Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening Z Nadciśnieniem Tętniczym


83 odpowiedzi w tym temacie

#1 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 04 styczeń 2019 - 09:59

W poniedziałek (sylwester) dopadł mnie w pracy skok ciśnienia koło 180/90. Popędziłem jak najszybciej do POZ'u. Zmierzyli kilka razy ciśnienie, było koło 160/90, wykonali EKG. Prawie cały dzień spędziłem na SOR, ostatecznie wypisali do domu, kazali monitorować ciśnienie.

Echo serca wykazało przerost lewej komory, kardiolog pytał się czy uprawiam jakiś sport, wyniki krwi w normie, trochę podwyższone AspAT (norma szpitalna 34) ja miałem 42.

Wczoraj robione USB jamy brzusznej, nerki zdrowe więc raczej nie są odpowiedzialne za skoki ciśnienia. reszta narządów też

Dziś robię prześwietlenie klatki piersiowej, umówiony jestem do kardiologa.

Lekarz prowadzący powiedział, że do czasu aż się nie wypowie kardiolog to mam odpuścić sobie wysiłek fizyczny, to samo wczoraj usłyszałem na badaniu USG, chociaż nie wiem czy pokręcenie 30-45 minut na trenażerze spokojnie powinno być ok?

 

Od poniedziałku dokonuję pomiarów z zapisem w zeszycie. Rano zazwyczaj skurczowe mam w zakresie 140-160, rozkurczowe zazwyczaj jest w normie <90. Dostałem od lekarza prowadzącego POZ captopril, ale mam go brać tylko jak ciśnienie będzie powyżej 160/90 i kalipoz żeby podnieść trochę potas. Nic innego nie dostałem, bo to nie jest stan zagrażający życiu.

Jak na razie nie wiem czy mam nadciśnienie, kardiolog pewnie zleci Holtera.

W rodzinie na nadciśnienie choruje tata, wujek i ciocia (rodzeństwo). Usłyszałem od lekarza, że z pokolenia na pokolenie coraz szybciej się choruje.

 

Pytanie do osób, które są na forum i mają nadciśnienie tętnicze. Jak trenować na rowerze? W jakich zakresach tętna? Rozumiem że trening interwałowy odpada przy nadciśnieniu?



#2 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 04 styczeń 2019 - 12:30

Dlaczego trening interwałowy miałby odpadać przy nadciśnieniu? Odpada trening izometryczny, zwłaszcza ekstremalnie statyczny. Również jeśli chodzi o intensywność, to mała intensywność ćwiczeń jest zalecana jedynie w przypadkach wysokiego nadciśnienia 3 stopnia, nadciśnienia z uszkodzeniami narządowymi lub nadciśnienia wtórnego pochodzenia nerkowego. Przy nadciśnieniu 1 i 2 stopnia praktycznie nie ma ograniczeń w stosunku do ćwiczeń dynamicznych. Co więcej, może to znacząco wpływać na obniżenie ciśnienia i jego stabilizację. 

 

Managing Hypertension in Athletes and Physically Active Patients

chociaż tu w tabeli jest już ograniczenie intensywności w przypadku niekontrolowanego nadciśnienia >140/90. Tak czy siak i tak trzeba znaleźć przyczynę, ustabilizować i nauczyć się z tym żyć.

 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 04 styczeń 2019 - 20:49

Najgorsze są nagłe skoki ciśnienia. Dziś mnie dopadło, źle się poczułem i odpłynąłem. Nie miałem przy sobie ani tabletek na zbicie i ciśnieniomierza. Wróciłem do domu i było koło 170/80.

Przyczynę będzie ciężko znaleźć, ale to lekarz będzie miał pole do popisu. To brzuszki, pompki będę musiał chyba odpuścić.



#4 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 04 styczeń 2019 - 22:29

Captopril to działanie chwilowe. Powiekszenie lewej komory pewnie wynikiem dłuższego już nadciśnienia. Wymagasz pewnie stałego leczenia. Zbadać dno oka u okulisty. Jako stary nadciśnieniowiec z chorobą niedokrwienną serca, powiem tyle - mimo sprzeciwu kardiologa na 50 urodziny kolega złożył mi pierwszy rower w życiu. Rekreacja, potem całkiem intensywna jazda. Zażywam pół tego co mam zapisane. Teraz z racji niestety innych chorób i opieki nad leżącą mamą znowu rekreacja. Jeśli lekarz dobierze Ci odpowiednie leki, będziesz śmigał.  pozdr



#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 styczeń 2019 - 08:37

umówiony jestem do kardiologa.

