Skocz do zawartości


Zdjęcie

Typ Supportu A Długość Osi Korby


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 glomo

glomo
  • Użytkownik
  • 187 postów

Napisano 07 październik 2018 - 08:02

Zastanawia mnie jak wygląda długość osi korby przy różnych typach supportu. Mam na myśli korby MTB gdzie mamy głównie albo bb30 albo gxp. Czy poza średnica osi (30mm vs 24mm) jest też różnica w długości osi? Zastanawia mnie też jak wpływa to na q-factor - czy jeśli różnica jest w długości osi to jest ona potem niwelowana kształtem ramion korby bądź w inny sposób, czy też bb30 będą miały niższy q-factor?

I jeszcze jeden fakt mnie zastanawia - pf30 a bb30 - teoretycznie do obu korba o osi 30mm, a więc oznaczania bb30. Przy obu szerokość mury ramy 72mm (mtb) i 68mm (szosa). Jednakże support pf30 chyba sporo dodatkowo wystaje z każdej strony ramy po instalacji, a bb30 to same łożyska chowane w ramę i nic nie wystaje. Jak więc korba o tej samej długości osi ma pasować w obu przypadkach? Czy może przy pf30 nic nie wystaje poza krawędź supportu, a ja mylę pf30 z pf92, który jest już pod os 24mm i gdzie wystaje poza ramę z obu stron na szerokość 92mm łącznie?

#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 07 październik 2018 - 09:29

PF30 to nic innego jak BB30 z miskami. Gniazdo w ramie ma średnicę większą o 4 mm, do niego wkłada się miskę ze ściankami o grubości 2 mm, a potem do niej takie samo łożysko jak w BB30.

 

Długość osi jest przypisana do modelu (przy czym np. osie BB30 Rotora mają inną długość osi niż BB30 SRAM-a), przy czym ostateczny Q-factor może, ale nie musi być taki sam dla różnych wersji (np. BB30 vs GXP) danego modelu. Teoretycznie BB30 daje możliwość stworzenia korby o mniejszym QF, ale nie zawsze tak będzie - w specyfikacji często jest podana ta informacja, szczególnie dla wyższych modeli.

 

Co do 72 (a właściwie to 73) mm, to jest wymiar stosowany tylko w BB30A, a więc jeszcze czymś innym (konstrukcja podobna jak BB30, ale rama jest szersza - siłą rzeczy potrzebna jest dłuższa oś - i w dodatku asymetryczna). "Podstawowy" BB30 ma 68 mm niezależnie od typu roweru.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 15 październik 2018 - 22:21

Teoretycznie BB30 daje możliwość stworzenia korby o mniejszym QF ...

 

Nie daje takiej możliwości. Między ramionami korby muszą się zmieścić widełki ramy które są dużo szersze niż nawet najszerszy suport. To one w głównej mierze determinują minimalny q-factor. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 16 październik 2018 - 04:31

W dużej mierze, ale nie tylko.

 

BB30 jak najbardziej daje teoretyczną możliwość budowy węższych korb (oczywiście ostateczny wynik zależy od konstrukcji konkretnej ramy oraz mechanizmu korbowego). Większa sztywność osi pozwala zbudować mniej sztywne ramiona przy zachowaniu takiej samej sztywności całego zestawu, więc można zrobić ramiona o mniejszym przekroju i w ten sposób zmniejszyć Q-factor bez utraty prześwitu po stronie ramy.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź