Skocz do zawartości


Zdjęcie

Siodło Którego Skorupa "pracuje"/tłumi Drgania?


30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 10 lipiec 2018 - 13:45

Czołem,

Mam problem z nowym rowerem, sztyca jest karbonowa profilowana aero(akurat rzecz która mi najbardziej w tym rowerze nie leżała i jeszcze okazała się za mała - sprowadzam z USA dobrej długości(stara rama BMC, nie idzie dostać już normalnie)). Sądziłem, że może nie będzie źle, bo w końcu przesiadam się z alu(fakt ze sztycą tytanową, ale wiele jej nie wystawało, bo rama klasyczna i o rozmiar za duża) na karbon. Założyłem wygodne siodło ze starej szosy i... no nadal jest wygodne, ale o ile na poprzednim rowerze przy oponkach 23c mogłem jeździć i się drgania z asfaltu aż tak nie przenosiły, to tutaj nawet niezłej jakości tyle ze starszy asfalt jest odczuwalny i mnie to drażni. Ktoś ma jakiś pomysł abstrahując już od wygody w innym aspekcie? Myślałem o Fiziku Arione, pytanie jakie pręty wybrać - może też mają znaczenie? Chociaż obstawiam że karbonowe i tak będą mega sztywne i nie będą pracowały, więc może akurat jak idzie o stelaż to nie ma znaczenia i to kwestia samej skorupy i wkładek żelowych/wypełnienia?



#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 10 lipiec 2018 - 14:59

Jak wejdzie, szersza opona i nizsze cisnienie.
Najbardziej pracujacym, poddajacym sie siodlem na jakim jezdzilem, bylo to superlekkie 66g full carbon siodlo Smuda.
Duzo dobrych opinii pod tym wzgledem zbiera Lupina od Berk-a.
Ale zdecydowajie zaczalbym od opon.

#3 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 10 lipiec 2018 - 16:06

No nie wiem pompuje 6 barów w 25tki. Ważę 75. Mogę jeszcze na tych obniżyć i zobaczyć co będzie, ale jest bieda. W starym 23c nabite na 6,5 były od groma bardziej komfortowe.

Może też wina samych opon mavicka i ich mieszanki gumy(mam standardowe gumy ktore były z krysium elite).

#4 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 10 lipiec 2018 - 17:05

Tłumią to jedynie cienkie deseczki ze skrzydełkami i to też średnio.
Na pewno nie tłumi Fizik Aliante i tym podobne sztywne skorupy.

Mi z cienkich przypadło do gustu San Marco Aspide.
Wypuścili też nowy produkt, który chciałem spróbować. Nazywa się San Marco Shortfit.

Może jednak zmiana sztycy jeżeli się da.

Z kolei na deseczkach miednica czasem bardziej pracuje i niektórych może przez to kręgosłup nawalać.
No to pewnie pomogłem ;)

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#5 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 10 lipiec 2018 - 17:13

Sztycy nie zmienię, bo jest dedykowana :(. Jakby nie to, najpierw bym o niej pomyślał. Będzie troche dłuższa jak dojdzie, a że jest na klin to może coś tam minimalnie da, ale wątpię żeby to było odczuwalne przez ten durny profil aero.

#6 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 11 lipiec 2018 - 09:09

A co do prętów, magnezowe coś tłumią? ;) Obstawiam że cro-mo będzie najlepsze jak idzie o stelaż(zresztą i widelec cro-mo w starej szosie tłumił lepiej niż ten karbonowy, który niby miał mieć jakiegoś "flexa" pod komfort w obecnym rowerze).

 

Zastanawiam się teraz nad jednym siodłem z magnezowymi prętami, ale nie wiem jak one się sprawdzają...

 

 

Aha i z tego co widzę, te San Marco też podrabiaja :/.

 

 

Dobra, jedyny pomysł który mam obecnie, to próba zejścia z ciśnienia(28c nie wejdą) :(



#7 budka

budka
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Skądz Internetu

Napisano 11 lipiec 2018 - 15:06

Jesli te drgania sa tak odczuwalne to nie masz problemu z bolem dloni? Ja bym pojezdzil troche na nowej ramie zanim bym zaczal cos zmieniac. Pierwsze to kola i opony...



#8 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 11 lipiec 2018 - 15:10

Na dłoniach jest ok, nie bolą, ot czuć że jest gorzej niż w poprzedniej szosie, tył za to przeszkadza. Zrobiłem na ten moment jakies 150km.