I to jest wg mnie kluczowa kwestia.

Rozmowa z kardiologiem podczas wizyty na SOR służyła temu, żeby doholować Cię do tej "docelowej" wizyty bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia i życia. SOR z założenia nie służy leczeniu ludzi przewlekle chorych (choć oczywiście Twoja wizyta tam była zrozumiała i sensowna), a jedynie stabilizacji ich stanu zdrowia.

 

Nadciśnienie może mieć różną intensywność, przebieg i przyczyny - od tego będzie zależało, jakie dalsze kroki zostaną podjęte, dlatego osobiście bardzo mocno odradzam kierowanie się poradami z internetu. Z tego samego powodu ja osobiście wstrzymałbym się z intensywnymi treningami - wiele nie stracisz, a nigdy nie wiadomo, czy w Twoim przypadku nie dzieje się coś więcej, co może ponownie narobić Tobie problemów. Poczekaj na wizytę u lekarza i postępuj tak, jak zostanie Tobie zalecone dla Twojego konkretnego przypadku.


  • Marcin321 lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 05 styczeń 2019 - 08:50

Nadciśnienie to tylko objaw, a nie choroba, mimo, że jest zarejestrowana taka jednostka chorobowa. Może być objawem np miażdżycy, albo zwyczajnego zmęczenia. Nie mówiąc już o innych schorzeniach (nerwica). @pangumas ciekawe jaki masz poziom trójglicerydów i homocysteiny?



#7 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 05 styczeń 2019 - 11:08

Nie. Nadciśnienie występuje też jako choroba samoistna, bez możliwości ustalenie przyczyny. /operacja się udała ale pacjent zmarł/  pozdr



#8 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 05 styczeń 2019 - 21:16

nick catropil mam brać tylko jak mi ciśnienie skoczy powyżej 160/90. Najgorsze było przez te kilka dni częste oddawanie moczu w dużych ilościach i schudłem 2 kilo. Nie wiem czy to na tle nerwowym, tego co mi się stało w sylwestra.

Ojciec dziś mi pokazał swoje tabletki na nadciśnienie. Staram się też podnieść potas, jak na razie 1-2 szklanki soku pomidorowego dziennie ;)

 

Cyklo Ziutek trójglicerydów i homocysteiny nie miałem badanej, koszt badania wychodzi 71 zł.

Poproszę lekarza o skierowanie.

 

Jak na razie staram się jakoś poruszać. Spacery z córką i żoną, basen też powinien być dobrą opcją. Jak już dojdzie do kręcenia w domu na trenarzeże to raczej spokojnie :)



#9 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 05 styczeń 2019 - 21:21

Leki na obniżenie ciśnienia są moczopędne . Tak one działają żeby obniżyć ciśnienie.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka



#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 styczeń 2019 - 22:23

Nie wszystkie tak działają.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 05 styczeń 2019 - 22:26

Masz ciśnieniomierz? Jesli nie, to kup. Nie nadgarstkowy, tylko z opaską. Być może był to tylko epizod. Tak czy siak, lekarz plus badania nieodzowne.  pozdr



#12 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 06 styczeń 2019 - 04:49

Z lekami na nadciśnienie (w większości specyfików) to jest tak, że przyjmujemy je regularnie i w długim okresie czasu. Rośnie wtedy ich skuteczność. Doraźne łykanie (dużej dawki) to takie trochę gaszenie pożaru benzyną. Pomaga, ale może powodować skoki ciśnienia. Pacjent jest jak na huśtawce.

Ciśnieniomierz może się przydać. Pod warunkiem, że nie mamy syndromu białego fartucha. Wtedy sam pomiar wprowadza niepokój i skacze nam ciśnienie. Mam taką osobę w pracy. 

Do kardiologa trzeba iść bez dwóch zdań. Jak widzimy lekarza z 30kg nadwagi, to możemy jego rady traktować z przymrużeniem oka. Bo jak widać sam nie może sobie pomóc. No chyba, że to zawodnik sumo. 20 lat temu wysyłano mnie do szpitala, bo miałem puls 34/min. Ale nikt nawet nie zapytał co robię. Teraz jestem w gorszej formie i mam 40-44/min, ciśnienie 130-135x85 i czuje się świetnie.

 

@pangumas - tak jak kolega wyżej pisał leki na nadciśnienie są moczopędne i wypłukują elektrolity. Sok z pomidorów nie zaszkodzi, ale lepiej kupić sobie: https://www.doz.pl/a...apsulki_100_szt. Ma przedłużone działanie z powodu długiego uwalniania potasu.



