Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11701 odpowiedzi w tym temacie

#6821 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 marzec 2019 - 22:50

No właśnie nie. Cięcie kCal jest podstawą. Bazowe zapotrzebowanie energetyczne minus 5 stów i człowiek powoli chudnie. Korekta w górę o spalone kCal podczas treningu, ale to musi być sensowna wartość, a nie pi razy oko. Jak widać Polar dość szczodrze wylicza coś co z rzeczywistością może mieć mało wspólnego. Szczerze polecam miernik mocy, wtedy dokładność jest podana na tacy ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6822 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 22 marzec 2019 - 23:25

Kalorie wyliczone z tętna są często niedorzeczne. Polecam miernik mocy, moc estymowaną (i przelicznik 1kJ = 1kcal) albo wyliczenia na podstawie METS.



#6823 nonamed

nonamed
  • Użytkownik
  • 224 postów

Napisano 23 marzec 2019 - 06:19

Proszę o pomoc - ktoś tutaj kiedyś pisał (chyba @Prozor), że w Edge 520 można ustawić opcję, że zbliżając się do jakieś manewru (punktu kursu) edge przełączy się z ekranu z danymi na ekran mapy....

 

Niestety nie wiem jak to ustawić. Czy to dotyczy też starej 520 czy tylko PLUS?



#6824 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 23 marzec 2019 - 06:22

2 dni temu zrobiła mi się aktualizacja Edge 820 i teraz co chwilę przełącza mi się język na angielski. Też tak ktoś ma?

#6825 vpablov

vpablov
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 23 marzec 2019 - 08:22

No właśnie nie. Cięcie kCal jest podstawą. Bazowe zapotrzebowanie energetyczne minus 5 stów i człowiek powoli chudnie. Korekta w górę o spalone kCal podczas treningu, ale to musi być sensowna wartość, a nie pi razy oko. Jak widać Polar dość szczodrze wylicza coś co z rzeczywistością może mieć mało wspólnego. Szczerze polecam miernik mocy, wtedy dokładność jest podana na tacy ;)

Nie do końca zrozumiałeś co chciałem przekazać .

To nie cięcie kalorii a deficyt kaloryczny jest podstawą procesu redukcji wagi (przy zdrowym układzie hormonalnym)

Możemy go uzyskać poprzez zwiększenie czasu aktywności  lub i większą intensywność treningową.

Podobny efekt możemy uzyskać redukując kalorie ale tak jak pisałem wyżej, powinien to być 2 stopień rozpoczętej redukcji.(gdy zwiększenie czasu -intensywności, nie jest już możliwe)

Często mamy przykłady diet pisanych przez pseudo dietetyków,  gdzie przy wadze 90 kg  zapotrzebowanie rozpisane jest na poziomie >2000 kcal .

Na początku waga spada, w dłuższym okresie czasu taka osoba problemy z układem hormonalnym.

 

 

Wracając do tematu, wczoraj w mojej 520+ pojawiał się komunikat o nieobsługiwanym języku przez telefon.

Coś w aktualizacji musieli skopać.


  • Bzyk lubi to

#6826 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 marzec 2019 - 11:13

A, teraz jasne. Deficyt kaloryczny to podstawa. Cięcie kalorii ma sens (szczególnie jak się żre po prostu za dużo...), ale warto pamiętać przynajmniej o aktywizacji metabolizmu. Chociaż rozsądne cięcie kalorii też sens, byleby nie było to na tyle duże, żeby organizm wpadł w tryb oszczędzania energii. Praktycznie te -500 kCal jest w miarę bezpieczną wartością, choć oczywiście nie należy spodziewać się cudów typ "2kg w ciągu 2 dni". Powolny proces i wymagający pilnowania się przez dłuższy czas. Oczywiście zwiększony wydatek energetyczny jest pożądany tak do utrzymania/zwiększenia metabolizmu, jak też do przyspieszenia procesu redukcji nadmiaru wagi. Stąd warto zadbać o poprawne oszacowanie tak bazowego zapotrzebowania energetycznego, jak też wydatku podczas treningów. To drugie zapewni bardzo dokładnie pomiar mocy i warto wysupłać na to fundusze.

 

Proszę o pomoc - ktoś tutaj kiedyś pisał (chyba @Prozor), że w Edge 520 można ustawić opcję, że zbliżając się do jakieś manewru (punktu kursu) edge przełączy się z ekranu z danymi na ekran mapy....

