Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przeskakuje Po Wymianie Łańcucha

#kaseta #przeskakuje# #łańcuch #nowy #problem

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 krystain0

krystain0
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 28 maj 2018 - 20:49

Cześć, dzisiaj wymieniłem łańcuch na nowy. Po wymianie przy mocnym naciśnięciu pedała łańcuch przeskakuje na każdej przerzutce (z tyłu i z przodu). Czytałem, że przyczyną może być zużyta kaseta/korba ale ja żadnego zużycia nie widzę. Załączam zdjęcia. Pozdrawiam. 

 

kaseta:

https://imgur.com/LaMjQG1

 

korba:

https://imgur.com/Glmtq8I



#2 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maj 2018 - 22:10

miałem to samo 2x, sprawdź czy gdzie ogniwko Ci nie puszcza i zepnij dobrze



#3 krystain0

krystain0
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 28 maj 2018 - 22:23

Dzięki za odp. jutro sprawdzę i dam znać! 



#4 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 maj 2018 - 07:27

Jeżeli łańcuch jest spięty pin-em to sprawdź czy ogniwo nie jest zbyt mocno ściśnięte i nie ma możliwości płynnego ruchu. To może powodować wrażenie przeskakiwania łańcucha (cyklicznie jak to ogniwo trafia na kasetę i kółeczka przerzutki).

 

Kolejna możliwość to złe przeplecenie łańcucha przez wózek przerzutki, masz tam taką blaszkę - prostopadłą do wózka i możliwe że łańcuch o nią obciera.

 

I pewnie ze 3 inne powody też się znajdą :)



#5 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 29 maj 2018 - 07:55

Trzeba też zapytać o najprostszą rzecz - skróciłeś łańcuch zakładając go, czy też założyłeś jak fabryka dała?

 



#6 krystain0

krystain0
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 29 maj 2018 - 20:19

miałem to samo 2x, sprawdź czy gdzie ogniwko Ci nie puszcza i zepnij dobrze

 

Na 100% dobrze trzyma.

 

Jeżeli łańcuch jest spięty pin-em to sprawdź czy ogniwo nie jest zbyt mocno ściśnięte i nie ma możliwości płynnego ruchu. To może powodować wrażenie przeskakiwania łańcucha (cyklicznie jak to ogniwo trafia na kasetę i kółeczka przerzutki).

 

Kolejna możliwość to złe przeplecenie łańcucha przez wózek przerzutki, masz tam taką blaszkę - prostopadłą do wózka i możliwe że łańcuch o nią obciera.

 

I pewnie ze 3 inne powody też się znajdą :)

 

Przeskok nie jest cykliczny, łańcuch założony poprawnie ;d

 

Trzeba też zapytać o najprostszą rzecz - skróciłeś łańcuch zakładając go, czy też założyłeś jak fabryka dała?

 

Skróciłem do takiej samej ilości ogniwek jak poprzedni :)

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zdecydowałem, że zmienię łańcuch na stary i dokładnie przetestuje napęd. Okazało się, że nawet na starym łańcuchu przeskakuje, ale tylko z tyłu na 6 biegu. Wygląda na to, żę kaseta jest już tak wyrobiona, że gdy testowałem nowy łańcuch przeskakiwało na każdym przełożeniu. Chociaż kaseta według mnie wygląda bardzo dobrze :D.  https://imgur.com/LaMjQG1

 

Przyczyną również może być lekki luz w kasecie (jakieś 0,5mm), ale w sumie wtedy przeskakiwałoby cały czas bez względu na siłę nacisku pedała.



#7 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 30 maj 2018 - 20:23

Normalna sprawa. Źle spięty łańcuch czyli sztywne ogniwo powodowało by objaw nawet podczas lekkiego kręcenia korbami. U ciebie jest to tylko pod naciskiem, a zatem masz typowy objaw niezgodności podziałek łańcucha i zębatek (korby i/lub kasety). Niestety ale za późno zmieniłeś łańcuch, teraz pozostają ci dwa wyjścia - jeździć na starym aż do kompletnej śmierci wszystkiego i wtedy wymiana kasety, blatów i kółeczek przerzutki, albo dwa - do nowego łańcucha wymienić kasetę i/lub blat/blaty korby.

Jest jeszcze trzecia możliwość - jeździć tak i liczyć, że zanim wybijesz zęby wszystko się do siebie ponownie dopasuje ;)



#8 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 maj 2018 - 21:59

Źle spięty lancuch to nie tylko sztywne ogniwo, ktore ledwie przechodzi przez kolka przerzutki, to mozna natychmiast zlokalizowac. Ogniwko moze byc lekko rozszczelnione na łączeniu pinem i powodowac przeskoki, mialem tak w dwoch rowerach.

#9 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 30 maj 2018 - 22:19

Co wg Ciebie znaczy rozszczelnione?  pozdr



#10 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 08 czerwiec 2018 - 09:55

Rozszczelnione - jedno z ogniw nie jest skute. Mnie w 80% w takim przypadku pękało po chwili drugie ogniwo. takie przeskakiwanie kilka razy przerabiałem. Zęby w kasecie wygladają dobrze, ale wystarczy, że jeden został uszkodzony podczas startu z twardego przełożenia i jest właśnie taki efekt. Zęby nie są wyorane, zatem można wyprofilwać. Można wymienić koronkę, lub  wymienić całą kasetę.


CykloOpole !!! :)




Dodaj odpowiedź