Stages z lewej nogi





Dodaj odpowiedź