Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomiar Prędkości Licznik Vs Gps...


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lobster

Lobster
  • Użytkownik
  • 351 postów
  • SkądTcity

Napisano 02 wrzesień 2018 - 12:33

Mam dwa pomiary prędkości, z licznika i z GPS-a, ten drugi jest zawsze większy, dajmy na to: licznik wskazał Vśr 30 km/h a GPS 30.7 km/h. Licznik jest starannie skalibrowany, obwód koła prawidłowy, nawet ugięcie opony po obciążeniu zostało wzięte pod uwagę. Czy pomiar z GPS jest zawsze dokładniejszy?



#2 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 02 wrzesień 2018 - 12:52

Zrób jednocześnie pomiar gps na dwóch różnych urządzeniach. Będziesz miał czarno na białym. Strzelam, ze będą różne wyniki.

#3 przegibek

przegibek
  • Użytkownik
  • 259 postów

Napisano 02 wrzesień 2018 - 14:00

Czy pomiar z GPS jest zawsze dokładniejszy?

 

Chciałbyś ;)

To licznik jest zawsze dokładniejszy, GPS lubi "pływać". Połóż włączony licznik na parapecie i za godzinę czy dwie sprawdź ile metrów nabił nie ruszając się z miejsca :)



#4 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 02 wrzesień 2018 - 19:10

Z jednej dystans zmierzony przez GPS może być większy od rzeczywistego (z powodu pływania), z drugiej strony może być mniejszy z powodu ścinania zakrętów. Zależy co przeważy ;)

#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 wrzesień 2018 - 19:20

Jedna sprawa to pomiar prędkości chwilowej, a zupełnie inna - średniej.

 

W swoim Garminie Edge 800 setki razy obserwowałem, że po wjechaniu do lasu prędkość chwilowa spadała nagle o np. 8 km/h. Co ciekawe, nie miało to wpływu na pomiar dystansu ani prędkości średniej.

 

Taki niestety urok GPS-u, nigdy nie będzie równie dokładny co pomiar bezpośrednio na obracającym się kole.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 m.arek

m.arek
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 02 wrzesień 2018 - 19:26

Jedź prosto, tak z 50-100 km bez skręcania, wynik powinien być bardziej zbliżony.



#7 JHartman

JHartman
  • Użytkownik
  • 382 postów
  • SkądWarszaw

Napisano 02 wrzesień 2018 - 19:34

Dlatego w czujniki sprzedawane razem z GPSami (te, do przyczepienia do roweru) mierzą kadencję i prędkość.

Co więcej, garminy mają opcję auto-kalibracji czujnika prędkości z koła z prędkości GPS. Dzięki temu ostateczna prędkość zarejestrowana w tracku jest tak precyzyjna jak to tylko możliwe...

Dodatkowo: jednym z efektów autokalibracji jest zmierzony obwód koła (czyli ta liczba, którą wpisujemy do klasycznego licznika). Z moich pomiarów wychodzi, że zawsze jest inna, niż ta, którą podają tabelki rozmiar opony->obwód koła. Skąd się to bierze? Nie podejmuje się zgadywać... Ale po wpisaniu tej liczby z gps do zwykłego licznika (oba na tym samym rowerze), zarejestrowane prędkość średnia i przejechany dystans są prawie identyczne na gps i liczniku.

Pozdrawiam,
Jarek


Sent from my iPad using Tapatalk

#8 m.arek

m.arek
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 02 wrzesień 2018 - 19:49

Dodatkowo: jednym z efektów autokalibracji jest zmierzony obwód koła (czyli ta liczba, którą wpisujemy do klasycznego licznika). Z moich pomiarów wychodzi, że zawsze jest inna, niż ta, którą podają tabelki rozmiar opony->obwód koła. Skąd się to bierze? Nie podejmuje się zgadywać... Ale po wpisaniu tej liczby z gps do zwykłego licznika (oba na tym samym rowerze), zarejestrowane prędkość średnia i przejechany dystans są prawie identyczne na gps i liczniku.
 

Większość straciłaby sens życia...



#9 Medzamir

Medzamir
  • Użytkownik
  • 26 postów

Napisano 04 wrzesień 2018 - 06:12

Witam. Ze swoim licznikiem mam tak, że jak podłączę czujnik to różnica wynosi koło 4km/100. Oczywiście ma to też wpływ na średnią. Myślałem że to Strava po synchronizacji zawyża dystans ale Ridewithgps robi to samo. Za to bez czujników różnice wynoszą ok 300-500. Sześciokrotny, po dwa obroty pomiar na oponach 700x23 nabitych na 8 atmosfer, maksymalna różnica jaka mi wyszła to chyba 4 mm. Licznik to Bryton rider40. Ma ktoś podobnie? Różnica jak widać spora ale nie wiem czy nie ma to wpływu również to, że licznik czasem gubi sygnał z tylnego koła.

Wysłane z mojego 6055P przy użyciu Tapatalka





Dodaj odpowiedź