Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wysokie Tętno, Zbyt Wysokie ?


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 18 wrzesień 2018 - 10:28

Cześć,
Piszę w imieniu Dziewczyny (36l), która nie ma tutaj konta, trochę w trosce o nią. Osiąga wysokie tętna, wydaje mi się, że zbyt wysokie. Podczas normalnej jazdy 30-35km/h osiąga 185ud, przy moich 140 wygląda to dziwnie. Tętno spoczynkowe u niej to 55-58. U mnie też jak jestem wypoczęty (np po każdych 4 tyg treningu, kiedy jest cykliczny odpoczynek w strefach Z1-Z2, tuż przed kolejnym testem FTP), ale ja trenuję planem codziennym na tzw granicy przetrenowania, więc mam w spoczynku ok 70 a ona trenuje może ze 3h/tyg. Zaczęła się tym interesować, odkąd sprawiłem jej zegarek i czujnik tętna. Kiedyś biegała, jeździła i pewnie nie miała świadomości. Jej tętno maksymalne to ze wzoru właśnie 185ud więc trochę dziwnie ale ona potrafi długo takie utrzymać, 30km/h to żadna prędkość. Przez to jeździmy ostatnio sporo wolniej jak jesteśmy razem, bo ze 25km/h i i tak ma tętno ze 160 a ja wpadam w 90-110. Oczywiście podstawowe badania miała robione, wszystko jest OK. 
Na zegarku ustawiłem jej ostrzeżenie na 182ud. i się zaczęlismy zastanawiać, bo czasem się to odzywa, ja trenuję dużo, nie ma co porównywać ale mam wtedy 130-140ud.
 
Czy takie wysokie tętno może być objawem jakiejś choroby? Jeśli tak jak naprowadzić lekarza, bo wszyscy twierdzą, że jest OK. Dziewczyna nie czuje zmęczenia, bardzo szybko serce schodzi do 140-150 uderzeń, ok 15 sekund (musimy to jeszcze potwierdzić) a przykładowo u mnie trwa to trochę dłużej.


#2 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 18 wrzesień 2018 - 11:09

Jak się martwi niech idzie do lekarza. Zrobią jej wysiłkowe, ekg, echo, holtera. W końcu studiowali minimum 6 lat plus specjalizacje.

 

Jednak osobom wypoczętym i nie wytrenowanym o wiele łatwiej wejść na wysokie tętno. Natomiast wzory dotyczące fizjologii człowieka to tylko orientacja a nie sztywne ramy i też tyczą się osoby prowadzącej przeciętny tryb życia. Regularnie przekraczam wyliczanki ze wzorów, a jest ich co najmniej kilka, do wyboru.


Trzepak 

"MAMIL"


#3 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 481 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 18 wrzesień 2018 - 13:59

Jest słabsza, bardziej się męczy, nic dziwnego w tym nie widzę. Szybki wzrost u osoby niewytrenowanej to też normalka.

 

Ja jestem w stanie utrzymać przez godzinę dobrze ponad 190. Przez kilka minut spokojnie ponad 200. Mam 28 lat i nic mi nie jest, a trenuję regularnie. Gdybym mało jeździł zobaczenie takich wartości wymagałoby po prostu dużo mniej wysiłku, tak jak u twojej dziewczyny.



#4 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 18 wrzesień 2018 - 16:07

Jak koledzy wyżej, słusznie zauważyli jest to kwestia wytrenowania/kondycji, ponieważ tętno wraz z wytrenowaniem spada, co umożliwia przykładowo utrzymanie tej samej prędkości, mniejszym kosztem wysiłku.
Drugą sprawą utrzymywania przykladowo wysokich wartości tętna przez stosunkowo dłuższy okres czasu, jest to, że serce u różnych ludzi pracuje w różnych zakresach tętna, jedni mają wysokie, a inni niskie tętno, dlatego u jednego rowerzysty przykladowo tętno 170bpm może mieścić sie w zakresie II strefy, a u innego może być tetnem maksymalnym, nawet mimo podobnego poziomu kondycji.
Using Tapatalk

#5 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 wrzesień 2018 - 07:32

Jest OK. Obstawiam, że raczej dziewczę za dużych rozmiarów to nie ma, niższe osoby mają tendencję do osiągania wyższego tętna maksymalnego i ogólnie wyższego zakresu pracy serca.

Tętno max ze wzoru to sobie można w... buty wsadzić. Ja mam 51 lat i moje tętno max ciągle powyżej 190 bmp. Tętno lthr (godzinna jazda) to 172, przy testach pod 180, duże wysiłki do kilku minut bez problemu powyżej 180, normalna jazda wielogodzinna w okolicach 150 - 165, spoczynkowe <60. 

Tak więc nie porównuj jej tętna do swojego - to nie te same organizmy, u Ciebie serce działa jak u słonia, u niej jak u myszy czy innego zająca ;)

Warto jednak sprawdzić, jakie ma tętno lthr, bo jest to dobry wyznacznik wysiłku (bez)tlenowego. Jeśli jedzie z Tobą na poziomie wysiłku godzinnego (lub więcej), to się szybko może zajechać. Warto zmienić sposób jazdy - jeśli jedziecie równolegle, lub nawet ona z przodu, to sugeruję zmianę, niech na ogół jeździ na Twoim kole.

 


  • Mediana i herbatniczek lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 wrzesień 2018 - 14:11

Kup jej aero elektryka od bianchi i po problemie. Ona jest mała i słaba, ale wydolnościowo wygląda lepiej niż Ty. Ty trenujesz na mocy, tętno spoczynkowe masz wysokie i potem masz skurcze na wyścigach.

Jest szansa na to, że jak trochę pojeździ to porobi Cię w górach ;)

 


  • Arni lubi to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#7 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 25 wrzesień 2018 - 10:23

Heh :) Chciałbym aby tak było ! Niestety aby osiągnęła moją wydolność to musi pewnie ze 2 lata potrenować, ja trenuję dopiero 2 lata a jej zwykłe letnie jazdy i tabata nie starczają. O mocy w watach na kg nie ma co dyskutować i porównywać, bo to jest kobieta. Ja spoczynkowe mam wysokie, mierzone między treningami ale wypoczęty nigdy nie jestem. Mój plan zakłada minimalny ale ciągły postęp (w zasadzie plany TR) i czy to jest ok, nie wiem, po prostu innego planu nie mam. Na treningu się nie oszczędzam. Zawsze jestem zlany potem i czuję ten trening w nogach. Celem jest 2-5% przyrostu FTP na miesiąc. Mam 4 trudne treningu w tygodniu w cyklu. Raz na 4 tyg mam natomiast rozjazd i wtedy moje spoczynkowe jest 55. Dłużej niż 5 dni nigdy nie odpoczywałem a odpoczynek w moim wypadku to po prostu 1h dziennie lekkiego rozjazdu.

 

A skurcz na wyścigu, to prawda pojawił się 2x i co jest jego przyczyną? Do końca nie wiem ale zakładam, że do najszybszych brakuje mi ok 30W w nogach i ponieważ jadę z nimi, organizm jeszcze nie jest na to gotowy. Może po tej zimie będzie.. Ale trenuję dopiero 2 rok. 



#8 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 05 październik 2018 - 11:39

@Prozor

he he he

Napisałeś, to co ja bym dokładnie o sobie napisał:

"Tętno max ze wzoru to sobie można w... buty wsadzić. Ja mam 51 lat i moje tętno max ciągle powyżej 190 bmp. Tętno lthr (godzinna jazda) to 172, przy testach pod 180, duże wysiłki do kilku minut bez problemu powyżej 180, normalna jazda wielogodzinna w okolicach 150 - 165, spoczynkowe <60. "

 

Napisz jeszcze, jak masz wyznaczone strefy ? XD

 

M...

 

 


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)




Dodaj odpowiedź