 

Niestety nie wiem jak to ustawić. Czy to dotyczy też starej 520 czy tylko PLUS?

 

O ile pamiętam, to w 520 występują komunikaty nawigacyjne na dowolnym ekranie bez przełączania mapy. W e1030 (i chyba 820/520+) można wybrać czy chce się mieć przełączenie na ekran mapy, czy komunikaty nawigacyjne na dowolnym ekranie.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6827 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 23 marzec 2019 - 13:15

...

O ile pamiętam, to w 520 występują komunikaty nawigacyjne na dowolnym ekranie bez przełączania mapy. W e1030 (i chyba 820/520+) można wybrać czy chce się mieć przełączenie na ekran mapy, czy komunikaty nawigacyjne na dowolnym ekranie.

 

W Edge 820 jest tak jak piszesz. Bardzo ułatwiło mi to jazdy, kiedy ta opcja pojawiła się po jednej z aktualizacji. Do tego stopnia, że pozbyłem się "remote" do garmina.



#6828 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 marzec 2019 - 17:46

Kalorie wyliczone z tętna są często niedorzeczne. Polecam miernik mocy, moc estymowaną (i przelicznik 1kJ = 1kcal) albo wyliczenia na podstawie METS.

 

Aż dzisiaj sprawdziłem jakie są różnice pomiędzy kalkulacją z tętna, a wyliczenia z mocy (rzeczywistej, a nie wyssanej z palca):

Edge z mocy: 659 kCal, Fenix3 z tętna: 705 kCal. Różnica 46 kCal. Czyli nie jest źle.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6829 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 23 marzec 2019 - 20:31

Jak dobrze trafisz to nie jest źle. Mi się zdarzają niedokładności rzędu +/- 40% :D Przez to patrzę na te kalorie z tętna z politowaniem.



#6830 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 marzec 2019 - 00:05

Duże rozbieżności będą pewno przy mocnych, krótkich interwałach. Przy dłuższych, stałych wysiłkach raczej powinno być w miarę stabilnie. 

Tak czy siak pomiar mocy zapewnia najlepszą dokładność w kalkulacji zużycia energii. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6831 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 24 marzec 2019 - 11:31

No to tak jeszcze z dzisiaj jako ciekawostka, trening regeneracyjny na pełnym luzie na granicy 1 i 2 strefy mocy (całość 1 strefa HR) i wyszło mi 485 kcal/h.

#6832 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 25 marzec 2019 - 08:50

Aż dzisiaj sprawdziłem jakie są różnice pomiędzy kalkulacją z tętna, a wyliczenia z mocy (rzeczywistej, a nie wyssanej z palca):

Edge z mocy: 659 kCal, Fenix3 z tętna: 705 kCal. Różnica 46 kCal. Czyli nie jest źle.

 

No to wniosek prosty - Garmin z tętna ma błąd pomiaru +-7-10% od rzeczywistej to mi w zupełnosci wystarcza ,

Polar - nawet dwukrotnie zawyża ( oczywiscie to kwestia indywidualnych pewnie ustawień i wspomnianego wpisanego Vo2max w profilu )  

 

 

do Vpablov : 

Co do redukcji oczywiście ( od tego zacząłem) wyliczyłem sobie jak to mowisz - zero kaloryczne- czyli PPM  według wielu rożnych wzorów wychodzi kolo 1800 do tego na codzienne sprawy - przy pracy biurowej - +-jakieś 500-700 , według rożnych wzorów wyszło żeby chudnąć około 0,4-0,5 kg na tydzień  powinienem jeść około 2100-2200, ( Przy zerowej aktywności ) 

tylko już jest pierwszy zonk taki ze w moim wypadku przy 2200 nie do konca chudne w tempie jakie wynika ze wzorów a ze 2 razy wolniej albo wcale. 

 

No i teraz kalorie POLARA - co bym nie robił - silownia, rower ( interwaly czy endurance ) zawsze 900-1200 na godzine wiec przy spożyciu 2100-(2400  treningowy dzień ) deficyt robił się potężny, 

ALE okazuje sie ze Polarowe kalorie są nawet 2 krotnie zawyżone... wiec i efekty byly nawet 3 krotnie mniejsze. Warto o tym pamiętać jak ktos chce redukować wage a korzysta z w.w sprzętów.

 

 

 

Dodatkowe  Pytanie do Garmina 810 ale i 820 

 

Mam ustawiony jakiś tam sobie trening powiedzmy 60 min strefa druga i+45 min w 3,  jade w nowe miejsce , 

wyznaczam trasę eksportuje go Garmina , czy można to jedno z drugim połączyć ??

TZN odpalić jednocześnie trening i nawigacje po kursie zeby i pokazywał mi JAK mam jechać ale i GDZIE ?? 

Bo ni cholery mi się to nie udało i albo ładuje mi trening albo kurs i prowadzi po kursie ale w dupie juz ma w której strefie i jak, czy jak sie chce trenować to trzeba wczesniej znać trase a jak sie nie zna trasy to trenować już trzeba z dodatkowym urządzeniem ktore pogania :)

 

I do użytkowników 820  czy mogę sobie na jednym ekranie ustawić takie coś : 

( na dole jest przykładowe zdjęcie  520 gdzie mam - jakiś taki Zone-pointer dla mocy i czas do końca ) 

https://apps.garmin....45-08cea2ee571d

 

( załączyłem plik bo nie wiem czy link działa ) 

 

czy da sie na takim ekranie dodać inne pola ? czy jest to już zafixowane i koniec zeby zobaczyć kadencje muszę przerzucić ekrany ? bo takiej prezentacji danych mi brakuje jakby tam dodac jeszcze ze 3 pola to idealnie. przy mocnych interwałach nie mam ochoty analizowac cyferek bo i tak ledwo dycham a na czyms takim od razu wiem co jak .

 

 

Pozdrawiam 

Załączone pliki

  • Załączony plik  520.PNG   28,31 KB   15 Ilość pobrań


#6833 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 25 marzec 2019 - 09:16

Ja odpalam trening z Training Peaks i jedbicseue nawigację i wszystko śmiga jednocześnie. Navi można w każdej chwili włączyć i wyłączyć w trakcie trwania treningu. To jest właśnie plus Garmina. W czasie aktywności możesz modyfikować wszystko. Ekrany itd. Na Polarze póki nie wyłączysz treningu nie zrobisz nic.

Jak masz to pole z TP, to tam już nic nie zmienisz. Ja z niego nie korzystam. Ustawiam własny ekran, a jak się zmienia strefa, to i tak na swoim ekranie masz przez 5s powiadomienie co masz teraz robić. Zakres mocy itd. trzymam w głowie :).
Mowa u mnie o 820.

#6834 chrabu

chrabu
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 marzec 2019 - 09:47

Mam pytanie do użytkowników 1030.  Czy po aktualizacji do wersji 7.20 działają Wam podczas nawigacji komendy z następnym manewrem? 
Wczoraj jechałem używając kursu z GC. Korzystam z pola "Dystans do następnego" i podczas przeliczania trasy wyświetlał się dystans do mety, a po przeliczeniu cały czas 0m. Kurs uruchamiałem kilka razy, a nawet próbowałem z nawigacją do innego miejsca docelowego.
Na ekranie mapy na samej górze wyświetlała się tylko informacja typu "jedź na wschód w kierunku ulicy...",  po kliknięciu w to pole była widoczna lista poszczególnych zakrętów na tym kursie, ale niestety nie były one wyświetlane.



#6835 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 25 marzec 2019 - 11:06

Ja odpalam trening z Training Peaks i jedbicseue nawigację i wszystko śmiga jednocześnie. Navi można w każdej chwili włączyć i wyłączyć w trakcie trwania treningu. To jest właśnie plus Garmina. W czasie aktywności możesz modyfikować wszystko. Ekrany itd. Na Polarze póki nie wyłączysz treningu nie zrobisz nic.

Jak masz to pole z TP, to tam już nic nie zmienisz. Ja z niego nie korzystam. Ustawiam własny ekran, a jak się zmienia strefa, to i tak na swoim ekranie masz przez 5s powiadomienie co masz teraz robić. Zakres mocy itd. trzymam w głowie :).
Mowa u mnie o 820.

 

a da rade zaplanować trening z DWOMA celami ? ( w TP takie są i co wtedy ? ) 

 

mam na mysli - dajmy na to jazda w strefie 3 aaale - z kadencją 110+ - 

i chciałbym żeby mi pilnował i strefy i kadencji  ? Ogarnia to urządzenie takie komplikacje ? :) 

 

rozważam zmiane 810 na 820 zwłaszcza ze w UK w sklepach mozna je kupic za 850 zeta.... to juz rozsądna cena.



