Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shimano Di2 6870 - Problem Z Kasetą 32T


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 17 styczeń 2019 - 12:47

Witam,

do tej pory nie mam dużej styczności z grupą Di2, dopiero się uczę. Jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobiłem, to wymiana wózka przerzutki z krótkiego na średni, ponieważ zależy mi na zamontowaniu kasety 32t na wypady w góry. W rozbieranie przerzutki się nie bawiłem (aczkolwiek teraz zrobiłbym to sam ...), więc zleciłem w serwisie przekładkę wózka. Oczywiście rower oddali mi bez wyregulowanej przerzutki, z czym sobie poradziłem. Na standardowej kasecie Shimano 11-25 chodzi wszystko miód malina.

 

Problem pojawił się gdy zacząłem testować kasetę 11-32t, która jest produkcji SRAM (PG-1130). W teorii nie powinno być problemów z kompatybilnością, a akurat stopniowanie SRAMa mi bardziej odpowiadało. Niestety mimo usilnych prób, nie umiem wyregulować przerzutki na największej koronce. Podczas kręcenia napęd wydaje strasznie dziwny dźwięk. Zakładam, że nie jest to normalny objaw, bo brzmi to trochę jakby kółko od wózka haczyło o największą koronkę kasety, ale nie za bardzo mam jak odejść już wózkiem od kasety.

 

Załączam, krótki filmik nagrany telefonem, żeby chociaż było mniej więcej wiadomo o co chodzi.

 

Dodam, że nie zmieniałem łańcucha na dłuższy, aczkolwiek nie wydaje mi się, aby to miało wpływ.



#2 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 styczeń 2019 - 12:58

Co to znaczy „przekładka wózka”? Zmieniona cała przerzutka na GS czy jakieś garażowe przeróbki? Jak to pierwsze to musi się to dać wyregulować, jak to drugie to nie sądzę żeby to dobrze działało. Możesz kombinować z dłuższą śrubką do regulacji odchylenia przerzutki lub z przedłużką haka.

#3 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 17 styczeń 2019 - 13:00

Wymieniony został sam wózek przerzutki.



#4 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 styczeń 2019 - 13:17

kurczę niedobrze to wygląda :/ przez chwilę w Rubaixie miałem ten zestaw, tzn. długi wózek i 32t z tyłu, chodziło płynnie, ale nie bawiłem się w takie przeróbki. A próbowałeś z kasetą Shimano?



#5 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 17 styczeń 2019 - 14:28

Wymieniony został sam wózek przerzutki.

Pytanie czy wg shimano tylko wozki sa rozne w obu przerzutkach czy cos jeszcze? Np w nowej ultegrze oprocz wizka jeszcze kilka innych elementow jest rozna. Trzeba sprawdzic w manualu na stronie shimano

Edit: wymieniales tez pkt.4 z rysunku?

https://si.shimano.c...-6870-3641A.pdf

#6 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 17 styczeń 2019 - 14:44

Chyba nie wymieniali, aczkolwiek zaczynam się zastanawiać czy nie wystarczyłoby faktycznie wymienić śrubki z punktu 2 na dłuższą. Bo gdy wykręcę tą śrubkę, to ociera na 25t, 28t oraz 32t. Gdy ją wkręcam, to zwiększa się dystans i przestaje ocierać na 25t, potem na 28t, niestety brakuje już zakresu by wyregulować 32t.

 

Z kasetą shimano nie próbowałem, bo nie mam takowej.

 

Ja zaryzykowałem zabawę, bo jednak różnica kosztu wózka, a przerzutki w przypadku Di2 jest dosyć spora.

 

Dziwne jest to, że serwis, dosyć renomowany, a nic nie wspominali, aby coś mogło nie działać. Zresztą, w normalnym świecie, jeśli coś zmieniasz to sprawdzasz potem czy to działa.



#7 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 17 styczeń 2019 - 14:52

Halasowac bedzie bo najwieksza koronka kasety lata po koleczku wozka.

Musisz podkrecic "b" srubke i oddalic wozek od najwiekszej koronki.



#8 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 styczeń 2019 - 15:30

a daj spokój z tymi renomowanymi serwisami :D jak odbierałem Speca z Airbika przy przeglądzie wiosennym rok temu i wymianie przerzutki z długiego wózka na krótki to nawet nie sprawdzili czy przerzutka z przodu działa, a nie działała, bo nie skrócili łańcucha i przy zrzucaniu na mały blat wszystko się sp... :)



#9 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 17 styczeń 2019 - 15:31

Obróć wózek przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, wkręć maksymalnie śrubę B.

