Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem Z Wejściem Na Tętno Powyżej Progu Fthr


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 czerwiec 2018 - 08:11

Realizuję ten program treningowy: https://www.britishc...BaseBuilder.pdf

 

Jestem po ostatnim teście fthr w 9 tygodniu cyklu. Zmierzono tętno progowe funkcjonalne 20 minut - 164bpm.

Obecnie treningi wynikające z cyklu to 2x20 treshold i over/under (minuta 90% fthr, minuta na 110%fthr) (są w linku).

I problem polega na tym, że zupełnie nie jestem w stanie wejść na próg/powyżej progu jadąc po płaskim.

Na podjazdach tak do 170 mogę wejść, ale 180 (czyli 110% fthr) jest zupełnie nieosiągalne.

 

Czy to wynika z wieku (33  lata)  i niedostosowania progów treningowych do tętna maksymalnego? Niedotrenowanie? Przetrenowanie? Trzeba przestawić się na pomiar mocy? 

 

Będę wdzięczny za jakieś pomysły.



#2 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 czerwiec 2018 - 08:15

w minute nie zdazy tetno zareagowac, na mocy to fajnie widac. Jeżeli jesteś przyzwoicie wytrenowany, to jest wielce prawdopodobne, że strefy mocy rozjechały się ze strefami tętna, co jest naturalne. W sumie taki trening over/under gdzie masz przedziały minutowe jest praktycznie nie do wykonania poprawnie na tętnie, musisz zdać się na wyczucie, a w tym przypadku będzie ciężko, bo różnica mała i super wyczucie jest potrzebne.


  • qzn i Arked lubią to

#3 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 21 czerwiec 2018 - 09:17

Spróbuj na dłuższym odcinku "dobić" do 180 i utrzymać takie stałe tętno, żeby ani nie spadało, ani nie rosło. "Zapamiętaj" odczuwalne obciążenie albo przełożenie/prędkość/kadencję i potem stosuj takie samo podczas interwałów na tym odcinku. To jedyna metoda przy treningu krótkich interwałów na tętnie. Chociaż i tak może wyjść różnie, bo inaczej się odczuwa obciażenie przy 30 stopniach C,a inaczej przy np.10. Albo rano "na świeżo" czy po tyrce 10h na nogach ;) Dlatego trening KRÓTKICH interwałów na tętnie jest o kant d... potłuc i nigdy tego dokładnie nie zrobisz.


  • qzn lubi to

#4 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 22 czerwiec 2018 - 12:26

Zgadzam się z poprzednikami. Na tętno nie ma szans trenować jakichś minutowych interwałów. Tylko dłuższe, moim zdaniem nawet powyżej 3 minut, tempówki, tlen itp, bo przy krótszych bardzo łatwo zrobić sobie początkowy pik tętna i mocy, a potem wszystko poleci w dół.

Nie chce mi się po raz enty tego słuchać, ale szpinak chyba w tym filmie wszystko wyjaśnił:

 

i drugi do kompletu:


  • qzn lubi to

#5 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 czerwiec 2018 - 12:31

ok, to mniej więcej jak przypuszczałem.

to teraz 2 cześć pytania, czemu na 20 minutach nie jestem w stanie wejść i utrzymać nawet progowego (które byłem w stanie zrobić na sprawdzianie). Lenistwo? Przetrenowanie? Próg z trenażera mam 164, na treningu utrzymanie 160 to max co mogę ostatnio zrobić.



#6 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 22 czerwiec 2018 - 13:00

Tętno na zmęczeniu jest sporo niższe przy tej samej mocy. A jak oddech nogi ?

#7 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 22 czerwiec 2018 - 13:26

Tak jest. Jest pewna zależność zmęczenia mięśni i zmęczenia układu krążenia + takie czynniki jak rozgrzewka, adrenalina, nastawienie psychiczne, dyspozycja dnia itd. itd. Nie przejmuj się tym, trenuj i odpoczywaj, a z czasem sam zobaczysz jak wiele czynników wpływa na nasze tętno, ale największym jest chyba zmęczenie własnie. Tylko waty prawdę ci powiedzą co nie znaczy z automatu, iż trening na tętno jest bez sensu i nie warto go stosować jeśli nie ma się miernika. A prawdę mówiąc, to wnioski powinno się wyciągać i z jednego i z drugiego.


  • qzn lubi to

#8 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 16:49

Wg mnie treningi over under są niewykonalne na tętnie. Albo pomiar mocy albo na czuja. Ja na zakumulowanym zmęczeniu treningowym LTHR osiągam po... kilkunastu minutach mocnego interwału w 4 strefie albo po kilku minutach interwału VO2max. Defacto swoje LTHR widzę baaardzo rzadko pomimo tego, że robię interwały 2 razy w tygodniu i są ku temu okazje.


  • mess i qzn lubią to

#9 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 czerwiec 2018 - 21:59

ok, to mniej więcej jak przypuszczałem.

to teraz 2 cześć pytania, czemu na 20 minutach nie jestem w stanie wejść i utrzymać nawet progowego (które byłem w stanie zrobić na sprawdzianie). Lenistwo? Przetrenowanie? Próg z trenażera mam 164, na treningu utrzymanie 160 to max co mogę ostatnio zrobić.

 

Może być tak, że na trenażerze będziesz miał inne wyniki, niż na dworze. Ja mam z kolei odwrotnie, na zewnątrz tętno szaleje, w moment mogę wejść bardzo wysoko, na trenażerze przeciwnie.


  • qzn lubi to

#10 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 lipiec 2018 - 09:15

no dobra, dzięki wielkie wszystkim, to chyba wszystko co chciałem wiedzieć żeby usprawiedliwić przed sobą samym zakup pomiaru mocy ;)





Dodaj odpowiedź