Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skurcz Na Wyścigu Poraz Drugi


20 odpowiedzi w tym temacie

#1 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 10 wrzesień 2018 - 09:55

Hej, 
 
Wczoraj brałem udział w wyścigu 72km i ogólnie było spoko, tzn 8 miejsce w kat. wiek., średnia 42km/h więc ciągle robię progres. Podobny wyścig miałem w czerwcu i wydażyło się to samo - czyli dokładnie na 65km pojawił się przeszywający prąd i skurcz w prawej nodze - mięsień obszerny przyśrodokowy lub krawiecki, bo szło po całej długości wewnętrznej uda. Ledwo co to opanowałem, wypinanie nogi nic nie dawało, otrząsanie też, dopiero jazda na stojąco zaktywowała inne mięsnie i jakoś minęło. Uczucie mega nieprzyjemne. O dziwo w tym momencie nie miałem żadnych problemów z tętnem i nie odczuwałem jakiegoś mega zmęczenia, po prostu się pojawiło i już. W poprzednim wyścigu zrzuciłem to na podziębienie, bo wychodziłem z choroby i cały wyścig był trudny, aż 40-50min przejechałem w strefie tętna Z5, a w tym tylko 20min. Nawet próbowałem się do tego przygotować. Tydzień przed brałem magnez z B6 Olimpu, a na 45km wziąłem shota magnezowego żeby coś takiego się nie wydarzyło, a jednak.
 
Jak poradzić sobie z tą słabością ? Chemią chyba nie da rady, więc może jakieś ćwiczenia na te mięśnie? Ale skoro trenuję 10h/tyg to powinny się rozwijać równomiernie ?? Może to moja słabość indywidualna.. ? Może to złe nawodnienie ? Ale popijałem wodę cały dzień przed wyścigiem, tuż przed trochę mniej ale całą noc przed latalem do toalety z tego nawodnienia.


#2 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 10 wrzesień 2018 - 11:04

Czy piłeś "czystą" wodę, bez żadnych dodatków?



#3 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 10 wrzesień 2018 - 13:35

Woda była słodzona, miałem wrażenie, że przesłodzona.. Dodatkowo zjadłem dwa żele słodkie, z czego jeden z kofeiną.



#4 thomasz

thomasz
  • Użytkownik
  • 365 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 wrzesień 2018 - 15:01

Jeżeli to skurcz to są na to takie mini tabletki z solą. Podawane są z takiego jakby "długopisu". Podczas jazdy co jakiś czas (chyba 30min) aplikujesz jedną taką tabletkę. Zapobiega to powstawaniu skurczy.

https://www.tribouti.../sscaps100c.htm

 

Jest też płyn z power bar ale ten szot aplikujesz dopiero jak zaczynasz mieć skurcze, więc to już trochę za późno 


45636079942_17651449fe_m.jpg

CarbonOne.pl - koła na szprychach karbonowych

Blackcatwheels.pl - Koła na zamówienie

Sklep - obręcze, piasty, szprychy

Wrocław

Kontakt na priv, @ lub tel: 604 40 95 04


#5 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 10 wrzesień 2018 - 15:08

Oprócz żelu miałem coś takiego jak shot https://arena.pl/oli...AyABEgJuO_D_BwE ale z solą nie próbowałem zastosowałem na 45km, skurcz był na 65.

 

O co chodzi z tym pytaniem z wodą bez dodatków, nie powinno się mieszać do wody żadnych cukrów / węgli ?



#6 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 10 wrzesień 2018 - 15:54

Badałeś poziom magnezu?
Poczytaj na ten temat.
Kompensowanie (potencjalnych) niedoborów może się okazać mało efektywne.

#7 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 10 wrzesień 2018 - 16:02

Magnez to jedno, ale równie ważne są potas i sód. U mnie problemy ze skurczami w nocy rozwiązywały produkty bogate w potas, więc u ciebie też może to niekoniecznie być niedobór magnezu.

 

 


  • robo lubi to

#8 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 10 wrzesień 2018 - 17:08

Mój pomiar we krwi wskazywał że wszystko jest jak najbardziej ok. Realnie jednak było bardzo niedobrze i próby zdiagnozowania dolegliwości mięśniowo-stawowych skończyły się porażką. Wg wszystkich mnie diagnnozujących byłem okazem zdrowia :) dopiero błogosławiony internet przyniósł wybawienie.

#9 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 10 wrzesień 2018 - 19:18

Oprócz żelu miałem coś takiego jak shot https://arena.pl/oli...AyABEgJuO_D_BwE ale z solą nie próbowałem zastosowałem na 45km, skurcz był na 65.

 

O co chodzi z tym pytaniem z wodą bez dodatków, nie powinno się mieszać do wody żadnych cukrów / węgli ?

 

Powinno się. I trzeba również pamiętać o sodzie. Dlatego do gotowych jaki domowych napojów dodaje się sól kuchenną w ilości 2-3 g na 0,5 litra. Zapobiega to odwodnieniu, którego skutkiem są właśnie skurcze. Sód, obok wapnia, potasu i magnezu, jest też elektrolitem, ważnym dla przewodnictwa nerwowego. 