#13 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 06 styczeń 2019 - 14:12

Cyklo Ziutek jak lekarzowi powiedziałem, że często oddaje mocz bo wziąłem 2x catopril to usłyszałem że to nie jest lek moczopędny.

Mam Kalipoz na uzupełnienie potasu, ale są dość agresywne tabletki i już pierwsza dawka podrażniła mi przełyk. Kupię sobie jutro PotazeK 100 kapsułek. Piję jeszcze soki rozrobione z wodą 1/5 szklanki soku i reszta wody, podobno najlepiej nawadniają.

 

nick jeśli 2x w tym tygodniu ciśnienie skoczyło mi powyżej 160/90 to możliwe, że będzie się to objawiało częściej.

 

Ciśnienie mierzę od poniedziałku 31.12.2018, codziennie po 2-3 razy zapisując. U mnie spoczynkowe tętno trzyma się tak między 38-42/min.

Poszukałem trochę w internecie i są pompki dla osób z nadciśnieniem, najważniejsze żeby po tym zrobić zaraz ćwiczenia areobowe np. kotek-foka, poszukam jeszcze ćwiczenia na brzuch.



#14 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 06 styczeń 2019 - 18:21

Dużo pijesz, dużo sikasz. Plus oczywiście leki. Ot i rozwiązanie przyczyny częstego oddawania moczu ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#15 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 06 styczeń 2019 - 22:36

Jest pewna zależność. Wyższe ciśnienie - niższe tętno, i odwrotnie. Bilans tłoczenia krwi, Na pewno holter pomoże ocenić sytuację. Badanie wydolności układu krążenia też. I bardziej miarodajne jest badanie na bieżni niż na rowerku. Nerwica też moze tak zadziałać, mimo, że wyniki i badania będą w normie.pozdr



#16 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 07 styczeń 2019 - 21:02

Udało się przesunąć wizytę u kardiologa z 22.01 na 9.01. Jutro odbieram też prześwietlenie klatki piersiowej.

Trochę zastanawia mnie to, że jak coś zjem to po jakimś czasie czuję ucisk, lekkie pieczenie w mostku, możliwe że to zgaga (nigdy nie miałem to nie wiem) bo po tabletkach Kalipoz czułem pieczenie w przełyku. Lek na zgagę pomógł ;)

 

Zauważyłem też że jak się zdenerwuje to mam większe parcie na oddawanie moczu. Może to śmieszne, ale jestem znerwicowany tą całą sytuacją. bo wcześniej nic mi nie było.

 

Dziś pokręciłem 40 minut na trenarzeże, patrzyłem jak tętno będzie podskakiwało, było kilka razy szybsze kręcenie żeby podnieść tętno do 170/min. Ogólnie żadnego dyskomfortu nie czułem, ciśnienie jak na razie mam w przedziale 120-130/70-80.



#17 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 08 styczeń 2019 - 05:56

@pamgumas - musisz lepiej szukać schorzenia i na 100% coś znajdziesz. Oczywiście w tych poszukiwaniach kardiolog może zdecydowanie pomóc. Prawdziwą skarbnicą wiedzy może być portal  w stylu www.starytetryk.pl. Aż dziw, że jeszcze nikt nie założył tej strony.

Pieczenie w mostku, to oczywiście zawał lub minimum stan przedzawałowy :). O q-wa, to akurat może być prawda.

Odpocznij, a wszystko wróci do normy. Wszystko zaczyna się w bańce.



#18 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 08 styczeń 2019 - 09:19

A często po dużeeej bańce.  pozdr


  • Cyklo Ziutek lubi to

#19 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 08 styczeń 2019 - 09:29

Zauważyłem też że jak się zdenerwuje to mam większe parcie na oddawanie moczu. Może to śmieszne...

Też tak mam, ale zdecydowanie na coś poważniejszego :P i wtedy nie jest to śmieszne ;)



#20 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 styczeń 2019 - 12:01

@pamgumas - musisz lepiej szukać schorzenia i na 100% coś znajdziesz. Oczywiście w tych poszukiwaniach kardiolog może zdecydowanie pomóc. Prawdziwą skarbnicą wiedzy może być portal  w stylu www.starytetryk.pl. Aż dziw, że jeszcze nikt nie założył tej strony.

Takie żarty przeważnie bawią tylko do czasu.

 

Dziwnym trafem kiedy już kogoś sieknie i wykryją u niego np. nowotwór z przerzutami, odzywa się popularna strona www.aniemowilem.pl, na której każdy gromi chorego za niezbadanie się w porę.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź