Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening Z Nadciśnieniem Tętniczym


83 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 18 styczeń 2019 - 02:54

Dostałem tabletki Axtil, mam brać 2.5mg na początek, jak po dwóch tygodniach nie będzie poprawy to zwiększyć dawkę do 5mg.

 

Robert74 też się nad tym zastanawiałem czy czasem nie mam nerwicy. Tylko czy przy nerwicy trzeba brać tabletki na nadciśnienie jak tak skacze?

Axtil to ramipril, często stosowany jako tzw. lek pierwszego rzutu przez  lekarzy rodzinnych.

https://journals.via...ile/12288/10126

Brałem go (jako Piramil)  kiedyś właśnie jako pierwszy, w parze z Beto ZK (bata-bloker). Nadciśnienie leczę od około 10 lat. Teraz mam lek złożony (Co-Amlessa), i dalej Beto ZK, ale w mniejszej dawce. Do tego aspirynę w dawce 75mg (Acard). Neurolog go zaleca (bo miałem kiedyś epizod TIA i przełom nadciśnieniowy 220/120, tydzień w szpitalu), a kardiolog odradza, mówiąc że jestem za młody (46 lat) i szkoda żołądka. I bądź tu mądry.

Po szpitalu zrobiłem jeszcze chyba wszystkie badania jakie można (Doppler tętnic nerkowych, szyjnych i kręgowych, USG tarczycy, szczegółowe badania krwi, rezonans głowy, echo serca) i właściwie nic nie wyszło. Diagnoza - nadciśnienie pierwotne (samoistne). Przyjmować regularnie leki i tyle. Klasyczna medycyna tak do tego podchodzi. Ponieważ nadciśnienie niszczy powoli cały organizm, więc unormowanie go do bezpiecznych wartości jest uznawane za leczenie skuteczne.

Też mi to nie pasuje, ale co zrobić. Trzeba raz na dwa, trzy miesiące odwiedzić rodzinnego, zostawić w aptece tą stówkę lub więcej i żyć dalej. Jak za długo nie byłem u lekarza (gdzieś na początku leczenia), to dopatrzył się, że chyba nie biorę regularnie leków i postraszył, więc uznałem, że lepsze to niż ryzykowanie udarem czy zawałem. Mówi się, że nadciśnienie nie boli, ale jednak u mnie tak powyżej 150/95 to już jest odczuwalne w "dyńce", a 220/120 (to już zdecydowanie kryza nadciśnieniowa) to już zagraża życiu i nikomu tego nie życzę. Straszny niepokój, serce wali jak oszalałe, drgawki, zaburzenia czucia, drętwienie języka  i ust itp.. Myślałem nawet, że to już koniec.

 

Ostatnio bardzo rzadko mam duże skoki ciśnienia, choć wartości 150/100 mi się czasem zdarzają.

Zwykle jest to powiązane ze stresem, niewyspaniem, przemęczeniem, takim ogólnym wyeksploatowaniem. Wysiłek na rowerze prawie zawsze jednak działa na mnie pozytywnie. Nawet wyścigi (czasem startuję w mtb na dystansach mini/medio).

 

Z naturalnych metod na obniżenie ciśnienia polecam jeszcze czosnek.



#42 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 18 styczeń 2019 - 15:24

Axtil biorę od środy i w nocy budzę się zalany potem, później nie mogę zasnąć a jak zasnę to zaraz znów się że mnie leje.

Chce zrobić test i dziś nie brać i zobaczyć czy sytuacja się powtórzy.



#43 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 18 styczeń 2019 - 22:45

Każdy reaguje indywidualnie na różne leki. Tu niestety tylk metoda prób i błędów. U mnie minęło prawie rok testowanie różnych, bo też miałem duże skoki.  pozdr



#44 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 20 styczeń 2019 - 16:19

Przedstawiłem się na branie tabletek o 7 rano, jak narazie jest chyba ok. Ciśnienie mam w przedziale 115-130/75-85. Od czwartku mam bóle głowy, czasem są tak mocne że nie można się skupić. Umowie się jeszcze do neurologa i moze zrobie TK głowy.

#45 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 20 styczeń 2019 - 22:37

Ból głowy może być spowodowany właśnie przez leki.  Zobacz w opisie jakie działania niepożądane.  pozdr



#46 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 21 styczeń 2019 - 09:58

Właśnie jako jeden z najczęstszych przyczyn działania niepożądanego jest ból głowy. Lek na nadciśnienie zacząłem brać we środę, w czwartek pierwszy raz zaczęła boleć głowa. W wczoraj chyba bolała najmniej.

Organizm się do tego przyzwyczai? Czy lepiej powiedzieć o tym kardiologowi?



#47 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 21 styczeń 2019 - 10:35

Powinno ustąpić . Jeśli nie, poproś o zmianę leku.  pozdr



#48 szosowykolarz

szosowykolarz
  • Użytkownik
  • 184 postów

Napisano 21 styczeń 2019 - 20:17

A ja polecam medycynę niekonwencjonalną a nie trucie się lekami. Witaminy naturalne i inne niezbędne składniki.

Większość leków nie leczy - co gorsze, powoduje następne choroby.

 

Dużo zdrowia wszystkim życzę bo dzisiejsza medycyna nie leczy. Przykre to ale prawdziwe.