Trzepak 

"MAMIL"


#10 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 10 wrzesień 2018 - 21:25

Weź sobie dowolny suplement magnezowy z dopiskiem "skurcz", a się przekonasz, że jego głównym składnikiem jest .... potas   :lol: .

Magnez tak naprawdę nie jest odpowiedzialny za skurcze, które nas łapią, a bardziej za takie mimowolne drżenie mięśni (mówi się czasem, że nam "powieka lata"). 

Z sodem też może być problem, szczególnie jak ktoś ..... dba o dietę, tzn. nie je przetworzonych produktów, fastfoodów, nie dosala potraw, bo sól to "biała śmierć" (zaraz obok cukru), a jednocześnie intensywnie ćwiczy, czyli się poci i ten sód wydala.

 


  • astronom lubi to

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#11 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 14 wrzesień 2018 - 03:16

Skurcze to nic innego jak brak nawodnienia, kiepskie wytrenowanie lub brak minerałów.

Nie magnezu, a raczej potasu. Proponuję KATELIN+ 3x1 tabletka. To preparat o wydłużonym czasie wchłaniania.



#12 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 16 wrzesień 2018 - 11:08

Przychodzi mi do głowy jeszcze inna przyczyna - zły trening, tzn. może i dużo trenujesz, ale twoja jazda na treningu różni się znacznie od tego, jak się jedzie na wyścigu. Chodzi mi o to, że trening odbywasz w jakiejś sekwencji (piszę przykładowo, bo nie wiem gdzie mieszkasz i jak trenujesz) - np. wyjazd z miasta, rozgrzewka, jazda na pewnej trasie lub ćwiczenia (np interwały), rozjazd, dojazd przez miasto do domu. A na wyścigu ? - rozgrzewka (często nie taka, jak przed treningiem), oczekiwanie na start (stygniesz), po starcie pełen gaz, żeby się utrzymać w danej grupie, podczas jazdy szarpane tempo i to szarpane nie w tym rytmie, które TOBIE odpowiada ...., a na trasie wychodzi, że mięśnie nie są zaadaptowane do takiej sekwencji zdarzeń i łapią skurcze. A jak jeszcze na początku trasy zdarzy się podjazd, to można nogę wypalić i później może człowieka odciąć, albo właśnie łapią skurcze.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#13 OpaQ

OpaQ
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 16 wrzesień 2018 - 11:44

Mój pomiar we krwi wskazywał że wszystko jest jak najbardziej ok. Realnie jednak było bardzo niedobrze i próby zdiagnozowania dolegliwości mięśniowo-stawowych skończyły się porażką. Wg wszystkich mnie diagnnozujących byłem okazem zdrowia :) dopiero błogosławiony internet przyniósł wybawienie.

 

Tobo, mógłbyś to trochę rozwinąć?

 

 



#14 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 09:40

Hej, dzięki za te komentarze. Jest jeszcze jedna rzecz, którą podejrzewam. Siodelko ISM, które naciska mnie inaczej niż zwykłe siodło, tzn daje ulgę w obszarze tkanki miękkiej z przodu i dzięki temu mogę długo jechać w pozycji aero ale naciska pachwiny. Może powinieniem też częściej wstawać podczas jazdy. A tak do magnezu z b6 dokupię suplementy z potasem i sodem.



#15 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 09:49

Nie tak galopkiem z tym potasem i sodem. 

Potasu jest dużo w jedzeniu, zresztą soli kuchennej również. Nie trzeba się tym dodatkowo szprycować na co dzień. Raczej skup się na odpowiednio skomponowanych napojach, które lejesz do bidonów. I nie zapominać pić podczas jazd. To jest chyba najważniejszy ale lekceważony problem.


Trzepak 

"MAMIL"


#16 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 10:07

Potasu w jedzeniu może dużo było kiedyś :). W obecnych np. pomidorach specjalnie zawrotnych ilości bym się nie spodziewał. 



#17 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 10:26

Akurat pomidory są dość daleko w klasyfikacji produktów z największą zawartością potasu. Nawet ziemniaki mają go prawie dwa razy więcej.


Trzepak 

"MAMIL"


#18 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 17 wrzesień 2018 - 10:55

To był tylko przykład. Generalnie chodzi mi, że obecne warzywa, owoce, czy mięso mają znacznie mniej mikroelementów, niż to było kiedyś. 



#19 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 17 wrzesień 2018 - 12:05

To był tylko przykład. Generalnie chodzi mi, że obecne warzywa, owoce, czy mięso mają znacznie mniej mikroelementów, niż to było kiedyś. 

Bo rolnik nie używa obornika tylko sypie nawóz z azotem i wszystko rośnie 2x szybciej. Wyjałowiona gleba ma śladowe ilości mikroelementów. Ogórek z takiej uprawy nawet nie pachnie jak ogórek, to gąbka, a po 2 dniach zielona cuchnąca papa.


  • Bzyk lubi to

#20 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 30 wrzesień 2018 - 17:10

Ktoś proponował Katelin, chyba jeszcze lepiej wyjdzie Asparaginian Extra - ilość potasu podobna plus magnez plus cena.

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)




Dodaj odpowiedź