Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak skutecznie skontrować konus w pedale?


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 wiesieque

wiesieque
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopad 2010 - 08:41

Witam,

Wiedziony moją wrodzoną ciekawością rozkręciłem nowy pedał Wellgo R-096 w celu przesmarowania (oczywiście zupełnie niepotrzebnie - smaru było wystarczająco). Rozkręcić było trudno, ale skręcić jeszcze trudniej.

No i moje pytanie - jak to złożyć, żeby pedał nie skręcał się na mur beton po zrobieniu 1km?

Żeby to skutecznie skręcić potrzebowałbym klucza nasadowego 11 do przytrzymania konusa i 9-tki do dokręcenia kontry. Problem w tym, że ta 9-tka musi zmieścić się wewnątrz 11-tki.

Na razie namordowałem się 3 razy ze śrubokrętem i kombinerkami (nie ma opcji, żeby zmieścić tam jakikolwiek inny zestaw narzędzi) ale to połączenie nie trzyma.

Pedał ten jest otwierany od zewnątrz, ośka nie posiada rowka na ząbek podkładki. Między konusem a kontrą żadnej podkładki także nie było.

Czy znacie jakieś gotowe narzędzie do skręcania takiego połączenia? A może jakiś serwis w Warszawie, który takie narzędzie posiada? A może znacie jakiegoś magika, który miał już u Siebie kilku takich ciekawskich delikwentów i zespawał sobie taki kluczyk do ratowania tonących? Byłem u Szurkowskiego i w 2 kółkach, ale nie potrafili mi pomóc. Może Wy dacie radę?

#2 zawadkaj

zawadkaj
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 18 listopad 2010 - 08:49

Zajrzyj do p.Romana Skuczyńskiego na ul.Gibalskiego.

#3 leslaw

leslaw
  • Użytkownik
  • 239 postów
  • Skądłódzkie

Napisano 18 listopad 2010 - 11:38

Klucz oczkowy wygięty próbowaleś?

#4 Gosc_cookie_*

Gosc_cookie_*
  • Gość

Napisano 18 listopad 2010 - 14:25

Klucz oczkowy wygięty próbowaleś?

Jesli nie oczkowy odgiety to jest jeszcze cos takiego jak klucze rurowe. Do tego nasadka 9mm na kwadrat 1/4 cala plus przedłuzka i powinno dac radę. Jesli nasadka 6katna sie nie zmieści to poszkukaj 12-katnej- maja mniejsza srednicę zewnętrzną.
Jest jeszcze jedna opcja- nasadka 11 tzw długa złapana obcęgami z wierzchu, a w rodku niej nasadka 9mm z przedłuzka1/4 cala ale nie jestem na 100% pewien czy przedłuzka przejdzie przez otwór 1/2 cala. Z pewnoscia raczej zmieści się w 11 rurowej.

#5 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 18 listopad 2010 - 17:12

wiesieque, skoro oś nie ma przetłoczenia pod podkładkę z wypustką to może być ciężko.. Dobrze kombinujesz z kluczami rurowymi.

Ja proponuję tak. Zluzować konus tak ażeby pozostało 4mm luzu, dać na to tę kontrę i skręcać samą kontrę nie bacząc na konus. Dokręcana kontra powinna dokręcić również konus, usuwając luz i jednocześnie na tyle mocno ścisnąc całość aby podczas jazdy nic się nie ruszało i nie dociskało mocniej łożysk.

To tak moim okiem, za bardzo nie widzę tego jak tam ten mechanizm wygląda więc tak raczej pomysł improwizowany doświadczeniem..

#6 wiesieque

wiesieque
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopad 2010 - 17:42

zawadkaj Właśnie wróciłem. Dowiedziałem się tylko tyle, że "kto dzisiaj pedały rozbiera?!"

leslaw Nie próbowałem. Nie mam na stanie. Zakupię jak inne pomysły zawiodą.

cookie Dobrze kombinujesz z tymi rurowymi. Problem jest taki, że w sprzedaży są rurowe dwustronne, w których zawsze 11-tka i 9-tka są na rozszerzonym końcu, tj. rurka jest węższa niż sam klucz (9-tka razem z 8-ką, 11-tka z dziesiątką). Najlepiej było by, gdybym znalazł taki rurowy 11-tkę, która jest na zwężonym końcu (rurka odrobinę szersza poza samym kluczem) i 9-tkę taką jak w zestawach sklepowych. Wtedy byłaby szansa, że 9-tka wejdzie w tą 11-tkę a całość jeszcze zmieści się w pedale. Już kombinowałem z 9-tką 1/4cala wsadzoną w długą 11-tkę 1/2cala, ale jednak nasadka 9-tka nie wchodziła w otwór tego szerszego. Co prawda była 6-cio ścienna, więc poszukam jeszcze 12-to. Ogólnie twoje pomysły są najlepsze, ale większość już przetrenowałem.