  • Robert74 lubi to

#49 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 21 styczeń 2019 - 22:44

Myślisz, że witaminy lewosktrętne  wydłużyły średnią życia do ok. 80 lat? Niestety leki to często broń obosieczna. Życzę, żebyś nie musiał tego sprawdzać. Wszystkim.  pozdr



#50 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 22 styczeń 2019 - 08:42

Witamina C lewoskrętna to tylko chwyt marketingowy. Spokojnie można sobie kupić kwas askorbinowy - 1kg za około 50zł i tym się raczyć. Warto w zimie brać witaminę D3 i K2mk7. Bo mało mamy w zimie słońca. Nie zaszkodzi też A+E. Nie mówiąc już o B2,3,6,12, PP i reszcie alfabetu :-). A najlepiej żeby to wszystko było w pożywieniu. Jak słucham porad pana Zięby po AGH, to ręce opadają. Ale co zrobić jak onkolog nie pomaga, to może czarownik pomoże.
  • Bzyk lubi to

#51 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 22 styczeń 2019 - 15:33

Jak na razie tabletki na nadciśnienie odstawiłem i biorę coś innego ;)

Dziś byłem u lekarza POZ i dostałem skierowanie do neurologa, na prześwietlenie kręgosłupa i jutro idę zrobić: morfologię krwi, kreatyninę, AST, ALT, TSH, elektrolity, lipodogram.

 

Kwas askorbinowy stosuję od ponad roku, żadnego przeziębienia przez ten czas jak zacząłem dosypywać do herbaty nie złapałem :)

 

Najgorzej z tym bólem głowy jest. Wstaję rano 15-30 minut nie boli i się zaczyna, idzie od potylicy, później przechodzi na całą głowę, czasem na skronie. Tabletki przeciwbólowe za bardzo nie pomagają. Możliwe że to napięciowy ból głowy,



#52 Rajtek

Rajtek
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 22 styczeń 2019 - 22:45

....

 

Kwas askorbinowy stosuję od ponad roku, żadnego przeziębienia przez ten czas jak zacząłem dosypywać do herbaty nie złapałem :)

....

 

Kwas askorbinowy w wysokej temperaturze się rozpada :), więc u Ciebie to efekt placebo :) Poczytaj sobie na ten temat.



#53 Rajtek

Rajtek
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 22 styczeń 2019 - 22:47

A ja polecam medycynę niekonwencjonalną a nie trucie się lekami. Witaminy naturalne i inne niezbędne składniki.

Większość leków nie leczy - co gorsze, powoduje następne choroby.

 

.....

 

21 wiek i takie gusła.



#54 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 22 styczeń 2019 - 23:36

Fakt w gorącej herbacie kwasu za dużo nie zostanie, bo temperatura powyżej 70° C negatywnie na niego działa. Do wody podczas treningu też dodaję 😊

#55 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 23 styczeń 2019 - 01:06

Kwas askorbinowy w wysokej temperaturze się rozpada :), więc u Ciebie to efekt placebo :) Poczytaj sobie na ten temat.


Pijasz wrzątek? Ja jedynie ciepłą.

#56 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 23 styczeń 2019 - 05:39

Drodzy państwo nie kwestionuję pozytywnego wpływu witamin na organizm. Ale jak szaman na YT mówi, że przez kilka miesięcy zjadał po 20 jajek dziennie, to pępek rozwiązuje mi się ze śmiechu. Pana Zięby nie słucham, ale niektóre wskazówki Czerniaka mogą być OK. Tydzień temu nastawiłem sobie zakwas z buraków i będę to pił, ale "sekretu Mumio" za 300zł nie kupie, bo nie wierze w takie cudowne eliksiry. MZ najważniejsze, to zachować zdrowy rozsądek.

 

@pangumas - może ból głowy spowodowany jest uciskiem jakiegoś nerwu w odcinku szyjnym kręgosłupa?



#57 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 styczeń 2019 - 07:01

Drodzy państwo nie kwestionuję pozytywnego wpływu witamin na organizm. Ale jak (...)

Zgadzam się w 100%. Zresztą istnieje wiele poważnych badań wskazujących na to, że witaminy zawarte w suplementach działają na organizm inaczej niż przyjmowane wraz z wysokiej jakości pożywieniem. I nie chodzi tu o zmyśloną różnicę pomiędzy witaminami naturalnymi i syntetycznymi, tylko o "kontekst", w którym są podawane, który wpływa m.in. na tempo oraz łatwość ich wchłaniania.

 

Wnioski z badań wydają się jasne: żadna suplementacja (syntetyczna czy nie, tabletkowa czy płynna itd.) nie zastąpi dobrej, zbilansowanej diety.


  • Cyklo Ziutek i Yar_Tur lubią to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#58 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 23 styczeń 2019 - 07:07

Ponoć sok z buraków obniża ciśnienie krwi. Chodzi oczywiście o zakwas buraczany i ma wiele pozytywnych oddziaływań na nasz organizm.

#59 Rajtek

Rajtek
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 23 styczeń 2019 - 08:01

Obniża to fakt, ale nie zbije Ci ciśnienia że 160 na 120. Jedynie delikatnie zejdzie.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka



#60 Rajtek

Rajtek
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 23 styczeń 2019 - 08:04

Ja nie o wrzątku, a o wysokiej temperaturze. 70 stopni i po witaminę. A ile to jest 70 stopni to radzę sprawdzić, bo nie jeden się zdziwi.
Sam stosuje duże dawki C :) żeby nie było :)

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka





Dodaj odpowiedź