Skocz do zawartości


Zdjęcie

Specialized Tarmac Comp


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#21 Rrr16

Rrr16
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 17:01

Problem z praxis wlasnie te dwa rozne lozyska, cykanie (4x rozbieralem i czyscilem przez mw 2,5 roku) no i nieszczesne klucze/nasadki, trzeba je miec...dlatego wyszedlem z cholerstwa mimo ze korba zayante byla w porzadku

#22 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 14 czerwiec 2018 - 17:26

Wszystko zalezy od tolerancji w jakiej zostala wykonana mufa.
Dobrze spasowany wklad i mufa, do tego Loctite, to niemalze gwarantowana niezla zabawa przy wymianie wkladu.
Warto najpierw sprobowac na "sucho", a potem ewentualnie smarowac Loctitem.

Skrecane suporty nie powinny skrzypiec. Nawet jak spasowanie wkladu i mufy jest luzniejsze, to sila z jaka skreca sie miski powinna temu zapobiec. Moze to lozyska w samym wkladzie wydaja dzwieki...?

#23 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 17:31

Wkład praxis jest skręcany i nie trzeszczy. Już kiedyś o nim pisaliśmy. Trzeszczy prawe łożysko i za twoją radą umyłem i przesmarowałem. Pomogło na chwilę. Teraz łożysko pójdzie do wymiany.
Oba łożyska są jednakowe, tylko lewe ma wbitą redukcję.

#24 Rrr16

Rrr16
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 21:45

Do Jaca: Zadziwia mnie ta pewnosc forumowych specow i nie czytanie lub brak zrozumienia postow innych uzytkownikow. Pisalem, ze kilka razy suport byl wyciagany i czyszczony, pomagalo na kilkaset km. Przeciez lozysko nie zmienialem i nie czyscilem, a po tych zabiegach byla chwilowa cisza.
Cykanie zawsze bylo przy pedale lewym w dole, bo lewa strona jest tylko wciskana (non drive) i pewnie z luzem. Zebatki i inne historie zdazylem z innych powodow wymienic, takze to nie bylo powodem cykania.
Na forach eng jest sporo podobnych problemow z praxis, nie jest on idealny, a zalecenia producenta co do regularnego czyszczenia suportu sa zenujace- bo powinien dluzej wytrzymywac. Podobne opinie ma siec sklepow na A w Warszawie i poleca wlasnie Rotory.
Rodzaj cykania, w podobnym polozeniu korby slychac w tym linku, mam wrazenie ze to ten sam problem, po postach pod nim sporo osob go ma...

A z lozyskiem to moze byc po prostu kolejny problem...

#25 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 25 czerwiec 2018 - 22:06

Mam podobny dźwięk, przy crossie, który jest dosyć wyeksploatowany. U mnie występuje własnie taki same cykanie, ale dźwięk dobiega ze zużytych łożysk w pedałach Shimano.

Przy moim specu, po pewnej "szutrowej" jeździe zaczęły dobiegać dziwne dźwięki z suportu. Tylko to było takie trzeszczenie a nie cykanie. Wystarczyło zdjęcie korby wyczyszczenie korby oraz łożysk, a następnie nasmarowanie łożysk. Jednak tak jak mówiłem, to był zupełnie inny dźwięk.



#26 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 22:20

Rr16.
Cykanie mam dokładnie po przeciwnej stronie. Prawa korba dół.
Co do czyszczenia i osadzenia. Wyjęcie (kupiłem narzędzie do tego) i czyszczenie sportu, mufy nie pomogło. Po wyjęciu korby wyraźnie czuć pod palcem chropowatość obrotu prawego łożyska, lewe chodzi jak masło. Będę wymieniał na dniach to dam znać jaki efekt.

To przy okazji pytanie: istnieje w przyrodzie lepszy zamiennik samego supportu? Dobrze by było jakby był tańszy bo 75$ za ten wynalazek to trochę dużo, tym bardziej że taki słaby.

#27 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 29 czerwiec 2018 - 21:14

Ponieważ w moim rowerze pojawiły się trzaski z okolic suportu, zdjąłem korbę i okazało się że tak naprawdę w rowerze mam założone łożyska M30 BB, czyli cudowny patent Speca do którego potrzeba specjalnego klucza z 12 wypustkami, ponieważ klucz BBT-19 nie pasuje. Ponieważ tą prawą nakrętkę jestem w stanie odkręcić bez pomocy narzędzi zastanawiam się czy nie wymienić od razu na coś bardziej standardowego i niezawodnego co o tym myślicie? 


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#28 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 03 sierpień 2018 - 09:02

U mnie nastała błoga cisza. Wykręciłem prawą napędową miskę, wymieniłem łożysko, dodane czyszczenie przed skręceniem i znowu słychać tylko szum opon i szelest napędu. Jest cudownie.
Do czasu zajeżdżenia korby będę zmieniał tylko łożyska. Problem po zakupie kluczy żaden, koszt łożyska znikome.
Tak przy okazji zapytam czy aluminiowa tuleja w micie jest integralną częścią ramy czy też da się wybić?