Bikemaster Hmm... Spróbuję z tym dużym luzem na początku. Robiłem już takie rzeczy, ale nie zostawiałem tyle luzu na wstępie. Może faktycznie przy tak dużym odstępie będzie miejsce na bardzo mocne skręcenie całości. Dam znać, czy działa.

#7 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 listopad 2010 - 20:18

do skrecania i rozkręcania pedałów są specjalne klucze rurkowe , które np. Shimano produkuje.
Ceny nie są niskie tak z głowy strzele ok 100 zł.
Dostępne są dwa rózne modele , kazdy ma po dwa "klucze".

Są to dokładnie rurka w rurce, czyli klucz w kluczu.
inaczej sie nie da skontrować.

Szukaj w serwisach , moze ktos ma na stanie.

A propo, pedały sie rozbiera, smaruje, kasuje luzy , nawet wymienia kuleczki , czy bieżnie .

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#8 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 18 listopad 2010 - 20:34

A propo, pedały sie rozbiera, smaruje, kasuje luzy , nawet wymienia kuleczki , czy bieżnie .


Pewnie, pewnie, pewnie! Tylko ja się ciekawię jak tu dostać bierznie do którychkolwiek pedałków Shimano.. Kulki już prościej chociaż również to bardzo trudna sztuka..
Od dłuższego czasu poszukuję lewej osi do PD-M540 i jedyne co słysze to śmiech... a używanych bądź zakatowanych tych pedałków też za łatwo dostać nie można..

Właśnie wróciłem. Dowiedziałem się tylko tyle, że "kto dzisiaj pedały rozbiera?!"


Fajnie :mrgreen:. Ja kilka lat temu dowiedziałem sie że w hydraulicznych hamulcach wyciągają się linki :mrgreen:

#9 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 listopad 2010 - 08:24

Bikemaster, może masz problemy logistyczne z tymi co rozmawiasz ???

Oś do tych pedałów jets na stanie magazynu Shimano, koszt 72 zł, jest to oś kompletna - tak opisane.

W czymś pomóc jeszcze ??

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#10 Gosc_cookie_*

Gosc_cookie_*
  • Gość

Napisano 19 listopad 2010 - 08:52

zawadkaj Właśnie wróciłem. Dowiedziałem się tylko tyle, że "kto dzisiaj pedały rozbiera?!"

leslaw Nie próbowałem. Nie mam na stanie. Zakupię jak inne pomysły zawiodą.

cookie Dobrze kombinujesz z tymi rurowymi. Problem jest taki, że w sprzedaży są rurowe dwustronne, w których zawsze 11-tka i 9-tka są na rozszerzonym końcu, tj. rurka jest węższa niż sam klucz (9-tka razem z 8-ką, 11-tka z dziesiątką). Najlepiej było by, gdybym znalazł taki rurowy 11-tkę, która jest na zwężonym końcu (rurka odrobinę szersza poza samym kluczem) i 9-tkę taką jak w zestawach sklepowych. Wtedy byłaby szansa, że 9-tka wejdzie w tą 11-tkę a całość jeszcze zmieści się w pedale. Już kombinowałem z 9-tką 1/4cala wsadzoną w długą 11-tkę 1/2cala, ale jednak nasadka 9-tka nie wchodziła w otwór tego szerszego. Co prawda była 6-cio ścienna, więc poszukam jeszcze 12-to. Ogólnie twoje pomysły są najlepsze, ale większość już przetrenowałem.

Nasadke 9mm masz sześciokątna czy 12-kątną? Nie mozesz podpasowac jakiejś nakrętki do skontrowania pod 8mm? Może nasdka 8mm by weszła? Jest jeszcze opcja troche karkołomna z klejem do gwintów. Skręcasz konus na klej średni-niebieski zostawiając troche luzu. Jak klej zwiaże nakręcasz kontrę do momentu aż luz zniknie, dla pewności że sie nie odkręci tez moze byc na klej.