#10 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 17 styczeń 2019 - 15:44

Chyba nie wymieniali, aczkolwiek zaczynam się zastanawiać czy nie wystarczyłoby faktycznie wymienić śrubki z punktu 2 na dłuższą. Bo gdy wykręcę tą śrubkę, to ociera na 25t, 28t oraz 32t. Gdy ją wkręcam, to zwiększa się dystans i przestaje ocierać na 25t, potem na 28t, niestety brakuje już zakresu by wyregulować 32t.

Z kasetą shimano nie próbowałem, bo nie mam takowej.

Ja zaryzykowałem zabawę, bo jednak różnica kosztu wózka, a przerzutki w przypadku Di2 jest dosyć spora.

Dziwne jest to, że serwis, dosyć renomowany, a nic nie wspominali, aby coś mogło nie działać. Zresztą, w normalnym świecie, jeśli coś zmieniasz to sprawdzasz potem czy to działa.


Tam sa innej dlugosci sprezyny srubowe i tez innej twardosci

#11 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 17 styczeń 2019 - 16:19

No, to wiele wyjaśnia. Nie mniej spróbuje najpierw patentu z dłuższą śrubą B.



#12 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 17 styczeń 2019 - 16:33

No, to wiele wyjaśnia. Nie mniej spróbuje najpierw patentu z dłuższą śrubą B.


No tak, od tego zacznij. Stad tez wynika brak roznej dlugosci sruby do tej przerzutki bo sprezyna inaczej „uklada” ja w obu przypadkach

#13 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 17 styczeń 2019 - 19:02

Naciągając Sprężynę wózka, jak pisałem, prawdopodobnie nie będziesz musiał nic zmieniać.
Przerzutki Shimano mają słabą sprężynę i słabo reagują na wkręcanie śruby B.

#14 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 styczeń 2019 - 20:21

Zbyt długa śruba B też nie jest zbyt dobra, bo kółko nie tylko opadnie, ale też cofnie się względem kasety. W efekcie łańcuch będzie się zawijał na mniejszej liczbie zębów.

 

Nie mówię, że to nic nie da, ale różnie może być.

 

Innym rozwiązaniem może być zastosowanie przedłużki haka. Również ma ono swoje wady, ale najczęściej pomaga.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#15 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 18 styczeń 2019 - 14:32

Generalnie to naszykowałem sobie dłuższą śrubkę, wykręciłem starą, wkręciłem nową. Ustawiłem przerzutkę, chodzi, nie ociera, wiadomo jest głośno, ale nie ma tyrkotania. Patrze, na tą śrubę, a Ona jest ledwo co wkręcona, myślę sobie o co do cholery chodzi. Wykręciłem Ją, wkręciłem starą, i też chodzi wszystko - kto to zrozumie xD.

 

W linku filmik, jak to wygląda obecnie:

 

 

Wydaje mi się, że nic lepiej się nie da uzyskać, bo to chyba niestety musi chodzić trochę głośniej. Przy następnej wymianie łańcucha dodam chyba 2 ogniwa, i będzie git.



#16 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 styczeń 2019 - 15:43

nie no teraz prawie gitara, troszkę łąńcuch chyba za krótki własnie te 2 ogniwka

 

btw masz strasznie hałasujący bębenek :P



#17 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 18 styczeń 2019 - 16:52

Teraz masz wyrazny odstep pomiedzy koronka kasety i koleczkiem. Wczesniej kaseta krecila sie po koleczku przerzutki.



#18 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 18 styczeń 2019 - 17:14

Wiem, sam to zauważyłem, tylko dziwi mnie fakt, że wykręcając i wkręcając jeszcze raz śrubkę mogło się coś zmienić :).

Nie mniej, działa, czyli da się wymianą samego wózka opędzlować wymianę przerzutki.

 

Co do bębenka, no cichy nie jest. Przynajmniej jak czasami dojeżdżam na trasę, to dzwonka nie trzeba :).



#19 admsk

admsk
  • Użytkownik
  • 383 postów

Napisano 18 styczeń 2019 - 21:08

Pod obciążeniem dopiero wyjdzie czy jest ok czy nie.... Zastanawiałem się też mocno na koniec roku nad 6850 ale odpuściłem...

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka





Dodaj odpowiedź