#9 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 12 lipiec 2018 - 11:25

No właśnie, myśli człowiek, że karbon tłumi, a to bydlę sztywne jak cholera (zresztą tak samo jak mit, że standardowa karbonowa sztyca tłumi coś - kto to wymyślił, widział budowę sztycy?), to później kombinacja jak poprawić komfort.

Żadne pręty siodełka nie wytłumią drgań. Z siodeł "szosowych" to:

flyer_black_150th_edition_copper_3_4_vieczyli FLYER BLACK COPPER LTD spełnić może Twoje potrzeby ;)

 

Jedyny sensowny sposób na poprawę komfortu: szerokie opony (ale nie byle jakie, byle szersze, oj nie!), niskie ciśnienie (ale bez przesady). Albo lepsza wkładka w spodenkach. Jak to nic nie da, to przyzwyczaić się do tego co jest, lub zmienić rower na stary ;)

1531326443_by_vvacuavv.jpg


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 12 lipiec 2018 - 16:29

Dałem 5,5 bara, komfort wtedy ok, ale już mam wrażenie, że lekko zamula, coś za coś. Brooksa tam nie wstawie :D. Co do spodenek to mam wrażenie, że w Sidi(czyli castelli) było lepiej niż w tych polecanych chinolach za 80, ale pewności nie mam. Musze znaleźć czas na spokojne testy ;).



#11 soar

soar
  • Użytkownik
  • 219 postów

Napisano 12 lipiec 2018 - 19:19

Fabric Scoop ma na mocno elastyczną konstrukcję.



#12 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 12 lipiec 2018 - 20:02

A cos z wkładkami żelowymi? Może to by cos pomogło jakby kulszowe leżały na żelu a nie gąbce(pomijając gacie).

#13 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3142 postów

Napisano 14 lipiec 2018 - 14:29

Duzo dobrych opinii pod tym wzgledem zbiera Lupina od Berk-a.
 

 

Potwierdzam - pracuje.



#14 joesatch

joesatch
  • Użytkownik
  • 355 postów

Napisano 15 lipiec 2018 - 05:26

Specialized Toupe, też skorupa pracuje

 

Pozdrawiam



#15 Blue

Blue
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • SkądKrak/Inwałd

Napisano 21 lipiec 2018 - 21:56

Siodła jeszcze nie zmieniłem, ale przyszla mi w koncu nowa sztyca, niestety ten typ tak ma(stara też miała) że sobie lubiła poskrzeczeć(głupia konstrukcja na klin i bmc widać tak sobie podchodziło do idealnego spasowania kopyta pod sztycę z rurą, po dobrym osadzeniu nadal przy naciskaniu po prostu delikatnie chodziło(opadać nie opadało)). Pogrubiłem ją trochę taśmą izolacyjną, tak żeby zamiast trzeć karbon o karbon to się opierało na niej w najważniejszych punktach i ... tłumienie się poprawiło(sztyca jest też dłuższa, co pewnie też minimalnie mogło mieć wpływ) w każdym razie wygląda na to, że ciśnienie + ten zabieg rozwiązał problem na tyle, że jestem już zadowolony. Ale siodło i tak muszę sobie jakieś sprawić, więc dzięki za typy :).



#16 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 styczeń 2020 - 22:20

Dwa sezony wymęczyłem się na Specowym Phenomie i już w tym roku muszę koniecznie zmienić. No i tak ten Berk Lupina mnie nęci... 



#17 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 02 styczeń 2020 - 22:53

Różnych siodełkowych wynalazków jest od groma. Ale prawda jest taka, że jak nie trafisz na swoje, to będziesz cierpiał.  pozdr



#18 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 styczeń 2020 - 07:13

Co Ty nie powiesz

#19 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 03 styczeń 2020 - 08:21

Cauchy, a probowales krotkich siodel? Np Power lub Pro Stealth etc?

#20 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 styczeń 2020 - 09:13

nic nie próbowałem

jedyne wygodne na jakim mi się super jeździ to mięciutkie, ciężkie siodło Gianta od Defy, które sobie zostawiłem i wsadziłem do MTB :) ale ono na szoskę się nie nadaje

EDIT a nie, siedziałęm na tym Power jak testowałem nowego Roubaix. Dziwne trochę, chyba musiałbym się przyzwyczaić, ale już lepsze niż Phenom. 





Dodaj odpowiedź