Jeszcze jedna myśł- kup w markecie najtańszy zestaw kluczy rurowych z 11 za ok 15 zeta. Obetnij 11 i dospawaj do niej rączkę. Z wsadzeniem nasadki 9m nie powinno być wtedy problemu.

#11 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 19 listopad 2010 - 21:44

Bikemaster, może masz problemy logistyczne z tymi co rozmawiasz ???

Oś do tych pedałów jets na stanie magazynu Shimano, koszt 72 zł, jest to oś kompletna - tak opisane.

W czymś pomóc jeszcze ??


3 miesiące szukałem tej osi i po tych 3 miesiącach dałem sobie spokój. Poza tym 72 pln to trochę sporo. Za tyle kasy można próbować dorwać jakieś używki w wątpliwym stanie..

#12 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 20 listopad 2010 - 14:33

nie ja ustalam ceny, poza tym widze ze teraz cena nie pasuje ,a szukałeś namiętnie, kup po prostu nowe pedały i finito, jesl ito za drogo, jakby nie było oś kompletna to pół pedała jest.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#13 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 20 listopad 2010 - 17:08

nie ja ustalam ceny, poza tym widze ze teraz cena nie pasuje ,a szukałeś namiętnie, kup po prostu nowe pedały i finito, jesl ito za drogo, jakby nie było oś kompletna to pół pedała jest.


Szukałem namiętnie z nadzieją znalezienia tej osi po cenie akceptowalnej (~40pln powiedzmy). Tyle ile Shimano sobie śpiewa nie wydam i basta. Ostatnio na allegro po niższej cenie poleciał cały, prawie nowy pedał M540 (jedna sztuka, niestety prawa). Tak więc będę szperał za używkami.

#14 wiesieque

wiesieque
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 listopad 2010 - 18:32

Minął weekend, a pedały, jak nie działały, tak nie działają.

Szukałem wszystkiego co mogłem na temat kluczy produkowanych przez Shimano - te, które robią do SPD (oznaczenie chyba PD-63) mają niepasujące wymiary (zewnętrzny 10x11, wewnętrzny 7x8 - ja potrzebuję 9).

Za namową Bikemastera zacząłem skręcać kontrę z konusem zostawiając duży luz na wstępie. Nie pomogło. Za to przy wielokrotnym naprzemiennym wkręcaniu kontry i wykręcaniu konusa połączenie coraz mocniej trzymało. W pewnym momencie (jakieś 15 razy w tę i z powrotem) wyglądało na to, że się zacisnęło. I trzymało. 7km. To więcej niż 1, ale nadal nie idealnie. Na większą ilość takich kombinacji nie mam już cierpliwości. Ale rada cenna. Myślę, że przy odrobinie szczęścia ma prawo porządnie trzymać.

Póki co, za namową wszystkich 4 Panów z różnych serwisów kupiłem nowe pedały (135 zł, więc nie majątek).

Tak czy siak, stare czekają na naprawę i zostaną naprawione, choćby nie wiem co. Dam znać, jak już mi się uda.

A poza tym, przepraszam, za reklamę, ale muszę to zrobić. Z 4 warszawskich serwisów tylko w jednym (2 kólka) ktoś próbował zrobić cokolwiek, tj. przymierzyć te klucze Shimano do pedału. Tylko tam nie usłyszałem cmokania i tekstu w stylu "Nie da się. Poza tym, zarobiony jestem.". Ja doskonale wiem, że ta naprawa kosztowałaby może piątaka, w porywach do dyszki, ale takiego poziomu ignorancji dawno nie spotkałem jak w pozostałych serwisach.

#15 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 listopad 2010 - 21:28

Nic nie będzie trzymać, musi być skontrowane tak jak piasty ta sama zasada.

Klucze do kontrowania - są dwa modle TLPD33 I TLPD 63 .
Pytałem kumpla przed chwilą i ma klucz o średnicach 8/10 i 9/11 to 63.
Jutro sprawdze z ciekawości.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#16 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 listopad 2010 - 08:06

tu wklajam jakby co klucze i do jakich peadałów.

Dołączona grafika

I jakos tak przeoczyłem info że to pedały Wellgo, co może byc niekompatybilne z kluczem Shimano.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo




Dodaj odpowiedź