#6836 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 25 marzec 2019 - 12:55

Nie, kadencji nie masz nigdzie wyświetlonej. Ja przed treningiem zapamiętuje, w którym bloku mam pilnować kadencji. No chyba, że nie doszedłem do tego jak to się da zrobić :)

#6837 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 marzec 2019 - 13:33

Założenie jest dość proste: są 2 parametry kontroli treningu np. czas, dystans, kalorie, tętno, moc (np. jechać przez 5 minut, 5km, aż spali się 100 kCal, czy przekroczy tętno 150 bmp) i podczas tego kontroluje się drugi parametr tylko jeden parametr: moc, tętno, kadencja (czy nawet prędkość) - oczywiście w każdym bloku może wystąpić inny parametr (np. rozgrzewka do naciśnięcia LAP, kadencja w zakresie 100 - 110, odpoczynek 2 min (albo do naciśnięcia LAP), tętno w 3 strefie (czy dowolnie zdefiniowanym zakresie), odpoczynek j.w., tętno do przekroczenia 4 strefy, odpoczynek do naciśnięcia LAP, sprint do przekroczenia 50 km/h, schłodzenie.

Pobaw się na connect i sprawdź. Z tym, że na kreatorze connect nie ma możliwości uzyskania średniej mocy kilku sekundowej np. 3s, a takie coś da się zrobić w dotykowych Edge. Można, a nawet trzeba poprawić trening z connect po synchronizacji, bo użycie samej mocy chwilowej do kontroli jest bez sensu i skutkuje zbyt częstymi komunikatami o przekroczeniu strefy (w odróżnieniu od tętna każdy kolejny pomiar mocy może się znacznie różnić).

 

 

Firmware 7.20 jest niedorobione. Nie testowałem bety, ale w 7.2 Garmin zrobił w powszechnie znany i mało lubiany sposób, czyli co się polepszy, to co innego się popieprzy... O ile faktycznie poprawki wg listy wydają się działać, to przy okazji wychodzą inne błędy. Osobiście zauważyłem problem z wykryciem pamięci Edge po podłączeniu do PC jako pamięci masowej, czyli po podłączeniu widać 2 nowe dyski (nawet jeśli nie ma włożonej karty pamięci), ale bez dostępu do nich. Co ciekawe Express ma dostęp do danych. Dopiero po jakimś czasie od podłączenia nagle wyskoczyła mi zawartość pamięci w oknie eksploratora. Sprawdzając forum garmina widzę, że nie tylko u mnie jest tego typu problem.

Tak więc osobiście nie zdziwiłbym się, gdyby skopali coś w nawigacji. Sprawdzać nie sprawdzałem, bo po aktualizacji z nawigacji nie korzystałem (zresztą i tak rzadko korzystam, wystarczy mi mapa i ewentualnie naniesiony ślad kursu).

Sprawdzając jednak na forum garmina widzę, że 7.20 appears to break Turn Guidance czyli tak jak myślałem: "coś się polepszy, coś się popieprzy...".


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6838 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 26 marzec 2019 - 09:51

Można powiedzieć że taki raczej niszowy jeden z bardziej zaawansowanych  sprzęt dla "PRO" i ambitnych ,  a pare takich funkcji które trochę ambitniejszym amatorom mogłyby sie bardzo przydać po prostu BRAK , z niewiadomego powodu bo to żaden problem po prostu żaden.

przecież w 90% planów są ćwiczenia - jedź w strefie X z kadencją Y .... Doprawdy nie można tego pokazac na urządzeniu.....? i jedną z wartości trzeba miec w głowie a właściwie więcej bo przedział w którym masz jechać interwał tez sie nie wyświetli - akurat mnie to irytuje w czasie ćwiczeń a wrecz wqr.....

 

jak pomyśle ze ponad 10 lat temu używałem do biegania w smartfonie apek które nie dość ze podawały większość rzeczy w sposób przyjazny to jeszcze nie trzeba było na nie patrzeć bo..... - mówiły :) przyspiesz zwolnij , biegnij w strefie X 5 min , jeszcze 2 minuty do końca itd... i telefon mozna było miec nawet w dupie a  i tak w słuchawkach wszystko było słychac.... banalne.... i jak pot w oczy spływa nie trzeba  sie przygladac na cyferki i przeliczać i pamietać... ale widocznie nikomu w dzisiejszych czasach takie archaizmy  nie są potrzebne :) 

 

w IQ czy widgetach czy aplikacji TP jest troche lepiej są graficzne paski wartość górna i dolna, ale tez wszystkiego nie ma a przynajmniej tak mi sie wydaje albo nie można skonfigurować pod siebie.    

 

Domyślny sposób prezentacji danych ( nie liczac widgetow itd ) jak w licznikach z marketu za 30 zeta tylko ze więcej sie zmieści i pare ciekawszych rzeczy rzecz jasna... tylko ze Garmin nie kosztuje 30 zeta :),  czasem polityka biznesowa i niechęć korporacji mnie zaskakuje. i Dziwi mnie też ogólny zachwyt użytkowników - no ale reklama swoje robi :) nie warte te urządzenia są swojej ceny uważam ale wyboru wielkiego nie ma .... 

 

właściwie jestem zdania że gdyby byle pierwszy lepszy smartfon trzymał baterie te 6 godzin na włączym ekranie i navi - byłby  lepszy nawet od tych topowych garminow za 3 tysie.... tym bardziej ze nowe samsungi dajmy na to mają ANTka. a Smartfona i tak sie wozi i tak, i żaden problem zamontować go w uchwycie garmina na kierownicy. 

choć troche też chyba uległem modzie a teraz  narzekam na nią :)

 

Dziś mój 810 zrobił taki numer - najpierw nie chciał zsynchronizować kalendarza - ani przez BT ani kablem , wpisane  treningi w kalendarz Connect nie wpadały w kalendarz urządzenia mimo klikania synchronizuj czy przez kabel... pojawiały się tylko w worku z treningami ale nie w harmonogramie. No trudno olałem 

 

poszedłem na trening takie klepanie 50 min  - kończę jazdę zgrywam dane iii ZONK: 

dziś mamy 26.03 była 7 rano, jazda zapisała się w niedziele 24.03 o 8 wieczorem ,

na dodatek nie trwała 47 minut a ponad 40 godzin , po eksporcie do TP  , TSS wyliczyło mi 1050... 

- WTF ? :) zrobiłem pare kółek w drodze do pracy nie wyścig dookoła Polski :)

 

domyślać sie tylko moge ze pojebały mu sie daty - zaczął w niedziele o 8 wieczorem ale skończył już dzisiaj o dobrej porze stąd kilkadziesiąt godzin.... 

całkiem PRO... :)

 

 

 

 



#6839 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 26 marzec 2019 - 16:47

Co do pomylenia dat to twoja wina. Bawiłeś się nim w niedzielę wieczorem i wczytałeś trening i go rozpocząłeś. Skutkiem czego dzisiaj nie chciał dopisać treningu ( zsynchronizować kalendarza) bo przecież jeden już trwał. Dlatego też dzisiejsza aktywność trwała ponad 40h :)

Co do funkcjonalności... Hmmm. Każdy ma swoje wyobrażenie. Weź też pod uwagę prosów, którzy mają kręcić pedałami, a nie obsługiwać promy kosmiczne czy bolidy F1 nie ubliżając ich inteligencji.

BTW. Jest sobie projekt zrobienia z komórki licznika rowerowego ;) Zwie się hammerhead karoo. Goście postanowili zbudować na bazie sprzętu z Androidem idealny licznik rowerowy. Skrzyżowanie komórki, licznika i nawigacji GPS z wszystkimi ich zakrętami i z żadnymi wadami. Ideał, prawda? A w finalnym produkcie zapomnieli o... nawet najprostszym buzzerze. Licznik ten jest niemy. O jaka skucha. :)

#6840 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 26 marzec 2019 - 16:55

Co do błędy daty to ewidentnie twoja wina. W niedzielę bawiąc się licznikiem wczytałeś trening, który się rozpoczął. Skutkiem czego nie dało się synchronizować kalendarza i trening trwał ponad 40h

Co do funkcjonalności to każdy ma swoje wyobrażenia i wszystkim nie dogodzisz. Weź też pod uwagę prosów, którzy mają tylko pedałować a nie obsługiwać promów kosmicznych, nie ubliżając ich inteligencji.

BTW. Jest sobie taki startup zwący się Hammerhead Karoo. Goście postanowili na bazie sprzętu z Androidem stworzyć krzyżówkę komórki, licznika rowerowego i nawigacji GPS z samymi ich zaletami i z brakiem ich wad. Zapomnieli o jednym najważniejszym elemencie jakim jest buzzer. Skutkiem czego sprzęt jest niemy.
To dopiero psikus.



Dodaj odpowiedź